Zavrieť

Porady

registrácia DPH obrat 1500000.-

Prosím poradiť, v Novembri dosiahnem obrat 1500000.- čiže do 25 decembra sa budem musieť registrovať za platcu DPH a od 1.Januára budem plátca DPH. CHcem sa tomu vyhnuť tak, že v januári zruším živnosť na jeden mesiac a potom vo februári si znovu založím živnosť a tým pádom nebudem platca DPH Môže to tak byť ? dakujem za radu.
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

marta bodonova Pozri príspevok
A ešte jedna otázka, doteraz som do knihy jázd učtovala sumu za benzín aj s DPH. Keď budem platiteľom DPH ako to bude? Učtuejem v ALFE JU.
´Dakujem
klikni a čítaj, čítaj.....a vyber si
http://www.porada.sk/t77585-p3-nahra...tml#post694843
http://www.porada.sk/t45118-uplatnen...odnikanie.html
0 0
marta bodonova marta bodonova

marta bodonova je offline (nepripojený) marta bodonova

A ešte by som niekoho poprosila o odpoveď na jednú otázku:
Keď sa zaregistrujem ako platiteľ DPH k 20/02/2009 - kedy budem vystavovať faktúry s DPH? Od 03/2009?
Ďakujem
0 0
eripot eripot

eripot je offline (nepripojený) eripot

pracujem ako prevádzková účtovníčka - ekonomika predajných činností v a.s. , momentálne som na rodičovskom príspevku ...viac
Takže, ked som nemala obrať na mesačného platcu DPH, musím sa povinne zaregistrovať ako štvrťročný platca? Je za to nejaká pokuta, keď som, aj napriek nedosiahnutému obratu, vystavovala mesačné priznanie k DPH?
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
marta bodonova Pozri príspevok
A ešte by som niekoho poprosila o odpoveď na jednú otázku:
Keď sa zaregistrujem ako platiteľ DPH k 20/02/2009 - kedy budem vystavovať faktúry s DPH? Od 03/2009?
Ďakujem
Odo dňa, kt. bude uvedený na registračnej kartičke z DU.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
eripot Pozri príspevok
Takže, ked som nemala obrať na mesačného platcu DPH, musím sa povinne zaregistrovať ako štvrťročný platca? Je za to nejaká pokuta, keď som, aj napriek nedosiahnutému obratu, vystavovala mesačné priznanie k DPH?
Pre komplexnú odpoveď na Vašu otázku ste uviedli málo info.

Zájdite za svojim správcom dane a prediskutujte to s ním.
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Muška Pozri príspevok
veruže sa mýliš

..počítaš 12 kalendárnych mesiacov dozadu - čiže 2/2008 - 1/2009
Ďakujem za opravu
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

Ja som si bola overiť na DU, kedy podať žiadosť reg. k DPH. Bolo mi povedané: 31.12. 08 neprekročím 1500tis.SK, nemusím sa reg. do 20.1.09. Ak v januári prekročím 35 tis. euro, musím sa reg. do 20. februára. Obrat za január 09+ obrat 02/08 - 12/08 prepočítať konverz.kurzom na eurá a obraty spočítať. Súhlasíte? Už som sa pýtala vo viacerých témach a odpoveď bola raz do 20.1. a raz do 20.2. Ide mi o prípad, keď do konca roka 08 nepresiahnem starú hranicu, ale už presiahnem novú. Možno to pomôže aj iným. Prajem pekný večer.

Ešte - dúfam, že u SZČO popri riadnom zamestnaní sa do obratu na účely DPH započítava len obrat zo živnosti, nie aj zo zamestnania. Budem rada, ak mi odpoviete, lebo mi to nedá spať. Vďaka...
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Príroda Pozri príspevok
Ja som si bola overiť na DU, kedy podať žiadosť reg. k DPH. Bolo mi povedané: 31.12. 08 neprekročím 1500tis.SK, nemusím sa reg. do 20.1.09. Ak v januári prekročím 35 tis. euro, musím sa reg. do 20. februára. Obrat za január 09+ obrat 02/08 - 12/08 prepočítať konverz.kurzom na eurá a obraty spočítať. Súhlasíte? Už som sa pýtala vo viacerých témach a odpoveď bola raz do 20.1. a raz do 20.2. Ide mi o prípad, keď do konca roka 08 nepresiahnem starú hranicu, ale už presiahnem novú. Možno to pomôže aj iným. Prajem pekný večer.

Ešte - dúfam, že u SZČO popri riadnom zamestnaní sa do obratu na účely DPH započítava len obrat zo živnosti, nie aj zo zamestnania. Budem rada, ak mi odpoviete, lebo mi to nedá spať. Vďaka...
Súhlasím s výkladom DÚ.
Ak neprekročíš k 31.12.2008 1500000,- Sk neregistruješ sa k 20.1.2009 za plátcu DPH
Ak k 31.1.2009 prekročíš 35 000,- €, tak sa musíš k 20.2.2009 registrovať za plátcu DPH. Pozri sem, tu je v prílohe príklad zo života .

http://www.porada.sk/810897-post17.html

Najlepšie na tom je, že mnoho SZČO zatiaľ ani nemusí tušiť, že už možno majú obrat pre povinnú registráciu prekročený.

Do obratu pre povinnú registráciu DPH sa určite príjem zo zamestnania nezapočítava.
__________________
Katija
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Čo sa týka splnenia obratu, vyplýva to z novelizovaného ustanovenia ZDPH schváleného NR SR 28.10.2008 (ešte nebolo publikované v zbierke). Jeho znenie znie:

[/B]
Čl. III

Zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení zákona č. 350/2004 Z. z., zákona č. 651/2004 Z. z., zákona č. 340/2005 Z. z., zákona č. 523/2005 Z. z., zákona č. 656/2006 Z. z., zákona č. 215/2007 Z. z., zákona č. 593/2007 Z. z. a zákona č. 378/2008 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:

㤠85e
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2009

(1) Ak zdaniteľné osoby dosiahli k 31. decembru 2008 obrat podľa § 4 ods. 1 alebo 2 v znení účinnom do 31. decembra 2008, sú povinné podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň do 20. januára 2009.

(2) Do obratu ustanoveného v § 4 a 81 ods. 1 v znení účinnom od 1. januára 2009 sa zahŕňa aj obrat za kalendárne mesiace roku 2008. Obrat za kalendárne mesiace roku 2008 v slovenských korunách sa prepočíta konverzným kurzom na eurá.
0 0
ajka100 ajka100

ajka100 je offline (nepripojený) ajka100

Môžete mi prosím pomôcť? Idem robiť prvýkrát registráciu za platcu DPH zo zákona - obrat 1.500.000,- Sk klientka dosiahla za október 2008 - t.j. ide sa registrovať - lenže keď mi doniesla žiadosť o registráciu, zarazila ma kolónka ... prílohy... Aké prílohy sa prosím prikladajú k žiadosti o registráciu???
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ajka100 Pozri príspevok
Môžete mi prosím pomôcť? Idem robiť prvýkrát registráciu za platcu DPH zo zákona - obrat 1.500.000,- Sk klientka dosiahla za október 2008 - t.j. ide sa registrovať - lenže keď mi doniesla žiadosť o registráciu, zarazila ma kolónka ... prílohy... Aké prílohy sa prosím prikladajú k žiadosti o registráciu???
http://www.porada.sk/t32879-registracia-na-dph.html
0 0
ajka100 ajka100

ajka100 je offline (nepripojený) ajka100

Ďakujem Ti EVINA. Asi som to v tom množstve tém prehliadla.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Ešte jeden link
http://www.porada.sk/t84756-prihlasenie-na-dph.html
0 0
u.erika u.erika

u.erika je offline (nepripojený) u.erika

matka, babka troch prekrásnych chlapcov ...viac
Ahojte poraďáci!
Mám takú otázku.
Moja kamarátka má pohostinstvo. Má tam umiestňený výherný hrací automat. Zmluvu má o nájme nebytových priestorov. Ako prenajímateľka má odmenu 30% mesačne zo zisku -má vystavený doklad od nájomcu "podiel vedúceho". Chcela by som vedieť, či tento príjem započíta alebo nie do obratu 1 500 000,- Sk - povinná registrácia k DPH.
Za rýchlu odpoveď Vám ďakujem
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Udvardi Erika Pozri príspevok
Ahojte poraďáci!
Mám takú otázku.
Moja kamarátka má pohostinstvo. Má tam umiestňený výherný hrací automat. Zmluvu má o nájme nebytových priestorov. Ako prenajímateľka má odmenu 30% mesačne zo zisku -má vystavený doklad od nájomcu "podiel vedúceho". Chcela by som vedieť, či tento príjem započíta alebo nie do obratu 1 500 000,- Sk - povinná registrácia k DPH.
Za rýchlu odpoveď Vám ďakujem
Erika nájom sa do obratu započítava.
Ale nemá kamarátka náhodou aj "Mandátnu zmluvu".? Lebo väčšinou majitelia automatov to riešia 5 % ako nájom a 25 % - mandátna zmluva.....a to:
zo zákona o DPH
(2) Od dane je oslobodená aj činnosť spočívajúca v zabezpečení prevádzkovania lotérií a iných podobných hier, ktorá je vykonávaná v mene a na účet osoby, ktorá má povolenie na prevádzkovanie podľa osobitného predpisu. Zabezpečením prevádzkovania lotérií a iných podobných hier sa rozumie príjem stávok, predaj žrebov, výplata výhier a ďalšie služby priamo s nimi spojené, poskytované mandatárom.

A príjem z takejto mandátnej zmluvy sa nezapočítava do obratu pre DPH.

Ale ak sa kamarátka aj napriek tomu stane platiteľom DPH, potom jej zasa táto mandátna zmluva bude robiť trošku problém, lebo je "oslobodená od DPH"....a tým sa jej stane, že bude musieť počítať koeficient.
Naposledy upravil Muška : 19.11.08 at 18:13
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Erika klikni http://www.porada.sk/549326-post28.html
0 0
u.erika u.erika

u.erika je offline (nepripojený) u.erika

matka, babka troch prekrásnych chlapcov ...viac
Ďakujem ti Muška!
Od toho som sa bála. Kamarátka nemá mandátnu zmluvu, takže bude platiteľom DPH. A dúfam, že potom nemusí počítať koeficient.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Udvardi Erika Pozri príspevok
Ďakujem ti Muška!
Od toho som sa bála. Kamarátka nemá mandátnu zmluvu, takže bude platiteľom DPH. A dúfam, že potom nemusí počítať koeficient.
Erika, ak má to má ako nájomnú zmluvu, tak tento príjem sa započítava do obratu pre DPH.
A ak sa stane platiteľom DPH, tak nájom je oslobodený od DPH /vtedy by počítala koeficient/, ale platiteľ DPH sa môže rozhodnúť, že bude platiteľovi DPH faktúrovať nájom s DPH. a to podľa:
...
(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.
0 0
u.erika u.erika

u.erika je offline (nepripojený) u.erika

matka, babka troch prekrásnych chlapcov ...viac
A čo nám navrhuješ. Neviem či je nájomca paltiteľom DPH alebo nie, ale asi by mala byť lebo je s.r.o. Ale na nájomnej zmluve má napísanú len DIČ, a nie DIČ SK.
Keď to chcem mu fakturovať s DPH, tak musím mesačne vystaviť faktúru podľa toho, čo mi on napíše na doklad - Podiel vedúceho, alebo napísať novú zmluvu - doteraz sme nevystavovali FA, mali sme len od nich ten doklad- podiel vedúceho. Podľa obratov moja kamarátka by stala platiteľom DPH od 01.01.2009, obrat dosiahne v mesiaci november, tak sa mus´prihlásiť do 20.12.2008. Čo my navrhuješ? Neastojí na tom tak dobre. Je sama, manžel jej zomrel, má jednu zamestnankyňu na polovičný úväzok. Vodu a plyn platí za rodinný dom, pod ktorým má pohostinstvo, ale výdavky sme doteraz neodpočítali, preto, že nemala toľko príjmov. Čo mi navrhuješ? Chcem pre ňu to najleepšie, preto lebo to má z toho naozaj dosť. Som jej účtovníčkou, ale teraz neviem ako nato, lebo keď bude platiteľkou DPH, tak bude mať ešte ďalšie výdavky. Sme malá denina a ceny sa zvyšovať nemôže.
Prosím Ťa poraď mi!
,
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Erika, a keby príjem mala na "mandátnu zmluvu", tak by neprekročila "obrat"??? Ani od 1.1.2009 ???? /od 1.1. je to už len 35000,- EUR/
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať