Zavrieť

Porady

použitie súkromného automobilu na pracovnú cestu

zauímalo by ma, či je možné použiť súkromný automobil na pracovnú cestu, ak je zamestnanec, a nieje na ňho vozidlo písané. Môže to byť i od kamaráta? musí sa vypísať príkaz na pracovnú cestu? I kniha jázd sa musí evidovať k tomuto vozidlu? aké ešte tlačivá musia byť vypisované. Medzi zamestnancom a zamestnávateľom musí byť uzavretá písomná dohoda alebo zmluva na tento druh výkonu?
Ďakujem za skorú odpoveď. veľmi súrne by som potrebovala tieto informácie.
Usporiadat
Judith18 Judith18

Judith18 je offline (nepripojený) Judith18

No to som zas typická ja ... zle precitam zakon a potom mam guláš...
Dakujem pekne za odpoved...
Idem kuk na poradu nejaku zmluvu o výpožíčke....
0 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Poradáci pochopila som Vás správne : firma zamestnáva ľudí na DoVP a oni vykonávajú pre nás napr. 25 dní školenie v inom meste - dávajú mi vyúčtovanie prac. cesty ale rozumiem dobre keď niekto mi priloží tech. preukaz + bloček urobí vyúčtvanie ja ich preplatím a tu je otázka na daň z MV platím za toto auto ako firma daň a urobiť DP auto je jeho. Teraz mám osobu keď auto nie je jeho má požičané tak isto je preplatený cesťák ale tu daň z MV neplatím a v DP neuvádzam. Rozmýšlam správne - ďakujem.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Monika C. Pozri príspevok
Poradáci pochopila som Vás správne : firma zamestnáva ľudí na DoVP a oni vykonávajú pre nás napr. 25 dní školenie v inom meste - dávajú mi vyúčtovanie prac. cesty ale rozumiem dobre keď niekto mi priloží tech. preukaz + bloček urobí vyúčtvanie ja ich preplatím a tu je otázka na daň z MV platím za toto auto ako firma daň a urobiť DP auto je jeho. Teraz mám osobu keď auto nie je jeho má požičané tak isto je preplatený cesťák ale tu daň z MV neplatím a v DP neuvádzam. Rozmýšlam správne - ďakujem.
Áno, rozmýšľaš správne, ak auto nie je jeho, tak daň z MV ako firma neplatíš. Je to trochu čudné, ale je to tak, vychádza to zo znenia zákona o miestnych daniach. Pozri túto tému:

http://www.porada.sk/t74947-zamestna...bnu-cestu.html
0 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Chobot Pozri príspevok
Áno, rozmýšľaš správne, ak auto nie je jeho, tak daň z MV ako firma neplatíš. Je to trochu čudné, ale je to tak, vychádza to zo znenia zákona o miestnych daniach. Pozri túto tému:

http://www.porada.sk/t74947-zamestna...bnu-cestu.html
Ďakujem pekne za potvrdenie.
0 0
Sosa Sosa

Sosa je offline (nepripojený) Sosa

Manžel je SZČO. Osobné auto nie je zaradené do majetku firmy. V TP je držiteľom osobného auta manželka. Za predpokladu, že nemajú vysporiadané bezpodielové vlastníctvo sa prihlásil k Dani z motorových vozidiel ako plátca dane manžel - SZČO.
1) môže si uplatniť dan z motorových vozidiel do nákladov SZČO?
2) môže si uplatňovať paušálne náhrady za cesťáky do nákladov?
0 0
andrea palcova andrea palcova

andrea palcova je offline (nepripojený) andrea palcova

už čoskoro mamičkou :)
Sosa Pozri príspevok
Manžel je SZČO. Osobné auto nie je zaradené do majetku firmy. V TP je držiteľom osobného auta manželka. Za predpokladu, že nemajú vysporiadané bezpodielové vlastníctvo sa prihlásil k Dani z motorových vozidiel ako plátca dane manžel - SZČO.
1) môže si uplatniť dan z motorových vozidiel do nákladov SZČO?
2) môže si uplatňovať paušálne náhrady za cesťáky do nákladov?
Daň z motorových vozidiel si do nákladov uplatniť môže. Paušálne náhrady si uplatniť nemôže, do nákladov môže si uplatniť spotrebované PHM. Odporúčam urobiť zmluvu o prenájme motorového vozidla s manželkou.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Zdravím Vás všetkých, môj manžel toho roku prechádza z paušálnych výdavkov na jednoduché účtovníctvo. To pre mňa znamená, že mu budem účtovať cestovné náhrady, stravné atď. Prosím Vás, čo k tomu všetko potrebujem, aké doklady sa vypisujú? Prosím ak môžte krok po kroku v skrátkosti. Nerobila som to ešte. Vďaka.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Prosím Vás, poradí mi niekto?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mondes Pozri príspevok
Zdravím Vás všetkých, môj manžel toho roku prechádza z paušálnych výdavkov na jednoduché účtovníctvo. To pre mňa znamená, že mu budem účtovať cestovné náhrady, stravné atď. Prosím Vás, čo k tomu všetko potrebujem, aké doklady sa vypisujú? Prosím ak môžte krok po kroku v skrátkosti. Nerobila som to ešte. Vďaka.
návod nájdeš v tomto blogu

http://www.porada.sk/blog.php?b=392
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
andrea palcova Pozri príspevok
Daň z motorových vozidiel si do nákladov uplatniť môže. Paušálne náhrady si uplatniť nemôže, do nákladov môže si uplatniť spotrebované PHM. Odporúčam urobiť zmluvu o prenájme motorového vozidla s manželkou.
Nie som právnik, som však toho názoru, ak je vozidlo v BSM, nie je možné urobiť zmluvu o prenájme.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
andrea palcova Pozri príspevok
Daň z motorových vozidiel si do nákladov uplatniť môže. Paušálne náhrady si uplatniť nemôže, do nákladov môže si uplatniť spotrebované PHM. Odporúčam urobiť zmluvu o prenájme motorového vozidla s manželkou. A to už prečo?
Tak týmto by som si nebol taký istý. Ak je auto v bezpodielovom vlastníctve, tak patrí aj manželovi a mal by sa naň vzťahovať §19 ods.(2) zákona o dani z príjmov.

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

veronikasad Pozri príspevok
návod nájdeš v tomto blogu

http://www.porada.sk/blog.php?b=392
Ďakujem veľmi pekne, aj to mi pomôže, ale ja som mala na mysli cestovné náhrady. SZČO chodí na turnusy do zahraničia vlastným autom. Čo k tomu všetko potrebuje, aké doklady vypísať, ako to účtovať atď. Vďaka.
0 0
andrea palcova andrea palcova

andrea palcova je offline (nepripojený) andrea palcova

už čoskoro mamičkou :)
marjankaj Pozri príspevok
Tak týmto by som si nebol taký istý. Ak je auto v bezpodielovom vlastníctve, tak patrí aj manželovi a mal by sa naň vzťahovať §19 ods.(2) zákona o dani z príjmov.

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

V príspevku, na ktorý som reagovala bola napísane
"Za predpokladu, že nemajú vysporiadané bezpodielové vlastníctvo sa prihlásil k Dani z motorových vozidiel ako plátca dane manžel - SZČO."
Takže som to pochopila tak, že auto nadobudla manželka pred manželstvom a nemajú ho v bezpodielovom vlastníctve. Preto som aj napísala, že si nemôže uplatňovať paušálne náhrady, keďže nemá automobil vo svojom vlastníctve ani nie je v bezpodielovom vlastníctve manželov. Ak sa mýlim, rada sa nechám opraviť, možno som to nesprávne pochopila.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
andrea palcova Pozri príspevok
V príspevku, na ktorý som reagovala bola napísane
"Za predpokladu, že nemajú vysporiadané bezpodielové vlastníctvo sa prihlásil k Dani z motorových vozidiel ako plátca dane manžel - SZČO."
Takže som to pochopila tak, že auto nadobudla manželka pred manželstvom a nemajú ho v bezpodielovom vlastníctve. Preto som aj napísala, že si nemôže uplatňovať paušálne náhrady, keďže nemá automobil vo svojom vlastníctve ani nie je v bezpodielovom vlastníctve manželov. Ak sa mýlim, rada sa nechám opraviť, možno som to nesprávne pochopila.
Keď ho nemajú vysporiadané, potom mi z toho vyplýva, že bezpodielové vlastníctvo existuje. A platí, čo som napísal. Ale možno je to tak ako to píšeš ty. Zadávateľ mohol dopliesť otázku.
Bezpodielové vlastníctvo sa vysporiadava väčšinou pri rozvode. Aspoň ja som si to doteraz myslel.
0 0
Sosa Sosa

Sosa je offline (nepripojený) Sosa

marjankaj Pozri príspevok
Keď ho nemajú vysporiadané, potom mi z toho vyplýva, že bezpodielové vlastníctvo existuje. A platí, čo som napísal. Ale možno je to tak ako to píšeš ty. Zadávateľ mohol dopliesť otázku.
Bezpodielové vlastníctvo sa vysporiadava väčšinou pri rozvode. Aspoň ja som si to doteraz myslel.
Manželia počas trvania manželstva nadobudnú majetok. V prípade ak ide jeden z manželov podnikať je možné prostredníctvom súdu bezpodielové vlastníctvo manželov zrušiť aj počas trvania manželstva. Chráni sa tak ten z manželov, ktorý nepodniká, pred prípadným zhabaním majetku podnikajúceho partnera.
0 0
tuta tuta

tuta je offline (nepripojený) tuta

marjankaj Pozri príspevok
Keď ho nemajú vysporiadané, potom mi z toho vyplýva, že bezpodielové vlastníctvo existuje. A platí, čo som napísal. Ale možno je to tak ako to píšeš ty. Zadávateľ mohol dopliesť otázku.
Bezpodielové vlastníctvo sa vysporiadava väčšinou pri rozvode. Aspoň ja som si to doteraz myslel.
Nielen pri rozvode

http://www.porada.sk/t125522-zruseni...anzelstva.html
0 0
Sosa Sosa

Sosa je offline (nepripojený) Sosa

Odpoveď zo stránky daňového riaditeľstva:
Podnikateľka používa auto, ktoré je evidované na manžela. Používa ho na dovoz tovaru do predajne a skladu. Čo môže uplatniť v nákladoch (PHL, paušálne náklady, diéty) ?

V súlade s ustanovením § 19 ods. 2 písm. e) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov daňovník (fyzická osoba s príjmami podľa § 6 ods.1 a 2 zákona o dani z príjmov), ktorý svoju činnosť vykonáva v inom mieste, ako je miesto pravidelného výkonu činnosti uplatní výdavky, a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a ak na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu (zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov).
Ak teda daňovník (manželka) vykonáva pracovnú cestu (vlastným) osobným motorovým vozidlom, patriacim do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov si môže uplatniť výdavky do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnú náhradu.
Od 1.1.2007 si môže daňovník, ktorý je fyzickou osobou a dosahuje príjmy z podnikania (§ 6 ods.1) alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 ods.2), uplatniť podľa § 19 ods. 2 písm. p) zákona o dani z príjmov stravné za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu (zákon č.283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov), ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu (Zákonník práce) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man


V otázke bolo napísané, že nebolo vysporiadané bezpodielového vlastníctva. Preto si myslím, že to auto je v spoluvlastníctve oboch manželov.
Neriešim ako bolo vysporiadanie, keď k tomu neprišlo. Išlo o to, že má nárok na paušál.Viď príspevok 114 a 115.
0 0
brikina brikina

brikina je offline (nepripojený) brikina

Prosím Vas, chcem sa poradit.

s.r.o.-čka má dvoch zamestnancov. Jeden z nich využíva svoje osobne mot. vozidlo pre účely tejto s.r.o. Toto vozidlo má tento zamestnanec na leasig, preto v technickom preukaze je vlastník vozidla Leasingová spoločnosť a držiteľ osvedčenia je zamestnanec. Platí s.r.o. za takéto vozidlo daň z motorových vozidiel? (samozrejme alikvotnu čiastku podľa počtu mesiacov, v ktorých sa toto vozidlo pre účely s.r.o. využívalo)
0 0
brikina brikina

brikina je offline (nepripojený) brikina

brikina Pozri príspevok
Prosím Vas, chcem sa poradit.

s.r.o.-čka má dvoch zamestnancov. Jeden z nich využíva svoje osobne mot. vozidlo pre účely tejto s.r.o. Toto vozidlo má tento zamestnanec na leasig, preto v technickom preukaze je vlastník vozidla Leasingová spoločnosť a držiteľ osvedčenia je zamestnanec. Platí s.r.o. za takéto vozidlo daň z motorových vozidiel? (samozrejme alikvotnu čiastku podľa počtu mesiacov, v ktorých sa toto vozidlo pre účely s.r.o. využívalo)
posuvam...
0 0
Načítať ďalšie