Zavrieť

Porady

Povinnosť zamestnávateľa pri služobnej ceste zamestnanca

Ahoj,

prosím o radu v takejto situácii:

Pracujem v BA pre českú firmu. Miesto výkonu práce mám v BA. Spravidla raz za jeden/dva týždne cestujem na jeden/dva dni do Prahy, kde firma sídli. Avšak žiaden cestovný príkaz, ani formulár nevvypisujem. Nemal by zamestnávateľ odomňa chcieť cesťák?

Zamestnávateľ mi prepláca cestovné náklady do Prahy a späť. Ubytovanie vybavuje a platí firma. Chcem sa však opýtať či sa nejedná o služobnú cestu, resp. kedy sa môže takáto cesta považovať za služobnú cestu.

Ako je to s cestovným príkazom, resp. aký by mal byť postup v tomto konkrétnom prípade, pretože mám pocit, že by sa každá takáto cesta mala evidovať ako služobná cesta. Rád by som vedel, čo by sa stalo, ak by som mal nejaký úraz, alebo niečo podobné.

No a nakoniec sa chcem opýtať, či mám nárok na diéty alebo niečo v tom duchu a v akej miere? Zamestnávateľ nezabezpečuje stravu, ani stravné lístky.

Vďaka za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    takže si po každej takejto ceste urob cesťák, uplatni si dietky a vreckové :-) a nechaj si to preplatiť :-)

    Ajven je offline (nepripojený) Ajven

    Ajven
    nemusi byt cestak ale schvaleny a podpisany zamestnavatelom, alebo nadriadenym ? prip. oboma ?

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Ajven
    nemusi byt cestak ale schvaleny a podpisany zamestnavatelom, alebo nadriadenym ? prip. oboma ?
    Musí byť schválený.
    Nemáš náhodou niečo ohľadne tohto dohodnuté v pracovnej zmluve?
    Naposledy upravil Denda : 10.06.05 at 12:00

    Ajven je offline (nepripojený) Ajven

    Ajven
    nie, zmluva je standardna....a nenachadza sa v nej ziadna zmienka ohladom sluzobnych ciest.

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    možno to všetko za neho robia účtovníčky, vo väčších firmách sa to robí tak, že im povie, kedy bol preč a oni mu to už len preplatia, ale mal by sa k tomu vyjadriť hlavne ajven :-) ako to u nich teda funguje

    zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

    zlatica76
    sluzobna cesta je akykolvek vykon mimo miesta trvaleho pracoviska (zakon o sluzobnych cestach).

    Mas to trochu komplikovane tym, ze pracujes pre zahranicneho zamestnavatela. Nema nahodou na Slovensku zriadenu organizacnu zlozku?? Trochu mi to z toho vyplyva, ked zamestnava Slovaka. Pokial ma organizacnu zlozku zriadenu na Slovensku, tak si za vodou - jednoducho mas narok na diety a cestovne a mal by si vypisovat cestovne prikazy na kazdy raz, co ides do Prahy (u nas je to napr. naopak, mame zlozku zriadenu v Cechach a Cech sem-tam chodi na Slovensko a jemu zlozka vyplaca diety podla ceskych zakonov).

    A co v pripade, ked nemate zriadenu zlozku?? Neviem, ale pravdepodobne mas narok na diety podla slovenskych predpisov (su pre teba vyhodnejsie ako ceske).

    Keby si mal uraz a nemal by si vypisany cestak = pruser vyrobili by ti cestak dodatocne.

    Treba uz len zistit, ako to vyzera s tvojim zamestnavatelom na slovensku - t.j. ci ma organizacnu zlozku alebo nie.

    Ajven je offline (nepripojený) Ajven

    Ajven
    Neviem co znamena "organizacna zlozka". Momentalne som zamestnany v Prahe, vsetky odvody mi idu v ČR. Ale od 1.6.05 som sa bol nahlásiť na platenie odvodoc na SR.

    Ajven je offline (nepripojený) Ajven

    Ajven
    babenko1
    možno to všetko za neho robia účtovníčky, vo väčších firmách sa to robí tak, že im povie, kedy bol preč a oni mu to už len preplatia, ale mal by sa k tomu vyjadriť hlavne ajven :-) ako to u nich teda funguje
    no, jedna sa o mensiu firmu, a uctovnicka to asi nerobi, a ak aj robi, tak peniaze nedorazia az k majitelovi

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Ajven
    Ahoj,

    No a nakoniec sa chcem opýtať, či mám nárok na diéty alebo niečo v tom duchu a v akej miere? Zamestnávateľ nezabezpečuje stravu, ani stravné lístky.

    Vďaka za radu.
    Podľa nášho Zákonníka práce máš nárok, dokonca je to povinnosť pre zamestnávateľa zabezpečiť stravovanie. Neviem ako je to v Čechách, ale mali by sme to mať podobné.

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    organizačná zložka znamená to, že česká firma má tu na slovensku pobočku, ale táto je zapísaná v obchodnom registri, podáva tu daňové priznanie a všetky úkony vykonáva na seba a česká firma podáva priznanie v rámci konsolidácie.. ale to ti asi nič tiež nepovie :-)

    Ajven je offline (nepripojený) Ajven

    Ajven
    babenko1
    organizačná zložka znamená to, že česká firma má tu na slovensku pobočku, ale táto je zapísaná v obchodnom registri, podáva tu daňové priznanie a všetky úkony vykonáva na seba a česká firma podáva priznanie v rámci konsolidácie.. ale to ti asi nič tiež nepovie :-)
    Spravne, mne to nic nehovori....ale urcite tu nic take nieje, pretoze ta firma tu zacala posobit od 1.4.05, kedy som vlastne ja nastupil. Momentalne je snaha zalozit s.r.o. ale zatial sa to riesi takto.
    Naposledy upravil Ajven : 10.06.05 at 12:13

    Ajven je offline (nepripojený) Ajven

    Ajven
    Denda
    Podľa nášho Zákonníka práce máš nárok, dokonca je to povinnosť pre zamestnávateľa zabezpečiť stravovanie. Neviem ako je to v Čechách, ale mali by sme to mať podobné.
    Pravdupovediac, myslim ze v Cehach by to malo byt tak isto, ale aj napriek tomu ani zamestnancom v Prahe stravu nepreplaca.

    Ale niekde som nedavno cital, ze zamestnavatel nemusi davat stravne listky, ani zabezpecit obedy, moze trebars dat priamo peniaze na vyplatu, aj ked tie sa musia zdanit.

    Otazka teda znie ci sa v takom pripade nemoze zamestnavatel tvarit ze v ramci dohodnutej mzdy je zapocitana aj polozka na stravovanie ?

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Ajven
    Pravdupovediac, myslim ze v Cehach by to malo byt tak isto, ale aj napriek tomu ani zamestnancom v Prahe stravu nepreplaca.

    Ale niekde som nedavno cital, ze zamestnavatel nemusi davat stravne listky, ani zabezpecit obedy, moze trebars dat priamo peniaze na vyplatu, aj ked tie sa musia zdanit.

    Otazka teda znie ci sa v takom pripade nemoze zamestnavatel tvarit ze v ramci dohodnutej mzdy je zapocitana aj polozka na stravovanie ?
    Nemôže sa tak tváriť, lebo by to musel mať presne špecifikované v zmluve.
    Ale finančný príspevok sa dáva vtedy, ak by si sa napr. ani formou stravovacích poukážok v blízkosti svojho pracoviska nemal kde najesť. Ale to už je na inú debatu.

    Ajven je offline (nepripojený) Ajven

    Ajven
    Denda
    Nemôže sa tak tváriť, lebo by to musel mať presne špecifikované v zmluve.
    Ale finančný príspevok sa dáva vtedy, ak by si sa napr. ani formou stravovacích poukážok v blízkosti svojho pracoviska nemal kde najesť. Ale to už je na inú debatu.
    Dikes

    No. Ja som uz tuto temu otvaral raz na porade pred par tyzdnami, a vysledok bol rovnaky, ze zamestnavatel musi zabezpecit stravovanie. Uz ostava len ten najhorsi krok, vyjednavat so sefom.

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Ajven
    Dikes

    No. Ja som uz tuto temu otvaral raz na porade pred par tyzdnami, a vysledok bol rovnaky, ze zamestnavatel musi zabezpecit stravovanie. Uz ostava len ten najhorsi krok, vyjednavat so sefom.
    Poradím ti skús ho nastrašiť nejakou akciou typu vietor o kontrolovaní dodržiavania zákonníka práce ohľadne stravovania. U nás teraz letí akcia z hygieny na malovanie priestorov prevádzok.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.