Zavrieť

Porady

uplatnenie DPH pri používani osobnéh automobilu na podnikanie

Ahojte, potrebovala by som poradiť ak živnostík, ktorý je platcom DPH a používa osobný automobil na podnikanie či si môže uplatniť odpočet DPH z blokov, ktorými dokladuje spotrebu benzínu?
Usporiadat
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Nemusí byť v TP IČO firmy.
0 0
hari hari

hari je offline (nepripojený) hari

ďakujem. ešte by som potrebovala poradiť v náhradách za km a phl. môže sa uplatniť len náhrada za km bez náhrady za phl? (aby podnikateľ zaplatil aj nejaké dane)
0 0
aima2 aima2

aima2 je offline (nepripojený) aima2

Zita5 Pozri príspevok
Nie , nemá nárok na uplatnennie DPH z ubytovania . Ubytovanie mu zamestnávateľ preplatí na základe vyučtovania SC cez CP .Zamestnanec nie je platiteľom DPH .

Iné by bolo , ak by zamestnávateľ plátca DPH -objednal ubytovanie a toto by bolo zamestnávateľovi vyfakturované zo strany poskytovateľa ubytovania a fa by bola s DPH.
Ďakujem pekne, takže keď ubytovanie vylúčim z cestovných náhrad, tak DPH uplatním? Ako to budem účtovať v PÚ?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

hari Pozri príspevok
ďakujem. ešte by som potrebovala poradiť v náhradách za km a phl. môže sa uplatniť len náhrada za km bez náhrady za phl? (aby podnikateľ zaplatil aj nejaké dane)
Áno .
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
hari Pozri príspevok
ďakujem. ešte by som potrebovala poradiť v náhradách za km a phl. môže sa uplatniť len náhrada za km bez náhrady za phl? (aby podnikateľ zaplatil aj nejaké dane)
Nie. Podľa toho čo uvádzate, ste účtovnou jednotkou. Ak ste účtovnou jednotkou, platí pre Vás zákon o účtovníctve a postupy. A platí pre Vás aj to, že:
"účtovná závierka je štrukturovaná prezentácia skutočností a má dávať verný a pravdivý obraz o fiančnej situácii účtovnej jednotky".
Ak je podnikateľ v strate, tak jej vykázanie v účtovnej závierke dá verný a pravdivý obraz o jeho finančnej situácii. Účtovníctvo sa nerobí kvôli tomu, aby sme platili alebo neplatili dane. Predmetom účtovníctva je niečo iné.
Zastávam názor, že ak uplatníte základnú náhradu za km, tak by ste za rovnaký počet km mali vykázať aj náhradu na spotrebu PHL.
Auto sa nemôže pri jazdách len opotrebúvať a "nenapájať" .-)
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Nádherná diskusia. Nerátal som, že vás vyprovokujem k takej diskusii. Dobré čítanie. Škoda, že som nebol pripojený na net.

benka Pozri príspevok

Urobil by som odpočet DPH z bločkov PHM, alikvótne podľa ubehnutých km.

Prečo?

Pretože:

1. Použijem tento výdaj na účely svojho podnikania.

2. Je voči mne táto daň uplatnená iným platiteľom.

Doplním :

SZČO (platiteľ DPH) si v súlade s §§ 49 - 51 Z DPH môže uplatniť právo na odpočet DPH z nakúpených PHM použitých v súvislosti s podnikaním.

§49/1 ............. vznikla pri nakúpenej PHM daňová povinnosť? Áno, ako dôkaz mám doklad o nákupe PHM - bloček
§49/2a; ........... boli nakúpené PHM použité na účely podnikania ? Áno.
§49/5 ............. toto ustanovenie aplikujem, aby som neodpočítal DPH z PHM, ktoré použijem na osobnú spotrebu

§50 ............. aplikoval by som v prípade, že poskytujem činnosti uvedené v §49/4

§51/1a; .......... mám faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa §71? Áno, mám ( bloček)
§51/2 ............ posledná veta. Bráni mi niečo uvieť túto daň v záznamoch? Nie.

Chcem zdôrazniť, že urobím odpočítanie dane z dokladu o nákupe benzínu (bločku), nie z vypočítanej náhrady (§19/2e; 595/2003 ZZ; + 282/2002 ZZ ).


PS Keďže pre nával práce nie som v kuse na porade , nenahádžte tu znova toľko reakcií, aby som mohol aj ja reagovať. Ináč to bolo super čítanie .
Naposledy upravil Milan Benka : 05.03.07 at 07:08
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Jana Acsová Pozri príspevok
Nie. Podľa toho čo uvádzate, ste účtovnou jednotkou. Ak ste účtovnou jednotkou, platí pre Vás zákon o účtovníctve a postupy. A platí pre Vás aj to, že:
"účtovná závierka je štrukturovaná prezentácia skutočností a má dávať verný a pravdivý obraz o fiančnej situácii účtovnej jednotky".
Ak je podnikateľ v strate, tak jej vykázanie v účtovnej závierke dá verný a pravdivý obraz o jeho finančnej situácii. Účtovníctvo sa nerobí kvôli tomu, aby sme platili alebo neplatili dane. Predmetom účtovníctva je niečo iné.
Zastávam názor, že ak uplatníte základnú náhradu za km, tak by ste za rovnaký počet km mali vykázať aj náhradu na spotrebu PHL.
Auto sa nemôže pri jazdách len opotrebúvať a "nenapájať" .-)
Áno , ale do da§ových výdavkov/nákladov nemusí uplatniť.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
benka Pozri príspevok
Nádherná diskusia. Nerátal som, že vás vyprovokujem k takej diskusii. Dobré čítanie. Škoda, že som nebol pripojený na net.




Doplním :

SZČO (platiteľ DPH) si v súlade s §§ 49 - 51 Z DPH môže uplatniť právo na odpočet DPH z nakúpených PHM použitých v súvislosti s podnikaním.

§49/1 ............. vznikla pri nakúpenej PHM daňová povinnosť? Áno, ako dôkaz mám doklad o nákupe PHM - bloček
§49/2a; ........... boli nakúpené PHM použité na účely podnikania ? Áno.
§49/5 ............. toto ustanovenie aplikujem, aby som neodpočítal DPH z PHM, ktoré použijem na osobnú spotrebu

§50 ............. aplikoval by som v prípade, že poskytujem činnosti uvedené v §49/4

§51/1a; .......... mám faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa §71? Áno, mám ( bloček)
§51/2 ............ posledná veta. Bráni mi niečo uvieť túto daň v záznamoch? Nie.

Chcem zdôrazniť, že urobím odpočítanie dane z dokladu o nákupe benzínu (bločku), nie z vypočítanej náhrady (§19/2e; 595/2003 ZZ; + 282/2002 ZZ ).


PS Keďže pre nával práce nie som v kuse na porade , nenahádžte tu znova toľko reakcií, aby som mohol aj ja reagovať. Ináč to bolo super čítanie .
chápem Tvoje myšlienkové pochody,ale napriek tomu n e s ú h l a s í m - daj vedieť ako si pochodil po prípadnej kontrole a dodanení a sankcionovaní neoprávnene uplatnenej DPH lebo na 1000 % som si istá že tak pochodíš.

sway-iva
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
betka Pozri príspevok
Teraz sa nad tým zamýšľam..... Ale je to tak, prečo si to málokto odpočítava, fungujete i pri kontrole? Kontrolori nič?
za celé roky som sa s takýmto nestretla, neviem o nikom čo by si takto DPH uplatňoval..... ja by som to isto neurobila .
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Dobre benka, presvedč ma o:

§ 49/1 (1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť

--právo vzniká platiteľovi v deň,keď pri tomto tovare vznikla daňová povinnosť.
--- píšeš, že urobil by si odpočet DPH z bločkov PHM, alikvotne podľa ubehnutých km.... v ktorý deň???
Urobil by si odpočet DPH z bločkov v deň, kedy pri tomto tovare vznikla daňová povinnosť, alebo v deň kedy by si zistil alikvotnu časť podľa ubehnutých km....? Vieš v deň, kedy vznikla daňová povinnosť presne určiť alikvotnu časť PHM použitých platiteľom na podnikanie?


A ešte rozmýšľam... Keď ako platca DPH uplatním výdavky za spotrebované PHM podľa priemernej spotreby za cenu 1 l PHM s daňou.... podľa tvojej teórie by som mala rátať s cenou za 1l PHm bez DPH.... nie?

Ešte budem rozmýšľať...
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

benka, prosím ťa, podľa tvojej teórie, ktorú sa snažím natĺcť do hlavy - a ver mi veľmi by som chcela - platilo by aj:
1. Môžem si uplatniť DPH z Počítača, ktorý nemám v OM, nakoľko ho používam na podnikanie, mám faktúru, pri nákupe niekomu vznikla dáňová povinnosť atď.
2. Môžem si uplatniť DPH z nákupu nehnuteľnosti, ktorú nemám v OM, ale mám faktúru a používam ju na podnikanie
3. atď atď atď.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

benka Pozri príspevok
SZČO (platiteľ DPH) si v súlade s §§ 49 - 51 Z DPH môže uplatniť právo na odpočet DPH z nakúpených PHM PC použitýchého v súvislosti s podnikaním.

§49/1 ............. vznikla pri nakúpenej PHM PC, ktorý nie je v OM daňová povinnosť? Áno, ako dôkaz mám doklad o nákupe PHM PC - bloček
§49/2a; ........... boli nakúpenéý PHM PC použitéý na účely podnikania ? Áno.
§49/5 ............. toto ustanovenie aplikujem, aby som neodpočítal DPH z PHM použitia PC, ktoré použijem na osobnú spotrebu

§50 ............. aplikoval by som v prípade, že poskytujem činnosti uvedené v §49/4

§51/1a; .......... mám faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa §71? Áno, mám ( bloček)
§51/2 ............ posledná veta. Bráni mi niečo uvieť túto daň v záznamoch? Nie.

Chcem zdôrazniť, že urobím odpočítanie dane z dokladu o nákupe benzínu PC (bločku), nie z vypočítanej náhrady (§19/2e; 595/2003 ZZ; + 282/2002 ZZ ).

.
Trocha som sa pohrala... čo vy na to?
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
sway Pozri príspevok
za celé roky som sa s takýmto nestretla, neviem o nikom čo by si takto DPH uplatňoval..... ja by som to isto neurobila .
Je to možné až od platnosti 222/2004
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

benka Pozri príspevok
PS Keďže pre nával práce nie som v kuse na porade , nenahádžte tu znova toľko reakcií, aby som mohol aj ja reagovať. Ináč to bolo super čítanie .
... a kde robíš, že máš veľa práce ?
Pozri na nás, pohodička, celý deň na Porade . Ani nevieme, že je marec .
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
ermon Pozri príspevok
Dobre benka, presvedč ma o:

§ 49/1 (1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť

--právo vzniká platiteľovi v deň,keď pri tomto tovare vznikla daňová povinnosť.
--- píšeš, že urobil by si odpočet DPH z bločkov PHM, alikvotne podľa ubehnutých km.... v ktorý deň??? V deň, keď sa rozhodnem uplatniť si právo na odpočítanie dane v súlade s §51.
Urobil by si odpočet DPH z bločkov v deň, kedy pri tomto tovare vznikla daňová povinnosť, alebo v deň kedy by si zistil alikvotnu časť podľa ubehnutých km....? Vieš v deň, kedy vznikla daňová povinnosť presne určiť alikvotnu časť PHM použitých platiteľom na podnikanie? Musím si to uplatniť hneď v deň, keď PHM nakúpim? Nestačí v tom zdaňovacom období, alebo v následujúcom?


A ešte rozmýšľam... Keď ako platca DPH uplatním výdavky za spotrebované PHM podľa priemernej spotreby za cenu 1 l PHM s daňou.... podľa tvojej teórie by som mala rátať s cenou za 1l PHm bez DPH.... nie?
Ja som nikde netvrdil, že pri uplatnení odpočtu DPH z bločkov PHM by som náhradu za spotrebované PHM počítal z ceny s DPH. Samozrejme, že z ceny bez DPH.

Ešte budem rozmýšľať...
zvýraznené farebným
Naposledy upravil Milan Benka : 05.03.07 at 20:49
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Johanka Pozri príspevok
... a kde robíš, že máš veľa práce ?
Pozri na nás, pohodička, celý deň na Porade . Ani nevieme, že je marec .
Niekto si žije
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
ermon Pozri príspevok
benka, prosím ťa, podľa tvojej teórie, ktorú sa snažím natĺcť do hlavy - a ver mi veľmi by som chcela - platilo by aj:
1. Môžem si uplatniť DPH z Počítača, ktorý nemám v OM, nakoľko ho používam na podnikanie, mám faktúru, pri nákupe niekomu vznikla dáňová povinnosť atď.
2. Môžem si uplatniť DPH z nákupu nehnuteľnosti, ktorú nemám v OM, ale mám faktúru a používam ju na podnikanie
3. atď atď atď.
Nie je to teória. Je to aplikácia zákona o DPH (222/2004) na konkrétnu situáciu.

A z elektriny, ktorú spotrebuje tvoj nezaradený PC v kancelárii si DPH odrátať môžeš? Veď ju spotrebuje tvoj nezaradený PC. PC, kt. nemáš v obchodnom majetku. Ak by som doviedol tvoje argumenty do konca, tak nemáš nárok na odpočet DPH z elektriny, kt. spotrebuje tvoj PC, aj keď ho používaš na podnikanie. Tu už začínam vidieť ad absurdum aj ja.

Rozlišuj trochu kategórie "tovaru". Nedá sa porovnávať PC a PHM. PC môžeš porovnávať s automobilom.
Naposledy upravil Milan Benka : 05.03.07 at 20:48
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
ermon Pozri príspevok
http://www.porada.sk/showpost.php?p=410307&postcount=53
Trocha som sa pohrala... čo vy na to?

Máš pravdu, iba si sa pohrala.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
andrej_rv Pozri príspevok
Tiež som sa stretol s názormi, že je možné uplatniť DPH z nákupu PHM u auta nezaradeného do obchodného majetku a používaného na podnikanie. Mne sa najmä dôvod v bode 1 nezdá byť v súlade so zákonom.
Je to síce celé hra so slovíčkami, ale Ty podľa mňa nepoužiješ tovar (= PHM) na účely podnikania. Ty ho použiješ na prevádzku súkromného vozidla, ktoré síce použiješ v súvislosti s podnikaním, ale za toto použitie vozidla Ti patrí príslušná náhrada výdavkov za spotrebované PHM (nie za skutočne dokladované = nakúpené PHM). A v náhrade PHM je zahrnutá aj príslušná DPH.
Nárok na uplatnenie DPH podľa mňa môže vzniknúť len vtedy, ak sa na podnikanie použije samotný tovar (PHM) v presne dokladovanom množstve. A nie pomerný prepočet nejakej náhrady...
P.S. Ad absurdum - to by si si potom mohol pomerne podľa ubehnutých km na pracovných cestách nárokovať aj pomernú časť DPH z nakúpených pneumatík, oleja, prípadne opráv...
Nie je to možné z jednoduchého dôvodu. Je to zahrnuté v paušále. Ak by si dokázal rozložiť paušál na čiastky zodpovedajúce jednotlivým nákladom, ktoré má pokryť (olej, pneu, opravy, odpisy, .....), potom by som možno aj začal uvažovať týmto smerom. Poznáš vzorec, podľa kt. určili na ministerstve výšku tohoto paušálu?
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Zita5 Pozri príspevok
a kde ho uplatním ...ako , však o nákupe PHM pri používaní súkromného vozidla na podnikanie neúčtujem ani nevediem Záznamovú evidenciu DPH.
Zitka, to že to nerobíš neznamená, že sa to urobiť nemôže. Bolo by to pracnejšie, ale mohlo by to priniesť zaujímavý finančný efekt. Možno by to živnostníkovi pokrylo náklady na účtovníka aspoň za jeden - dva mesiace (podľa toho, koľko by nabehal km a aký drahý by bol ten účtovník )
0 0
Načítať ďalšie