Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
lu_lu lu_lu

lu_lu je offline (nepripojený) lu_lu

Konečne som to pochopila. Sa musíte teraz rehotať. Ale aspoň som vám rozjasnila deň. Ja som sa nechala nahovoriť, aby som spravila toto jedno účtovníctvo, včera v noci som si preštudovala postupy účtovania v jednoduchom účtovníctve a utkvel mi v pamäti odsek 5 z §4: "v peňažnom denníku sa neúčtujú účtovné prípady, ktorými sa predpisuje povinnosť platieb alebo odvodov" a nesprávne som to aplikovala na ostatné účtovné knihy (deformácia z podvojného účtovníctva, kde sú všetky účtovné operácie podchytené v denníku). Ďakujem za vašu trpezlivosť.
0 0
IKA K IKA K

IKA K je offline (nepripojený) IKA K

V knihe záväzkov si evidujem všetky záväzky voči ZP aj SP tiež na začiatku roka za každý mesiac /nielen neuhradený/, zvlášť odvody do zdravot.a zvlášť do sociál.poist. po mesiacoch, s dátumom vystavenia - posledný deň v mesiaci, dárum splatnosti -8. nasled.mesiac. V deň zaplatenia učtuješ v peň. denníku úhradu a zároveň zaeviduješ úhradu aj za prísluš. mesiac v knihe záväzkov. Nie je potrebný inter. doklad.
0 0
lu_lu lu_lu

lu_lu je offline (nepripojený) lu_lu

Ďakujem. Ešte v súvislosti s úhradou poistných odvodov, ktoré boli predpísané v roku 2009 a uhradené v roku 2010 po dátume splatnosti, sa mi naskytá ďalšia otázka:
Môžu aj tieto byť odpočítané od vlastného príjmu manželky (manžela) pre uplatnenie NČZD podľa §11 Zákona o dani z príjmov?

V zákone sa uvádza: „(5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť….“

… logicky mi z toho vyplýva, že môže – zaplatené boli (zákon nehovorí kedy, teda predpokladám, že teoreticky stačí najneskôr v deň uplatnenia NČZD) a podmienka, že odvody bola (bol) povinná/ý zaplatiť, je tiež splnená. Čo vy na to?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Osobne mi z ods. 5 príslušného ustanovenia zákona vyplýva, že nemôže.

(5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)


0 0
IKA K IKA K

IKA K je offline (nepripojený) IKA K

Nie je to tak jednoznačné ...
Podľa môjho názoru si môže odpočítať od vlasného príjmu manželky len skutočne zaplatené poistné. V zákone je síce uvedené poistné a príspevky, ktoré bola povinná zaplatiť, ..... ale podľa mňa je to myslené LEN KTORÉ BOLA POVINNÁ ZAPLATIŤ, nie vo vyššej sume.
To je len môj názor. Dúfam že sa ešte niekto vyjadrí.
0 0
lu_lu lu_lu

lu_lu je offline (nepripojený) lu_lu

IKA K Pozri príspevok
Nie je to tak jednoznačné ...
Podľa môjho názoru si môže odpočítať od vlasného príjmu manželky len skutočne zaplatené poistné. V zákone je síce uvedené poistné a príspevky, ktoré bola povinná zaplatiť, ..... ale podľa mňa je to myslené LEN KTORÉ BOLA POVINNÁ ZAPLATIŤ, nie vo vyššej sume.
To je len môj názor. Dúfam že sa ešte niekto vyjadrí.
Čo myslíš tým "vo vyššej sume"?

Poistné bola povinná zaplatiť. Zaplatila ho neviem presne, kedy, ale dajme tomu, že 10. februára 2010.
0 0
lu_lu lu_lu

lu_lu je offline (nepripojený) lu_lu

Lebo z vašej úvahy mi vychádza, že potom ani decembrové odvody, ktoré sú splatné v januári nasledujúceho roka by nemohli byť odpočítané, ak by boli zaplatené až v tom januári
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

lu_lu Pozri príspevok
Čo myslíš tým "vo vyššej sume"?

Poistné bola povinná zaplatiť. Zaplatila ho neviem presne, kedy, ale dajme tomu, že 10. februára 2010.
zákon hovorí jasne v tomto prípade - zaplatené poistné v príslušnom zdaňovacom období. Zdaňovacie obdobie je 1.1.2009-31.12.2009.
Zákon nepredpokladá, že si nesplní svoju povinnosť a nezaplatí poistné tak ako jej to káže
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

lu_lu Pozri príspevok
Lebo z vašej úvahy mi vychádza, že potom ani decembrové odvody, ktoré sú splatné v januári nasledujúceho roka by nemohli byť odpočítané, ak by boli zaplatené až v tom januári
Čo sa týka DzP veru nie. Odpočítava si však napr. december 2008 v januári 2009 - teda tie, ktoré skutočne zaplatila v zdaňovacom období , a to je jednoznačne od 1.1.2009 do 31.12.2009
0 0
lu_lu lu_lu

lu_lu je offline (nepripojený) lu_lu

začínam chápať váš uhol pohľadu, ja mám nesmierny "talent" vidieť slovenský syntax v inej rovine.
Naposledy upravil lu_lu : 06.03.10 at 17:48 Dôvod: doplnené uvodzovky
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

lu_lu Pozri príspevok
začínam chápať váš uhol pohľadu, ja mám nesmierny "talent" vidieť slovenský syntax v inej rovine.
,,

Keby to bol náš uhol pohľadu a nie zákonodarcov, tak ja by
som bola tiež za odpočet tých, ktoré do podania boli zaplatené na rok 2009 ...
0 0
IKA K IKA K

IKA K je offline (nepripojený) IKA K

lu_lu Pozri príspevok
Čo myslíš tým "vo vyššej sume"?

Poistné bola povinná zaplatiť. Zaplatila ho neviem presne, kedy, ale dajme tomu, že 10. februára 2010.
Na Tvoj dotaz "Čo myslíš tým vo vyššej sume? "

....LEN ktoré bola povinná zaplatiť, nie vo vyššej sume....

Napr. ani nedoplatok z RZZP uhradený za predchádzajúce zdaňovacie obdobie /podľa môjho názoru/ si nemá nárok odpočítať od vlastných príjmov manželky pri uplatňovaní nezdaniteľnej časti základu dane na manželku. Od vlastných príjmov manželky si môže odpočítať len zaplatené poistné, ktoré bola POVINNÁ zaplatiť. Prosím opravte ma, ak sa mýlim....
0 0
lu_lu lu_lu

lu_lu je offline (nepripojený) lu_lu

IKA K Pozri príspevok
Na Tvoj dotaz "Čo myslíš tým vo vyššej sume? "

....LEN ktoré bola povinná zaplatiť, nie vo vyššej sume....

Napr. ani nedoplatok z RZZP uhradený za predchádzajúce zdaňovacie obdobie /podľa môjho názoru/ si nemá nárok odpočítať od vlastných príjmov manželky pri uplatňovaní nezdaniteľnej časti základu dane na manželku. Od vlastných príjmov manželky si môže odpočítať len zaplatené poistné, ktoré bola POVINNÁ zaplatiť. Prosím opravte ma, ak sa mýlim....
Nedoplatok z RZZP môže - práve som dočítala blog p. Mihála na túto tému
0 0
lu_lu lu_lu

lu_lu je offline (nepripojený) lu_lu

IKA K Pozri príspevok
Na Tvoj dotaz "Čo myslíš tým vo vyššej sume? "

....LEN ktoré bola povinná zaplatiť, nie vo vyššej sume....

Napr. ani nedoplatok z RZZP uhradený za predchádzajúce zdaňovacie obdobie /podľa môjho názoru/ si nemá nárok odpočítať od vlastných príjmov manželky pri uplatňovaní nezdaniteľnej časti základu dane na manželku. Od vlastných príjmov manželky si môže odpočítať len zaplatené poistné, ktoré bola POVINNÁ zaplatiť. Prosím opravte ma, ak sa mýlim....
Nedoplatok z RZZP je poistenec povinný zaplatiť, takže keď zaplatí, sú splnené obe podmienky §11, ods (5): príjem znížený o zaplatené poistné, ktoré manželka v príslušnom zdaňovacom období bola povinná zaplatiť.

Formulácia "ktoré bola (bol) povinný zaplatiť" má opodstatnenie v tom, keď uhradíš jednorázovo vopred, napríklad na tri roky (účelové sporenie, dôchodkové sporenie), to nebola povinnosť.
0 0
mataa12 mataa12

mataa12 je offline (nepripojený) mataa12

Dobry den, prosim vas o radu. Zivnostnicka - aranzerka si zakupila zanckove cistiace prostriedky za cca 500 € na homecredit. Zdá sa mi to dost penazi na male mnozstvo. Je nejake obmedzenie na takyto nakup v zakone? Mozem tie splatky uctovat do prevadzkovej rezie? Dakujem
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Myslím si, že tak obmedzenie neexistuje. Samozrejme za predpokladu, že tie čistiace prostriedky použije v súvislosti s podnikaním.
Splátky by som skôr účtoval ako nákup materiálu, nie réžiu.
0 0
Dianao Dianao

Dianao je offline (nepripojený) Dianao

Prosila by som o radu: kazdy den mame vydavok za postovne ( internetovy predaj). Chcem sa opytat, ci na zaklade internej smernice je mozne toto uctovat na konci mesiaca jednou sumou - rozpisane polozky na kazdy den?
Zda sa mi zbytocne mat cca 20 vydavkovych dokladov, ked by, dufam, mohol byt len jeden.
Dakujem za radu
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Dianao Pozri príspevok
Prosila by som o radu: kazdy den mame vydavok za postovne ( internetovy predaj). Chcem sa opytat, ci na zaklade internej smernice je mozne toto uctovat na konci mesiaca jednou sumou - rozpisane polozky na kazdy den?
Zda sa mi zbytocne mat cca 20 vydavkovych dokladov, ked by, dufam, mohol byt len jeden.
Dakujem za radu

správne by bolo účtovať denne všetky podacie lístky spolu do jedného dokladu, nakoľko peniažky z pokladne odchádzajú každý deň, ale už som sa stretla aj s tým, že účtovali na základe internej smernice len raz mesačne s denným rozpisom a daňová kontrola nenamietala
0 0
Dianao Dianao

Dianao je offline (nepripojený) Dianao

Dakujem, myslim, ze toto som chcela "pocut". A staci len taka strucna smernica? O podstate konkretnej veci?
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Dianao Pozri príspevok
Dakujem, myslim, ze toto som chcela "pocut". A staci len taka strucna smernica? O podstate konkretnej veci?
myslím, že stačí, je na vás čo si do nej uvediete, ale časom ju určite rozšírite a ďalšie usmernenia účtovania vo vašej spoločnosti
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať