Zavrieť

Porady

uplatnenie DPH pri používani osobnéh automobilu na podnikanie

Ahojte, potrebovala by som poradiť ak živnostík, ktorý je platcom DPH a používa osobný automobil na podnikanie či si môže uplatniť odpočet DPH z blokov, ktorými dokladuje spotrebu benzínu?
Usporiadat
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Jana Acsová Pozri príspevok
Andrej však sa objavilo ... v stanovisku DRSR na konkrétny prípad. To zmiatlo viac osôb. Aj keď to stanovisko bolo veru dosť ... no comment

To stanovisko som prehliadol, mohol by som poprosiť o nejaký link naň? Rád by som vedel, ako sa s tým DRSR vysporiadalo.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

benka Pozri príspevok
§49/2a; ........... boli nakúpené PHM použité na účely podnikania ? Áno.
Podľa mňa neboli. Boli použité na prevádzku súkromného automobilu. A pokiaľ ten bol použitý na pracovnú cestu, za jeho použitie je nárok na náhrady. Za opotrebovanie i spotrebované PHM (vrátane DPH).
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
benka Pozri príspevok
To stanovisko som prehliadol, mohol by som poprosiť o nejaký link naň? Rád by som vedel, ako sa s tým DRSR vysporiadalo.
Nemôžem ho nájsť. Bolo to vyjadrenie k možnosti odpočítať daň. Odpovedalo DR SR Trenčín - ale nepriamo. V téme bol aj andrej_rv, aj ja ... a viac ... keď bude viac času. Debatovali sme presne na túto tému.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Jana Acsová Pozri príspevok
Nemôžem ho nájsť. Bolo to vyjadrenie k možnosti odpočítať daň. Odpovedalo DR SR Trenčín - ale nepriamo. V téme bol aj andrej_rv, aj ja ... a viac ... keď bude viac času. Debatovali sme presne na túto tému.
Neviem možno Jani myslíš toto?
http://www.porada.sk/t23613-p3-dph-z...v-majetku.html
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
evina Pozri príspevok

Super, je to tam.

Doporučujem si pozrieť uvedené stanovisko.

http://www.porada.sk/showpost.php?p=317234&postcount=52
Naposledy upravil Milan Benka : 06.03.07 at 06:27
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

benka Pozri príspevok
Nie je to teória. Je to aplikácia zákona o DPH (222/2004) na konkrétnu situáciu.

A z elektriny, ktorú spotrebuje tvoj nezaradený PC v kancelárii si DPH odrátať môžeš? Veď ju spotrebuje tvoj nezaradený PC. PC, kt. nemáš v obchodnom majetku. Ak by som doviedol tvoje argumenty do konca, tak nemáš nárok na odpočet DPH z elektriny, kt. spotrebuje tvoj PC, aj keď ho používaš na podnikanie. Tu už začínam vidieť ad absurdum aj ja.

Rozlišuj trochu kategórie "tovaru". Nedá sa porovnávať PC a PHM. PC môžeš porovnávať s automobilom.
Myslím, že nemáš pravdu, pretože v zákone o DPH je definovaný Tovar a služby. PHM je tovar, PC je tovar. Tvoj argument s elektrinou nemá odpodstatnenie - je to naozaj ad absurdum. Rovnako je to s nehnuteľnosťou, rovnako je to s tonermi do tlačiarní atď.

Zákon o DPH nerozlišuje kategórie tovaru, neporovnáva PC a PHM ako ty.
Naposledy upravil Monika Kováčová : 06.03.07 at 09:37
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Milan na túto otázku si odpovedal vyhýbavo:
A ešte rozmýšľam... Keď ako platca DPH uplatním výdavky za spotrebované PHM podľa priemernej spotreby za cenu 1 l PHM s daňou.... podľa tvojej teórie by som mala rátať s cenou za 1l PHm bez DPH.... nie?
Ja som nikde netvrdil, že pri uplatnení odpočtu DPH z bločkov PHM by som náhradu za spotrebované PHM počítal z ceny s DPH. Samozrejme, že z ceny bez DPH
Otázka znela, že keď platiteľ DPH uplatní výdavky za spotrebované PHM podľa priemernej spotreby za cenu 1 l PHM s daňou ... tak ako to robíme, že neuplatňujeme DPH z PHM použitých v súkromnom automobila - mali by sme napriek tomu prepočítavať cenu za 1 l PHM bez DPH, pretože DPH nemôže byť nákladom spoločnosti... Ak to teda počítame 1 l PHM cena s daňou, podľa tvojej teórie nám daňová kontrola DPH neuzná ako náklad (výdavok). Nemôže uznať, ak to je tak, ako ty hovoríš...
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
ermon Pozri príspevok
Myslím, že nemáš pravdu, pretože v zákone o DPH je definovaný Tovar a služby. PHM je tovar, PC je tovar. Tvoj argument s elektrinou nemá odpodstatnenie - je to naozaj ad absurdum. Rovnako je to s nehnuteľnosťou, rovnako je to s tonermi do tlačiarní atď.

Zákon o DPH nerozlišuje kategórie tovaru, neporovnáva PC a PHM ako ty.
V jednom máš pravdu, zákon o DPH nerozlišuje kategórie tovaru.

Tak si porovnajme to tvoje PC a PHM a odpočet DPH.

PC nezaradené do OM. Chceš si uplatniť odpočet? Nech sa páči.
Máš doklad v zmysle §71, áno? Obsahuje všetky náležitosti? Super. Ale pozor, ty ho nechceš zaradiť do OM. Ak ho nezaradíš, spĺňaš podmienku vzniku nároku na odpočet? Skús sa zamyslieť nad § 49/2 - prvá veta. Ďalej ani čítať nemusíš. Veď nezaradením do OM apriori odmietaš použiť PC na účely svojho podnikania.

Poďme ďalej. Ty nechceš celú daň, len jej časť. To nám umožňuje §49/5.
Ale. Je tu jedno ale. Pozorným čítaním uvedeného § dospeješ k jednoznačnému záveru: Platiteľ, ktorý nadobudne majetok a predpokladá aj iné použitie ako na účely podnikania ..... sa môže rozhodnúť neodpočítať časť dane ..... mne z toho vyplýva, že pri obstaraní sa musí rozhodnúť, nie niekedy neskôr. Teda keď ho kupuje na podnikanie, zaradí ho a odpočíta daň buď celú alebo iba jej časť.

A kde je rozdiel oproti nákupu PHM?

Veď ja keď kupujem PHM, aj keď do nezaradeného auta, kupujem (PHM) na účel podnikania, aby som sa dopravil na miesto poskytnutia služby, uzavretia obchodu a pod. Tu je ten rozdiel. A preto som porovnával PHM s elektrinou pre tvoj nezaradený PC. Ak na ňom v kancelárii robíš účto, používaš dodanú elektrinu na účely svojho podnikania. Ale ak by si na ňom celé dni iba hrala hry, podľa mňa by si nemala nárok na odpočet DPH z elektriny, ktorú tento PC spotreboval (jednak to nie je podnikanie (porušuješ §49/2), jednak je to zábava (§49/7c)). Akurát, že nikto sa doteraz nezaoberal týmto problémom.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
ermon Pozri príspevok
Milan na túto otázku si odpovedal vyhýbavo:


Otázka znela, že keď platiteľ DPH uplatní výdavky za spotrebované PHM podľa priemernej spotreby za cenu 1 l PHM s daňou ... tak ako to robíme, že neuplatňujeme DPH z PHM použitých v súkromnom automobila - mali by sme napriek tomu prepočítavať cenu za 1 l PHM bez DPH, pretože DPH nemôže byť nákladom spoločnosti... Ak to teda počítame 1 l PHM cena s daňou, podľa tvojej teórie nám daňová kontrola DPH neuzná ako náklad (výdavok). Nemôže uznať, ak to je tak, ako ty hovoríš...
1. možnosť.
Doklad o nákupe PHM máš na účel zdokladovania spotrebovaných PHM. Do daňových výdavkov si uplatníš spotrebované PHM (podľa spotreby v TP ) v cene bez dane a sadzbu základnej náhrady .

2. možnosť.
Ak však máš doklad o PHM iba ako dôkaz o cene PHM, aplikuješ 283/2002 v plnom rozsahu a počítaš náhradu za PHM z ceny s DPH + sadzbu základnej náhrady.

Oba postupy sú správne (podľa mňa) a daňová kontrola nemá čo neuznať.
0 0
bozena67 bozena67

bozena67 je offline (nepripojený) bozena67

Účtujem ako živnostník a platca DPH, auto mám súkromné a používam ho na služobné účely, ale uplatniť DPH z nakúpených PHM by som si netrúfla obhájiť pri daňovej kontrole.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

bozena67 Pozri príspevok
Účtujem ako živnostník a platca DPH, auto mám súkromné a používam ho na služobné účely, ale uplatniť DPH z nakúpených PHM by som si netrúfla obhájiť pri daňovej kontrole.
Ani by si neobhájila .
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

uplatniť DPH z súkromného automobilu je rovnaký nezmysel, ako uplatniť odpisy z rodinného domu, kde mám trvalý pobyt z dôvodu, že som SZČO... A tiež sa to veľmi ťažko niektorým vysvetľuje, že to tak nejde...
Naposledy upravil Marianna01 : 08.07.07 at 20:57
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

hmm, tak, tak, ale benka nejde na to zle, jeho argumenty a diskusia od prísp. č. 8.... sú dobré... http://www.porada.sk/showpost.php?p=407863&postcount=8
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Marianna01 Pozri príspevok
uplatniť DPH z súkromného automobilu je rovnaký nezmysel, ako uplatniť odpisy z rodinného domu, kde mám trvalý pobyt z dôvodu, že som SZČO... A tiež sa to veľmi ťažko niektorým vysvetľuje, že to tak nejde...
Prečítaj si celú diskusiu, až potom napíš príspevok. Diskusia bola zameraná na odpočet DPH z nakúpených PHM do súkromného automobilu používaného na podnikanie, nie odpočet DPH z o súkromného automobilu.

Svoj názor som v diskusii prezentoval, nikomu ho nevnucujem, ale poznámky typu "rovnaký nezmysel" podľa mňa nepatria na túto stránku. Skús argumentovať racionálne a v rámci témy.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

benka Pozri príspevok
Prečítaj si celú diskusiu, až potom napíš príspevok. Diskusia bola zameraná na odpočet DPH z nakúpených PHM do súkromného automobilu používaného na podnikanie, nie odpočet DPH z o súkromného automobilu.

Svoj názor som v diskusii prezentoval, nikomu ho nevnucujem, ale poznámky typu "rovnaký nezmysel" podľa mňa nepatria na túto stránku. Skús argumentovať racionálne a v rámci témy.
Ja takisto prezentujem svoj názor, za slovami "rovnaký nezmysel" si stojím, pretože to tak je. Na počudovanie, reagovala som na príspevok boženy67, nemala som pocit, že by som sa Ťa mohla dotknúť. Ospravedlňujem sa Ti, naozaj som tým nemyslela nič zlé. Myslela som si, že je tu otvorená debata aj na príbuzné témy. Nuž ale aj toto je dôvod, prečo už viacero "skalných" prispievateľov prispieva čoraz menej. Čo sa to s vami - nami deje? Prečo sme všetci takí vzťahovační? Týka sa to, samozrejme, aj mňa...
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Dievčatá, sme predsa na jednej lodi, tak sa nehádajme - sme tu aby sme si pomáhali. Viete, že nie vždy je ružový deň........... a niekedy niekto povie niečo, čo ani tak kruto nemyslel - nechytajme sa za slovíčka .
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Orsz Pozri príspevok
Dievčatá, sme predsa na jednej lodi, tak sa nehádajme - sme tu aby sme si pomáhali. Viete, že nie vždy je ružový deň........... a niekedy niekto povie niečo, čo ani tak kruto nemyslel - nechytajme sa za slovíčka .

aj chlapci, aj chlapi, aj chlapiská.... čo majú strniská...
0 0
barlova barlova

barlova je offline (nepripojený) barlova

Ahojte, chcela by som sa poradiť ohľadom DPH. Týka sa to zalohovej faktúry-v máji spoločnosť zaplatila zálohu na tovar, na základe prijatej zálohovej platby dodávateľ vystavil daňový doklad s DPH . Naša spoločnosť si tiež uplatnila DPH. Bolo to správne ? Ďakujem Hela
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Správne, z fa k zaplatenému preddavku vám vznikol nárok na odpočet dph.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
bozena67 Pozri príspevok
Účtujem ako živnostník a platca DPH, auto mám súkromné a používam ho na služobné účely, ale uplatniť DPH z nakúpených PHM by som si netrúfla obhájiť pri daňovej kontrole.
A prešlo to. Diskusia k tomuto problému pri kontrole trvala cca 10 min. Záver: Obhájené.

Jednalo sa o dosť vysokú čiastku. Odpočet DPH bol robený pomerom využívania automobilu na súkromné a podnikateľské účely ( vyhodnocované mesačne ).
0 0
Načítať ďalšie