Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
lulko lulko

lulko je offline (nepripojený) lulko

mam tiez SZCO, kt. kupuje na jednej fa SL pre seba aj pre zamestnancov a ja to uctujem takto: gastrolístky pre SZCO uctujem v hodnote SL do réžie /maximálne 3,60/. SL pre zamestnancov uctujem v sume 55% z 3,60 do réžie aj ked cena gastrolistka je 2,70 eur. Zákon umoznuje prispievat zamestnancovi na stravu maximálne 55% z ceny stravného anoveného pre časové pásmo 5 až 12 hodín, takže myslím že je v to poriadku.
Čo sa týka DPH by sa nemalo odpočítavať, napriek tomu ho odpočítavam pretože provízia pri kúpe 100 a 120 ks gastrolístkov je rovnaká /ak nekúpim SL pre szčo aj tak sa výška provízie nezmení.
0 0
zyx66 zyx66

zyx66 je offline (nepripojený) zyx66

Caute, potrebujem poradit. Ked mi odide platba z uctu do socialky a do zdravotnej, tak jediny doklad o platbe je vlastne vypis z uctu. Mam vsak jednu platbu (tlac reklamneho plagatu) ktoru som platil na platobnom terminale v tlaciarni ale nemam k nemu blocik. Staci ze mam tu paltbu viditelnu vo vypise z uctu alebo je nutny aj blocik (doklad o zaplateni) pokial to chcem uctovat ako vydaj? Dakujem za radu.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

preukázatelnosť výdavku zdokladujete len dokladom o nákupe /ERP, faktúra/.
0 0
Ferdo Mravec Ferdo Mravec

Ferdo Mravec je offline (nepripojený) Ferdo Mravec

Ferdo Mravec Pozri príspevok
Potrebovala by som pomôcť...ja viem že sa toho popísalo veľa, ale už ma tlačí čas...
-PHM za rok 2009 mám zaúčtované v PD, odpočítané DPH za jednotlivé kvartály, môžem cez ID uplatniť paušál?? Mám si dať do príjmov 20 % z celkovej sumy s DPH z PHM ako POZD?
Auto bolo na 100% používané len na podnikanie, je napísané na firmu. Akurát majiteľ sa "nezdržiaval" písaním evidencie jázd.
Poraďáci poraďte či to takto môžem spraviť....prosíííííím...
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

dávaš 100% PHL bez dph do VOZD a následne na koniec roka preúčtuješ cez ID 20% PHL bez dph ako VNZD, tým pádom sa ti zvýši ZD
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Timka1 Pozri príspevok
dávaš 100% PHL bez dph do VOZD a následne na koniec roka preúčtuješ cez ID 20% PHL bez dph ako VNZD, tým pádom sa ti zvýši ZD
S touto odpoveďou súhlasím a na doplnenie pre zadávateľku pridávam ešte link i keď sa názov zdá byť iný
http://www.porada.sk/1351110-post2.html
0 0
Ferdo Mravec Ferdo Mravec

Ferdo Mravec je offline (nepripojený) Ferdo Mravec

Ďakujem, už by som to tam šupla aj s DPH.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Ferdo Mravec Pozri príspevok
Ďakujem, už by som to tam šupla aj s DPH.
nemôžeš to dávať s DPH, nakoľko si ju už uplatnila, pracuješ len so sumou bez dph
0 0
Ferdo Mravec Ferdo Mravec

Ferdo Mravec je offline (nepripojený) Ferdo Mravec

Spravila som to ako si povedala, akurát tento SZČO má je v trate, a myslela som že sa aj táto strata zmení o túto odpočítanú čiastku, ale nezmenila sa. Je to dobre??? či mám hľadať chybu?
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Ferdo Mravec Pozri príspevok
Spravila som to ako si povedala, akurát tento SZČO má je v trate, a myslela som že sa aj táto strata zmení o túto odpočítanú čiastku, ale nezmenila sa. Je to dobre??? či mám hľadať chybu?
ZD sa mal zmeniť, mal sa zvýšiť, niečo nemáš v poriadku, prejdi si ešte raz ako máš účtované jednotlivé doklady za PHL a ako si zaúčtovala 20% VNZD
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ferdo Mravec Pozri príspevok
Spravila som to ako si povedala, akurát tento SZČO má je v trate, a myslela som že sa aj táto strata zmení o túto odpočítanú čiastku, ale nezmenila sa. Je to dobre??? či mám hľadať chybu?
Takže ešte raz rozpíšte ako máte PHL účtované počas roka .Lebo mi to nie je jasné z Vašej zadanej otázky .Ak môžem poprosiť
0 0
Ferdo Mravec Ferdo Mravec

Ferdo Mravec je offline (nepripojený) Ferdo Mravec

PHL mám účtované ako matriál - VOZD v cene bez DPH, spočítala som všetky ceny PHL bez DPH, z toho 20% som dala na konci roka cez ID uzávierkový ako výdavok neovlyvňujúci daň z príjmu. A keď si dám PD tak to sa vôbec nezmenilo. Strata je rovnaká ako pred tým.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ferdo Mravec Pozri príspevok
PHL mám účtované ako matriál - VOZD v cene bez DPH, spočítala som všetky ceny PHL bez DPH, z toho 20% som dala na konci roka cez ID uzávierkový ako výdavok neovlyvňujúci daň z príjmu. A keď si dám PD tak to sa vôbec nezmenilo. Strata je rovnaká ako pred tým.
Ak máte účtované v časti Materiál 100 % PHL , tak musí ísť zápis mínus 20% ceny PHL materiál .Čiže vo vašom prípade znamienkom mínus .
0 0
Ferdo Mravec Ferdo Mravec

Ferdo Mravec je offline (nepripojený) Ferdo Mravec

Tak teraz sa mi strata ešte zvýšila. Keď dám -20% ID výdavok za materiál, tak v denníku mi to ale švihne do kolonky VOZD, ale ja som to pred tým dávala cez ID ako VNZD ako mi bolo vyššie poradené.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ferdo Mravec Pozri príspevok
Tak teraz sa mi strata ešte zvýšila. Keď dám -20% ID výdavok za materiál, tak v denníku mi to ale švihne do kolonky VOZD, ale ja som to pred tým dávala cez ID ako VNZD ako mi bolo vyššie poradené.
U fyzických osôb účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva sa nákup PHL zaúčtuje v čase účtovania nákupu PHL:
a)
vo výške 100 % preukázaného nákupu PHL a v peňažnom denníku cez uzávierkové účtovné operácie vo výške 20% nákupu PHL ako zníženie výdavkov v členení ako boli výdavky na nákup PHL zaúčtované alebo



1/To znamená v priebehu roka zaúčtujem do materiálu 100 Euro= 100% .VOZD-materiál .

2/ v uzávierkových operáciách účtujem potom - 20 eur = 20% VOZD materiál

Vtedy sa mi vlastne výdavky znížia a základ dane zvýši.
2 0
Ferdo Mravec Ferdo Mravec

Ferdo Mravec je offline (nepripojený) Ferdo Mravec

Timka1 Pozri príspevok
dávaš 100% PHL bez dph do VOZD a následne na koniec roka preúčtuješ cez ID 20% PHL bez dph ako VNZD, tým pádom sa ti zvýši ZD
A toto bolo teda ako myslené???
Ďakujem za trpezlivosť!
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Ferdo Mravec Pozri príspevok
A toto bolo teda ako myslené???
Ďakujem za trpezlivosť!
je to presne to isté ako napísala Zitka, len uviedla, že dávaš 20% mínusom do uzávierkových operácii

v podstate je to stále to isté, či ich dáš tých 20% cez ÚO mínusom
alebo cez ID 20% ako VNZD, základ dane by mal vyjsť rovnako

niektoré softy neumožňujú v JÚ zadať pohyb v ID, preto sa úprava robí cez ÚO
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
[QUOTE=Ferdo Mravec;1355209]Tak teraz sa mi strata ešte zvýšila. Keď dám -20% ID výdavok za materiál, tak v denníku mi to ale švihne do kolonky VOZD, ale ja som to pred tým dávala cez ID ako VNZD ako mi bolo vyššie poradené.[/QUOTE
-
0 0
Ferdo Mravec Ferdo Mravec

Ferdo Mravec je offline (nepripojený) Ferdo Mravec

Ja so asi hotentót..
ja účtujem v Alfe. keď to dám na konci roka ako ID výdaj, tam si ťuknem VNZD k tomu sumu, dám ID uložiť ako uzávierkový doklad, tak ZD sa ani nepohne.
Ale keď dám tak isto cez ID ako VOZD.materiál, tak ZD sa mení. Mám teda nechať tento druhý spôsob???
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Ferdo Mravec Pozri príspevok
Ja so asi hotentót..
ja účtujem v Alfe. keď to dám na konci roka ako ID výdaj, tam si ťuknem VNZD k tomu sumu, dám ID uložiť ako uzávierkový doklad, tak ZD sa ani nepohne.
Ale keď dám tak isto cez ID ako VOZD.materiál, tak ZD sa mení. Mám teda nechať tento druhý spôsob???
nepoznám Alfu, takže v tom ti neporadím ako to tam funguje aj keď si myslím, že princíp v každom softe by mal byť ten istý

ale ponechaj ten spôsob zaúčtovania v ktorom sa ti ZD zvýšil o ten rozdiel 20%
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať