Zavrieť

Porady

Cestovné náhrady

Chcela by som si zosumarizovať aké cestovné náhrady si môže dať konateľ s.r.o. na služobnej ceste do daňových výdavkov po 1.11.2004 v tuzemsku.
Neviem aká je hodnota stravného do 6 hod, do 12 hod, do 24hod?
K tomu ide vreckové- 40% stravného?
Ide do výdavkov aj ubytovanie v hoteli, ak je cesta na viac dní?
Usporiadat
Mirka.V Mirka.V

Mirka.V je offline (nepripojený) Mirka.V

prečo sobota 83,-Sk ?
nie je to 135,-Sk - 25% za raňajky? = 102,-sk
či ako si dostal k 83,-sk
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Mirka.V
prečo sobota 83,-Sk ?
nie je to 135,-Sk - 25% za raňajky? = 102,-sk
či ako si dostal k 83,-sk
Očakával som túto otázku.

Vychádzaš správne zo sumy pre pásmo 12-18 hod. - 135,-

To krátenie 25% však nie je zo sumy 135,- SKK, ale z celodenného nároku 208,- SKK.

V podstate možno povedať, že v zmysle zákona je hodnota krátenia za:
raňajky - 25% z 208 = 52,- SKK
obed - 40% z 208 = 84,- SKK a
večeru - 35% z 208 = 73,- SKK.

Teraz možno budeš oponovať, že 52+84+73 je viac ako 208. Je to ale dané tým, že podľa zákona sa miera krátenia zaokrúhľuje na celé koruny nahor (pozri cit. zákon posl. veta).

Takže teraz je ľahké odvodiť, že ak bol na SC 16 hod. a boli mu poskytnuté raňajky, zo základného nároku 135,- SKK mu treba odpočítať hodnotu raňajok, čo je 52,- SKK. Vyjde nám nárok 83,- SKK.

Keby bol len 7 hodín na SC a mal poskytnuté= raňajky, tak z nároku 89,- SKK sa opäť strhne čiastka za raňajky 52,- SKK a dostane 37,- SKK.

Už je to jasné?

Pre doplnenie - §5 zákona o cest. náhradách:

"(6) Ak má zamestnanec na pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ mu stravné neposkytuje. Ak má zamestnanec na pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ stravné určené podľa odsekov 1, 2 alebo 5 kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 18 hodín alebo z najvyššej dohodnutej sumy stravného podľa odseku 5; miera krátenia stravného vyjadrená v menovitej hodnote sa zaokrúhli na celé koruny nahor."
0 0
Mirka.V Mirka.V

Mirka.V je offline (nepripojený) Mirka.V

3x som si prečítala v zákone tú vetu ... že zo sumy stravného nad 18 hodín a nejak mi to proste nešlo do hlavy, že prečo by to malo byť z tohoto pásma ... :-)

takže chápem :-) keď to tak je :-)

Ďakujem pekne :-)
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať