Zavrieť

Porady

uplatnenie DPH pri používani osobnéh automobilu na podnikanie

Ahojte, potrebovala by som poradiť ak živnostík, ktorý je platcom DPH a používa osobný automobil na podnikanie či si môže uplatniť odpočet DPH z blokov, ktorými dokladuje spotrebu benzínu?
Usporiadat
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
Ak má automobil vedený v majetku firmy tak nevidim problém.Ak nie, tak nech si ho zaradí do majetku /napr.ak je auto staršie tak aj s nulovou hodnotou/, ale musí zaplatiť aj cestnú daň!!!
0 0
VTerezka VTerezka

VTerezka je offline (nepripojený) VTerezka

A do nákladov si môžeš dať len bločky na PHM na základe výkazu jázd a výšky spotreby podľa TP, aby to nevyhodili ako nedaňový výdavok a neoprávnene uplatnená DPH. )
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

kullik Pozri príspevok
Ahojte, potrebovala by som poradiť ak živnostík, ktorý je platcom DPH a používa osobný automobil na podnikanie či si môže uplatniť odpočet DPH z blokov, ktorými dokladuje spotrebu benzínu?
Ak nie je auto zaradené v majetku firmy, nemôže si uplatňovať odpočet DPH z bločkov za pohonné hmoty. Môže si do NOZD uplatniť paušál 6.20 Sk/ km + náhradu benzínu. Samozrejme musí byť zaplatená cestná daň z MV.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

kullik Pozri príspevok
Ahojte, potrebovala by som poradiť ak živnostík, ktorý je platcom DPH a používa osobný automobil na podnikanie či si môže uplatniť odpočet DPH z blokov, ktorými dokladuje spotrebu benzínu?
Predpokladám, že ho máte zaradený v OM firmy. Na PHM, opravy osobného automobilu si môžete uplatniť odpočítanie DPH. Odpočítanie DPH v súvislosti s OA si nemôžete uplatniť iba na nákup a nájom OA, príslušenstvo vrátane montáže (zákon o DPH par.49).
Nezaradený do OM - náhrada 6,2 Sk+PHM (tu si nárok na odpočítanie nemôžete uplatniť)
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

kullik Pozri príspevok
Ahojte, potrebovala by som poradiť ak živnostík, ktorý je platcom DPH a používa osobný automobil na podnikanie či si môže uplatniť odpočet DPH z blokov, ktorými dokladuje spotrebu benzínu?
Predpokladám, že OA máte zaradený v OM firmy. Odpočítanie DPH OA si môžete uplatniť z nákupu PHM, opráv. Nárok na odpočítanie pri OA nemáte pri samotnej kúpe a prenájme OA, ako aj kúpe príslušenstva vrátane montáže (zákon o DPH, par. 49).
Nezaradený do OM - náhrada 6,2 Sk+PHM (nie je nárok na odpočítanie DPH z PHM)
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
katarina.j Pozri príspevok
Ak má automobil vedený v majetku firmy tak nevidim problém.Ak nie, tak nech si ho zaradí do majetku /napr.ak je auto staršie tak aj s nulovou hodnotou/, ale musí zaplatiť aj cestnú daň!!!
jamis Pozri príspevok
Ak nie je auto zaradené v majetku firmy, nemôže si uplatňovať odpočet DPH z bločkov za pohonné hmoty. Môže si do NOZD uplatniť paušál 6.20 Sk/ km + náhradu benzínu. Samozrejme musí byť zaplatená cestná daň z MV.
Podmienkou pre uznateľnosť daňových výdavkov nie je zaplatenie dane z MV. Avšak pri daňovej kontrole bude táto daň dorubená + sankcie.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
kullik Pozri príspevok
Ahojte, potrebovala by som poradiť ak živnostík, ktorý je platcom DPH a používa osobný automobil na podnikanie či si môže uplatniť odpočet DPH z blokov, ktorými dokladuje spotrebu benzínu?
jamis Pozri príspevok
Ak nie je auto zaradené v majetku firmy, nemôže si uplatňovať odpočet DPH z bločkov za pohonné hmoty. Môže si do NOZD uplatniť paušál 6.20 Sk/ km + náhradu benzínu. Samozrejme musí byť zaplatená cestná daň z MV.
betka Pozri príspevok
Predpokladám, že ho máte zaradený v OM firmy. Na PHM, opravy osobného automobilu si môžete uplatniť odpočítanie DPH. Odpočítanie DPH v súvislosti s OA si nemôžete uplatniť iba na nákup a nájom OA, príslušenstvo vrátane montáže (zákon o DPH par.49).
Nezaradený do OM - náhrada 6,2 Sk+PHM (tu si nárok na odpočítanie nemôžete uplatniť)

Mám trošku odlišný názor, aj keď ho nikomu nevnucujem.

Urobil by som odpočet DPH z bločkov PHM, alikvótne podľa ubehnutých km.

Prečo?
Pretože:
1. Použijem tento výdaj na účely svojho podnikania.
2. Je voči mne táto daň uplatnená iným platiteľom.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Teraz sa nad tým zamýšľam..... Ale je to tak, prečo si to málokto odpočítava, fungujete i pri kontrole? Kontrolori nič?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

benka Pozri príspevok
Mám trošku odlišný názor, aj keď ho nikomu nevnucujem.

Urobil by som odpočet DPH z bločkov PHM, alikvótne podľa ubehnutých km.

Prečo?
Pretože:
1. Použijem tento výdaj na účely svojho podnikania.
2. Je voči mne táto daň uplatnená iným platiteľom.
Nevnucuj, ale troška ho rozveď prosím ťa benka. Toto by som rada nanútila do svojho mozgu... čakám
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

benka Pozri príspevok
Mám trošku odlišný názor, aj keď ho nikomu nevnucujem.

Urobil by som odpočet DPH z bločkov PHM, alikvótne podľa ubehnutých km.

Prečo?
Pretože:
1. Použijem tento výdaj na účely svojho podnikania.
2. Je voči mne táto daň uplatnená iným platiteľom.
Tiež som sa stretol s názormi, že je možné uplatniť DPH z nákupu PHM u auta nezaradeného do obchodného majetku a používaného na podnikanie. Mne sa najmä dôvod v bode 1 nezdá byť v súlade so zákonom.
Je to síce celé hra so slovíčkami, ale Ty podľa mňa nepoužiješ tovar (= PHM) na účely podnikania. Ty ho použiješ na prevádzku súkromného vozidla, ktoré síce použiješ v súvislosti s podnikaním, ale za toto použitie vozidla Ti patrí príslušná náhrada výdavkov za spotrebované PHM (nie za skutočne dokladované = nakúpené PHM). A v náhrade PHM je zahrnutá aj príslušná DPH.
Nárok na uplatnenie DPH podľa mňa môže vzniknúť len vtedy, ak sa na podnikanie použije samotný tovar (PHM) v presne dokladovanom množstve. A nie pomerný prepočet nejakej náhrady...
P.S. Ad absurdum - to by si si potom mohol pomerne podľa ubehnutých km na pracovných cestách nárokovať aj pomernú časť DPH z nakúpených pneumatík, oleja, prípadne opráv...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
benka Pozri príspevok
Mám trošku odlišný názor, aj keď ho nikomu nevnucujem.

Urobil by som odpočet DPH z bločkov PHM, alikvótne podľa ubehnutých km.

Prečo?
Pretože:
1. Použijem tento výdaj na účely svojho podnikania.
2. Je voči mne táto daň uplatnená iným platiteľom.
a kde ho uplatním ...ako , však o nákupe PHM pri používaní súkromného vozidla na podnikanie neúčtujem ani nevediem Záznamovú evidenciu DPH.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

No ja mám presne názor ako andrej_rv. Ale budem veľmi profesionálne uspokojená, keď vyjadrí obšírnejšie svoju oponentúru (presvedčenie) aj Milan. Ja by som sa kľudne preorientovala, len sa potrebujem o niečo v zákone oprieť.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

benka Pozri príspevok
Mám trošku odlišný názor, aj keď ho nikomu nevnucujem.

Urobil by som odpočet DPH z bločkov PHM, alikvótne podľa ubehnutých km.

Prečo?
Pretože:
1. Použijem tento výdaj na účely svojho podnikania.
2. Je voči mne táto daň uplatnená iným platiteľom.
benka nie je online, ale skúsim ešte zabrdnúť...
Máš faktúru pri takto odpočítanej dani...?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Benka, Ty beťár jeden, všetci čakáme....
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

.... no tak sa už pripooooooj.......
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ja len nahlas uvažujem / modelový príklad / ak SZČO,plátca DPH použije súkromné motorové vozidlo na dodanie služby ..oprava ...servis ... mimo miesta podnikania a tieto služby vyfakturuje , súčasne vyfakturuje aj
príslušnu čiastku ako dopravu za ubehnuté km napr.1 km/9,- Sk .Faktúra bude vystavená s DPH ako celok včetne dopravy ....... to je samozrejme . Nemá benka na mysli tento dôvod ...?

Berte to len ako úvahu , lebo dnes má väčšina firiem firemné MV .
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

ermon Pozri príspevok
benka nie je online, ale skúsim ešte zabrdnúť...
Máš faktúru pri takto odpočítanej dani...?
Ak si bude odkladať bločky z nákupu PHM...
Na Milanovej strane je, že zo zákona o DPH vypadla podmienka zaúčtovania ...
Osobne sa mi to nepáči ... najmä pri predstave, že by som sa s tým mala prplať .
Viac sa mi páči Andrejove ad absurdum , ak keď vymenované je v paušále ....
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Zita5 Pozri príspevok
Ja len nahlas uvažujem / modelový príklad / ak SZČO,plátca DPH použije súkromné motorové vozidlo na dodanie služby ..oprava ...servis ... mimo miesta podnikania a tieto služby vyfakturuje , súčasne vyfakturuje aj
príslušnu čiastku ako dopravu za ubehnuté km napr.1 km/9,- Sk .Faktúra bude vystavená s DPH ako celok včetne dopravy ....... to je samozrejme . Nemá benka na mysli tento dôvod ...?

Berte to len ako úvahu , lebo dnes má väčšina firiem firemné MV .
Akože ja SZČO vystavím fa pre ja SZČO??? Toto si myslela? Alebo nechápem....
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Johanka Pozri príspevok
Viac sa mi páči Andrejove ad absurdum , ak keď vymenované je v paušále ....
Áno, vymenované je v paušále - v náhrade za opotrebenie vozidla. A druhá nárokovateľná náhrada (nie preukázaný výdavok) je náhrada za spotrebované PHM.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Navrhujem poraďácke referendum - ja som proti uplatňovaniu DPH pri používaní vlastného MV ...
Kto je za, nech si napíše vlastný príspevok .
0 0
Načítať ďalšie