Zavrieť

Porady

Auto aj na súkromné účely

tkt tkt

tkt je offline (nepripojený) tkt

Zamestnanec začne používať služobné auto aj na súkromné účely. Poradíte mi ako to mám všetko riešiť? Má niekto vzor zmluvy, ktorú by som s ním mala podpísať ohľadom toho? Ako vysporiadať v mzde? No proste neviem o tom skoro nič. Ďakujem Vám všetkým
Usporiadat
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Príjmom zamestnanca, ktorému poskytuje zamestnávateľ motorové vozidlo na používanie na služ. a súkr. účely, je suma vo výške 1% za vstupnej ceny vozidla za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia na takéto účely. Tento príjem mu riadne započítaš ku príjmu zo závislej činnosti a zdaniš.Ďalej sa dočítaš v Zákone o dani z príjmu č. 595/2003 a nov. 659/2004 Z.z. , § 5 Príjmy zo závislej činnosti, odst.3
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

tkt prikladám vzor zmluvy
0 0
tkt tkt

tkt je offline (nepripojený) tkt

Ďakujem Vám veľmi ste mi pomohli
0 0
bendži bendži

bendži je offline (nepripojený) bendži

Ahojte,

chcem sa poradit, zamestnanec pouzival sluzobne auto aj na sukromne ucely. Mali sme na to spisanu samozrejme zmluvu a robili sme vsetko potrebne. Tento mesiac konci s nim pracovny pomer. Ako by som mohla zrusit tu zmluvu o bezplatnom poskytnuti sluzobneho vozidla? Nema na to niekto tiez nahodou nejaky vzor? Prosiiiiim, moc by ste mi s tym pomohli...

Dakujem.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Predpokladám, ze v tej zmluve asi nemáte zakomponovaný clánok o dobe platnosti zmluvy (pozri, ci je tam nieco také). Ak nie, tak bud by som spravil dodatok, ze zmluva je na dobu neurcitú a zaniká ukoncením pracovného pomeru. A nech to podpíse aj zamestnanec. Ak by sa zdráhal, tak by aj tak musel vrátit auto a zmluvu si môze zarámovat.

Robí s tým problémy ten zamestnanec?
0 0
bendži bendži

bendži je offline (nepripojený) bendži

mam v zmluve bod "dohoda sa konci vzdy pri ukonceni pracovneho pomeru medzi zamestnancom a zamestnavatelom". Zamestnancovi je to v podstate zrejme jedno, nema dovod robit problemy. Nejaky dalsi papier o zruseni povodnej zmluvy chce po mne sef...
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Ja by som povedala, ze pri skoncni pracovneho pomeru sa so zamestnancom spise protokol o odovzdani auta, zamestnanec odovzda doklady a kluce, sef si auto preberie, zamestnancovi da uhradit pripadne skody, ktore na aute urobil a vec by mala byt vyriesena.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Navrhujem napísať dodatok o ukončení zmluvy k určitému dátumu, podpísať obomi zmluvnými stranami a problém je vyriešený!
0 0
Sylvia K Sylvia K

Sylvia K je offline (nepripojený) Sylvia K

Mala by som ešte jednu otázku pri používaní služobného vozidla na súkromné účely : Musí evidovať súkromné jazdy? Alebo len rozpíše, že súkromne prejazdil napr.200km?" Veľmi pekne ďakujem.
0 0
evae evae

evae je offline (nepripojený) evae

chcela by som sa spytat ohladom tohto, aj ked tu toho bola popisane dost. ked vstupna cena auta bola 100.000 a zamestnanec najazdi za mesiac PHM za cca 2000 sk... tak mu do prijmu dam 1000+2000 a toto mu zdanim. Platia sa z toho aj odvody? do knihy jazd si tento zamestnanec rozpise udane kilometre ako sukromna cesta. blociky si dam do vydavkov?
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Predpokladam, ze sa jedna o sukromne pouzitie sluzobneho auta. V tom pripade sa mu do zdanovaneho prijmu da tych 1000 Sk, ale blocky za PHM si bude hradit sam a teda ani narok na odpocet DPH z nich nebude. V knihe jazd by sa malo zaevidovat, kolko km bolo prejazdenych na sukromne ucely.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Mám dopňujúcu otázku k tejto téme: Ak sa auto používa aj na súkromné účely a ešte nie je odpísané.......má to vplyv aj na výšku odpisov? Platí to ešte v súčasnosti?
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Myslim, ze ak by sa pouzivalo prevazne na sukromne ucely, malo by to vplyv. Ale ak sa pouzije raz za cas, nemalo by mat.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Našla som teraz....Pri odpisovaní hmotného majetku, ktorý sa sa iba sčasti používa na zabezpečenie príjmu, sa v zmysle §24 ods.4 ZDP do daňových výdavkov zahŕňa iba pomerná časť odpisov.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
evae
chcela by som sa spytat ohladom tohto, aj ked tu toho bola popisane dost. ked vstupna cena auta bola 100.000 a zamestnanec najazdi za mesiac PHM za cca 2000 sk... tak mu do prijmu dam 1000+2000 a toto mu zdanim. Platia sa z toho aj odvody? do knihy jazd si tento zamestnanec rozpise udane kilometre ako sukromna cesta. blociky si dam do vydavkov?
ak si zamestnanec nezaplatí ani PHM, tak tieto si zaúčtuješ do nákladov, ale jemu zdaníš tak ako píšeš 1000+2000 Sk. Jemu na súkromné účely sa PHM počítajú spolu s daňou.
Ale ak sa urči, že PHM si zamestnanec platí sám a požičovné je napr. 200 Sk+DPH, tak potom mu nezdaňuješ nič.
Treba vypočítať, čo je výhodnejšie a pre koho.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Z hladiska uctovania je iste najvyhodnejsie zauctovat prenajom. Odpadnu minimalne otazky o percente odpisov.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

durisovad
Myslim, ze ak by sa pouzivalo prevazne na sukromne ucely, malo by to vplyv. Ale ak sa pouzije raz za cas, nemalo by mat.
A čo sa myslí tým občasné používanie ? Jedna cesta 500 km alebo 100 ciest po 5 km ? Tak či tak by sa mal % vypočítať podiel súkromných ciest, vyjde to napr. za rok 3% to znamená o 3% znížiť odpisy a aj iné výdavky čo súvisia s prevádzkou auta. Ale načo si takto komplikovať život, keď šikovný účtovník to môže v KJ dať všetko ako služobné cesty ? Máme vari málo iných účtovných problémov ? Ja osobne by som si ich nevyrábal.
Pekný nedelný deň želám...
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Svata pravda, tiez som za to, aby sa auta pouzivali len akoze na sluzobne cesty. Naklady na PHM sa daju od pouzivatela vyziskat aj inym sposobom.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

durisovad
Svata pravda, tiez som za to, aby sa auta pouzivali len akoze na sluzobne cesty. Naklady na PHM sa daju od pouzivatela vyziskat aj inym sposobom.
Presne tak...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Manual
A čo sa myslí tým občasné používanie ? Jedna cesta 500 km alebo 100 ciest po 5 km ? Tak či tak by sa mal % vypočítať podiel súkromných ciest, vyjde to napr. za rok 3% to znamená o 3% znížiť odpisy a aj iné výdavky čo súvisia s prevádzkou auta. Ale načo si takto komplikovať život, keď šikovný účtovník to môže v KJ dať všetko ako služobné cesty ? Máme vari málo iných účtovných problémov ? Ja osobne by som si ich nevyrábal.
Pekný nedelný deň želám...
súhlasím aj ja. Ale na počudovanie sú firmy a nie je ich málo, chcú riešiť súkromné jazdy. Nejde vždy o majiteľov, konateľov, vedenie, ale radových zamestnancov. A tí si nemôžu svojvoľne rozhodnúť, že si nechajú preplácať aj súkromné cesty.
Vtedy naozaj odporúčam prenájom-požičovné, lebo sa mi to zda menej pracné. Ale ani pracnosť šéfov vo firme nezaujíma.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať