Zavrieť

Porady

Rozdelenie hospodárskeho výsledku

Prosím o radu.

Vo firme sa postupne v predchádzajúcich rokoch účtoval hospodársky výsledok podľa toho či bola strata alebo zisk ako nerozdelený na príslušný účet 428xx alebo 429xx. Takže vznikla situácia, že mám istú sumu na strane Dal účtu 428xx - nerozdelený zisk minulých období a istú sumu na strane Má dať (mínusová na Dal) účtu 429xx - neuhradená strata minulých období. Rada by som tieto dve čiastky vysporiadala, ale neviem či sa to dá jednoduchým spôsobom ako 428xx/429xx. Ak nie, prosím poraďte mi ako by sa to malo.
Usporiadat
SSAndrea SSAndrea

SSAndrea je offline (nepripojený) SSAndrea

optimistka, pre ktorú účtovníctvo je nielen práca ale aj záľuba. A dúfam, že aj s pomocou Porady budem stále múdrejšia, múdrejšia a múdrejšia ...viac
yvica Pozri príspevok
roku 2011 sa to už týka? kde sa to dočítam?
v zákone o zdravotnom poistení - § 10 ods 1 písm e
0 0
SSAndrea SSAndrea

SSAndrea je offline (nepripojený) SSAndrea

optimistka, pre ktorú účtovníctvo je nielen práca ale aj záľuba. A dúfam, že aj s pomocou Porady budem stále múdrejšia, múdrejšia a múdrejšia ...viac
prepáčte je to § 10b ods 1 písm e. Ospravedlňujem sa
0 0
december85 december85

december85 je offline (nepripojený) december85

Zdravím Vás, mám obrovský problém, s ktorým si vôbec neviem rady ani som sa s ničím podobným nestretla. S.r.o. čka vykazovala každý rok, až na dve výnimky vysoké zisky, neboli však zachytené nikde v účtovníctve, ani na účte 431 ani 428. Prvý výsledok hodpodárenia o ktorom sa účtuje, v roku 2011 strata 560 000 €, čo v žiadnom prípade nie je pravda. Tento zostatok na účtu 428 dala účtovníčka asi len tak z hlavy, alebo ako jej to vychádzalo, neviem, sa dopatrať, odkial je tá suma, ale ked som si naratala výsledky hospodárenia za všetky roky dostala som úplne iné číslo. Podstata je v tom, že spoločníci by radi dostali vyplatené dividendy, ale môžem vyplatiť dividendy zo zisku, ktorý oficiálne v účtovníctve ani nemám???? Ako by sa to dalo najlepšie opraviť, aby som mala v účtovníctve výsledok hospodárenia taký aký naozaj je? Chcela by som sa vyhnúť niejakým opravám "na tvrdo", ale ak to inak nepojde... Ďakujem veľmi pekne za každú radu.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
december85 Pozri príspevok
... mám obrovský problém.. S.r.o. čka vykazovala každý rok, až na dve výnimky vysoké zisky, neboli však zachytené nikde v účtovníctve...
... ak taká "maličkosť" ako je "obrovský zisk" nie je nikde zachytený v účtovníctve, mám pochybnosť o správnosti vykázania týchto vysokých ziskov....
0 0
december85 december85

december85 je offline (nepripojený) december85

zisk som porovnávala na daňové priznania. To by malo byť v poriadku. Skôr sa mi jedná o to, ako by som sa zbavila tej straty 560 000 €, ktorá je naozaj nesprávna.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
december85 Pozri príspevok
zisk som porovnávala na daňové priznania. To by malo byť v poriadku....
ako to môže byť v poriadku, resp. aký zisk si porovnával s DP, keď v účtovníctve nie je vykázaný žiadny výsledok hospodárenia?
0 0
december85 december85

december85 je offline (nepripojený) december85

ručne som si urobila súvahu a výkaz ziskov a strát, lebo ani údaje z týchto dvoch na seba nenadvazovali, všade bol úplne iný výsledok, vypočítané som porovnala na DP. Tam kde nemám vôbec nič, tak musím vychádzať len s DP, lebo nič iné nemám.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

december85 Pozri príspevok
Zdravím Vás, mám obrovský problém, s ktorým si vôbec neviem rady ani som sa s ničím podobným nestretla. S.r.o. čka vykazovala každý rok, až na dve výnimky vysoké zisky, neboli však zachytené nikde v účtovníctve, ani na účte 431 ani 428. Prvý výsledok hodpodárenia o ktorom sa účtuje, v roku 2011 strata 560 000 €, čo v žiadnom prípade nie je pravda. Tento zostatok na účtu 428 dala účtovníčka asi len tak z hlavy, alebo ako jej to vychádzalo, neviem, sa dopatrať, odkial je tá suma, ale ked som si naratala výsledky hospodárenia za všetky roky dostala som úplne iné číslo. Podstata je v tom, že spoločníci by radi dostali vyplatené dividendy, ale môžem vyplatiť dividendy zo zisku, ktorý oficiálne v účtovníctve ani nemám???? Ako by sa to dalo najlepšie opraviť, aby som mala v účtovníctve výsledok hospodárenia taký aký naozaj je? Chcela by som sa vyhnúť niejakým opravám "na tvrdo", ale ak to inak nepojde... Ďakujem veľmi pekne za každú radu.
Účtovníctvo predchádzajúcich rokov bolo ukončované zrejme bez účtovnej uzávierky na účty 710 a 702. A otvárané bez účtu 701 a kontroly bilančnej rovnováhy. Dotiahlo sa iba po vyplnenie DP, kde sa vykázal zisk, možno aj zaúčtovanie dane ... a skončilo. Nové súvahové počiatočné stavy sa otvorili podľa konečných, alebo ani neuzavreli, ani neotvorili, iba sa pokračovalo ... a tak dookola. Veľmi by som sa divil, ak by k 31.12. hociktorého roka Aktíva = Pasívam. Iba tak sa môže stať, že v účtovníctve chýbajú účty 431, 428, resp. 429. Chcel by som vidieť, ako vyzerala súvaha z tých rokov. Veď musela byť prílohou daňových priznaní, sedela ? To sa dá predsa pozrieť aj teraz.
To, čo sa za minulé roky neurobilo, sa musí dopočítať a doúčtovať v bežnom roku a uviesť v poznámkach. Čiže dodatočné účtovné uzávierky a skorigovanie stavu. Iba tak sa dá vyčísliť to, čo tam chýba. Pre toho, kto už samostatne urobil pár uzávierok /aspoň 2-3/ by to nemal byť žiadny problém. Doklad o oprave musí obsahovať dodatočné výpočty, ktoré matematicky sedia a majú ekonomickú logiku. Ak je účtovníctvo v takomto stave, tak určite obsahuje aj iné účtovné a logické chyby.
0 0
december85 december85

december85 je offline (nepripojený) december85

ďakujem, čakala som podobnú odpoveď...
0 0
mojik mojik

mojik je offline (nepripojený) mojik

Dobrý deň, máme od roku 2003 až do roku 2011 nevyplatený nerozdelený zisk. Každý rok máme evidovaný na zvlášť analytickom účte. Teraz ideme vyplácať jednu väčšiu sumu do Maďarska. Podľa ich zákonov sa vyplácajú podiely postupne rok 2011,2010,2009...... Ja som spravila zápisnicu z valného zhromaždenia na výplatu nerozdeleného zisku najprv rok 2003,2004,2005. Prosím Vás je postupnosť ktoré roky sa majú najprv vyplácať? Ďakujem.
0 0
ladyrs ladyrs

ladyrs je offline (nepripojený) ladyrs

V prvom rade, na spoločnosti založené v SR vzťahujú naše zákony. A neviem o tom, že by u nás bolo zakotvené v zákone, v akej postupnosti môžeš vyplatiť zisk.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať