Zavrieť

Porady

Co je to varyto?

Ahojte poradaci, neviem kam sa mam obratit, tak to skusam tu. Mam syna piataka a v ucebnici slovenciny sa medzi vybranymi slovami nachadza slovo VARYTO. Neviem nikde najst vyznam toho slova. Mrzi ma, ze som taka "nevzdelana", ale v zivote som to slovo nepocula.
Usporiadat
janka37 janka37

janka37 je offline (nepripojený) janka37

Luba2
A prečo nie obuvník?????????
Tak to teda neviem. Takto som to počula. Ale asi by sa to v tom prípade významovo miešalo s pomenovaním povolania... Človek by potom nevedel, či sa hovorí o skrinke alebo o remeselníkovi. To je tak ako s básničkou - niekedy nie je isté, či ide o veršovaný literárny útvar alebo dámu, ktorá takéto útvary píše. Preto sa asi ujalo pomenovanie poetka. :p
Budeme musieť podať podnet na Ústav Ľ.Štúra, aby nám tieto postupy pri tvorbe modernej slovenčiny trochu objasnili.

A ešte mi jedno také napadá - malé dieťa vraj už nie je batoľa, ale lezúň.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
No možno to nebude ani ona ani on ale ono: obuvovadlo.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Wau ... teraz som si všimla, že ten vyššie uvedený príspevok bol môj 1001 ... Ten ale píše, že ...
0 0
Naďa Naďa

Naďa je offline (nepripojený) Naďa

Až teraz, keď čítam vybrané slová, si uvedomujem svoj vek. A to som si kedysi myslela, aké ťažké veci sa učíme. Chudák moja vnučka. Mimochodom, Korytnica je vybrané slovo? Vyzerá to skôr na skrytú reklamu.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Tato tema vznikla vdaka ucebnici Slovensky jazyk 5, Orbis Pictus Istropolitana. A tu su nimi vypisane vybrane slova po r: (mimochodom nic im nehovori, ze by si mali deti vediet odvodit slova a nie sa vsetky ucit naspamat)
ryba, rybník, rybina, ryčať, ryk, rýdzi, rýdzik, ryha, rýchly, zrýchliť, zrýchlovať, rys, rysovať, ryšavý, ryť (rozrušovať povrch), rozrývať, rýľ, úryvok, poryv, brýzgať, hrýzť, koryto, korytnačka, Korytnica, kryť, skryť, pokryť, pokrývka, prikryť, prikrývka, skrýša, úkryt, kryha, prýštiť, strýko, strýc, stryná, trýzniť, tryzna, trysk, varyto,rým, rýmovať sa, rýpať, rytier, ryža, bryndza, Torysa

No priznam sa, že si presne nepamatam, kolko sme ich mali my v škole, boli to len zakladne , ale nemam problem s pravopisom (pokial neurobim nechtiac preklep:-) )
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

nika.sum, presne tak. A potom si ich po čase ani nemôžu pamätať, keď ich je tak veľa a keď treba v rýchlosti si ich zopakovať napr. pri diktáte, tak je to nemožné.

Menej je niekedy viac. Ale nejakí tvorcovia sa museli realizovať bez ohľadu na logiku. A vlastne tým podceňujú deti, keď si myslia, že si to nevedia odvodiť.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Takže milí kolegovia. Dcéra - tretiačka sa vlani učila vybrané slová takouto metódou :

Strýko rybár, rýdza duša,
rýľom ryje, hryzie pery, na Toryse šťastie skúša, v blate rýpe, hľadá červy.
Nad korytom len čo zočí vytryskovať, brýzgať vodu, rýchlo ako rytier skočí, rysím skokom letí k brodu.
Vše sa skryje v tôni chvoja, ryžu, bryndzu schytí, z čela prýštia perly znoja, poryv vetra cíti, vše zrýmuje to i to, ryhu kryhu, varyto, vše ho reuma trýzni, ničí, od bolesti takmer ryčí. Kryštál, krypta, štvorylka.

toto bola básnička na základe ktorej sa dnešná mládež učí vybrané slová po R ! - jedna z tých blbších

Priznám sa, že niektorým slovám som ani ja vôbec nerozumela a nikdy som ich ani nepočula.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Varyto podľa nejakých tém v googli bude asi ten hudobný nástroj, ale slovnečina tento výraz obsahuje // pozrite si najmä trinásty riadok...... Neviem či dnes aj zaspím ..
http://www.niemand.sk/2005/01/09/letorosty-i-7-12/2/
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

evina
Varyto podľa nejakých tém v googli bude asi ten hudobný nástroj, ale slovnečina tento výraz obsahuje // pozrite si najmä trinásty riadok...... Neviem či dnes aj zaspím ..
http://www.niemand.sk/2005/01/09/letorosty-i-7-12/2/
Myslíš od radosti Evi?
1137.gif  
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
ježkove oči...dokáže tú báseň niekto prečítať celú?...ja som došla k jednej tretine a neviem o čom to bolo...mal o niečo otrieskať svoje varyto...nebude to nakoniec dákô sprostô slovo?
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
a to museli vedieť naspamäť !.............. a to varyto je fakt hudobný nástroj
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Paula
Myslíš od radosti Evi?
Pauli od rozrušenia
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

jess, ja by som sa ako učiteľka hanbila predstúpiť pred žiakov s takou básňou ...a ešte to po nich chcieť naspamäť
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
no, žiaľ, takto sa učia vybrané slová dnešné deti. Ja by som sa osobne takto tie vybrané slová nenaučila. Dcéra sa učila všetky formou takýchto básničiek
napr. : po M

My myslíme, mýlime sa, umývame, šmýkame, čmýrime a hmýrime sa, mydlíme a žmýkame, zamykáme, mykáme.
Pri priesmyku nad Myjavou mýtnik mýto vyberal, na hmyz, myši pri pomyjach v pomykove pozeral.

"nádherná" je po V

Ak si vy raz zvyknete na hluk vyhne, výskot detí, sotva sa už zľaknete výra, ktorý z výšky letí.
Ba i vytia spod stajne, ak tam vyžly zavyjú, vydier, výz, čo zvyčajne pod vodou sa ukryjú.
Vykať,zvýšiť,vysoký, predponu vy- s tvrdým y !

po Z
V slovách jazyk, nazývať ypsilon vždy treba dať !
Aj v príbuzných : ozývať, jazylka a vyzývať !

tým červeno vyznačeným vôbec nerozumiem
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
jess
a to museli vedieť naspamäť !.............. a to varyto je fakt hudobný nástroj
v ktorom storočí sa to museli učiť?...to básničky o ujovi leninovi boli jednoduchšie...
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
učili sa to vlani

.....pred nedávnom som si vzala do ruky knižku "Slovenské rozprávky", ktorú som si ja čítavala pred cca 25 rokmi a chcela som deťom z nej nejakú rozprávku prečítať, ale keď som začala, tak som aj skončila, pretože tam boli také výrazy, že som im teraz v mojom veku nerozumela, kdežto ešte moje malé detičky.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

jess
čmýrime, vyžly, výz, jazylka
tým červeno vyznačeným vôbec nerozumiem
čmýriť - nejaký pohyb?
vyžla - pes, výborný stopár
vyza - veľká ryba
jazylka - chrupavka či kostička ?
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Ja som sa ucila vybrane slova po s takto:
syty syn sypal sykorkam sypky syr
po m:
my sa mylime, ked si myslime, ze mys zjedla mydlo
Na kazde pismeno bola nejaka mala basnicka, ale ostatne si uz nepamatam (basnicky, nie vybrane slova, tie sa snazim pisat spravne).
0 0
Boneta Boneta

Boneta je offline (nepripojený) Boneta

nika.sum
Ahojte poradaci, neviem kam sa mam obratit, tak to skusam tu. Mam syna piataka a v ucebnici slovenciny sa medzi vybranymi slovami nachadza slovo VARYTO. Neviem nikde najst vyznam toho slova. Mrzi ma, ze som taka "nevzdelana", ale v zivote som to slovo nepocula.
Zaujíma ma, ako im to teda vysvetlila p.učiteľka. Už máš výsledok? (osobne som tiež takto nedávno pátrala po slove vyžla)
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Takze od pani ucitelky neviem nic, syn sa to nespytal, a akosi sme na to v dalsich dnoch pri dalsich aktivitach zabudli. Inak to slovo cmyrit sa je nejaky rychly pohyb, to mi vysvetlil syn. Ale aj ja mam pocit, ze varyto bude hudobny nastroj aj v dnesnych casoch.Dakujem vsetkym, ze sa ste sa do tejto temy zapojili.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať