Zavrieť

Porady

Dobrovolné nemocenské poistenie

Prosím o radu,
od februára som nezamestnaná, evidovaná na UP, v ochrannej dobe som bola 2,5 mesiaca PN, poberám podporu. V čom spočíva dobrovolné nemocenské poistenie?
Usporiadat
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Má to pre Teba taký zmysel, že v prípade, že by si bola PN neskôr (po skončení ochrannej lehoty zo zamestnania), nedostávala by si žiadne nemocenské dávky, pretože nie si nemocensky poistená. Kým človek poberá podporu, je ako-tak spokojný, že nejaký príjem má... No keď poberanie podpory skončí, už si odkázaná len na sociálne dávky a tie sú u nás, žiaľ, dosť úbohé. Ak ochorieš (a PN trvá dlhšiu dobu), tak Ti to asi nie je celkom jedno, či máš alebo nemáš vyplácané nemocenské. Preto by som určite doporučovala platiť si poistenie dobrovoľne.
Výška nemocenských dávok potom závisí od toho, z akej sumy platíš poistné - samozrejme za splnenia určitých podmienok-t.j. že doba poistenia je viac ako 26 týždňov. (V tých prvých 26 týždňoch sa platí dávka z minima, hoci by si platila poistné z maxima).
0 0
maotao maotao

maotao je offline (nepripojený) maotao

To znamená, že od 16.5.09 t.j. kedy som skončila PN, by som si platila DNP (aj spätne) z minimálnej mzdy po dobu 26 týždňov?

Ali, ďakujem za radu
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

maotao Pozri príspevok
To znamená, že od 16.5.09 t.j. kedy som skončila PN, by som si platila DNP (aj spätne) z minimálnej mzdy po dobu 26 týždňov?

Ali, ďakujem za radu
nie nie nie. Trošku sa Vám tu babenky zastariem.
Maotao, DPO musíš platiť aspon 270 dní ( tj. 9 mesiacov ) potom počas dalších cca 2 rokov ti z toho ak budeš marodovať vyplácajú marodku.
Alušik sa Ti snažila povedať, toľko že ak by si platila teraz z max. vymeriavacieho základu ( tj. mesačne na DPO by si dala viac ako 44 eura ) tak po 26 týždňoch ak by si zamarodovala tak by ti vyplatili marodku z max. vymeriavacieho základu. Tj. bajočko by ti mesačná marodka robila 550 eur ( to je hrubý výpočet nie presný ) .
A ak by si zamarodovala dajme tomu za mesiac tak tvoja marodka by bola z minimálneho vymeriavacieho základu 295,50 € ( tak asi 150 € mesačne by bola marodka). Aj napriek tomu, že by si si platila z maximálnej výšky.
A čo sa týka toho spätného platenia, mám pocit, že to sa nedá. Ale ked sa dnes prihlásiť na SP a určíš si aký vymeriavaci základ chceš mať ( podla tej výšky budeš platiť odvody ). Neni dôležité pre teba doplácať spätne si DPO. Ak by si si chcela platiť odvody z min. vym. základu tak mesačne by ťa to vyšlo na 13,30 €.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Xanti Pozri príspevok
nie nie nie. Trošku sa Vám tu babenky zastariem.
Maotao, DPO musíš platiť aspon 270 dní ( tj. 9 mesiacov ) potom počas dalších cca 2 rokov ti z toho ak budeš marodovať vyplácajú marodku.
Alušik sa Ti snažila povedať, toľko že ak by si platila teraz z max. vymeriavacieho základu ( tj. mesačne na DPO by si dala viac ako 44 eura ) tak po 26 týždňoch ak by si zamarodovala tak by ti vyplatili marodku z max. vymeriavacieho základu. Tj. bajočko by ti mesačná marodka robila 550 eur ( to je hrubý výpočet nie presný ) .
A ak by si zamarodovala dajme tomu za mesiac tak tvoja marodka by bola z minimálneho vymeriavacieho základu 295,50 € ( tak asi 150 € mesačne by bola marodka). Aj napriek tomu, že by si si platila z maximálnej výšky.
A čo sa týka toho spätného platenia, mám pocit, že to sa nedá. Ale ked sa dnes prihlásiť na SP a určíš si aký vymeriavaci základ chceš mať ( podla tej výšky budeš platiť odvody ). Neni dôležité pre teba doplácať spätne si DPO. Ak by si si chcela platiť odvody z min. vym. základu tak mesačne by ťa to vyšlo na 13,30 €.
Do doby poistenia 270 dní sa započítava aj ukončené nem. poistenie zo zamestnania. Ak je nezamestnaná od februára 2009, je dosť možné že túto podmienku splňa a nárok na nemocenské z DNP jej vznikne hneď od začiatku PN. Správne uvádzaš, že prvých 26 týždňov to bude len z min. mzdy, aj keď by si určila max. vymer. základ.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

veronikasad Pozri príspevok
Do doby poistenia 270 dní sa započítava aj ukončené nem. poistenie zo zamestnania. Ak je nezamestnaná od februára 2009, je dosť možné že túto podmienku splňa a nárok na nemocenské z DNP jej vznikne hneď od začiatku PN. Správne uvádzaš, že prvých 26 týždňov to bude len z min. mzdy, aj keď by si určila max. vymer. základ.
Presne na to som myslela, že SP hladá spätne tých 270 dní poistenia. Ale zásadná zmena je tá, že človek pol roka musí platiť viac. Aj ked v prípade marodky dostane menej teda z nižšieho vym. základu.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Xanti Pozri príspevok
Presne na to som myslela, že SP hladá spätne tých 270 dní poistenia. Ale zásadná zmena je tá, že človek pol roka musí platiť viac. Aj ked v prípade marodky dostane menej teda z nižšieho vym. základu.
Pol roka nemôže zmeniť vymer. základ - to je zásadná zmena. Nemocenské je vyplácané z minima.
0 0
Janajaja21 Janajaja21

Janajaja21 je offline (nepripojený) Janajaja21

Mala by som nárok na nemocenské dávky ak som na "maródke" od apríla a prihlásila by som sa dnes ako dobrovoľný platca, pýtam sa preto, lebo som nezamestnaná? A ak by som teda mala nárok tak ako mám platiť poistné, pretože som dostala informáciu, že počas "maródky" sa dobrovoľné poistné neplatí? Vopred ďakujem za odpoveď.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Podľa mojich informácii, sa aj počas marodky môžeš nahlásiť ako DPO, ale musíš ich platiť nie si oslobodená od platenia, ako ten čo platí povinne odvody.
A nárok na nemocenskú dávku by si mala v tom prípade ak by v posledných 2 rokoch SP našla v tvojich zamestnaniach aspoň 270 dní poistenia. Ak nie, tak si musíš platiť 9 mesiacov DPO aby si z toho mala nejakú nemocenskú.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Xanti Pozri príspevok
Podľa mojich informácii, sa aj počas marodky môžeš nahlásiť ako DPO, ale musíš ich platiť nie si oslobodená od platenia, ako ten čo platí povinne odvody.
A nárok na nemocenskú dávku by si mala v tom prípade ak by v posledných 2 rokoch SP našla v tvojich zamestnaniach aspoň 270 dní poistenia. Ak nie, tak si musíš platiť 9 mesiacov DPO aby si z toho mala nejakú nemocenskú.
Xanti, prečo platiť 270 dní - spočíta sa z posledných 2 rokov poistenie zo zamestnania + DNPO a po dovršení 270 dní má nárok na nemocenské z DNP.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

veronikasad Pozri príspevok
Xanti, prečo platiť 270 dní - spočíta sa z posledných 2 rokov poistenie zo zamestnania + DNPO a po dovršení 270 dní má nárok na nemocenské z DNP.
Veronikasad píšem niečo iné?
Xanti Pozri príspevok
A nárok na nemocenskú dávku by si mala v tom prípade ak by v posledných 2 rokoch SP našla v tvojich zamestnaniach aspoň 270 dní poistenia. Ak nie, tak si musíš platiť 9 mesiacov DPO aby si z toho mala nejakú nemocenskú.
My nevieme ako dlho je Janajaja21 nezamestnaná. Tak som predpokladala, že je to viac ako dva roky.
0 0
Janajaja21 Janajaja21

Janajaja21 je offline (nepripojený) Janajaja21

Ďakujem pomohli ste mi. Takže ak sa pôjdem zajtra prihlásiť, budem mať nárok na nemocenské dávky pretože za posledné dva roky mi bývali zamestnávateľ určite platil minimálne 270 dní poistné. A nie som oslobodená od platenia poistného počas tzv "maródky".
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Janajaja21 Pozri príspevok
Ďakujem pomohli ste mi. Takže ak sa pôjdem zajtra prihlásiť, budem mať nárok na nemocenské dávky pretože za posledné dva roky mi bývali zamestnávateľ určite platil minimálne 270 dní poistné. A nie som oslobodená od platenia poistného počas tzv "maródky".
Počas poberania nemocenského poistné neplatíš.

pozri si odpovede aj v tejto téme, aby si neplatila zbytočne

http://www.porada.sk/t114432-dnp-a-z...o-zakladu.html
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

veronikasad Pozri príspevok
v prvom príspevku je od februára a poberá podporu, tak predpokladám od februára 2009
Veronika prvý príspevok je od Maotao , a nie od Janajaja21
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Xanti Pozri príspevok
Veronika prvý príspevok je od Maotao , a nie od Janajaja21
Súhlasím, píše v dvoch témach - tak som to prehliadla ...
ale tu píše aj janajaja, že jej zamestnávael platil 270 dní poistenia, tak to bude OK
http://www.porada.sk/1082804-post12.html
0 0
Janajaja21 Janajaja21

Janajaja21 je offline (nepripojený) Janajaja21

Ďakujem za odpoveď, pomohla.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

veronikasad Pozri príspevok
Počas poberania nemocenského poistné neplatíš.

pozri si odpovede aj v tejto téme, aby si neplatila zbytočne

http://www.porada.sk/t114432-dnp-a-z...o-zakladu.html
Veronikasad, a ked bude počas poberania nemocenského si platiť poistné z max. vymeriavacieho základu aby výška jej nemocenskej po uplynutí 26 týždňov bola maximálna? Dá sa to?
Mám kamaráta, je na PN už skoro rok. Teraz mu to končí. A počas tejto PN si platí DPN, že ak skončí s dávkami po roku, tak potom dalej bude poberať dávky z DPN. Teda tak mu poradili na SP. Je to zle?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Xanti Pozri príspevok
Veronikasad, a ked bude počas poberania nemocenského si platiť poistné z max. vymeriavacieho základu aby výška jej nemocenskej po uplynutí 26 týždňov bola maximálna? Dá sa to?
Mám kamaráta, je na PN už skoro rok. Teraz mu to končí. A počas tejto PN si platí DPN, že ak skončí s dávkami po roku, tak potom dalej bude poberať dávky z DPN. Teda tak mu poradili na SP. Je to zle?
začal si platiť DNP už v minulom roku ?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Tuším áno, neviem presne. Má to tak vyrátané že tých 270 dní z DPN končí v čase ked mu bude končiť PN z práce.
A keby nie? žeby začal v tomto roku si platiť? Aký je v tom rozdiel? Ináč platí si z max. vymeriavacieho základu.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Xanti Pozri príspevok
Tuším áno, neviem presne. Má to tak vyrátané že tých 270 dní z DPN končí v čase ked mu bude končiť PN z práce.
A keby nie? žeby začal v tomto roku si platiť? Aký je v tom rozdiel? Ináč platí si z max. vymeriavacieho základu.
Ak je začiatok PN-ky po 26 týždňoch poistenia, vymeriavací základ bude mať z predch. kal. roka.
Ako sa počíta VZ ak začal platiť tento rok s istotou neviem, skús osloviť brcko.
0 0
maotao maotao

maotao je offline (nepripojený) maotao

neviem či som to napísala správne, od februára som nezamestnaná, od marca do polovice mája som bola PN, teraz som už len nezamestnaná a na ďalšiu PN sa nechystám. Predtým som bola viac ako 3 roky zamestnaná, teda zamestnávateľ za mňa platil. DNP sa týka len ďalšej prípadnej PN-ky alebo má aj iný význam aby som si ho platila?
maotao
Naposledy upravil maotao : 24.06.09 at 15:54
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať