Zavrieť

Porady

Usporiadat
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Áno, pri kalkulácii stravenky som ju nebrala do úvahy, nakoľko sme plátcami DPH.
0 0
Luboš Luboš

Luboš je offline (nepripojený) Luboš

Luckasari
čítali ste to už???

pripájam do prílohy usmernenie DR SR uverjnené na www.drsr.sk dnes, teda 11.03.2005
Do akej miery je záväzné usmernenie zverejnené na portáli daňovej správy SR?
Nenastane neskôr pri kontrole DPH problém s iným výkladom ako bol pri prijatí zákona do praxe? Viem že rozhodnutia ESD sú záväzné pre všetky čl.št. EÚ ale postačuje odpoveď na otázku z portálu? Ja som našiel prílohu v tomto znení, nevidím že by to bolo usmernenie.........(dúfam že sa podarí otvoriť)
0 0
Luboš Luboš

Luboš je offline (nepripojený) Luboš

tak ta priloha sa nevydarila ale je na vyššie uvedenej adrese v informáciach, v často kladených otázkach, keď sa uvedie názov "stravovanie" .....
0 0
Palino Palino

Palino je offline (nepripojený) Palino

Je to uverejnené na stránke DR vo Všeobecných daňových informáciách - Zovšeobecnené informácie - k § 22 a je to tento link:

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/posky...a/04_par22.doc

A môžeme dúfať, že to tam už ostane. Lebo na začiatku bol tento oznam uverejnený hneď na titulnej stránke ako aktualita, neskôr zmizol a trvalo mi dosť dlho, kým som objavil, kam to "zašili".
0 0
dada 1 dada 1

dada 1 je offline (nepripojený) dada 1

Ja účtujem v JU stravné lístky nakupujeme s DPH za cenu 65 Sk cena bez DPH
54,60 a DPH 10,40 si uplatním celé, 30 Sk/55%/ ako výdavok ovpl. základe dane,
24,60/45%/ ako výdavok neovpl. základ dane.
Zamestnancom predám lístok za 54,60-30-2=22,60*19%=26,90Sk
DPH odvediem 4,30 za jeden lístok, príjem za stravné lístky účtujem ako príjem neovpl. zákl. dane.
Už sa tu popísalo o str.lístkoch strašne veľa, ale stále rozmýšlam či to účtujem správne.
????? papa
0 0
H.B. H.B.

H.B. je offline (nepripojený) H.B.

mlyn16
Prikladám môj interný doklad na zaúčtovanie predaja straveniek. Mesačne mením len počet predaných kusov. Možno niekomu pomôže. Pozor na polia, ktoré majú vzorce.
Pozrela som si tvoju tabuľku.Chcela by som vedieť ten rozdiel DPH, čo vyjde pri predaji lístkov sa účtuje na 472xxx? Je to určite dobre?
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Volila som menšie zlo, keby prišla aktívna daňová pracovníčka. Nechcela som prekročiť 55% daňovo uznaných nákladov na 527, tak radšej, keď sa jedná o halierové položky, vyrovnávam celkové vyúčtovanie na 472.
0 0
dada 1 dada 1

dada 1 je offline (nepripojený) dada 1

dada 1
Ja účtujem v JU stravné lístky nakupujeme s DPH za cenu 65 Sk cena bez DPH
54,60 a DPH 10,40 si uplatním celé, 30 Sk/55%/ ako výdavok ovpl. základe dane,
24,60/45%/ ako výdavok neovpl. základ dane.
Zamestnancom predám lístok za 54,60-30-2=22,60*19%=26,90Sk
DPH odvediem 4,30 za jeden lístok, príjem za stravné lístky účtujem ako príjem neovpl. zákl. dane.
Už sa tu popísalo o str.lístkoch strašne veľa, ale stále rozmýšlam či to účtujem správne.
????? papa
Nikto nevie či je to OK?
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
dada 1
Ja účtujem v JU stravné lístky nakupujeme s DPH za cenu 65 Sk cena bez DPH
54,60 a DPH 10,40 si uplatním celé, 30 Sk/55%/ ako výdavok ovpl. základe dane,
24,60/45%/ ako výdavok neovpl. základ dane.
Zamestnancom predám lístok za 54,60-30-2=22,60*19%=26,90Sk
DPH odvediem 4,30 za jeden lístok, príjem za stravné lístky účtujem ako príjem neovpl. zákl. dane.
Už sa tu popísalo o str.lístkoch strašne veľa, ale stále rozmýšlam či to účtujem správne.
????? papa
Účtuješ aj odvádzaš správne.
0 0
dada 1 dada 1

dada 1 je offline (nepripojený) dada 1

mlyn16
Účtuješ aj odvádzaš správne.
Díky za odpoveď.
0 0
perta perta

perta je offline (nepripojený) perta

Chcem sa spýtať. Nakupujeme stravné lístky bez DPH musím ich dávať zamestnanacom aj s DPH?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Pri nákupe straveniek bez DPH sa na predaj zamestnancom DPH neuplatňuje.

Uplatňuje sa iba pri závodnom stravovaní.
MM
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

perta
Chcem sa spýtať. Nakupujeme stravné lístky bez DPH musím ich dávať zamestnanacom aj s DPH?
Ak nakupuješ "gastrolístky", tak ich zamestnancom nepredávaš s DPH. Ale ak ich kupuješ v závodnej jednáli od neplatiteľa DPH, tak ich Ty, ak si platiteľ DPH, musíš predávať s DPH.
Inak, skús sa pozrieť na diskusiu, ktorá Tvoju otázku predchádzala, tam sa o tomto diskutovalo.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

dada 1
Ja účtujem v JU stravné lístky nakupujeme s DPH za cenu 65 Sk cena bez DPH
54,60 a DPH 10,40 si uplatním celé, 30 Sk/55%/ ako výdavok ovpl. základe dane,
24,60/45%/ ako výdavok neovpl. základ dane.
Zamestnancom predám lístok za 54,60-30-2=22,60*19%=26,90Sk
DPH odvediem 4,30 za jeden lístok, príjem za stravné lístky účtujem ako príjem neovpl. zákl. dane.
Už sa tu popísalo o str.lístkoch strašne veľa, ale stále rozmýšlam či to účtujem správne.
????? papa

A ako je to s DPH ak v tomto prípade zamestnávateľ prispeje zo soc.fondu do výšky 45 % z ceny lístka t.j. 24,60. DPH nie je z čoho odviesť. 54,60-30-24,60*19%=0
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Katarina
A ako je to s DPH ak v tomto prípade zamestnávateľ prispeje zo soc.fondu do výšky 45 % z ceny lístka t.j. 24,60. DPH nie je z čoho odviesť. 54,60-30-24,60*19%=0
V tomto prípade mám obavy, že to môže byť považované za bezodplatné plnenie podľa § 9 ods. 3 ZDPH. Základom dane podľa § 22 ods. 5 zákona o DPH by boli náklady vynaložené na poskytnutú stravovaciu službu t.j. cena jedla bez dane. Takto znie oficiálny výklad MF v prípade, že zamestnávateľ nepožaduje od zamestnanca žiadnu úhradu za poskytnutú službu stravovania.

Čo sa týka sociálneho fondu: príspevky na stravovanie by sa mali pohybovať v rámci stanovených kritérií, t.j. cca do výšky 30 % (vychádzajúc z § 3 písm. b Zákona 152/1994 Z.z.) , resp. podľa úpravy v internej smernici týkajúcej sa tvorby a čerpania sociálneho fondu, ktorá by mala byť vypracovaná okrem iného, aj pre účely príspevku zamestnávateľa na stravovanie.
Naposledy upravil Jana Acsová : 06.08.05 at 05:58
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Zo stránky drsr.sk dňa 26.7.2005



Stravovanie zamestnancov



Vzhľadom na časté dopyty a žiadosti daňových subjektov zverejňujeme opäť informáciu k problematike stravovania zamestnancov podľa zákona o DPH .



Podľa § 22 ods.1 zákona o DPH je základom dane pri dodaní služby stravovania všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj príspevok alebo dotácia, ktorá je priamo spojená s cenou služby.

V rozsudku Európskeho súdneho dvora z 20.januára 2005 vo veci C-412/03 Hotel Scandic Gäsabäck AB bol vyjadrený názor k základu dane pri poskytovaní služieb vlastným zamestnancom. V zmysle názoru vyjadreného v citovanom rozsudku sa do základu dane podľa § 22 ods.1 zákona o DPH nezahrnie príspevok platený zamestnávateľom, ktorý môže zamestnávateľ zahrnúť do výdavkov na účely dane z príjmov, ako ani príspevok zo sociálneho fondu. Príspevok sa zahrnie do základu dane len ak je platený inou osobou ako zamestnávateľom.

Z uvedeného vyplýva, že základom dane pri dodaní služby stravovania je protihodnota, ktorú zaplatil zamestnanec za cenu stravného lístka, znížená o DPH.

(napr.45 % hodnoty stravného lístka prípadne znížený o príspevok zo sociálneho fondu)

Vyššie cit. ustanovenie § 22 ods. 1 a 2 zákona o DPH je v platnosti od 1. mája 2004.



Napríklad:

Cena jedla bez DPH........................................... 70,00 Sk

55% z nákladov spojených

s poskytnutím jedla (t.j. zo sumy 70,-Sk).......... 38,50 Sk

Príspevok zo soc.fondu .................................... 2,00 Sk

Základ dane bez DPH ...................................... 29,50 Sk

DPH 19% .................................................. ....... 5,60 Sk

Zamestnanec k úhrade ...................................... 35,10 Sk



1 0
Slovenka Slovenka

Slovenka je offline (nepripojený) Slovenka

Opäť je to len usmernenie, ktoré nemá silu zákona. Prečo neurobia zmenu § 22 ods. 1
zákona o DPH? Ja ešte stále odvádzam DPH z celej hodnoty obeda.
0 0
heket heket

heket je offline (nepripojený) heket

Slovenka
Opäť je to len usmernenie, ktoré nemá silu zákona. Prečo neurobia zmenu § 22 ods. 1
zákona o DPH? Ja ešte stále odvádzam DPH z celej hodnoty obeda.
Z celej hodnoty stravy už nemusíš odvádzať pretože DU v tomto smere prehral súdny spor.t.j. , že súd zákon vysvetlil. Odvádza sa DPH z 45% ceny lístka, čiže čo zaplatí zamestnanec. Ale s tým ich usmernením tiež nie som na istom , keď odrátali aj príspevok SF.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Čím viac o stravovaní zamestnancov čítam, tým viac sa spochybňujem. Preto sa musím opýtať: Usmernenie DR SR z 26.7.05 sa dúfam nevzťahuje na tzv. "gastrolístky" - alebo sa mýlim ?
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

liba2
Čím viac o stravovaní zamestnancov čítam, tým viac sa spochybňujem. Preto sa musím opýtať: Usmernenie DR SR z 26.7.05 sa dúfam nevzťahuje na tzv. "gastrolístky" - alebo sa mýlim ?
Nevzťahuje sa na "gastrolístky".
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať