Zavrieť

Porady

DPH u PHM - automobil súkromný

Dobrý deň,
som štvrťročným platiteľom DPH, začínajúci podnikateľ - SZČO. Pri podnikaní používam súkromné vozidlo, ktoré nie je v majetku firmy, a mám zaplatenú daň z motor. vozidiel na moje meno. Nakupujem si PHM v hotovosti.
Môžem si uplatniť tento nákup ako výdaj z pokladne - výdavok ovplyvňujúci základ dane - prevádzková réžia a uplatniť dph na vstupe z bločkov z reg. pokladne ? Okrem toho si vypisujem pracovné cesty v knihe jázd, kde rozpíšem prejazdené km.
Alebo do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane musím dať základnú náhradu, teda počet km napr. 800 krát 5,50 Sk a taktiež spotrebu poh. hmôt z techn. preukazu napr. 8 l krát 800 km/100 krát cena z bločku napr. 38,30 Skza liter.
Čo s dph? Môžem uplatniť dph z PHm na bločkoch?
Ďakujem za odpoveď.
Usporiadat
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
benka Pozri príspevok
zvýraznené .
Pokiaľ auto nevloží do podnikania, opravuje majetok, kt. nepoužíva na podnikanie. Nakúpenú PHM v rozsahu km ubehnutých týmto autom v súvislosti s podnikaním však už na účely svojho podnikania použije.

Hoci tu by som sa pohrával s myšlienkou (opak toho, keď zaradené použijem na súkromné účely - vtedy si krátim nároky), že vysledovať 100% jazdy, a o pomer podnikateľské / súkromné jazdy by som uplatnil aj tieto časti nároku - veď aj PHL musím dať do toho istého auta, ktoré si dám opraviť - a bez pojazdného auta ani PHL si nemôžem vykázať v súvislosti s podnikaním....
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Peterka Pozri príspevok
Už ďalej nebudem diskutovať len zhrniem s čím nesúhlasím a to nárok na odpočet DPH z PHL je, lebo PHL použije SZČO-platiteľ DPH na dodávky tovarov a služieb (nie na podnikanie,ktoré už nie je v zákone) a to tak,že PHL použije na prevádzku vozidla,ktoré nie je v podnikaní. Hm !!!!!?
Je Vašim právom nesúhlasiť.

...... predmetnú PHM nepoužije na dodávky tovarov a služieb ? Veď na tom aute šiel napr. podpísať zmluvu o dodávke služieb a tovarov a teda spotrebovanú PHM použil na tento účel.

Ak by sme šli takýmto spôsobom po výklade tohoto §, tak nemáme nárok na odpočet z PHM pri použití služobného vozidla ( teda aj zaradeného v OM ) v prípade cesty na daňový úrad, sociálnu poisťovňu a pod., nakoľko v takomto prípade nedochádza k dodávke tovaru a služieb, je to iba použitie v "súvislosti" s podnikaním.

Je na zvážení každého daňového subjektu ako sa rozhodne. V každom prípade si musí pripraviť argumenty na obhajobu svojho názoru pri prípadnej kontrole.

Teraz ma napadá:
Klient (SZČO) , stavebná firma, používa na stavbe "cirkulárku" nezaradenú v OM. Má nárok na odpočet DPH z elektriny, ktorú tento stroj spotrebuje ?
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

Nedá mi ,ešte raz zhrniem:
-PHL použijem na prevádzku auta,ktoré nie je vložené do podnikania,lebo som auto použil na dodávky.... ((PHL samostatne som nepoužil (ak sa nejdná o tovar) ale prostredníctvom automobilu)),
-hoci z PHL z ktorých odpočítam DPH nakoľko som ich použil na dodávky .....z nákladov na opravu a údržbu,ktoré vznkli prevádzkou vozidla si neodpočítam DPH lebo som vozidlo nevložil do podnikania aj keď som ho používal na dodávky.....
-keď použijem vozidlo na súkromné účely tak odvediem DPH z PHL ,ktorú som spotreboval nie na dodávky tovarov a služieb (na súkromné účely) a z PHL som si platnil odpočet DPH,
-DPH "nesúvisí" s DP a v pohľadu DP mám nárok na náhradu PHL vo výške náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu ( v tomto prípade asi bez DPH ale neviem ako sa rieši potom ak je spotreba nižšia ako norma).
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Peterka Pozri príspevok
Nedá mi ,ešte raz zhrniem:
-PHL použijem na prevádzku auta,ktoré nie je vložené do podnikania,lebo som auto použil na dodávky.... ((PHL samostatne som nepoužil (ak sa nejdná o tovar) ale prostredníctvom automobilu)),
-hoci z PHL z ktorých odpočítam DPH nakoľko som ich použil na dodávky .....z nákladov na opravu a údržbu,ktoré vznkli prevádzkou vozidla si neodpočítam DPH lebo som vozidlo nevložil do podnikania aj keď som ho používal na dodávky.....
-keď použijem vozidlo na súkromné účely tak odvediem DPH z PHL ,ktorú som spotreboval nie na dodávky tovarov a služieb (na súkromné účely) a z PHL som si platnil odpočet DPH,
-DPH "nesúvisí" s DP a v pohľadu DP mám nárok na náhradu PHL vo výške náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu ( v tomto prípade asi bez DPH ale neviem ako sa rieši potom ak je spotreba nižšia ako norma).
Pri nákupe PHL využijete pomerné odpočítanie DPH, podľa toho v akom rozsahu použijete auto na "dodávky tovarov a služieb". Takže nebudete odvádzať DPH, iba si uplatnite krátený odpočet.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Aby sme uzavreli diskusiu, ktorá tu už neraz bola:
http://www.porada.sk/t45118-p3-uplat...odnikanie.html

Odporúčam prečítať podrobne celú diskusiu až po posledný príspevok. Je poučná a mám za to, že s jednoznačným záverom.
Naposledy upravil Milan Benka : 18.08.08 at 17:03 Dôvod: gram.chyba
0 0
alenka57 alenka57

alenka57 je offline (nepripojený) alenka57

Ďakujem veľmi pekne, budem sa riadiť odpoveďou DRSR.
0 0
človiečik človiečik

človiečik je offline (nepripojený) človiečik

Dobrý deň, už som prešiel kopu príspevkov a zavolal aj na DÚ a ani milá pani sa nevedela celkom rozhodnúť - tak teda ako to polopaticly je? Keď kúpim auto v hotovosti a zaradím ho do podnikania - auto je M1. Tak dávam do odpisov celú sumu s DPH / 4 roky/ dph si neuplatním pri nákupe auta ale pri nákupe PHM si budem spotrebovaný benzín - bločky uplatňovať s DPH. § 49 odst.5. Vyjadrite sa či je to takto správne. Ďakujem.:-)
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

človiečik Pozri príspevok
Dobrý deň, už som prešiel kopu príspevkov a zavolal aj na DÚ a ani milá pani sa nevedela celkom rozhodnúť - tak teda ako to polopaticly je? Keď kúpim auto v hotovosti a zaradím ho do podnikania - auto je M1. Tak dávam do odpisov celú sumu s DPH / 4 roky/ dph si neuplatním pri nákupe auta ale pri nákupe PHM si budem spotrebovaný benzín - bločky uplatňovať s DPH. § 49 odst.5. Vyjadrite sa či je to takto správne. Ďakujem.:-)
Predpokladám, že ide o platiteľa dph, takže :
áno, celú, kedže nie je nárok na uplatnenie odpočtu dph, táto vstupuje do OC MV. Pri nákupe phm, vzniká nárok na odpočet dph z PHM.
0 0
človiečik človiečik

človiečik je offline (nepripojený) človiečik

Tweety - veľmi pekne ďakujem. Hlavne aj za rýchlu odpoveď.:-)
0 0
človiečik človiečik

človiečik je offline (nepripojený) človiečik

Ďakujem za rýchlu odpoveď .
0 0
m.aj.a m.aj.a

m.aj.a je offline (nepripojený) m.aj.a

Ďakujem všetkým, táto diskusia mi veľmi pomohla, keďže som práve toto potrebovala vyriešiť. U môjho klienta je to takmer identické, len s tým rozdielom, že auto používa na vykonávanie svojej živnosti - rozvoz ND (6 dní v týždni). Porozumela som, že na odpočet DPH z PHL má nárok.
Ešte raz veľká vďaka
0 0
m.aj.a m.aj.a

m.aj.a je offline (nepripojený) m.aj.a

Dobrý večer všetkým. Dostala som konečne aj stanovisko DR, k vyššie rozoberanej otázke:
Odpoveď na dopyt
V súlade s ustanovením § 49 odsek 1 a 2 zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty, v znení neskorších predpisov,právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť. Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané.
Na základe uvedeného ak platiteľ používa na vykonávanie podnikateľskej činnosti motorové vozidlo a túto skutočnosť vie správcovi dane aj preukázať, bez ohľadu na to, či sa jedná o motorové vozidlo, ktoré je zaradené do majetku spoločnosti, alebo o súkromné vozidlo, je nárok na odpočítanie dane z nakúpených PHM ako aj z ostatných nákladov /napr. nákup pneumatík, opravy .../, ktoré sú spojené s jeho prevádzkou.

Už mám teraz konečne "pokoj v duši"
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať