Zavrieť

Porady

Kontrola z inšpektorátu práce

anto anto

anto je offline (nepripojený) anto

ekonóm
Popíšem včerajšiu kontrolu z inšpektorátu práce.

Včera sme mali kontrolu z inšpektorátu práce. Prišli dvaja, muž a žena, a nasilu sa chceli dostať do prevádzky. Pracovníčka na vstupe ich nechcela pustiť, že musí to oznámiť konateľovi. Kedže konateľ som ja, tak prišli ku mne a legitimovali sa a boli vyslovene drzí, že prečo nemôžu ísť do prevádzky. Tak som im povedal, že môžu, ale len s mojím sprievodom. Tak tam vtrhli, začali kontrolovať našich ľudí, a tí sa naraz všetci zobrali a odišli na šatňu, pretože mali pracovnú prestávku na kávu. Kontrolóri sa obuli do mňa, prečo som ich poslal preč, tak som im odpovedal, že či počuli niečo také odo mňa, aby som ich posielal preč. Teraz majú zákonný nárok na prestávku a tak ju aj robia. Tak mali také dlhé nosy, lebo s tým sa ešte nestretli. Potom hľadali v pracovných zmluvách, chceli evidenciu dochádzky, tú máme elektronickú, potom chceli vidieť zástupcu zamestnancov a pýtali sa ho na pracovné oblečenie, kedže niekoľko dní predtým sme vydávali nové montérky, každý mal nové montérky, potom padlo ešte niekoľko otázok a nakoniec komentár od nich - tu sme vôbec ani chodiť nemuseli.
Usporiadat
Mirka D Mirka D

Mirka D je offline (nepripojený) Mirka D

Akým spôsobom to kontrolovali? Zobrali si šanóny so mzdami a hľadali si dochádzky a výkazy? Potom si zobrali šanony s osobnými spismi a hľadali si formy výpovede a podobne?

Zákon o ochrane osobných údajov nemajú na starosti?
0 0
ivab ivab

ivab je offline (nepripojený) ivab

Ja som mala kontrolu z inšpektorátu deň po nástupe po vianočných sviatkoch. Poslal mi ich bývalý zamestnanec, nie anonymne. Našťastie bola ohlásená, takže mi to zjednodušili.
Kontrolovali dochádzku, ako už bolo spomínané, tiež ju nemáme, a tiež to mám v zápisnici - na odstránenie. Jediné čo ich zaujíma sú podpisy a dátumy na úúúplne všetkom. A taktiež na výplatných páskach, nie výplatniciach! Vraj, ako dokážem, že som zamestnancovi vydala výplatnú pásku!
Ďalej kontrolovali pracovné zmluvy, prihlášky, odhlášky, skrátka nelegálne zamestnávanie. Prihlášky nemám potvrdené od SP, viem, možno chyba, ale príde mi to zbytočné sledovať, či mi to už vrátili atď. Samozrejme mi to vytkli s tým, že im mám dokázať, že mám toho človeka prihláseného na SP. Ja im nato, že nech mi dokážu, že nemám, keď mám naňho už rok robenú výplatu. A tak sme sa pohádali, "milý" pán zdvihol telefón, vytočil číslo a v priebehu pol minúty to mal overené!
Ešte taká pikoška, mala som došlý list a naňom dátumkovačom orazený dátum, kedy došiel. Inšpektor mi nato, že na dátumkovači si môžem navoliť aj dátum z roku 1999. A ja nato, ako to teda mám označiť? Vraj ručne napísané. A ja mu nato, že či je problém rukou napísať ten rok 1999. Nevyjadril sa...
Jednoducho celá kontrola bola o hádaní sa. A to doslovnom. Sú to páni/dámy poväčšine nie z praxe, ťažko im vysvetliť, že isté veci sú prosto nerealizovateľné. Njviac ma rozčulovalo, keď stále hladeli do toho Zákonníka práce a že "pozrite, tu sa to píše". Ako keby som nevedela...

A aby toho nebolo dosť, tento týždeň ich tu mám zas, tentokrát bezpečnosť práce.

Už sa 2 deň na nich chystám, ale verím, že aj tak si niečo nájdu.
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

U nás boli úplne v pohode. Skontrolovali pracovné zmluvy, prihlášky-nemáme ich potvrdené zo SP a nevadilo im to. Vypýtali si zložky pár pracovníkov čo odišli a kontrolovali či majú písomné výpovede-formálnu stránku. Skontrolovali aj knihu dochádzky a pýtali sa na stravné lístky. Chceli vidieť aj internú smernicu.
0 0
ANNAP ANNAP

ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

Ohlásila sa kontrola z inšpektorátu práce, myslíte, že treba mať podpísané prevzatie výpl.pások zamestnancami aj keď mzdu dostávajú na účet, v zákonníku práce sa píše § 130 ods.5 : zamestnávateľ je povinný vydať zamestnancovi písomný doklad o zložkách mzdy , ja ho dám len nemám to potvrdené - nech sa spýtajú zamestnancov?
0 0
anto anto

anto je offline (nepripojený) anto

ekonóm
Nie je povinnosťou zamestnávateľa, aby dával zamestnancom podpisovať prevzatie výplatnej pásky.Nikde sa o tom nehovorí. Ak to budú požadovať, tak sa ich opýtajte, ktorý paragraf o tom hovorí a odkiaľ to majú. Prilepte to potom tu. Zamestnancovi ste povinní vydať doklad o jeho mzde a to predsa robíte. Ak sa zamestnanec bude sťažovať, že ho nedostal, tak mu dáte na počkanie aj za všetky roky dozadu.
0 0
ANNAP ANNAP

ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

Anton , ďakujem za rychlu odpoveď, dám vedieť výsledok kontroly
zdraví Anna

Sľúbila som, že prevravím po kontrole BOZP, bol jeden celkom milý pán, pokontroloval ohľadom bezpečnosti, čo sa dalo / máme výrobu /
a z personálnej a mzdovej oblasti ho zaujímali pracovné zmluvy, hlavne zmena
po zákonníku práce, neviem teraz číslo zákona plati od 1,5,2002, mám to riešené zmluvou- zastával názor že stačil doplnok ku zmluve, ja som hovorila, že tam bolo dosť zmien na doplnok, tak som to riešila novou zmluvou, ktorá so odvolávala na starú, ďalej ho zaujímali nadčasy, stravovanie, dochádzka / máme aj manuálnu knihu dochádzky do ktorej sa zamestnanci zapisujú / , ďalej
výplatné pásky, ale nevyžadoval podpísanie prevzatia výpl. pásky/ , práce na dohodu - máme len sem tam človeka, a to bolo všetka zápis ešte donesie, celkom v pohode, viac strachu dopredu, čaute.
Naposledy upravil ANNAP : 16.02.06 at 19:08
0 0
weva weva

weva je offline (nepripojený) weva

Mne sa ohlásila kontrola z IP na 28.03.2006. Akoby som nemala inej roboty pred 31.03.2005, kedže robím aj účto. Úplne som "nadšená". Najprv vtrli do kancelárie neohlásene, ale bol tam len konateľ a ten im nevedel nič ukázať. Samozrejme, že dochádzku nemám. Teda mám, ale zlú (veľa hodín). Teraz ju musím prerábať. Nechali tam papier, čo máme pripraviť. Čo je to plán dovoleniek? Ja som sa s tým ešte nestretla.
0 0
weva weva

weva je offline (nepripojený) weva

Nemôžte mi niekto poslať pracovnú zmluvu, ktorú Vám už kontroloval Inšpektorát práce. Aby som mala istotu, že tie naše zmluvy sú dobré. Ďakujem
0 0
weva weva

weva je offline (nepripojený) weva

Tak mi nikto neporadí. Kontrolu mi chvalabohu preložili na apríl. Čo je to plán dovoleniek?
0 0
rada rada

rada je offline (nepripojený) rada

§ 111 Zákonníka práce


(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca.
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

My máme takúto pracovnú zmluvu. Nemali námietky.
0 0
anto anto

anto je offline (nepripojený) anto

ekonóm
Dobrá pracovná zmluva je v porade, -tlačivá, daj si hľadať pracovná zmluva, tam nájdeš dva druhy. Plán dovoleniek je spracovaný dokument, kde uvedieš, koľko dní má ten-ktorý zamestnanec dovolenky starej, tohoročnej a kedy si ju bude čerpať. Polovicu dovolenky si určuje zamestnanec, a druhú polovicu určuje zamestnávateľ, táto má byť celá spolu, nesmie sa trhať. Tak to vyznač do kalendára alebo na kockovaný papier s uvedením týždňov za každého zamestnanca samostatne a predlož im to a hotovo. Dôležitá vec je, aby zamestnávateľ čerpanie dovoleniek prerokoval so zástupcom zamestnancov a mal o tom zápis a ak existuje odborová organizácia tak s odborovou organizáciou. To znamená, ak vyjde, že zamestnanec má povedzme 30 dovolenky, tak polovicu vyznač do kalendára, že mu zamestnávateľ určí na čerpanie 15 dní a to je dva týždne a jeden deň.
0 0
weva weva

weva je offline (nepripojený) weva

Nika
My máme takúto pracovnú zmluvu. Nemali námietky.
Ďakujem, ale neviem prečo sa mi nedá tá tvoja PZ otvoriť. Vyhadzuje mi tabuľku, že nemám práva.
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

weva
Ďakujem, ale neviem prečo sa mi nedá tá tvoja PZ otvoriť. Vyhadzuje mi tabuľku, že nemám práva.
No to netuším prečo. je to obzčajný list vo worde
0 0
IVETA N IVETA N

IVETA N je offline (nepripojený) IVETA N

pripájam sa aj já k tejto debate o kontrole ,pretoze vo firme boli práve vcera t.j.4.4 . odomna chceli este aj výplatné pásky a mzdové listy.Hoci som mala
podpísané prevzatie pások chceli vydiet aj tie .Pýtam sa je to normálne ,ze to
chceli?
Iveta
0 0
akozuchova akozuchova

akozuchova je offline (nepripojený) akozuchova

Dnes sa mi ohlásila kontrola z inšpektorátu práce. Prídu 30.08.2006. Ten pán mi povedal, že budú kontrolovať pracovné zmluvy, mzdové listy, výplatné pásky, evidenciu dochádzky..Lenže na tých strediskách, ktoré budú kontrolovať robia nasi zamestnanci na zmeny...ale v pracovných zmluvách majú zakotvenú jednozmennú prevádzku.Mám im prerobiť evidenciu dochádzky? A aké dlhé obdobie zvyknú kontrolovať? Prosím poradte mi
0 0
Martinella Martinella

Martinella je offline (nepripojený) Martinella

akozuchova
Dnes sa mi ohlásila kontrola z inšpektorátu práce. Prídu 30.08.2006. Ten pán mi povedal, že budú kontrolovať pracovné zmluvy, mzdové listy, výplatné pásky, evidenciu dochádzky..Lenže na tých strediskách, ktoré budú kontrolovať robia nasi zamestnanci na zmeny...ale v pracovných zmluvách majú zakotvenú jednozmennú prevádzku.Mám im prerobiť evidenciu dochádzky? A aké dlhé obdobie zvyknú kontrolovať? Prosím poradte mi
Až pri kontrole si sami určia ktoré obdobie budú pozerať, a ten nesúlad pracovných zmlúv a práce na zmeny sa snažte vyriešiť. Už či prerobením dochádzky alebo dodatkom pracovných zmlúv o zmene pracovného času. Treba si na toto dávať pozor, riešiť vopred. Spätne je to komplikovanejšie a v strese človek viac pochybí.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
U mňa pýtali aj vstupné lekárske prehliadky, školenia o BOZ, podpísané pracovníkmi. Zabezpečila som si DANE.ÚČTOVNÍCTVO vzory a prípady 10/2004 a je tam všetko, čo môže a nemôže inšpektorá práce, aj iné potrebné informácie.
0 0
tina76 tina76

tina76 je offline (nepripojený) tina76

veselo, no... a ako je to s dohodarmi? co vsetko mozu kontrolovat? nemame zamestnanca, iba jedneho jedineho dohodara
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
tina76
veselo, no... a ako je to s dohodarmi? co vsetko mozu kontrolovat? nemame zamestnanca, iba jedneho jedineho dohodara
To by si sa čudovala, tých kontrolujú najradšej.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať