Zavrieť

Porady

Rozdelenie hospodárskeho výsledku

Prosím o radu.

Vo firme sa postupne v predchádzajúcich rokoch účtoval hospodársky výsledok podľa toho či bola strata alebo zisk ako nerozdelený na príslušný účet 428xx alebo 429xx. Takže vznikla situácia, že mám istú sumu na strane Dal účtu 428xx - nerozdelený zisk minulých období a istú sumu na strane Má dať (mínusová na Dal) účtu 429xx - neuhradená strata minulých období. Rada by som tieto dve čiastky vysporiadala, ale neviem či sa to dá jednoduchým spôsobom ako 428xx/429xx. Ak nie, prosím poraďte mi ako by sa to malo.
Usporiadat
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Ing. Pavol Zúber Pozri príspevok
spoločníci si chcú na základe uznesenia VH vyplatiť dividendy zo zisku nevie niekto k tejto téme napísať viac ? ako sa v danom prípade postupuje ?
Na základe uznesenia VH sa účtuje o predpise - záväzku voči spoločníkom z rozdelenia zisku; pri vyplatení podielov sa účtuje o vyrovnaní záväzku z pokladne, bežného účtu, ...
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Ing. Pavol Zúber Pozri príspevok
spoločníci si chcú na základe uznesenia VH vyplatiť dividendy zo zisku nevie niekto k tejto téme napísať viac ? ako sa v danom prípade postupuje ?
V danom prípade sa napr. otvorí najnovšia publikácia od Ing. Cenigovej na stranách 465 až 470, alebo na strane 500 až 503 a pre človeka, ktorý má v profile účtovník - živnostník to musí byť hračka.
2 0
šromo šromo

šromo je offline (nepripojený) šromo

aký je Váš názor ?

sro za roky 1993-2003vytvorila zisky celkom 8000 EUR
2004-2005 zisky 2000 EUR
2006 strata 1000 EUR
2007 zisk 2000 EUR
2008 strata 3000 EUR
2009 zisk 5000 EUR

tieto zostali zaúčtované na účtoch 428 a 429.
teraz chcú na VZ tieto vysporiadať.

externá poradkyňa im radí :

zisky do r.2003 /8000 EUR/ rozdeliť mezdi spoločníkov - zdaniť
straty r. 2006 a 2008 vykryť zo zisku r.2009 z dôvodu, že strata boli umorené v daň.priznaní
zvyšné zisky rozdeliť medzi spoločníkov - tie sa už nebudú zdaňovať.

môj názor :
straty 2006 a 2008 uhradiť z nerozd.zisku do r.2003 /8000 EUR/
ostatné zisky rozdeliť spoločníkom : do r.2003 4000 EUR - zdaniť
za r.2004-2005,2007,2009 - nezdaniť

Prosím, aký je Váš názor ?
0 0
ANNAP ANNAP

ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

nie som daňový poradca, ale spravila by som to ako mieniš ty..........
0 0
šromo šromo

šromo je offline (nepripojený) šromo

mockrát vďaka
0 0
xino xino

xino je offline (nepripojený) xino

Ahojte poraďaci,kto bude taký zlatý a poradí mi ako a kedy zaúčtovať Hospodáŕsky výsledok .Ak je napr zisk stačí ho vyčísliť a zaúčtovať ako
431/428 do 31.12.2010?????
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
xino Pozri príspevok
Ahojte poraďaci,kto bude taký zlatý a poradí mi ako a kedy zaúčtovať Hospodáŕsky výsledok .Ak je napr zisk stačí ho vyčísliť a zaúčtovať ako
431/428 do 31.12.2010?????
RUZ bolo treba schváliť na VZ, alebo Rozhodnutím jediného spoločníka a zároveň rozhodnúť o použití zisku. na základe tohto dokumentu zaúčtovať v mesiaci konania VZ.
RUZ po schválení treba uložiť v zbierke listín.
Odporúčam neodkladať.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

chcem sa opýtať v r. 2008 som zaúčtovala podľa zápisnice z VZ rozdelenie zisku spoločníkom na 364. Ale nakoľko v r. 2009 mali stratu, ktorú vysporiadli aj každý z účtu 364, ale im tam zostala visieť suma na rozdelenie a chcem sa opýtať, či je jedno do kedy sa im to vyplatí, keďže stále nie sú peniaze v pokladni? dík
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sybila3 Pozri príspevok
chcem sa opýtať v r. 2008 som zaúčtovala podľa zápisnice z VZ rozdelenie zisku spoločníkom na 364. Ale nakoľko v r. 2009 mali stratu, ktorú vysporiadli aj každý z účtu 364, ale im tam zostala visieť suma na rozdelenie a chcem sa opýtať, či je jedno do kedy sa im to vyplatí, keďže stále nie sú peniaze v pokladni? dík
Áno, je jedno, kedy sa spoločníkom dorovná.
0 0
paťuška paťuška

paťuška je offline (nepripojený) paťuška

Uvažujem možno dopredu, ale účtujem v s.r.o., kde je jediným spoločníkom človek, ktorý žije v ČR, aj keď je stále prihlásený na trvalý pobyt v SR. Ide mi o rozdelenie HV a odvody do ZP, ktoré nastane po novom roku. On sa zdržiava v Čechách, (tam platí aj odvody zo mzdy, ktorú poberá v zamestnaní) iba podiel na zisku sa mu vypláca zo slovenskej firmy. Na SR nie je zdravotne poistený, ako to bude s odvodmi? Bude platiť odvody, aj keď tu vôbec nie je registrovaný?
0 0
Jana_clenka Jana_clenka

Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

Môžem mať na konci roka zostatok na účte 364 ? (Valné zhromaždenie rozhodlo o vyplatení podielov na zisku, ale reálne sa do konca roka podiely nevyplatili v plnej výške.) Ďakujem.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Jana_clenka Pozri príspevok
Môžem mať na konci roka zostatok na účte 364 ? (Valné zhromaždenie rozhodlo o vyplatení podielov na zisku, ale reálne sa do konca roka podiely nevyplatili v plnej výške.) Ďakujem.
áno, ja to mám tiež. Klienti neplatia, nie sú peniaze, musím čakať.....
1 0
LADIDO LADIDO

LADIDO je offline (nepripojený) LADIDO

šromo Pozri príspevok
aký je Váš názor ?

sro za roky 1993-2003vytvorila zisky celkom 8000 EUR
2004-2005 zisky 2000 EUR
2006 strata 1000 EUR
2007 zisk 2000 EUR
2008 strata 3000 EUR
2009 zisk 5000 EUR

tieto zostali zaúčtované na účtoch 428 a 429.
teraz chcú na VZ tieto vysporiadať.

externá poradkyňa im radí :

zisky do r.2003 /8000 EUR/ rozdeliť mezdi spoločníkov - zdaniť
straty r. 2006 a 2008 vykryť zo zisku r.2009 z dôvodu, že strata boli umorené v daň.priznaní
zvyšné zisky rozdeliť medzi spoločníkov - tie sa už nebudú zdaňovať.

môj názor :
straty 2006 a 2008 uhradiť z nerozd.zisku do r.2003 /8000 EUR/
ostatné zisky rozdeliť spoločníkom : do r.2003 4000 EUR - zdaniť
za r.2004-2005,2007,2009 - nezdaniť

Prosím, aký je Váš názor ?
Aj ja mám taký problém a hneď z neho urobím dve otázky:
1. do r.2003 bol vo firme zisk a je stále nerozdelený, teraz je už aj nejaká strata. Je možné ponížiť zisk do r.2003 na učte 428 o stratu z roku 2006 bez toho že by sa zisk najprv vybral a zdanil ?
2. Je možné vybrať si najprv nerozdelený zisk za rok 2009 a nerozdelený zisk do roku 2003 ponechať a počítať s tým že ho ešte započítam ?
0 0
baculacik baculacik

baculacik je offline (nepripojený) baculacik

Dobrý deň, prosím Vás o radu. Hospodársky výsledok s.r.o.-čky bol kladný a chcem navýšiť refervný fond o 5% z čistého zisku. Účtujem to na konci roku 2010 alebo na začiatku 2011. Ďakujem za odpoveď.
PS: súrne
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

baculacik Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Hospodársky výsledok s.r.o.-čky bol kladný a chcem navýšiť refervný fond o 5% z čistého zisku. Účtujem to na konci roku 2010 alebo na začiatku 2011. Ďakujem za odpoveď.
PS: súrne
Rozdelenie HV účtujeme v priebehu nového roka, po schválení ÚZ za rok 2010 VZ.
1 0
baculacik baculacik

baculacik je offline (nepripojený) baculacik

Ďakujem veľmi pekne, moc ste mi pomohli.
0 0
cervenkae cervenkae

cervenkae je offline (nepripojený) cervenkae

Prosím Vás v s.r.o. v roku 2008 sme mali zisk (428) a v roku 2009 stratu - pokrytá z nerozdeleného zisku minulých rokov - aj tak mám stav na 428 dosť vysoký, môže ho VZ rozdeliť medzi spoločníkov a tento príjem sa im nebude daniť - je to správne?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

cervenkae Pozri príspevok
Prosím Vás v s.r.o. v roku 2008 sme mali zisk (428) a v roku 2009 stratu - pokrytá z nerozdeleného zisku minulých rokov - aj tak mám stav na 428 dosť vysoký, môže ho VZ rozdeliť medzi spoločníkov a tento príjem sa im nebude daniť - je to správne?
Áno, ak takto rozhodnú, bude to OK.
0 0
cervenkae cervenkae

cervenkae je offline (nepripojený) cervenkae

Ďakujem krásne, dnes už som v koncoch a začínam o sebe pochybovať tak som si to chcela utvrdiť. Ďakujem ešte raz.
0 0
BOOKEE BOOKEE

BOOKEE je offline (nepripojený) BOOKEE

Mám monentálne pred sebou rozhodnutie VZ. Ja som navrhovala rozdelenie a spoločníci ho podpísali bez zmeny. Takže Vás poprosím o Váš názor.: Mám na účte zisk minulých rokov(alej len "428") sumu a na účte strata z minulých rokov(ďalej len "429") sumu. VZ rozhodlo započítať naakumulovanú sumu na účte 428 so sumou 429. Môžem použiť účtovanie
428/429? Priamo? Alebo cez nejaký "sprostredkujúci" účet? Spomína sa tu 417. Len nevidím dôvod a účtovné postupy vyslovene účtovanie 428/429 nezakazujú.
Ďakujem veľmi pekne
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať