Zavrieť

Porady

Pozor, registrácia

betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Novelzácia zákona o správe daní a niektorých ďalších zákonov nám priniesla mnohé zmeny.
Najrozsiahlejšie úpravy sú v článu I-týk:tajú sa správy daní a poplatkov, hlavné zmeny sú:
- predaj na trhových miestach,
- súčinnosť iný ch subjektov,
- dańová kontrola,-
- registrácia,
- opravné prostriedky,
- sankčné postihy,
- daňový nedoplatok a daňová exekúcia,
- a mnohé ďalšie.

Najviac ma zaujalo:
Registrácia:
Povinnosť registrácie sa bude vzťahovať aj na FO, kt. začali vykonávať SZČO alebo prenajali nehnuteľnosť. Tieto osoby budú pvinné požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu do 30 dní po uplynutí mesiaca, v kt. začali vykonávať SZČO alebo prenajali nehnuteľnosť. FO, kt. je už zaregistrovaná a začne vykonávať SZČO alebo prenajme nehnuteľnosť, je potrebná túto skutočnosť oznámiť správcovi dane.


Sankčné postihy, kt. sa týkajú:
1. Ak daňový subjekt podá DDP pred lehotou na vrátenie nadmerného odpočtu alebo pred jeho započítaním s vlastnou daňovou povinnosťou, pokuta sa neuloží, ak jeho podaním dôjde k zníženiu nadmerného odpočtu (nemá to vplyv na ŠR)
2. Aby došlo k eliminácii danových únikov, pri každom ďalšom nepoužití ERP bude uložená pokuta vo výške od 20 000, do 200 000, Sk. Nepoužívanie ERP predstavuje závažné porušovanie zákona a dáva možnosť DU podať návrh na zrušenie živnostenského oprávnenia alebo pozastvenie prevádzkovania živnosti pri opakovaom nepoužití ERP.

Zákon nadobúda účinnosť od 1.9.2007, okrem článku I. bodu 11 (zabezpečenie tovaru zahraničnej osobe .....)

(zdroj: Dane a účtovníctvo 6/2007-ak je pre Vás zaujímavé pokračovanie, bude v čísle nasledujúcom. Urobila som len výcuc, kt. Spracovala Ing.Beáta Jarošová)
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

..... áno .
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

Mám otázku.
Manželia v bezpo.vlast. vlastnia dom. Uvedený dom má manžel ako podnikateľ SZČO zahrnutý v majetku svojej firmy a uplatňuje si na neho odpisy + všetky výdavky. Na liste vlastníctva sú uvedené iba mená manželov a ich vlastnícky pomer.
V dome vôbec nebývame (bývame v byte). Tento dom bol zakúpený a je používaný čisto na podnikateľské účely manžela. Sú tu zriadené iba kancelárie manželovej firmy.
Zároveň manžel, ako firma prenajíma časť kancelárskych priestorov jednej s.r.o. Mesačne fakturuje tejto s.r.o. za nájom +DPH. Na faktúre je uvedené riadne IČO, IČ DPH manželovej firmy.
Všetky príjmy a výdavky z prenájmu zahrňuje iba podľa §6 ods.1. Nikdy v daňovom priznaní nerozlišoval svoje príjmy z podnikania a príjmy z prenájmu.
Ale vo svojej živnosti nikdy nemal uvedené, že má aj príjmy z prenájmu, nakoľko sme to stále posudzovali, že dom je zahrnutý v majetku firmy SZČO a ako firma faktúruje za nájom.
Má teraz povinnosť sa registrovať, alebo bolo jeho povinnosťou už dávno uviesť na živnostenskom liste, že má príjmy z prenájmu ?
Trochu zdľhavú mám svoju otázku, ale prosím ak viete, odpovedzte mi. Ďakujem.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
živnostenskom liste, že má príjmy z prenájmu
prijmy z prenájmu sa uvádzajú v DP SZČO FO typ B VI. oddiel r. 10

povinnosť registrácie sa týka DÚ nie ŽÚ
Naposledy upravil hanelie : 24.09.07 at 07:51
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

hanelie Pozri príspevok
prijmy z prenájmu sa uvádzajú v DP SZČO FO typ B VI. oddiel r. 10
Aj keď dom je zaradený v majetku firmy FO ?
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Aj keď dom je zaradený v majetku firmy FO
Má v živnostenskom liste uvedenú aj takúto činnosť :
- prenájom nehnuteľností
ak nie, tak platí:
prijmy z prenájmu sa uvádzajú v DP SZČO FO typ B VI. oddiel r. 10
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

Nie, nemá v živnostenskom liste uvedenú činnosť prenájom nehnuteľností.

Brala som to tak, že dom je zaradený v majetku firmy. A firma ďalej prenajíma tento dom a nie FO.

Ďakujem.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Keď prenajíma firma /čiže SZČO = FO/ tak to má byť ako jedna z činností tej firmy čiže je potrebné otvoriť si na to živnosť
to je niečo podobné ako autopožičovňa - firemné autá prenajíma, ale musí to byť uvedené v živnosti

SZČO je FO
aj súkromná osoba je FO
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj


a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17 ods. 11) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)
d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Janinkaaa Pozri príspevok
Nie, nemá v živnostenskom liste uvedenú činnosť prenájom nehnuteľností.

Brala som to tak, že dom je zaradený v majetku firmy. A firma ďalej prenajíma tento dom a nie FO.

Ďakujem.
Podľa mňa sa musí zaregistrovať....
0 0
stefku2000 stefku2000

stefku2000 je offline (nepripojený) stefku2000

Dobry den,

Chcem sa spytat, ako to je s registracnou povinnostou obcana CR, ktory ma trvaly pobyt v CR a na Slovensku vlastni nehnutelnost (byt) a prenajima ho. A taktiez ma zaujima, ako to je s danovou povinnostou.

Dakujem za odpoved.
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Prikladám vypracované otázky a odpovede zo stránky drsr.sk. Sú tam celkom zaujímavé veci, napr.:
1. Otázka:
Vlastním trojizbový byt, v ktorom jednu izbu prenajímam študentom. Mám aj ja povinnosť zaregistrovať sa na daňovom úrade ?

Odpoveď:
Ak fyzická osoba prenajíma časť bytu (napríklad jednu izbu) bez vlastného uzavretia a bez príslušenstva, ktorá nenapĺňa charakteristiku bytu podľa § 43b) zákona č. 50/1976 Zb. Stavebný zákon v znení neskorších predpisov, nevzniká takejto fyzickej osobe povinnosť registrácie. Ak fyzická osoba prenajíma časť nehnuteľnosti, ktorá spĺňa definíciu bytu alebo nebytového priestoru podľa príslušných zákonov, na takúto fyzickú osobu sa povinnosť registrácie vzťahuje.

15. Otázka:
Prenajímam byt a mám povinnosť registrovať sa na daňovom úrade. Je potrebné k prihláške k registrácii doložiť aj zmluvu o nájme ?

Odpoveď:
Fyzická osoba, ktorá prenajíma byt a má povinnosť požiadať o registráciu na miestne príslušnom daňovom úrade, s vyplnenou prihláškou k registrácii predloží k overeniu údajov originál zmluvy o nájme alebo originál zápisnice o nájme, ktoré daňový úrad fyzickej osobe (prenajímateľovi) po overení údajov vráti. V prípade, ak prenajímateľ pri registrácii nepredloží písomnú zmluvu o nájme ani zápisnicu o nájme, daňový úrad spíše na základe ústneho pojednávania s prenajímateľom bytu zápisnicu o ústnom pojednávaní.

16. Otázka:
Prenajímam nehnuteľnosť a mám povinnosť registrovať sa na daňovom úrade. Prihlášku k registrácii chcem poslať poštou. Môžem sa aj takýmto spôsobom zaregistrovať ?

Odpoveď:
V prípade, ak prenajímateľ nehnuteľnosti (fyzická osoba) zašle vyplnenú prihlášku k registrácii poštou, daňový úrad vyzve prenajímateľa na predloženie originálu zmluvy o nájme alebo zápisnice o nájme k overeniu údajov, ktoré daňový úrad fyzickej osobe (prenajímateľovi) po overení údajov vráti.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
A z predchádzajúceho príspevku ma napadla jedna "haluz". Mám dva byty. Z jedného bytu prenajmem "časť" a práve z toho dôvodu sa nemusím na DU registrovať. Alebo to nie je tak?
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

stefku2000 Pozri príspevok
Dobry den,

Chcem sa spytat, ako to je s registracnou povinnostou obcana CR, ktory ma trvaly pobyt v CR a na Slovensku vlastni nehnutelnost (byt) a prenajima ho. A taktiez ma zaujima, ako to je s danovou povinnostou.

Dakujem za odpoved.
Je povinný sa zaregistrovať. Na Slovensku platí daň z príjmov z tohoto prenájmu. ( Nemám síce poruke zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, ale myslím si, že v tomto prípade je to tak).
0 0
alenap alenap

alenap je offline (nepripojený) alenap

Ahojte, neviete náhodou niekto niečo o tom, že k registrácii by sa mali dodávať aj zmluvy o prenájme a tiež každá zmena tejto zmluvy? Ďakujem.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Áno,DÚ to vyžaduje k nahlliadnutiu pri registrácii alebo oznámení.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Prikladám tu link zo stránky www.drsr.sk - Registrácia a otázky a odpovede...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
alenap Pozri príspevok
Ahojte, neviete náhodou niekto niečo o tom, že k registrácii by sa mali dodávať aj zmluvy o prenájme a tiež každá zmena tejto zmluvy? Ďakujem.
Vybraté z otázok a odpovedí


15. Otázka:
Prenajímam byt a mám povinnosť registrovať sa na daňovom úrade. Je potrebné k prihláške k registrácii doložiť aj zmluvu o nájme ?

Odpoveď:
Fyzická osoba, ktorá prenajíma byt a má povinnosť požiadať o registráciu na miestne príslušnom daňovom úrade, s vyplnenou prihláškou k registrácii predloží k overeniu údajov originál zmluvy o nájme alebo originál zápisnice o nájme, ktoré daňový úrad fyzickej osobe (prenajímateľovi) po overení údajov vráti. V prípade, ak prenajímateľ pri registrácii nepredloží písomnú zmluvu o nájme ani zápisnicu o nájme, daňový úrad spíše na základe ústneho pojednávania s prenajímateľom bytu zápisnicu o ústnom pojednávaní.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Fany Pozri príspevok
Alebo zasa potrebujú naplniť svoje kasy daňoví poradcovia, právnici...
Fany,ale tie prihlúple zákony tvoria iní.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
ekopo Pozri príspevok
A z predchádzajúceho príspevku ma napadla jedna "haluz". Mám dva byty. Z jedného bytu prenajmem "časť" a práve z toho dôvodu sa nemusím na DU registrovať. Alebo to nie je tak?
To zasa bude kopec dôvodov na špekulácie.Stačí ,že si v prenajímanom byte ponechám jednu izbičku ja ako vlastník bytu a už sa nemusím registrovať.
0 0
DMK DMK

DMK je offline (nepripojený) DMK

EKOPO,
mňa to tiež napadlo, že teraz skoro každý bude prenajímať jednu izbu
bez vlastného uzavretia a bez príslušenstva, ktorá nenapĺňa charakteristiku bytu podľa § 43b) zákona č. 50/1976 Zb. a nebude sa musieť registrovať a druhá izba bude prázdna (akože).
0 0
Načítať ďalšie