Zavrieť

Porady

konateľ s.r.o. - platenie soc. poistenia

Dobrý deň poraďáci, dostala sa ku mne informácia, že od 1.1.2010 platia soc. poistenie aj konatelia s.r.o.
Neviete ma odkázať na nejaký konkrétny zákon?

Ďakujem, želám pekný deň
Usporiadat
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Zdenka Kotúčová Pozri príspevok
Dobrý deň poraďáci, dostala sa ku mne informácia, že od 1.1.2010 platia soc. poistenie aj konatelia s.r.o.
Neviete ma odkázať na nejaký konkrétny zákon?

Ďakujem, želám pekný deň
určite si mala na mysli od 1.1.2011

konateľ s pravidelným alebo nepravidelným príjmom sa považuje za zamestnanca pod ľa zákona o SP od 1.1.2011, tým pádom je povinný z príjmu platiť odvody

konateľa je potrebné prihlásiť do SP do 31.1.2011 na RL FO (sú nové tlačivá)

čítaj túto tému, je tam všetko ohľadom konateľov a odvodov v r. 2011

http://www.porada.sk/t153612-odvody-...ku-2011-a.html
0 0
Zdenka Kotúčová Zdenka Kotúčová
ďakujem, pozrela som si to a dočítala som sa, že ak nedostáva pravidelný príjem, čo je môj problém, v r. 2010 bol v strate, tak sa do SP prihlasuje v mesiaci, v ktorom má vyplatenú odmenu.
Neviem teraz, ktorá varianta je správna.

Ďakujem
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Zdenka Kotúčová Pozri príspevok
ďakujem, pozrela som si to a dočítala som sa, že ak nedostáva pravidelný príjem, čo je môj problém, v r. 2010 bol v strate, tak sa do SP prihlasuje v mesiaci, v ktorom má vyplatenú odmenu.
Neviem teraz, ktorá varianta je správna.

Ďakujem
a) - konateľ s mandátnou zmluvou s pravidelným mesačným príjmom, povinnosť do 31.1.2011 prihlásiť do SP, bude sa považovať za zamestnanca a odvody do SP platí a to NP, PvN, DP a RFS do 8. dňa po vyplatení, neplatí GP a ÚP.
- konateľ s nepravidelným príjmom, prihlásiť ho do SP v mesiaci v ktorom bude mať vyplatený príjem a platí poistné iba DP + RFS do 8 dní po vyplatení odmeny

b) - konateľ s majetkovým podielom, čiže ak bude aj spoločník v sro, pri vyplatení podielov na zisku, neplatí odvody do SP, netreba prihlasovať do SP

c) - konateľ bez majetkového podielu v spoločnosti, ak má vyplatené podiely na zisku, je potrebné ho prihlásiť v danom mesiaci kedy bude mať vyplatené do SP a platia sa odvody DP a RFS
9 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

Timka1 Pozri príspevok
určite si mala na mysli od 1.1.2011

konateľ s pravidelným alebo nepravidelným príjmom sa považuje za zamestnanca pod ľa zákona o SP od 1.1.2011, tým pádom je povinný z príjmu platiť odvody

konateľa je potrebné prihlásiť do SP do 31.1.2011 na RL FO (sú nové tlačivá)

čítaj túto tému, je tam všetko ohľadom konateľov a odvodov v r. 2011

http://www.porada.sk/t153612-odvody-...ku-2011-a.html

V príspevku sa spomínajú nové tlačivá RL FO. Ja som práve vypĺňala pre konateľa RL FO na stránke SP, ale zmenu na tlačivách som si nevšimla. Aká zmena by mala byť oproti pôvodným starým tlačivám? Neviem, či som niečo prehliadla, alebo vyplnila zlé tlačivo?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Kika69 Pozri príspevok
V príspevku sa spomínajú nové tlačivá RL FO. Ja som práve vypĺňala pre konateľa RL FO na stránke SP, ale zmenu na tlačivách som si nevšimla. Aká zmena by mala byť oproti pôvodným starým tlačivám? Neviem, či som niečo prehliadla, alebo vyplnila zlé tlačivo?

Kuk sem: http://www.socpoist.sk/328-formulare/1226s39199c
Na stránke SP sú tieto nové tlačivá medzi tlačivami, ale na konci.
1 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

mysimis Pozri príspevok
Kuk sem: http://www.socpoist.sk/328-formulare/1226s39199c
Na stránke SP sú tieto nové tlačivá medzi tlačivami, ale na konci.
Veľmi pekne ďakujem, fakt som si to nevšimla, tak to idem prepísať.
0 0
suklova suklova

suklova je offline (nepripojený) suklova

Ak má konateľ a zároveň jediný spoločník vo firme HPP+dohodu, ale odmenu za prácu konateľa nepoberá. Ako konateľa bez odmeny ho nemusím nikam prihlásiť áno? A ako spoločníka? On už je prihlásený ako zamestnanec na HPP aj na dohodu. Pri vyplatení dividend mu tento zahrniem do rzzp a prihlasovať ho nemusím nikam/SP+ZP/? Vopred ďakujem za odpoveď.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
už je prihlásený, tak netreba
0 0
Jana_clenka Jana_clenka

Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

Takúto informáciu som dnes dostala v SP:

Spoločník, ktorému spoločnosť vypláca podiely na zisku je povinný sa z tohto titulu registrovať v SP do 31.01.2011
Oponovala som, ale vysvetlili mi, že spoločenská zmluva predsa zakladá tomuto spoločníkovi právo na vyplatenie podielu, čo je pre FO príjem - nepravidelný a teda sa musí registrovať a dokonca aj v tom prípade, ak je v danej spoločnosti zamestnaný na HPP a teda už raz registrovaný. Svoje tvrdenie si pani potvrdila aj telefonicky vo vyšších inštanciách a odsúhlasili jej, že má pravdu.

Týmto sa moja dlhodobá snaha o prelúskanie sa všetkými poslednými novelami zákonov, zrútila za asi pol hodinku úplne niekam na dno. A tak som zas strávila deň nad tým istým, čo už niekoľko dní, alebo aj týždňov... Myslím si, že pani nemala pravdu a spoločník, ktorému je iba vyplatená odmena zo zisku sa z tohto titulu nemusí v SP registrovať vôbec.
Naposledy upravil Jana_clenka : 19.01.11 at 12:45
0 0
maxipc maxipc

maxipc je offline (nepripojený) maxipc

Timka1 Pozri príspevok
a) - konateľ s mandátnou zmluvou s pravidelným mesačným príjmom, povinnosť do 31.1.2011 prihlásiť do SP, bude sa považovať za zamestnanca a odvody do SP platí a to NP, PvN, DP a RFS do 8. dňa po vyplatení, neplatí GP a ÚP.
- konateľ s nepravidelným príjmom, prihlásiť ho do SP v mesiaci v ktorom bude mať vyplatený príjem a platí poistné iba DP + RFS do 8 dní po vyplatení odmeny

b) - konateľ s majetkovým podielom, čiže ak bude aj spoločník v sro, pri vyplatení podielov na zisku, neplatí odvody do SP, netreba prihlasovať do SP

c) - konateľ bez majetkového podielu v spoločnosti, ak má vyplatené podiely na zisku, je potrebné ho prihlásiť v danom mesiaci kedy bude mať vyplatené do SP a platia sa odvody DP a RFS
milé poradacky, poradte aj mne, teraz som sa vratila zo SP, chcela som prihlasit konateľov s pravidelnou mes. odmenou ( mandatna zmluva), tam mi povedali, že konatelia s prav. prijmom platia všetky odvody z vyplatenej odmeny???, vypisujem prihlasku zamestnavateľa, mam teda zaškrtnúť GP platí alebo nie?

Ďakujem Oxana
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Jana_clenka Pozri príspevok
Takúto informáciu som dnes dostala v SP:

Spoločník, ktorému spoločnosť vypláca podiely na zisku je povinný sa z tohto titulu registrovať v SP do 31.01.2011
Oponovala som, ale vysvetlili mi, že spoločenská zmluva predsa zakladá tomuto spoločníkovi právo na vyplatenie podielu, čo je pre FO príjem - nepravidelný a teda sa musí registrovať a dokonca aj v tom prípade, ak je v danej spoločnosti zamestnaný na HPP a teda už raz registrovaný. Svoje tvrdenie si pani potvrdila aj telefonicky vo vyšších inštanciách a odsúhlasili jej, že má pravdu.

Týmto sa moja dlhodobá snaha o prelúskanie sa všetkými poslednými novelami zákonov, zrútila za asi pol hodinku úplne niekam na dno. A tak som zas strávila deň nad tým istým, čo už niekoľko dní, alebo aj týždňov... Myslím si, že pani nemala pravdu a spoločník, ktorému je iba vyplatená odmena zo zisku sa z tohto titulu nemusí v SP registrovať vôbec.
podľa mojich info z prvého školenia p.ministra - z podielov na zisku spoločníkov sa sociálne odvody neplatia, platia sa "len" zdravotné
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Musím prihlásiť v ZP a v SP spoločníka súčasne konateľa, ktorý si vypláca náhrady km za osobné vozidlo? Je súčasne zamestnaný v inej spoločnosti ako zamestnanec. Považuje sa tiež sa zamestnanca aj v tejto sro, kde je spoločník a konateľ? Ďakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
len ked berie odmenu, mzdu, ak iba cestovné /bez vreckového/, tak nie.
2 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Stále dookola sa pýtame ale jednoznačné odpovede nenachádzame. Ja som dnes telefonovala na SP a pýtala som sa na : Konateľ a zároveň jediný spoločník si nebude v priebehu roka vyplácať žiadnu odmenu až v roku 2012 prípadný zisk. Aké sú jeho povinnosti?

Odpoveď: 1. Prihlásiť sa ako zamestnávateľ do 31.01.2011
2. Prihlásiť sa ako zamestnanec do 31.01.2011 / pretože mu vzniká právo na odmenu/
3. Odvody neplatí žiadne , až keby mal príjem , ale registrovať sa musí.

Také sú odpovede na moju otázku zo SP v KE.

Tak čo Vy na to?
A ešte jedna vec, odmeny zo zisku ak budú vyplatené v r.2012 platia sa z nich odvody do SP alebo nie ? Ak nie tak , načo sa vlastne mám prihlasovať ako konateľ / spoločník/ do SP , ak už teraz viem , že žiadne odmeny si vyplácať nebudem ?
0 0
suklova suklova

suklova je offline (nepripojený) suklova

grammatika Pozri príspevok
podľa mojich info z prvého školenia p.ministra - z podielov na zisku spoločníkov sa sociálne odvody neplatia, platia sa "len" zdravotné
čiže ak som to správne pochopila, takéhoto spoločníka ktorému sú vyplácané len dividendy musím síce prihlásiť do soc.poisťovne ako zamestnanca s nepravidelným príjmom /aj ked je tam už prihlásený ako zamestnanec na HPP s prav.príjmom/, ale budem musieť zasielať každý mesiac nulové výkazy poistného a príspevkov. Áno? Tak to je dobrá blbosť.
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

suklova Pozri príspevok
čiže ak som to správne pochopila, takéhoto spoločníka ktorému sú vyplácané len dividendy musím síce prihlásiť do soc.poisťovne ako zamestnanca s nepravidelným príjmom /aj ked je tam už prihlásený ako zamestnanec na HPP s prav.príjmom/, ale budem musieť zasielať každý mesiac nulové výkazy poistného a príspevkov. Áno? Tak to je dobrá blbosť.
nie, ak je spoločník - ktorý má nárok na podiel na zisku - tak odvody do Sociálnej poisťovne neplatí z tohto podielu na zisku a teda ho netreba prihlasovať...
Zdravotné positenie sa z podielu na zisku platia, ale až v RZZP
2 0
Jana_clenka Jana_clenka

Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

Podľa mňa všetky takéto nedorozumenia vznikajú z toho, že niektoré tety v SP nerozlišujú pojmy "odmena za prácu" a "podiel na zisku". Pre nich to splýva do jedného pojmu "príjem" a neriešia jeho podstatu. Druhý rovnaký problém je pojem "spoločník" a "konateľ". Keď sa tento mix. neznalostí dá dohromady, tak nemožno čakať fundovanú odpoveď.
0 0
renkáčik renkáčik

renkáčik je offline (nepripojený) renkáčik

Mám ešte jednu podotázočku - a čo mesačné výkazy? Budú sa podávať nulové, ak mám vo firme iba jedného konateľa? Ten si vypláca iba odmeny zo zisku, ale pre istotu ho prihlasujem.... Istota je istota a pokuty sú pokuty...
0 0
trevize trevize

trevize je offline (nepripojený) trevize

IVEB Pozri príspevok
Stále dookola sa pýtame ale jednoznačné odpovede nenachádzame. Ja som dnes telefonovala na SP a pýtala som sa na : Konateľ a zároveň jediný spoločník si nebude v priebehu roka vyplácať žiadnu odmenu až v roku 2012 prípadný zisk. Aké sú jeho povinnosti?

Odpoveď: 1. Prihlásiť sa ako zamestnávateľ do 31.01.2011
2. Prihlásiť sa ako zamestnanec do 31.01.2011 / pretože mu vzniká právo na odmenu/
3. Odvody neplatí žiadne , až keby mal príjem , ale registrovať sa musí.

Také sú odpovede na moju otázku zo SP v KE.

Tak čo Vy na to?
A ešte jedna vec, odmeny zo zisku ak budú vyplatené v r.2012 platia sa z nich odvody do SP alebo nie ? Ak nie tak , načo sa vlastne mám prihlasovať ako konateľ / spoločník/ do SP , ak už teraz viem , že žiadne odmeny si vyplácať nebudem ?

na tomto tel. cisle 02/59 248 965 davaju informacie, ze sa netreba registrovat ak sa vyplaca len podiel na zisku
4 0
Jana_clenka Jana_clenka

Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

renkáčik Pozri príspevok
Mám ešte jednu podotázočku - a čo mesačné výkazy? Budú sa podávať nulové, ak mám vo firme iba jedného konateľa? Ten si vypláca iba odmeny zo zisku, ale pre istotu ho prihlasujem.... Istota je istota a pokuty sú pokuty...
Pokiaľ tento konateľ je zároveň spoločník a vypláca si LEN podiely na zisku - podľa mojich informácii ho netreba registrovať. Pokiaľ ale nie je spoločníkom, t.j. bez účasti na ZI, bude tento príjem jeho vymeriavacím základom a teda ho treba registrovať ako zamestnanca s nepravidelným príjmom (predpokladám, že podiel na zisku sa nevypláca nejakou pravidelnou postupnosťou). Potom vypĺňa výkaz iba v mesiaci, kedy sa mu podiel vyplatil. Vypĺňa ten nový výkaz, kde sa príjem rozpočítava aj do spätných mesiacov v danom roku ...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať