Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Dobrý deň, ja by som sa chcela opýtať, ak živnostník dostal dotáciu z úradu práce, či si môže uplatniť paušálne výdavky?
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

certik Pozri príspevok
Dobrý deň, ja by som sa chcela opýtať, ak živnostník dostal dotáciu z úradu práce, či si môže uplatniť paušálne výdavky?
Može, ale ak nečerpal celú dotáciu, aj tak sa celá čiastka prijatej dotácie musí zdaniť - čiže zahrnúť do príjmov bez ohľadu na to, koľko sa čerpalo.
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď.
0 0
anithocka anithocka

anithocka je offline (nepripojený) anithocka

Čiže ak píšete , že ste obdržali dotáciu a zároveň ste ju vyčerpali celú , tak v uzávierkových operáciách navýšite príjem OVZD o sumu dotácie .


pochopila som čo mi napísala pani Zita5, ale neviem ako to mám dostať do peňažného denníka? interným dokladom navýšiť príjem zo služieb či ako?

PS: nakoniec som to dala ako ostatné zdaniteľné príjmy interným dokladom...je to tak správne?
Naposledy upravil anithocka : 19.03.10 at 09:07
0 0
mirkab14 mirkab14

mirkab14 je offline (nepripojený) mirkab14

Prosím Vás,keď si SZČO spravila živnosť od 21.9.2009,aké doklady prikladám na DU k daňovému priznaniu do 21.9.2009?Stačí čestné prehlásenie,že v uvedenom období nemal zdaniteľné príjmy?Pracoval v zahraničí načierno :-((
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
mirkab14 Pozri príspevok
Prosím Vás,keď si SZČO spravila živnosť od 21.9.2009,aké doklady prikladám na DU k daňovému priznaniu do 21.9.2009?Stačí čestné prehlásenie,že v uvedenom období nemal zdaniteľné príjmy?Pracoval v zahraničí načierno :-((
1/Ak jeho zdaniteľné príjmy nepresiahli hranicu 2 012,85 eura a nie je v strate tak ,daňovník nie je povinný podať daňové priznanie . Daňový úrad však ale odporúča, oznámiť písomne , že z podnikania nedosiahol v roku 2009 žiadny príjem .
2/ Ak jeho príjmy sú také , že je povinný podať DP , tak pri vedení riadneho účtovníctva odovzdáte ako prílohu k DP Výkaz o príjmoch a výdavkoch a Výkaz o majetku a záväzkoch /§ 22 Postupy JU /.
3. Ak použijete uplatnenie paušálnych výdavkov tak odpoveď máte v tomto príspevku
http://www.porada.sk/t134743-uctovne...lohu-k-dp.html
4. Zahraničie neriešte , zodpovednosť nesie sám daňovník
Naposledy upravil Zita5 : 19.03.10 at 09:59 Dôvod: Vymazala som bod 5, lebo bol mimo zadania .
1 0
Ferdo Mravec Ferdo Mravec

Ferdo Mravec je offline (nepripojený) Ferdo Mravec

Ferdo Mravec Pozri príspevok
Poprosím o radu...
1. ako správne zaúčtovať príjem daňového bonusu cez BÚ??? treba viesť žiadosť o vrátenie DB v pohľadávkach??
2. zaúčtovanie dane za rok 2009 to je daň odvedená obci, za nehnuteľnosť, či to je tak isto ako pre DÚ,????
3. kedy sa ukladá ID ako uzávierkový??? počas roka ho nedávam ako uzávierkový, na konci roka??? ale potom v akej sume???ID používam pri platbe platobnou kartou, tieto neviem kedy uložiť ako uzávierkové???
Ďakujem za každú radu...
A ešte mám otázočky...
- účtovanie preddavku za elektriku???
- účtovanie - vrátený preplatku za elektrinu na BÚ.???
0 0
mirkab14 mirkab14

mirkab14 je offline (nepripojený) mirkab14

Zita5 Pozri príspevok
1/Ak jeho zdaniteľné príjmy nepresiahli hranicu 2 012,85 eura a nie je v strate tak ,daňovník nie je povinný podať daňové priznanie . Daňový úrad však ale odporúča, oznámiť písomne , že z podnikania nedosiahol v roku 2009 žiadny príjem .
2/ Ak jeho príjmy sú také , že je povinný podať DP , tak pri vedení riadneho účtovníctva odovzdáte ako prílohu k DP Výkaz o príjmoch a výdavkoch a Výkaz o majetku a záväzkoch /§ 22 Postupy JU /.
3. Ak použijete uplatnenie paušálnych výdavkov tak odpoveď máte v tomto príspevku
http://www.porada.sk/t134743-uctovne...lohu-k-dp.html
4. Zahraničie neriešte , zodpovednosť nesie sám daňovník
Ďakujem,chcela som Vám pridať bod,ale nejde to
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ferdo Mravec Pozri príspevok
Poprosím o radu...
1. ako správne zaúčtovať príjem daňového bonusu cez BÚ??? treba viesť žiadosť o vrátenie DB v pohľadávkach??
2. zaúčtovanie dane za rok 2009
3. kedy sa ukladá ID ako uzávierkový??? počas roka ho nedávam ako uzávierkový, na konci roka??? ale potom v akej sume???
Ďakujem za každú radu...

1./ Podľa postupov JU je to nasledovne

(5) V peňažnom denníku sa neúčtujú účtovné prípady, ktorými sa predpisuje povinnosť platieb alebo odvodov.

§ 4
Peňažný denník
(6) V peňažnom denníku sa uvádza prehľad
a) peňažných prostriedkov v hotovosti v členení na príjmy a výdavky,
b) peňažných prostriedkov na účtoch v bankách v členení na príjmy a výdavky,
c) priebežných položiek v členení na príjmy a výdavky,
d) príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. predaj tovaru,
2. predaj výrobkov a služieb,
3. ostatné príjmy,

e) výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. nákup materiálu vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
2. nákup tovaru vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
3. mzdy,
4. poistné a príspevky5) platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
5. prevádzkovú réžiu,
6. tvorbu sociálneho fondu,
f) príjmov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov,
g) výdakov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov.


(8) Výdavky podľa odseku 6 písm. e) tretieho bodu obsahujú
a) čisté mzdy vyplatené zamestnancom vrátane vyplateného daňového bonusu, a to aj z prostriedkov zamestnávateľa6),
b) poistné a príspevky na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, ktoré je povinný platiť zamestnanec7),
c) daň z príjmu zo závislej činnosti a preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti,
d) daňový bonus vrátený správcom dane, účtovaný ako storno.


2. zaúčtovanie dane za rok 2009 - výdaj banka/pokladňa - výdavok neovplyvňujúci ZD - Daň z príjmu

3. kedy sa ukladá ID ako uzávierkový??? počas roka ho nedávam ako uzávierkový, na konci roka??? ale potom v akej sume???

Na konci roka v uzávierkových operáciách - v sume o akej potrebujete účtovať .
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ferdo Mravec Pozri príspevok
A ešte mám otázočky...
- účtovanie preddavku za elektriku???
- účtovanie - vrátený preplatku za elektrinu na BÚ.???
1/ prevádzková réžia - VOZD
2/ POZD - iný
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

2/ VOZD réžia mínusom
0 0
Ferdo Mravec Ferdo Mravec

Ferdo Mravec je offline (nepripojený) Ferdo Mravec

Zita5 Pozri príspevok

1./ Podľa postupov JU je to nasledovne

(5) V peňažnom denníku sa neúčtujú účtovné prípady, ktorými sa predpisuje povinnosť platieb alebo odvodov.

§ 4
Peňažný denník
(6) V peňažnom denníku sa uvádza prehľad
a) peňažných prostriedkov v hotovosti v členení na príjmy a výdavky,
b) peňažných prostriedkov na účtoch v bankách v členení na príjmy a výdavky,
c) priebežných položiek v členení na príjmy a výdavky,
d) príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. predaj tovaru,
2. predaj výrobkov a služieb,
3. ostatné príjmy,

e) výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. nákup materiálu vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
2. nákup tovaru vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
3. mzdy,
4. poistné a príspevky5) platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
5. prevádzkovú réžiu,
6. tvorbu sociálneho fondu,
f) príjmov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov,
g) výdakov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov.


(8) Výdavky podľa odseku 6 písm. e) tretieho bodu obsahujú
a) čisté mzdy vyplatené zamestnancom vrátane vyplateného daňového bonusu, a to aj z prostriedkov zamestnávateľa6),
b) poistné a príspevky na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, ktoré je povinný platiť zamestnanec7),
c) daň z príjmu zo závislej činnosti a preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti,
d) daňový bonus vrátený správcom dane, účtovaný ako storno.
ďakujem za radu.
Takže zaúčtujem DB ako záväzok voči DU so znamienkom mínus, a po prijatí od DÚ úhrada VNZD??? tak mi to bolo poradené.
0 0
Ferdo Mravec Ferdo Mravec

Ferdo Mravec je offline (nepripojený) Ferdo Mravec

Monika Kováčová Pozri príspevok
2/ VOZD réžia mínusom
No a teraz si mám čo vybrať??? to od pani Zity sa mi zdá jednoduchšie.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Ferdo Mravec Pozri príspevok
No a teraz si mám čo vybrať??? to od pani Zity sa mi zdá jednoduchšie.
ak si poskytovateľ elektrickej energie, tak potom je POZD aj logické...
ak nie si poskytovateľ elektrickej energie, tak je VOZD mínusom réžia logické a správne
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Monika Kováčová Pozri príspevok
ak si poskytovateľ elektrickej energie, tak potom je POZD aj logické...
ak nie si poskytovateľ elektrickej energie, tak je VOZD mínusom réžia logické a správne
Ja som zasa opačného názoru , ak som si ponížila základ dane o preddavok na energiu cez VOZD , tak pri vyučtovaní v prípade preplatku /je to moja pohľadávka/si ich navýšim cez príjem OZD .

Ale ak zadávateľ použije ktorý koľvek spôsob , bude správny . Ak by sa jednalo , že si nechce navyšovať príjem z dôvodu budúceho platcu DPH t.j. prekročenia hranice ....tak jednoduchá moja odpoveď ..... raz sa ním možno aj tak stane .

Takže toť môj skromný názor a takto to robím ja . Samozrejme , nie je podmienkou , aby niekto použil spôsob môjho výkladu.
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Dobrý deň, chcela by som si overiť môj názor, že pri prechode SZČO z jednoduchého účtovníctva r. 2009 na podvojné účtovníctvo r 2010 netreba upravovať základ dane v roku 2009 a pohľadávky a záväzky z kníh jednoduchého účtovníctva ovplyvnia až základ dane v roku 2010, ktoré sa na základe usmernenia pre prechod z JÚ na PÚ zaúčtujú v roku 2010 - pohľadávky 491/6xx a závazky 5xx/491.
Vopred ďakujem za každú odpoveď
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

petra:-) Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som si overiť môj názor, že pri prechode SZČO z jednoduchého účtovníctva r. 2009 na podvojné účtovníctvo r 2010 netreba upravovať základ dane v roku 2009 a pohľadávky a záväzky z kníh jednoduchého účtovníctva ovplyvnia až základ dane v roku 2010, ktoré sa na základe usmernenia pre prechod z JÚ na PÚ zaúčtujú v roku 2010 - pohľadávky 491/6xx a závazky 5xx/491.
Vopred ďakujem za každú odpoveď
téma ohľadne prechodu tu:http://www.porada.sk/1248509-post5.html
1 0
Ferdo Mravec Ferdo Mravec

Ferdo Mravec je offline (nepripojený) Ferdo Mravec

Ďakujem nejako to spravím , ale tento váš spôsob mi je ozaj jednoduchší, a sme platcovia DPH.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Ferdo Mravec Pozri príspevok
Ďakujem nejako to spravím , ale tento váš spôsob mi je ozaj jednoduchší, a sme platcovia DPH.
obhajoba vášho postupu je však na vás ako daňovom subjekte
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Monika Kováčová Pozri príspevok
téma ohľadne prechodu tu:http://www.porada.sk/1248509-post5.html
Ja viem kde na porade sú k tomu témy, používam vyhľadávanie Dokument priložený v príspevku mám naštudovaný. Práve v uvedenom dokumente je na strane 8 uvedené, že položky zaúčtované na účty 5 a 6 budú zahrňované do základu dane v zdaňovacích obdobiach, ktoré ustanoví MF SR všeobecne právnym predpisom na základe § 51 zákona o DzP.

Účtovný postup prechodu mi je jasný, pýtam sa na úpravu základu dane, v zmysle § 51.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať