Zavrieť

Porady

kedy zaškrtnem §79 na DPH

zvedavec :-)
Dobrý deň, chcem sa opýtať, kedy začiarknem splnenie podmienok podľa par. 79 ods. 2 zak o DPH???

Mam nadmerny odpocet, DU nic nedlhujem, predtym som platila.

Dakujem za radu
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ked nemáš žiadne dlhy voči štátu, tak si možeš zaškrtnúť a nárokovať si tak vrátenie DPH do 30 dní.
0 0
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

KEJKA Pozri príspevok
ked nemáš žiadne dlhy voči štátu, tak si možeš zaškrtnúť a nárokovať si tak vrátenie DPH do 30 dní.
Podmienky sú až tri :
a) Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac,
b) daňový subjekt bol platiteľom najmenej 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol,
c) platiteľ nemal v období 12 kalendárnych mesiacov pred skončením mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol daňové a colné nedoplatky a nedoplatky na povinných odvodoch poistného.

Pri splnení týchto 3 podmienok si môže daňovník zaškrtnúť príslušné okienko v daňovom priznaní, teda splnenie podmienok podľa § 79, ods. 2. Peniaze dostane tým o 1 mesiac skôr.
3 0
Kurucz Kurucz

Kurucz je offline (nepripojený) Kurucz

Dňa 24.07.2009 som podal daňové priznanie k DPH za obdobie 06/2009, kde vychádzal nadmerný odpočet 5.251 EUR a keďže boli splnené všetky podmienky podľa § 79 ods.2 bolo vyznačené na daňovom priznaní splnenie podmienok. Dňa 17.08.2009 som podal daňové priznanie za obdobie 07/2009, kde v riadku 31 som odpočítal nadmerný odpočet vo výške 1.524 EUR od vlastnej daňovej povinnosti. Čakal som, že daňový úrad mi vráti nadmerný odpočet vo výške 3.727 EUR do 30 dní, t.j do 24.08.2009. Dnešným dňom mi ale nabehli peniaze od daňového úradu vo výške 5.251 EUR a tvrdia, že keď som nezaplatil daňovú povinnosť do 25.08.2009 mi dajú pokutu, lebo som nemal vyznačiť splnenie podmienok na daňovom priznaní a nemal som započítať nadmerný odpočet. Je postup daňového úradu správny? Nikde v zákone nie je uvedené, že pri splnení podmienok sa nesmie započítať nadmerný odpočet z predchádzajúceho mesiaca.
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Kurucz Pozri príspevok
Dňa 24.07.2009 som podal daňové priznanie k DPH za obdobie 06/2009, kde vychádzal nadmerný odpočet 5.251 EUR a keďže boli splnené všetky podmienky podľa § 79 ods.2 bolo vyznačené na daňovom priznaní splnenie podmienok. Dňa 17.08.2009 som podal daňové priznanie za obdobie 07/2009, kde v riadku 31 som odpočítal nadmerný odpočet vo výške 1.524 EUR od vlastnej daňovej povinnosti. Čakal som, že daňový úrad mi vráti nadmerný odpočet vo výške 3.727 EUR do 30 dní, t.j do 24.08.2009. Dnešným dňom mi ale nabehli peniaze od daňového úradu vo výške 5.251 EUR a tvrdia, že keď som nezaplatil daňovú povinnosť do 25.08.2009 mi dajú pokutu, lebo som nemal vyznačiť splnenie podmienok na daňovom priznaní a nemal som započítať nadmerný odpočet. Je postup daňového úradu správny? Nikde v zákone nie je uvedené, že pri splnení podmienok sa nesmie započítať nadmerný odpočet z predchádzajúceho mesiaca.
Myslím, že postup DÚ je správny, pretože si vyznačil splnenie podmienok na vrátenie nadmerného odpočtu a tým si si nárokoval vrátenie celej čiastky.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

kurucz: nemozes chciet jedno aj druhe... bud si narokujes na vratenie nadmerneho odpoctu po splneni podmienok alebo nadmerny odpocet pouzijes na ponizenie vlastnej danovej povinnosti...
1 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

DušanČ Pozri príspevok
Podmienky sú až tri :
a) Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac,
b) daňový subjekt bol platiteľom najmenej 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol,
c) platiteľ nemal v období 12 kalendárnych mesiacov pred skončením mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol daňové a colné nedoplatky a nedoplatky na povinných odvodoch poistného.

Pri splnení týchto 3 podmienok si môže daňovník zaškrtnúť príslušné okienko v daňovom priznaní, teda splnenie podmienok podľa § 79, ods. 2. Peniaze dostane tým o 1 mesiac skôr.
Ale pozor na to aby boli odvody platené načas podľa registračného listu zamestnávateľa, teda ka máš stanovený výplatný termín 15 v mesiaci a ty odvedieš odvody 20 tak nemáš splnenú podmienku.
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Sme mesační platitelia DPH a spĺňame podmienky podľa § 79 odst. 2 (teda aspoň si myslíme - vždy sa snažíme všetko platiť načas - ale jeden nikdy nevie).Od kedy platí možnosť vrátiť DPH skôr, nám prvý krát vyšiel NO. Ide o malú sumu NO a preto sa chcem spýtať, čo sa stane
1. ak nezaškrtnem splnenie podmienok
2. ak zaškrtnem musím zo SP,ZP, DÚ, colnice vyžiadať nejaké tlačivo že nemáme pozdľžnosti?
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Nič sa nestane, ak splnenie podmienok nezaškrtneš.
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

- v prípade, že nezaškrtneš okienko pre splnenie podmienok pre vrátenie NO do 30 dní, tak NO ti DÚ vráti do 60 dní ak v nasledujúcom zdaň. období nebudete mať vlastnú daň. povinnosť, od ktorej by si NO odrátala

- v prípade ak zaškrtneš okienko, pýtať potvrdenie zo SP, ZP colného úradu nie si povinná, ale v prípade, že im budeš dlžiť (možno len nedopatrením) čo i len 1 cent, porušuješ daný paragraf a stihne ťa pokuta
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Takže som usúdila, že je rozumnejšie okienko nezaškrtávať.
0 0
Costruo Costruo

Costruo je offline (nepripojený) Costruo

Od 1.4. zaškrtávam okienko, zatial mi aj vracali predčasne nadmerný odpočet. Teraz toho mán veľa, tak najprv požadovali odo mňa potrvdenie zo SP, čo som predložila, že nemáme žiadne dlžoby, to asi bolo málo, zajtra už nastupuje daňová kontrola, tak že každému radím, to zaškrtanie je len vodenie za nos ...
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

my sme zaškrtávali a vracali tiež predčasne až do času, kým som nedopatrením zaplatila dph len o pár hodín neskoršie, ale to už bolo neskoro. Tak nám pani povedala, že teraz nemáme zaškrtávať 12 mesiacov. Ale chcem sa opýtať na takúto vec, kým nám vracali do 30 dní, tak sme nerobili zápočet NO a DP ako je v § 79, raz som odpočítala od NO daň.p. a volali, že to sa nemôže, že oni nám to musia vrátiť, tak sme boli opraviť. Teraz po oneskorenom zaplatení dph, keď nemáme nárok na vrátenie do 30 dní, tak som nezapočítala DP s NO, aby sme náhodou zas nemali nejaký nedoplatok a zase pani volala, že to sa započítava. Neviete mi vysvetliť, či je to kvôli tomu, že nám nevrátia do 30 dní? dík
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

sybila3 Pozri príspevok
my sme zaškrtávali a vracali tiež predčasne až do času, kým som nedopatrením zaplatila dph len o pár hodín neskoršie, ale to už bolo neskoro. Tak nám pani povedala, že teraz nemáme zaškrtávať 12 mesiacov. Ale chcem sa opýtať na takúto vec, kým nám vracali do 30 dní, tak sme nerobili zápočet NO a DP ako je v § 79, raz som odpočítala od NO daň.p. a volali, že to sa nemôže, že oni nám to musia vrátiť, tak sme boli opraviť. Teraz po oneskorenom zaplatení dph, keď nemáme nárok na vrátenie do 30 dní, tak som nezapočítala DP s NO, aby sme náhodou zas nemali nejaký nedoplatok a zase pani volala, že to sa započítava. Neviete mi vysvetliť, či je to kvôli tomu, že nám nevrátia do 30 dní? dík
Ja som to zaškrtla prvýkrát a hneď bol problém, tak som to bola pekne aj odškrtnúť. Posielali sme totiž zrážkovú daň na nesprávny účet, síce patril DÚ, aj zrážkovej dani, ale pri príjmoch z dividend. My sme síce nedlhovali nič, ale software robil problém.
NO si započítavaš vždy nasledujúci mesiac v DP. Ak máš NO viackrát za sebou, vrátia ho vždy až za dva mesiace. NO za január si započítaš vo februári, ak máš vo februári opäť NO, tak ti januárový odpočet vrátia automaticky, ale až v marci a ten februárový zase až v apríli. Ak máš v marcovom priznaní základ odpočítať môžeš len február, január ti pošlú z DÚ. Ja som tak mala v marci základ a keďže nám DÚ nevrátil odpočet na január, odrátala som oba NO-januárový aj februárovi a musela som to hneď aj opraviť.
Naposledy upravil truch : 22.04.10 at 20:25
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

No veď toto ja všetko viem, že treba započítať NO a DP, ale keď som to tak urobila minulý rok a mali sme splnené všetky podmienky, tak pani volala, že to nemôžeme započítať, že máme prísť opraviť, že oni nám musia vrátiť celú sumu a my musíme celú sumu aj zaplatiť a teraz aj napriek tomu, že som si prečítala ten § kde sa to píše, som to urobila pre istotu tak, že som nezapočítala, aby sme nemali nedoplatok zase, tak pani zase volala, že to treba prísť opraviť a započítať. suuuper........
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

predsa mam otazku k tejto teme...

klient mal nadmerny odpocet za IV.Q 2009 ... ale neplatil zrazkovu dan za zamestnacov...

ja tvrdim, ze pouzijem cast z tohto NO na danovu povinnost I.Q 2010 (danova povinnost = 0) ale ze rozdiel mu nevratia kvoli neplateniu tej dani...

len co potom s tymi peniazmi? (nie je to mala ciastka) alebo sa mylim ja? tomuto dako nerozumiem...
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

andreaS Pozri príspevok
predsa mam otazku k tejto teme...

klient mal nadmerny odpocet za IV.Q 2009 ... ale neplatil zrazkovu dan za zamestnacov...

ja tvrdim, ze pouzijem cast z tohto NO na danovu povinnost I.Q 2010 (danova povinnost = 0) ale ze rozdiel mu nevratia kvoli neplateniu tej dani...

len co potom s tymi peniazmi? (nie je to mala ciastka) alebo sa mylim ja? tomuto dako nerozumiem...
rozmyslala som nad tym a vyslo mi toto:

par.79 zaskrtavam vtedy, ked mi vznikne NO a ak splnam §79, tak mi ho vratia do 30dni... napr. teraz za 03/2010 vznikol NO a ked splnam podmienky zakvacnem a DU vrati do 30 dni... necaka sa na dalsie danove priznania...

no a ked nesplnam §79, tak pockam na dalsie priznanie, uplatnim si cast NO a zvysok mi DU klasicky vrati...

je to tak?
0 0
Madlj Madlj

Madlj je offline (nepripojený) Madlj

žena
Dobrý deň,
chcem sa spýtať na splnenie podmienok § 79 od.2, bod c. Sme mesačný platcovia DPH. Odvody/SP, ZP. DU/ zo mzdy platíme koncom mesiaca.
Mzdy vyplácame okolo 10. v mesiaci. Neviem či spľňame uvedenú podmienku zaplatenia na čas, nakoľko som sa dočítala, že daň zo mzdy treba zaplatiť do 5 dní od výplaty. My však platíme až koncom mesiaca všetko naraz. Odvody do poisťovní treba mať zaplatené až ku koncu mesiaca?
V prípade, že na pracovnej zmluve máme uvedený termín výplaty napr. do 10. v mesaci ako postupovať v platení odvodov a dane zo mzdy.
Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Madlj Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcem sa spýtať na splnenie podmienok § 79 od.2, bod c. Sme mesačný platcovia DPH. Odvody/SP, ZP. DU/ zo mzdy platíme koncom mesiaca.
Mzdy vyplácame okolo 10. v mesiaci. Neviem či spľňame uvedenú podmienku zaplatenia na čas, nakoľko som sa dočítala, že daň zo mzdy treba zaplatiť do 5 dní od výplaty. My však platíme až koncom mesiaca všetko naraz. Odvody do poisťovní treba mať zaplatené až ku koncu mesiaca?
V prípade, že na pracovnej zmluve máme uvedený termín výplaty napr. do 10. v mesaci ako postupovať v platení odvodov a dane zo mzdy.
Ďakujem.
Ak vyplatíte mzdu 10., tento deň je povinnosť odviesť aj odvody a daň do 5 dní.
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Ja som na jednom DU /KE/ zaškrtla a poslali mi odpočet bez dokladovania. Na druhum DU /KE/ pani odo mna chcela potvrdenia. Odvtedy neškrtam ale čakám.
0 0
Madlj Madlj

Madlj je offline (nepripojený) Madlj

žena
ďakujem, čiže podmienku nesĺňame.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať