Zavrieť

Porady

Príplatky za nadčas, SO/NE, sviatok, noc

Chcem Vás požiadať o radu:
Zamestnanec je odmeňovaný mesačnou mzdou, má pravidelne rozvrhnutý pracovný čas ( týždenný 40 hod.). V januári 2005 pracoval podľa harmonogramu zmien 1.1. a tiež 6.1. V kolektívnej zmluve máme dohodnuté príplatky za prácu v sobotu a nedeľu vo výške 20,- Sk/hod. a mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok vo výške 100 priem. hod. mzdy.
Na aké príplatky, resp. mzdové zvýhodnenie má zamestnanec nárok?
6.1. mu vzniká nárok na mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok vo výške 100% priem. hod. mzdy, kedže 1.1. pripadol na sobotu - má nárok na príplatok za prácu v sobotu, alebo za sviatok?
Dakujem za radu.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
nikulik
No tak to som už úplne dopletená, za október mám 2 pracovníčky, ktoré pracovali v sobotu, rátajú s tým, že dostanú za tú sobotu aj nejaké to % príplatok, takže vlastne nemajú nárok na príplatok ak nemáme kolektívnu zmluvu? A to im mám ako vysvetliť?
No jedine tak, že to nemá oporu v zákone. Viem, že pracovníčky budú hromžiť, ale mzdár si nemôže vymýšľať...
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

A čo v takom prípade, keď to nemá tú oporu v zákone, ale zamestnávateľ sa rozhodne, že im dá za to 50% príplatok? Takto sa rozhodol môj zamestnávateľ.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Opora v zákone tu je. Zákon stanovuje len povinné minimum, ktoré chráni zamestnanca a zamestnávateľovi ukladá jeho minimálnu povinnosť. Opora je v podobe zmluvnej volnosti, pričom samozrejme nemusí existovať kolektívna zmluva (tak ako bola za soc. všade, je dnes zriedkavá). Ak zamestnávateľ a zamestnanec sa v pracovnej zmluve, alebo firemnej smernici dohodnú, že pri nadčase v so, ne a sviatok (napr.) zamestnávateľ bude povinný uhradiť 200% príplatok, tak to bude daňovo uznateľný výdavok. Samozrejme ani SP nebude mať s tým problém pri kontrole mzd. agendy. Zo strany zamestnanca vznikne takto aj pred súdom uplatniteľný nárok.
Dopl.: Je to to isté, ako dohoda o hodinovej mzde (alebo určenie hodinovej mzdy vo firemnej smernici, v KZ, niekde). Ak sa dohodne, stanoví, že hodinová mzda je 100.-Sk v II.st., tak to bude ...viď predošlé. Rovnako ale aj 220.-Sk v II.st.
Naposledy upravil STRELEC : 11.11.05 at 04:42 Dôvod: Dopl.:
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

flodur
Za Sobotu a Nedeľu žiadne - nemá to oporu v zákone (a pritom sme ich donedávna dostávali), tak nám to vysvetlil personál. manager. Podľa toho čo som zisťoval v ZP majú pravdu, ale stejne je to svinstvo - najprv dať ( pri začiatku fungovania firmy a potom keď sme im to rozbehli opierať sa o ZP a odobrať ???
Podľa mňa nikdy sa netreba spoliehať na sľuby pri nástupe do zamestnania - čo nemáš v prac. zmluve to nemusí byť neskôr pravdou - to je moja skúsenosť.
Prikladám na dokreslenie predošlého.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Aj tak by som prosím priamo chcela odpoveď na moju otázku: Je to zlé, ak sa zamestnávateľ rozhodne, že dá 50% príplatok za sobotu?
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

nikulik
Aj tak by som prosím priamo chcela odpoveď na moju otázku: Je to zlé, ak sa zamestnávateľ rozhodne, že dá 50% príplatok za sobotu?
Môj názor: vždy je to dobré a pekné, ak sa zamestnávateľ rozhodne zaplatiť dačo navyše, mimo dohodu. A odpoveď: nie , nie je to zlé.
0 0
xinko xinko

xinko je offline (nepripojený) xinko

Ahojte.
Potrebujem poradit.Doteraz som nerobila mzdy kde sa vyskytuje odpracovany sviatok,nadcas a nočná práca.Zatial som sa stym nestretla.
Pracovnicka je odmeňovaná hodinovou mzdou.Ma pohyblivu pracovnu dobu,kedze pracuje v podniku ktory je otvoreny Non-stop.Zacala pracovat 09.11.2005 a ma odpracovanych 134 hodin z toho 60 hodin cez vykendy a odpracovala aj jeden sviatok.Ale robila aj nocne,lenze nezacinala vždy o 22.00 ale aj o 16.00 alebo 18.00. a tiez od 24.00.Takze ak začala o tej 16.00 tak do 22.00 sa je rata ako denna a od 22.00 ako nočná?A ked robila od 24.00 do 08.00 rana tak uz jej mam dat 6 hodin ako nočnu a 2 hodiny ako dennu?
Tie vykendy mam dať ako nadčas?
Poraďte mi prosim.Budem Vam veľmi vďačná.
0 0
Peťo Peťo

Peťo je offline (nepripojený) Peťo

xinko
Ahojte.
Potrebujem poradit.Doteraz som nerobila mzdy kde sa vyskytuje odpracovany sviatok,nadcas a nočná práca.Zatial som sa stym nestretla.
Pracovnicka je odmeňovaná hodinovou mzdou.Ma pohyblivu pracovnu dobu,kedze pracuje v podniku ktory je otvoreny Non-stop.Zacala pracovat 09.11.2005 a ma odpracovanych 134 hodin z toho 60 hodin cez vykendy a odpracovala aj jeden sviatok.Ale robila aj nocne,lenze nezacinala vždy o 22.00 ale aj o 16.00 alebo 18.00. a tiez od 24.00.Takze ak začala o tej 16.00 tak do 22.00 sa je rata ako denna a od 22.00 ako nočná?A ked robila od 24.00 do 08.00 rana tak uz jej mam dat 6 hodin ako nočnu a 2 hodiny ako dennu?
Tie vykendy mam dať ako nadčas?
Poraďte mi prosim.Budem Vam veľmi vďačná.
Pre kvalifikovanú odpoveď je potrebné uviesť, aký mate stanovený týždenný pracovný čas / mal by byť 37,5 hod. pri nepretžitej prevádzke/, na ktoré dni /a po koľko hodín/ má rozvrhnuté pracovné zmeny /napr. pondelok až piatok po 7,5 hod ./, o ktorej hod. začína I. prac.zmena v pracovnom týždni. Pekný deň.
prac. týždni .
0 0
xinko xinko

xinko je offline (nepripojený) xinko

Je tam viac zamestnancov.
Zamestnanci maju stanoveny 40 hodinový pracovny čas.
A to je na tom že nezačinaju pravidelne,niekto odroby 12 hodin,ďalší 6 hodin alebo 4 a tiež aj 8.
Doniesli mi dochadzku s rospisanymi službami kde su aj nočne a podľa toho mam urobit mzdy.
0 0
Peťo Peťo

Peťo je offline (nepripojený) Peťo

xinko
Je tam viac zamestnancov.
Zamestnanci maju stanoveny 40 hodinový pracovny čas.
A to je na tom že nezačinaju pravidelne,niekto odroby 12 hodin,ďalší 6 hodin alebo 4 a tiež aj 8.
Doniesli mi dochadzku s rospisanymi službami kde su aj nočne a podľa toho mam urobit mzdy.
Tie "rozpisané služby" predpokladam boli skutočne odpracované hodiny , takže asi nemajú dopredu urobení rozrh smien.A koľko hodin odpracovala vo sviatok ?
0 0
xinko xinko

xinko je offline (nepripojený) xinko

To su skutočne hodiny čo odpracovali.Odpracovala 8 hodín cez sviatok.
0 0
Stina Stina

Stina je offline (nepripojený) Stina

Veľmi v kocke by sa dalo povedať, že ak má stanovený 40 hodinový týždeň a odpracovala aj sviatok , tak by mala odpracované ( 15 x 8) 120 hodín v rámci fondu pracovného času plus 14 hodín nadčas. K tomu samozrejme nočné príplatky, už zmienený nadčas a príplatok za sviatok. Nadčasový príplatok môže byť rôzny pre pracovný deň, sobotu a sviatok.
Záleží to však aj od toho či majú mzdový poriadok, rozvrh smien.
0 0
xinko xinko

xinko je offline (nepripojený) xinko

Odpracovala aj so sviatkom a s 3S a 3N 18 dni,zmluvu ma od 09.11. ale robila od 10.11.,Mne vychádza nadčas iba 6 hodin.
Nemaju žiadny rozvrh smien.
0 0
Stina Stina

Stina je offline (nepripojený) Stina

Ak robila od 10.11. tak naozaj vycházda nadčas 6 hodín. K tomu, príplatok za sviatok, nočné. A ak majú príplatky za soboty a nedele , tak aj to.
0 0
Peťo Peťo

Peťo je offline (nepripojený) Peťo

xinko
To su skutočne hodiny čo odpracovali.Odpracovala 8 hodín cez sviatok.
Fond prac. času vč. sviatku : 16 dni /od 9.11./

16 dni x 8 = 128 hod x hod.sadba + príp.prémie
skut.odpr. 134 hod.

nadč.prípl. hod. 6,00 x min.25% z priem.hod zárobku
za pracu vo sviatok 8,oo x min.50 % z priem.hod.zárobku

nočný prípl.:hod odprac. medzi 22,oo a 6,00 hod x min. 8,oo Sk,

príp.prípl. za prácu vo sviatok, ak to mate zakotvene vo svojom predpise
Pekný deň.
0 0
Peťo Peťo

Peťo je offline (nepripojený) Peťo

Peťo
Fond prac. času vč. sviatku : 16 dni /od 9.11./

príp.prípl. za prácu vo sviatok, ak to mate zakotvene vo svojom predpise
Pekný deň.
preklep : správne - príp.za pracu v S a N, ak to mate zakotvené vo svojom predpise. Pekný deň.
0 0
xinko xinko

xinko je offline (nepripojený) xinko

Ďakujem Vam veľmi pekne za pomoc,veľmi ste mi pomôhli.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Na základe návrhov, ktoré zazneli v téme "Najčastejšie kladené otázky", budú v tejto téme spracované príspevky z diskusií na tému:

Príplatky za nadčas, So/Ne, sviatok a noc.
Naposledy upravil endrju : 22.01.06 at 13:49
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Práca nadčas

SOME
Máme servisných technikov a predajcov, ktorí majú mesačnú mzdu, ale pracujú dlhšie, my im to neplatíme ako nadčas ale formou odmien, máme to zapísané v platových výmeroch. Ale platíme im diety podľa skutočných odchodov a príchodov. Dúfam, že je to ok.
Nástup do práce 7,00 hod. - odchod na servis 8,00 na druhý koniec Slovenska, príchod na druhý deň 18,00 hod. V evidencii dochádzky uvádzame
1. deň 7,00 - 16,00 v tom je 1 hodina prestávka neplatená
2. deň 7,00 - 16,00 - " -
Cestovné majú dľa zákona.
endrju
Some, ak máte dohodnuté v pracovných zmluvách, že príplatok za prípadné nadčasy je súčasťou mesačnej mzdy, tak je to O.K.
O odmenách nemusí byť nikde zmienka. Aj tak vo väčšine súkromných firiem o výške odmien rozhoduje niečo iné ako práve počet nadčasových hodín.
Lucy
To SOME: a to nerobíte ani evidenciu nadčasov?
SOME
Vedieme evidenciu nadčasov iba pre servisných technikov a to slúži ako podklad iba pre výplatu formou odmeny.
Naposledy upravil endrju : 22.01.06 at 16:57
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať