Zavrieť

Porady

Kontrola z inšpektorátu práce

anto anto

anto je offline (nepripojený) anto

ekonóm
Popíšem včerajšiu kontrolu z inšpektorátu práce.

Včera sme mali kontrolu z inšpektorátu práce. Prišli dvaja, muž a žena, a nasilu sa chceli dostať do prevádzky. Pracovníčka na vstupe ich nechcela pustiť, že musí to oznámiť konateľovi. Kedže konateľ som ja, tak prišli ku mne a legitimovali sa a boli vyslovene drzí, že prečo nemôžu ísť do prevádzky. Tak som im povedal, že môžu, ale len s mojím sprievodom. Tak tam vtrhli, začali kontrolovať našich ľudí, a tí sa naraz všetci zobrali a odišli na šatňu, pretože mali pracovnú prestávku na kávu. Kontrolóri sa obuli do mňa, prečo som ich poslal preč, tak som im odpovedal, že či počuli niečo také odo mňa, aby som ich posielal preč. Teraz majú zákonný nárok na prestávku a tak ju aj robia. Tak mali také dlhé nosy, lebo s tým sa ešte nestretli. Potom hľadali v pracovných zmluvách, chceli evidenciu dochádzky, tú máme elektronickú, potom chceli vidieť zástupcu zamestnancov a pýtali sa ho na pracovné oblečenie, kedže niekoľko dní predtým sme vydávali nové montérky, každý mal nové montérky, potom padlo ešte niekoľko otázok a nakoniec komentár od nich - tu sme vôbec ani chodiť nemuseli.
Usporiadat
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

bv_alexandra
chcem sa opýtať je zamestnávateľ povinný preukázať inšpektorátu práce že zamestnanca prihlásil vtedy a vtedy. ?
U nás to žiadali. Naša SP, keď nosím osobne ešte aj čas prijatia RL píše, a ten musím podpísať, keď je to v deň nástupu zamestnanca. Okrem toho kontrolovali ešte aj poskytovanie strávného, príp. cestovné náhrady, samozrejme knihu dochádzky, pracovné zmluvy, výška mzdy,na pracovnej zmluve aj bod o vysielaní zamestnanca na služobné cesty, či bola mzda vyplatená vo výplatnom termíne, vyplácame v hotovosti a idídení zamestnanci museli mať dátum pečiatky/keď sa výplata poslala poštou/ zhodný s výplatným termínom.Kontrolovali ešte prevzatie výplatných pások, podpísané. Pri výplate v hotovosti sme to nerobili, podpísal výplatu, dostal peniaze aj pásku. To nám dali do závad. keď sa vypláca na účet to má opodstatnenie. A ešte, že kontrolujú aj sociálny fond, u nás nie. Takže majú právo kontrolovať skoro všetko.
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Takže z toho čo ste tu stihli napísať mám už terazky hrôzu. Ja by som ale potrebovala vedieť či sa opiera nejaký zákon na to aby som musela mať orazené reg listy prihlášky.
0 0
aidalen aidalen

aidalen je offline (nepripojený) aidalen

impulzívny optimista
potesi, nie
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

aidalen
potesi, nie
Nerozumiem reči tvojho kmeňa
poteši, nie znamená buď že ma chceš potešiť že neexistuje
alebo poteši, nie - že ma má potešiť to čo tu je popísané. xi xi
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

bv_alexandra
Takže z toho čo ste tu stihli napísať mám už terazky hrôzu. Ja by som ale potrebovala vedieť či sa opiera nejaký zákon na to aby som musela mať orazené reg listy prihlášky.
Už som písala-v zákone, predpisoch som nikde nenašla, že tie prihlášky máš mať orazené. Ak by trvali na preukaznosti je to predsa možné v súčinnosti so SP...
0 0
Ježko Ježko

Ježko je offline (nepripojený) Ježko

Moja dcéra pracuje ako učtovníčka vo firme, kde polovica ľudí má v zmluve oficiálne len minimálnu mzdu, zvyšok im vypláca majiteľ na ruku /dokladu/. Zamestnanci vedia, že sú ukratení /minimálna PN, dôchodok,.../, ale nevedia sa brániť, pretože by prišli o prácu. Čakajú kontrolu z IP. Môžu kontrolori na to prísť a zasiahnúť ? Ako pomôcť samotným zamestnancom ?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
bv_alexandra
Takže z toho čo ste tu stihli napísať mám už terazky hrôzu. Ja by som ale potrebovala vedieť či sa opiera nejaký zákon na to aby som musela mať orazené reg listy prihlášky.
Odpoveď na TVoju otázku si mala v príspevku č.56 od evina .
Nakoľko vieme ako to chodí, je na každom , ako si opatrí takého nahlásenie pracovníka a čím to preukáže v prípade preukazovania sa pred kontrolou .

Ak nemáš orazenú prihlášku a posielala si ju poštou , tak na základe podacieho lístku / číslo na podacom lístku,dátum podania /sa musí zistiť v SP v knihe došlej pošty , čo pod tým číslom evidujú .
Naposledy upravil Zita5 : 11.01.07 at 07:30
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

bv_alexandra
jedná sa o to že mame kontrolu z IP a my nemáme orážené reg. llisty prihlášky zo socialky pretože ich posielame poštou. Ako to preukazať. hM?
To prídu len tak z ničoho nič,alebo Vás niekto bonzol? Daj potom vedieť ako to prebehlo.
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Niekto nás udal. Mal pocit že nedostal vyplatené diety,tak išiel s tým až na ministerstvo prosím pekne. Ale to že si ich mal vyučtovať na to zabudol, a predložiť vyučtovanie pracovnej cesty tiež. asi tak a nám sa tym postaral o vyplnenie pracovneho času idú nám kontrolovať 2roky. a je to len preto že to podal vraj tak vysoko, tak sa s tým musia takto zaoberať, aspon tak mi to bolo povedané od toho kontrolora.
0 0
Ježko Ježko

Ježko je offline (nepripojený) Ježko

Ježko
Moja dcéra pracuje ako učtovníčka vo firme, kde polovica ľudí má v zmluve oficiálne len minimálnu mzdu, zvyšok im vypláca majiteľ na ruku /dokladu/. Zamestnanci vedia, že sú ukratení /minimálna PN, dôchodok,.../, ale nevedia sa brániť, pretože by prišli o prácu. Čakajú kontrolu z IP. Môžu kontrolori na to prísť a zasiahnúť ? Ako pomôcť samotným zamestnancom ?
Prosím, poraďte kto môžete. Môžu inšpektori prísť na to, že keď ma zamestnanec 8.000 hrubého /elektrotechnik, mzdárka, prevádzkar,.../
a pracujú 8 hodín denne, že tam musí byť nejaká černota ? Môžu byť stíhaní aj zamestnanci ?
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Ježko
Prosím, poraďte kto môžete. Môžu inšpektori prísť na to, že keď ma zamestnanec 8.000 hrubého /elektrotechnik, mzdárka, prevádzkar,.../
a pracujú 8 hodín denne, že tam musí byť nejaká černota ? Môžu byť stíhaní aj zamestnanci ?
Zamestnanec by to mohol nahlásiť, len ako to dokázať, že dostávajú niečo navyše na ruku? a potom ma napadlo, či zamestnanci by potom takýto príjem nemuseli priznávať...ale keďže nemali doklad....zaujímavá situácia...
0 0
Ježko Ježko

Ježko je offline (nepripojený) Ježko

Janka6685
Zamestnanec by to mohol nahlásiť, len ako to dokázať, že dostávajú niečo navyše na ruku? a potom ma napadlo, či zamestnanci by potom takýto príjem nemuseli priznávať...ale keďže nemali doklad....zaujímavá situácia...
A nie je to nápadne inšpektorom, že kvalifikovaný pracovník by asi za takú mzdu nepracoval ? Zamestnávateľ nie je stihateľný ? Veď on vlastne zamestnáva na polovicu ľudí na čierno, len aby mal nižšie odvody.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Určite Ti to vytknú, že nemáš dodržaný stupeň náročnosti práce.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Ježko
A nie je to nápadne inšpektorom, že kvalifikovaný pracovník by asi za takú mzdu nepracoval ? Zamestnávateľ nie je stihateľný ? Veď on vlastne zamestnáva na polovicu ľudí na čierno, len aby mal nižšie odvody.
Inšpektorát môže napadnúť zam-ľa, že zamestnanci vzhľadom na svoju prácu nie sú zaradení v správnej platovej triede. Za to by dostal aj pokutu. Toto by sa prípadne aj dalo nahlásiť.
0 0
elims elims

elims je offline (nepripojený) elims

Podľa mojich skúseností - Inšpektorát práce upozorní po kontrole na to, že ne sú dodržané stupne náročnosti, ako je to uvedené v Zákonníku práce a dá lehotu na nápravu.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
elims
Podľa mojich skúseností - Inšpektorát práce upozorní po kontrole na to, že ne sú dodržané stupne náročnosti, ako je to uvedené v Zákonníku práce a dá lehotu na nápravu.
Lehotu na nápravu dá, ale na základe zistených skutočností príde protokol kde zamestnávateľovi dá aj pokutu. /vlastná skúsenosť/.
0 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

bv_alexandra
Niekto nás udal. Mal pocit že nedostal vyplatené diety,tak išiel s tým až na ministerstvo prosím pekne. Ale to že si ich mal vyučtovať na to zabudol, a predložiť vyučtovanie pracovnej cesty tiež. asi tak a nám sa tym postaral o vyplnenie pracovneho času idú nám kontrolovať 2roky. a je to len preto že to podal vraj tak vysoko, tak sa s tým musia takto zaoberať, aspon tak mi to bolo povedané od toho kontrolora.
To najpodstatnejšie je aby si mala evidenciu vydaných cestovných príkazov /p.č.,meno, dtátum uskutočnenia SL, miesto/ takú robíme len nemáme podpísané prevzatie CP, ale vždy sa to robilo bez podpisu. Zamestnanec má nárok do troch rokov predložiť CP zo služobky a firma mu ho musí preplatiť/Občiansky zákonník-premlčanie/. Takže keď máte evidenciu nemal by byť problém. Aj nám sa akurát dnes ohlásil na kontrolu v lete nájdených závad. Tešíme sa.
Naposledy upravil Antea : 12.01.07 at 15:38
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Antea
To najpodstatnejšie je aby si mala evidenciu vydaných cestovných príkazov /p.č.,meno, dtátum uskutočnenia SL, miesto/ takú robíme len nemáme podpísané prevzatie CP, ale vždy sa to robilo bez podpisu. Zamestnanec má nárok do troch rokov predložiť CP zo služobky a firma mu ho musí preplatiť/neviem aký je to zákon/. Takže keď máte evidenciu nemal by byť problém. Aj nám sa akurát dnes ohlásil na kontrolu v lete nájdených závad. Tešíme sa.
Bóžinku tak to zíram čo sa ešte nedozviem.Normálne som zaskočená, aké informácie mi unikajú.
0 0
horka horka

horka je offline (nepripojený) horka

vladan
môže niekto uviesť, ktorý právny predpis určuje podpisovanie výplatných lístkov? ďakujem
Vyplata vyplacana v hotovosti - zamestnanec ktory prevzal vyplatu podpise bud prijmovy blocek, alebo vyplatnu listinu alebo vyplatnu pasku. Je to doklad podnikatela ze vyplatil zamestnancovi mzdu.

Mzda vyplacana na ucet - nepotrebujes podpis
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

horka
Vyplata vyplacana v hotovosti - zamestnanec ktory prevzal vyplatu podpise bud prijmovy blocek, alebo vyplatnu listinu alebo vyplatnu pasku. Je to doklad podnikatela ze vyplatil zamestnancovi mzdu.

Mzda vyplacana na ucet - nepotrebujes podpis
Horka výplatná listina a výplatná páska je podstatný rozdiel. Výplatnú listinu ti podpisuje zamestnanec ktorý dostane výplatu v hotovosti, ked ju dostane na účet podpisovať ju nemusí, ale prevzatie výplatných lístok ti musi podpísať aj ten čo ju dostane v hotovosti, aj ten čo ju dostane na účet.
PS: Aj mna by inak zaujímal právny predpis na odovzdávanie výplatných lístkov
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať