Zavrieť

Porady

registracia DPH

od kedy musim vyplnit registračný formular na DPH ešte nemám uzavretý rok ale klient uz má obrat cez 1500000 aj ked nemam uzavretý rok môžem ho zaregistrovať na platcu DPH od 1.1.2009 alebo az 1.2.2009

dakujem
Usporiadat
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Pru Pozri príspevok
Takže môžem oznámiť, že od 1.1. 09 s.r.o. chce byť mesačný platca dph? Je nato aj tlačivo?
Akurát neviem, či na oznámenie nie je trochu neskoro:
Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.

A podľa mňa kalendárny štvrťrok už začal a najbližší prvý mesiac po uplynutí kalendárneho štvrťroka je apríl.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ja mám takú skúsenosť, že uvedené sa neberie ako lehota na podanie oznámenia ... , ale oznámenie stačilo podať aj v januári. Podľa správkyne bolo dôležité, že sme to oznámili do podania prvého mesačného priznania , pretože na toto podanie nie je lehota určená ...


Ale naozaj stačí iba oznámenie, nie žiadosť a nie je na to tlačivo - toto je odkaz pre Pru, aby sme ju nepomýlili .
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Mám opačnú skúsenosť, preto by som poprosila Pru, aby dala vedieť, ako dopadla.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Zákon o správe daní a poplatkov :
§ 13
Lehoty


(1) Ak nie je lehota pre niektorý úkon ustanovená týmto zákonom alebo osobitným zákonom, 1) určí primeranú lehotu správca dane. Zároveň upozorní na právne dôsledky nedodržania tejto lehoty. Lehotu kratšiu ako osem dní možno určiť len celkom výnimočne pre jednoduché alebo osobitne naliehavé úkony.


... asi náš správca dane mal iný meter na primeranú lehotu .
0 0
Monika V. Monika V.

Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

Poprosila by som niekoho, kto by mi mohol potvrdiť alebo vyvrátiť máj názor, a to: či obrat v JÚ sú všetky príjmy - aj za faktúry z predchádzajúcich rokov, spolu s preplatkom ZP!?
Ide o moju kamarátku a príjmy za 1/2008 - 12/2008 sú 1 249 890,-Sk - predpokladám, že do 20.1.2009 sa nemusí prihlásiť ako platca DPH, a za 2/2008 - 1/2009 je 1 056 690,-Sk, čo je tesné, ak hranica je 35000€.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Usudzuješ správne, za rok 2008 nemá povinnosť registrácie.

Čo sa počíta do obratu:
http://www.porada.sk/t1947-co-je-obrat-firmy.html
http://www.porada.sk/t19875-co-je-to-obrat.html
http://www.porada.sk/t19929-registra...tat-obrat.html
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Nenajde sa dobrá duša, ktorá má formulár na registráciu za platiteľa DPH, ale nie zahraničná osoba. Potrebujem tuzemskú v elektornickej forme preposlať klientovi, a neviem sa dopátrať. Ďakujem.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

To Monika
Pomôžeme si definíciou podľa § 4 ods.9 Zákona o DPH :
(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.

... preplatok ZP určite nie - nie je to dodanie tovaru a služieb . K ostatným príjmom - musíš posúdiť, čo je faktúrované - či to nie je v zmysle vyššie uvedeného vylúčené z obratu .
Ale ak by Ti stačila veľmi všeobecná odpoveď, tak do príjmov sa počítajú aj príjmy za faktúry vystavené v predošlých rokoch.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

smith Pozri príspevok
Nenajde sa dobrá duša, ktorá má formulár na registráciu za platiteľa DPH, ale nie zahraničná osoba. Potrebujem tuzemskú v elektornickej forme preposlať klientovi, a neviem sa dopátrať. Ďakujem.
http://www.porada.sk/909220-post5.html
0 0
Monika V. Monika V.

Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

Veľmi pekne ďakujem!!
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Johanka ďakujem, to som pozeral. Ale je to pre zahraničnú osobu.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Nájdeš tu:
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/...ElVRS82XzBfQkw!

alebo v prílohe
1 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Chybička se vloudila . V prílohe požadované .
1 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Užaj som si uložil do PC. Kočky ďakujem Vám.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Skúsim vo všeobecnosti k danej téme:

Ak osoba k 31.12.2008 nedosiahla obrat 1,5 mil. Sk nie je povinná registrovať sa za platiteľa DPH k 20.1.2008 (ide o obdobie od 1.1. 2008-31.12.2008-obdobie 12 kal. mesiacov). Povinnosť registrácie vyplýva, ak sa dosiahol stanovený limit 1,5 mil. Sk.

Ak osoba za obdobie od 1.2.2008-31.01.2009 dosiahne obrat 35 tis. EUR, čo je v prepočte 1,054410 Sk je povinná sa registrovať za platiteľa DPH do 20.02.2009. Dosiahla zákonom stanovený limit 35 tis. EUR.
Táto osoba sa stáva automaticky 1/4 ročným platiteľom DPH. Podáva DP za 1/4, t.j do 25.4.2009.

Táto osoba sa riadi par. 77 z o DPH. Základným ZO je kalendárny mesiac, ak je obrat nižší ako zákonom stanovená hranica, ZO je kalendárny štvrťrok.

Platiteľ si však môže za ZO zvoliť namiesto 1/4 kalendárny mesiac, pričom musí toto rozhodnutie oznámiť DU (listom v zmysle daného par., že si vyberá za ZO mesiac). Súhlas DU so zmenou ZO sa DU nevyžaduje. A táto zmena ZO je možná od prvého mesiaca nasled. po uplynutí kal. 1/4-roka a je platná do konca kalendárneho roka, t.j. 31.12.2009. (teda za 1/4 som už mes. platiteom DPH, podávam DP do 25. dňa kal. mesiaca).

Pr. Zaregisrovala som sa za platiteľa DPH 20.2.2009, stávam sa 1/4 platiteľom DPH. Ibaže tento 1/4 rok mi akosi nevyhovuje, pretože mávam NO, tak oznámim DU, že sa chcem stať mes. platiteľom DPH. Musím požiadať DU do 31.3.2009. Na základe oznámenia sa stávam mes. platiteľom DPH. A za ZO 1.4.2008-30.04.2009 už podávam DP DPH mes.. teda do 25.5.2008. Mesačným platiteľom ostávam až do konca roka - 31.12.2009, i keď by mi to nemalo vyhovovať. Jednoducho som túto skutočnosť oznámila DU.

Ak nedosiahnem hranicu do 31.12,2009, ako mes. platiteľ a chcem mať ZO kal. mesiac, opať oznámim DU, že chcem byť mes. platiteľom DPH. Ak neoznámim stávam sa automaticky platiteľom 1/4-čným.

(takto chápem uvedený par, a teda i z o DPH, toje názor)
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
betka Pozri príspevok
Ak nedosiahnem hranicu do 31.12,2009, ako mes. platiteľ a chcem mať ZO kal. mesiac, opať oznámim DU, že chcem byť mes. platiteľom DPH. Ak neoznámim stávam sa automaticky platiteľom 1/4-čným.

(takto chápem uvedený par, a teda i z o DPH, toje názor)
Si toho názoru, že ak chcem byť mesačným platiteľom od 1.1., na oznámenie v januári je neskoro?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

betka Pozri príspevok
Pr. Zaregisrovala som sa za platiteľa DPH 20.2.2009, stávam sa 1/4 platiteľom DPH. Ibaže tento 1/4 rok mi akosi nevyhovuje, pretože mávam NO, tak oznámim DU, že sa chcem stať mes. platiteľom DPH. Musím požiadať DU do 31.3.2009. Na základe oznámenia sa stávam mes. platiteľom DPH. A za ZO 1.4.2008-30.04.2009 už podávam DP DPH mes.. teda do 25.5.2008. Mesačným platiteľom ostávam až do konca roka - 31.12.2009, i keď by mi to nemalo vyhovovať. Jednoducho som túto skutočnosť oznámila DU.


(takto chápem uvedený par, a teda i z o DPH, toje názor)
S podčiarknutým si dovolím nesúhlasiť . Takáto lehota nie je . Zajtra napíšem dopyt na DR SR .
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
To je dobrý nápad.
Pohrabala som sa tu trochu a našla som toto:
http://www.porada.sk/788519-post6.html

Janka je toho názoru, že Platí forma OZNÁMENIA vopred
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Rozalka Pozri príspevok
Si toho názoru, že ak chcem byť mesačným platiteľom od 1.1., na oznámenie v januári je neskoro?
Ja zdielam názor , že nie je neskoro , ale netvrdím na 100%.
Ale sa mi zdá , že nemáme v tom jasno a preto by bolo zaujímavé podať dopyt na DRSR.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Čítajme ešte raz, prepáčte mám starý zákon, kt. je v Sk, ale myslím, že pre pochopenie problematiky to nevadí.

§ 77
Zdaňovacie obdobie


(1) Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.

(3) Ak platiteľ za predchádzajúci kalendárny rok nedosiahol obrat a predpokladá, že za kalendárny rok, v ktorom sa stal platiteľom, dosiahne obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.

(5) Ak je na platiteľa právoplatne vyhlásený konkurz alebo ak je platiteľovi povolené vyrovnanie alebo potvrdené nútené vyrovnanie, končí sa prebiehajúce zdaňovacie obdobie platiteľa dňom, ktorý predchádza vyhláseniu konkurzu, alebo dňom, ktorý predchádza povoleniu vyrovnania. Ďalšie zdaňovacie obdobie platiteľa sa začína dňom právoplatného vyhlásenia konkurzu alebo dňom povolenia vyrovnania alebo dňom potvrdenia núteného vyrovnania a končí sa posledným dňom kalendárneho mesiaca, v ktorom bol právoplatne vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie. Po skončení zdaňovacieho obdobia podľa druhej vety je zdaňovacím obdobím takého platiteľa kalendárny mesiac. Ak ide o platiteľa, ktorému bolo povolené vyrovnanie, je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac do konca kalendárneho roka, v ktorom bolo povolené vyrovnanie, a pre nasledujúci kalendárny rok sa určí zdaňovacie obdobie podľa odsekov 1 až 4.

(6) Dňom zrušenia konkurzu sa končí prebiehajúce zdaňovacie obdobie platiteľa. Ďalšie zdaňovacie obdobie platiteľa sa začína dňom nasledujúcim po zrušení konkurzu a končí sa posledným dňom kalendárneho mesiaca, v ktorom bol konkurz zrušený. Po skončení zdaňovacieho obdobia podľa druhej vety je zdaňovacím obdobím takého platiteľa kalendárny mesiac, a to až do konca kalendárneho roka, v ktorom bol konkurz zrušený, a pre nasledujúci kalendárny rok sa určí zdaňovacie obdobie podľa odsekov 1 až 4.


Odsek 4 mi hovorí vlastnými slovami, že: Ak by som náhodou dala listom oznámenie DU, že chcem byť mes. platiteľom, logicky mi vyplýva že do 31.3.2009, pretože do tohto obdobia som 1/4 ročným platiteľom, a dám im vedieť o tejto skutočnosti do tohto obdobia, stávam sa mesačným platiteľom DPH od 1,4.2009, teda po uplynutí kalend. štvrťroka a teda sa stávam mesačným platiteľom, musím však byť ním až do konca roka 2009, nemôžem si opať zmyslieť 1.7, že chcem byť 1/4-ročným.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať