Zavrieť

Porady

Daňový bonus

Ma matka na rodičovskej dovolenke nárok na daňový bonus ak počas roka zarobila na základe dohody o vykonaní práce a dohody o pracovnej činnosti cca 50.000,-- Sk? Má v tomto prípade nárok na odpočitateľnú položky v daňovom priznaní?

Ďakujem E.
Usporiadat
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Môžem sa prosím iba uistiť- pre nárok SZČO na DB sa berie základ dane z r. 44 DP typ B (čiastkový základ dane), nie základ dane znížený o nezd.sumy- na daňovníka...atď z r. 77 DP, však.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

L-M Pozri príspevok
Môžem sa prosím iba uistiť- pre nárok SZČO na DB sa berie základ dane z r. 44 DP typ B (čiastkový základ dane), nie základ dane znížený o nezd.sumy- na daňovníka...atď z r. 77 DP, však.
SZČO má nárok na DB ak jeho príjmy v odd. VI. presiahnu 6-násobok min. mzdy a na r. 40 vykáže kladný základ dane
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

veronikasad Pozri príspevok
SZČO má nárok na DB ak jeho príjmy v odd. VI. presiahnu 6-násobok min. mzdy a na r. 40 vykáže kladný základ dane
Ďakujem Veronika, tá prvá časť mi je jasná, len ten základ dane z ktorého riadku sa berie som si nebola istá.
Ste super
0 0
j.u.l.i.a j.u.l.i.a

j.u.l.i.a je offline (nepripojený) j.u.l.i.a

obyčajný človiečik, ktorý sa v práci veľmi snaží aj keď je to niekedy veľmi ťažké:) ...viac
Chcela by som poprosiť o radu ako do daňového priznania FO typ A mám zadať DB, keď mala FO príjem zo závislej činnosti za 01-04/2009, DB uplatňovala vo firme za 02-04/2009 (v januári bola PN a nesplnila nárok na uplatnenie). DB chce iba za január až apríl.
Do oddielu IV. mám zadať všetky štyri mesiace alebo iba január, za ktorý nemala uplatnený DB?
Daňová povinnosť jej vychádza 0. Úhrn preddavkov na daň mala 237,08Eur(bez uplatnenia DB), DB vyplatený vo firme: 57,96 Eur.
Keď zadám do r. 55 nárok na DB za 4 mesiace = 77,28 Eur
r. 57: 57,96 Eur
r. 58: 19,32 Eur (DB na doplatenie)
r. 62: 237,08 Eur (úhrn preddavkov bez uplatneného DB)
v r. 65 mi vypočítalo preplatok 237,08 Eur.
Ale podľa potvrdenia o príjmoch mi vychádza, že keď úhrn preddavkov bol 237,08 bez DB a uplatnený DB bol 57,96 = preplatok na dani 179,12 Eur + DB za január 19,32
Vie mi niekto poradiť ako tie riadky DP vyplniť?
Vopred veeeľmi pekne ďakujem za odpoveď.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

j.u.l.i.a Pozri príspevok
Chcela by som poprosiť o radu ako do daňového priznania FO typ A mám zadať DB, keď mala FO príjem zo závislej činnosti za 01-04/2009, DB uplatňovala vo firme za 02-04/2009 (v januári bola PN a nesplnila nárok na uplatnenie). DB chce iba za január až apríl.
Do oddielu IV. mám zadať všetky štyri mesiace alebo iba január, za ktorý nemala uplatnený DB?
Daňová povinnosť jej vychádza 0. Úhrn preddavkov na daň mala 237,08Eur(bez uplatnenia DB), DB vyplatený vo firme: 57,96 Eur.
Keď zadám do r. 55 nárok na DB za 4 mesiace = 77,28 Eur
r. 57: 57,96 Eur
r. 58: 19,32 Eur (DB na doplatenie)
r. 62: 237,08 Eur (úhrn preddavkov bez uplatneného DB)
v r. 65 mi vypočítalo preplatok 237,08 Eur.
Ale podľa potvrdenia o príjmoch mi vychádza, že keď úhrn preddavkov bol 237,08 bez DB a uplatnený DB bol 57,96 = preplatok na dani 179,12 Eur + DB za január 19,32
Vie mi niekto poradiť ako tie riadky DP vyplniť?
Vopred veeeľmi pekne ďakujem za odpoveď.
A aký mala za r. 2009 zdanit. príjem ?
0 0
Kelis Kelis

Kelis je offline (nepripojený) Kelis

Milí poraďáci,prosím o Vašu radu. SZČO pracovala časť roka ako zamestnanec, kde mala vyplácaný daňový bonus na dve deti. Od júna jedno dieťa na úrade práce a druhé zamestnané. Myslím, že nárok na daňový bonus si nemôže v DP za rok 2009 uplatňovať za zostávajúcu časť roka (teda od júla do konca roka) Je to správne??? Veľmi pekne ďakujem za Vaše odpovede.
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
Kelis Pozri príspevok
Milí poraďáci,prosím o Vašu radu. SZČO pracovala časť roka ako zamestnanec, kde mala vyplácaný daňový bonus na dve deti. Od júna jedno dieťa na úrade práce a druhé zamestnané. Myslím, že nárok na daňový bonus si nemôže v DP za rok 2009 uplatňovať za zostávajúcu časť roka (teda od júla do konca roka) Je to správne??? Veľmi pekne ďakujem za Vaše odpovede.
nie nemôže
Naposledy upravil jacekova : 19.03.10 at 05:52
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

jacekova Pozri príspevok
práveže môže, ak za rok 2009 zarobial viac ako 1773€ a zo živnosti nebola v strate
Nemôže:
Zákon 595/2003 § 33
§ 33
Daňový bonus(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy<SUP>123</SUP>) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy<SUP>123</SUP>) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19,32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;<SUP>57</SUP>) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti<SUP>57</SUP>) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

Patrí jej len už vyplatený daňový bonus do júna.
0 0
Kelis Kelis

Kelis je offline (nepripojený) Kelis

Či zarobila viac ako 1773 Eur zo zamestnania? Takto to myslíte?
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Kelis Pozri príspevok
Či zarobila viac ako 1773 Eur zo zamestnania? Takto to myslíte?
keď mala v zdaňovacom období teda v roku 2009 príjmy 6-násobok min. mzdy zo zamestnania (závislá činnosť) čo je 1773,0 €, tak má nárok na daňový bonus ak nie, nemá nárok na douplatnenie
0 0
Kelis Kelis

Kelis je offline (nepripojený) Kelis

katka50 Pozri príspevok
Nemôže:
Zákon 595/2003 § 33
§ 33
Daňový bonus(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy<SUP>123</SUP>) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy<SUP>123</SUP>) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19,32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;<SUP>57</SUP>) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti<SUP>57</SUP>) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

Patrí jej len už vyplatený daňový bonus do júna.
Presne takto si to myslím aj ja. Nakoľko jedno dieťa nie je už "vyživovaným dieťaťom" a druhé, ak je na úrade práce taktiež uplatnila som daňový bonus len do júna.
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
katka50 Pozri príspevok
Nemôže:
Zákon 595/2003 § 33
§ 33
Daňový bonus(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy<sup>123</sup>) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy<sup>123</sup>) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19,32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;<sup>57</sup>) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti<sup>57</sup>) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

Patrí jej len už vyplatený daňový bonus do júna.

opravila som to. nevsimla som si ze dieťa je na UP. Myslela som že rodič. Pardon
0 0
Kelis Kelis

Kelis je offline (nepripojený) Kelis

To neva, aj tak ďakujem za ochotu. Prajem krásny slnečný dníček.
0 0
Kelis Kelis

Kelis je offline (nepripojený) Kelis

Dúfam, ale že to je takto správne, ak som uplatnila daňový bonus len dovtedy, kým sa jedno zamestnalo a druhé dieťa sa zaevidovalo na úrad práce (to prebehlo v júli). Daňový bonus TEDA LEN DO JÚNA. Poprosím ešte Vaše definitívne utvrdenie. Zo zamestnania mala príjem cez cca 5000 Eur a zo živnosti cca 1608 Eur.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Kelis Pozri príspevok
Dúfam, ale že to je takto správne, ak som uplatnila daňový bonus len dovtedy, kým sa jedno zamestnalo a druhé dieťa sa zaevidovalo na úrad práce (to prebehlo v júli). Daňový bonus TEDA LEN DO JÚNA. Poprosím ešte Vaše definitívne utvrdenie. Zo zamestnania mala príjem cez cca 5000 Eur a zo živnosti cca 1608 Eur.
Máš to správne, DB jej patril do júna...
1 0
Kelis Kelis

Kelis je offline (nepripojený) Kelis

Timka1 Pozri príspevok
keď mala v zdaňovacom období teda v roku 2009 príjmy 6-násobok min. mzdy zo zamestnania (závislá činnosť) čo je 1773,0 €, tak má nárok na daňový bonus ak nie, nemá nárok na douplatnenie
Toto všetko splnila, mala príjmy zo závislej činnosti viac ako 1773 Eur a vykázala kladný ZD z podnikania, ale deti podľa mňa nespadajú od júla do kategórie vyživované.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Kelis Pozri príspevok
Toto všetko splnila, mala príjmy zo závislej činnosti viac ako 1773 Eur a vykázala kladný ZD z podnikania, ale deti podľa mňa nespadajú od júla do kategórie vyživované.
Správne.
0 0
Kelis Kelis

Kelis je offline (nepripojený) Kelis

Ďakujem Vám bambuľky, už sa mi hneď bude lepšie spať.
0 0
j.u.l.i.a j.u.l.i.a

j.u.l.i.a je offline (nepripojený) j.u.l.i.a

obyčajný človiečik, ktorý sa v práci veľmi snaží aj keď je to niekedy veľmi ťažké:) ...viac
Chcela by som poprosiť o radu ako do daňového priznania FO typ A mám zadať DB, keď mala FO príjem zo závislej činnosti za 01-04/2009, DB uplatňovala vo firme za 02-04/2009 (v januári bola PN a nesplnila nárok na uplatnenie). DB chce iba za január až apríl.
Do oddielu IV. mám zadať všetky štyri mesiace alebo iba január, za ktorý nemala uplatnený DB?
Daňová povinnosť jej vychádza 0. Úhrn preddavkov na daň mala 237,08Eur(bez uplatnenia DB), DB vyplatený vo firme: 57,96 Eur.
Keď zadám do r. 55 nárok na DB za 4 mesiace = 77,28 Eur
r. 57: 57,96 Eur
r. 58: 19,32 Eur (DB na doplatenie)
r. 62: 237,08 Eur (úhrn preddavkov bez uplatneného DB)
v r. 65 mi vypočítalo preplatok 237,08 Eur.
Ale podľa potvrdenia o príjmoch mi vychádza, že keď úhrn preddavkov bol 237,08 bez DB a uplatnený DB bol 57,96 = preplatok na dani 179,12 Eur + DB za január 19,32
Vie mi niekto poradiť ako tie riadky DP vyplniť?
Doplňujem, že zdaniteľný príjem mala 2448,31 Eur.

Vopred veeeľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Naposledy upravil j.u.l.i.a : 19.03.10 at 08:53
0 0
j.u.l.i.a j.u.l.i.a

j.u.l.i.a je offline (nepripojený) j.u.l.i.a

obyčajný človiečik, ktorý sa v práci veľmi snaží aj keď je to niekedy veľmi ťažké:) ...viac
ak niekto vie, prosím poraďte...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať