Zavrieť

Porady

lízing - účtovanie

ahoj, našla som tu veľa článkov o lízingu a veľmi mi pomohli, ale predsa znova začínam s touto témou, nakoľko si chcem byť na 100% istá, že všetko je v poriadku. a preto vás chcem poprosiť o pomoc pri účtovaní lízingu, nakoľko sa s týmto účtovným prípadom v mojej praxi stretávam prvýkrát.
naša spoločnosť kúpila úplne nové autíčko s možnosťou odpočtu dph. jeho cena je 463 109,25 Sk bez dph a predajca ho faktúroval na lízingovú spoločnosť, nakoľko sa konatelia rozhodli, že ho budú splácať touto formou. takže moja prvá otázka znie: účtovné a daňové odpisy vypočítam z tejto sumy (spoločne s ďalšími poplatkami, ktoré sme zaplatili do pridelia špz - stk, kolky, ...?)
lízingová spoločnosť nám poslala fa, v ktorej nám účtuje základ dane 231 554,65 Sk, dph 43 995,40 Sk (spolu 275 550,05 Sk), ktoré sme zaplatili ako zvýšenú prvú splátku vopred podľa lízingovej zmluvy. ako účtovať?
mesačné splátky podľa splátkového kalendára:
základ dane 7 148,52 Sk
DPH 19% 1 358,20 Sk
lízingová spl. 8 506,72 Sk
istina 5 763,81 Sk (každým mesiacom narastá)
úrok 1 384,71 Sk (každým mesiacom klesá)
poistné 1 456,00 Sk (havarijné)
pzp 722,02 Sk (povinné zmluvné poistenie)
splátka spolu 10 685,00 Sk (dph, lízingová spl.,istina, úrok, poistné, pzp)
budete niekto taký ľúbivý a pomôžete mi s účtovaním???
lízing máme na 36 mesiacov. ak môžem byť veľmi otravná, tak by som rada, ak by niekto vypočítal daňové aj účtovné odpisy, až si to môžem porovnať s tými mojimi. Ďakujem pekne
Usporiadat
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

kvietok Pozri príspevok
ahoj, našla som tu veľa článkov o lízingu a veľmi mi pomohli, ale predsa znova začínam s touto témou, nakoľko si chcem byť na 100% istá, že všetko je v poriadku. a preto vás chcem poprosiť o pomoc pri účtovaní lízingu, nakoľko sa s týmto účtovným prípadom v mojej praxi stretávam prvýkrát.
naša spoločnosť kúpila úplne nové autíčko s možnosťou odpočtu dph. jeho cena je 463 109,25 Sk bez dph a predajca ho faktúroval na lízingovú spoločnosť, nakoľko sa konatelia rozhodli, že ho budú splácať touto formou. takže moja prvá otázka znie: účtovné a daňové odpisy vypočítam z tejto sumy (spoločne s ďalšími poplatkami, ktoré sme zaplatili do pridelia špz - stk, kolky, ...?)
lízingová spoločnosť nám poslala fa, v ktorej nám účtuje základ dane 231 554,65 Sk, dph 43 995,40 Sk (spolu 275 550,05 Sk), ktoré sme zaplatili ako zvýšenú prvú splátku vopred podľa lízingovej zmluvy. ako účtovať?
mesačné splátky podľa splátkového kalendára:
základ dane 7 148,52 Sk
DPH 19% 1 358,20 Sk
lízingová spl. 8 506,72 Sk
istina 5 763,81 Sk (každým mesiacom narastá)
úrok 1 384,71 Sk (každým mesiacom klesá)
poistné 1 456,00 Sk (havarijné)
pzp 722,02 Sk (povinné zmluvné poistenie)
splátka spolu 10 685,00 Sk (dph, lízingová spl.,istina, úrok, poistné, pzp)
budete niekto taký ľúbivý a pomôžete mi s účtovaním???
lízing máme na 36 mesiacov. ak môžem byť veľmi otravná, tak by som rada, ak by niekto vypočítal daňové aj účtovné odpisy, až si to môžem porovnať s tými mojimi. Ďakujem pekne

Vypočítaš si obstarávaciu cenu, do ktorej patrí cena bez DPH celkom + spracovat.poplatok bez DPH + kúpna cena (zostatková po ukončení leasingu) bez DPH + ďalšie (napr. kolky na zápis ŠPZ - i keď ja ich tam nedávam, účtujem o nich osobitne na 538, ale už tu bolo spomínané, že môžu byť súčasťou obstarávacej ceny). Poplatky za STK tam určite nepatria - a pri novom aute sa STK ani nerobí. Všetko to bez DPH účtuješ na 042 nasledovne:
cena bez DPH za vozidlo celkom: 463109,25Sk 042/474
spracovat.popl.bez DPH(cenu si daj podľa tvojho): 1900,- 042/379
DPH k sprac.popl............ 361,- 343/379
kolky na prepis .............................................. 1000,- 042/211
kúpna cena bez DPH po ukončení leasingu........... 1000,- 042/474
Potom dňom zaradenia do používania zúčtuješ: 467009,25..... 022/042
Výpočet odpisov: 467009,25: 36mes. = 12973,-Sk (zaokruhl.hore) - pri leasingu sa odpisuje mesačne. To znamená, ak zaradíš vozidlo do používania 10.10.2007, tak si uplatníš odpisy len vo výške 3/12. Nie celoročný odpis ako pri inom majetku.

Prvá zvýšená splátka sa účtuje:
cena bez DPH......231 554,65 474/321
DPH................... 43995,40 343/321

Jednotlivé splátky presne podľa splátkového kalendára mesačne nasledovne:
1.splátka:
úhrada splátky z BU: 10685,00Sk .......... 474/221
úrok v príslušnom mesiaci- cez ID: ............1384,71Sk .........562/474
DPH-19% - cez ID................................ 1 358,20Sk ......... 343/474
poistné - cez ID .................................. 1 456,00 Sk ........ 568/474
pzp - cez ID ........................................ 722,02 Sk ....... 568/474
mesačný odpis - cez ID ........................ 12973,00Sk ....... 551/082

Ďalšie splátky pokračuješ podľa predpisu, len upravuješ výšku úrokov v každom mesiaci. O istine už neúčtuješ, lebo tú máš zaúčtovanú na 474 už počiatočným predpisom, doúčtovávaš mesačne len úrok, DPH a poistné.

Tú obstarávaciu cenu však musíš vypočítať presne podľa Tvojich čísel, lebo o soracovateľ.poplatku si nepísala a určite bol.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Plne súhlasím s Erikou, ešte na záver by som dodala: daňové odpisy budú úplne zhodné s účtovnými. Splátku na prelome roka časovo rozlíšiť.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Áno, časovo treba rozlíšiť finančný úrok.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Orsz Pozri príspevok
Áno, časovo treba rozlíšiť finančný úrok.
... a ešte aj poistné.
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Môže mi niekto povedať, v ktorom § znie, že odpisy môžu byť rovnomerné na 36 mesiacov podľa splatkového kalendára?
A keby bol leasing na 24 mesiacov...?
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
V prípade trvania leasingu 24 mesiacov už nebudú dodržané podmienky doby trvania leasingu, ktorá musí byť najmenej 60 % doby odpisovania, t.j. 4 roky v 1.odp. sk. 60 % je 36 mesiacov.
Častokrát tieto spoločnosti ponúkajú aj splátkový predaj, kde je účtovanie rozdielne, tam môže byť doba splátok aj menej ako 36 mesiacov, jedná sa ako by o splácanie úveru, takže tam auto zaradíš do 1 odp.sk a odpisuješ klasicky 4 roky.
V prípade leasingu 24 mesiacov by si musela upravovať základ dane.
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

karcoolka1 Pozri príspevok
Môže mi niekto povedať, v ktorom § znie, že odpisy môžu byť rovnomerné na 36 mesiacov podľa splatkového kalendára?
A keby bol leasing na 24 mesiacov...?
Pozri ZoDP §26
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu 1). Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovejsumydohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu.
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Ďakujem obom!
0 0
kvietok kvietok

kvietok je offline (nepripojený) kvietok

časovo rozlíšiť finančný úrok a poistné??? tie predsa platím mesačne v splátkach, tak je to v pohode, nie? alebo ... ?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

kvietok Pozri príspevok
časovo rozlíšiť finančný úrok a poistné??? tie predsa platím mesačne v splátkach, tak je to v pohode, nie? alebo ... ?
Časovo rozlišuješ na prelome rokov... Napr. lízing platíš vždy 10. v mesiaci. Keď zaplatíš 10. decembra, tak tam máš zahrnutú úhradu za finančnú službu od 10. decembra 2007 do 9. januára 2008. A práve tých deväť januárových dní musíš časovo rozlíšiť, lebo tie sa týkajú už roku 2008...
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
kvietok Pozri príspevok
časovo rozlíšiť finančný úrok a poistné??? tie predsa platím mesačne v splátkach, tak je to v pohode, nie? alebo ... ?
musíš rozlíšiť, pretože napr. splátku máš 28. dňa v mesiaci a v decembri zaplatíš 28. 12. b.r., čiže 2 dní zo splátky ti pojdu do nákladov príslušného roka a zbytok, t. j. 27 dní už budeš mať náklad roka budúceho, takže musíš rozlíšiť.
0 0
dadasv dadasv

dadasv je offline (nepripojený) dadasv

baran
aj v JU?
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Podľa mňa časové rozlíšenie v JU neexistuje.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

karcoolka1 Pozri príspevok
Podľa mňa časové rozlíšenie v JU neexistuje.
Existuje - zálohy, leassing

V JÚ však nerozlišuješ časovo finančný úrok /zaplatila si celý/, rozlišuješ len leassingové odpisy
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

karcoolka1 Pozri príspevok
Podľa mňa časové rozlíšenie v JU neexistuje.
Existuje :

§19 Zákon o dani z príjmu
(4) Nájomné, odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv,91) uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené. Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

sta Pozri príspevok
Existuje :

§19 Zákon o dani z príjmu
(4) Nájomné, odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv,91) uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené. Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.
Toto sa týka aj JÚ aj PÚ -nezabudnúť
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

dadasv Pozri príspevok
aj v JU?
kuk sem:

http://www.porada.sk/t46402-casove-r...-leasingu.html
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Ďakujem za upozornenie.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

sta Pozri príspevok
Existuje :

§19 Zákon o dani z príjmu
(4) Nájomné, odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv,91) uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené. Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.
S uvedeným súhlasím , ale len pre potreby stanovenia správneho základu dane.
Nie je to položka, ktorú by nám prikazovali časovo rozlišovať Postupy účtovania.Ak je zaplatené nájomné "vopred", v rámci jednoduchého účtovníctva nie je dôvod ho časovo rozlíšiť.
V tlačive typ B máme riadky , v ktorých sa vykoná úprava základu dane o položky zvyšujúce základ danu, resp. znižujúce stratu - pre tento prípad v poslednom platnom tlačive v riadku 40.

§ 17 Zákona o dani z príjmov
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane

(1) Pri zisťovaní základu dane alebo daňovej straty sa vychádza

a) u daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo u daňovníka, ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo ods. 11, z rozdielu medzi príjmami a výdavkami,

(2) Výsledok hospodárenia alebo rozdiel medzi príjmami a výdavkami podľa odseku 1 pri zisťovaní základu dane sa
a) zvýši o sumy, ktoré nemožno podľa tohto zákona zahrnúť do daňových výdavkov alebo ktoré boli do daňových výdavkov zahrnuté v nesprávnej výške,

... leasingové odpisy tiež nie sú časovým rozlíšením v pravom slova zmysle . Je to spôsob odpisovania majetku obstarávaného formou finančného prenájmu ...
0 0
Mirka.V Mirka.V

Mirka.V je offline (nepripojený) Mirka.V

mám splatkovy kalendar, kde je iba lizingova splatka, ziadny urok nie je vycisleny.
1.zvys.spl. je vycislena. 56.000,-
liz.splatky 2753
ako to mam uctovat v PU?
OC 140000
LC 156041
Dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať