Zavrieť

Porady

registracia DPH

od kedy musim vyplnit registračný formular na DPH ešte nemám uzavretý rok ale klient uz má obrat cez 1500000 aj ked nemam uzavretý rok môžem ho zaregistrovať na platcu DPH od 1.1.2009 alebo az 1.2.2009

dakujem
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

betka Pozri príspevok
Dievčatá, nechcem byť tak celkom , ale zoberme si, že naša 511 hovorí o niečom.........

A na druhej strae si zoberme nejaké tie KR, kt. mi taktiež hovoria o niečom:
Ak nechcem zahrniavať KR do základu dane roka 2008 som povinná oznámiť správcovi dane najneskôr do 31.12.2007. že nebudú súčasťou ZD roka 2008. Nemám tu lehotu do nejakého 15-dňa, t.j. 15.1.2008 podľa správy?. Alebo sa mýlim???

Kde je pravda? Niekedy sa ťažko číta mimo riadkov, a niekedy sa to ani nedá
... lenže na KR je lehota jasne daná:
§ 17 ods.17 Zákona o dani z príjmov
(17) Ak daňovník pred začatím zdaňovacieho obdobia doručí správcovi oznámenie o nezahrnovaní kurzových rozdielov vznikajúcich v účtovníctve z dôvodu nezrealizovaného inkasa pohľadávok alebo neuhradených platieb záväzkov ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, do základu dane v období, v ktorom o nich účtuje, zahrnú sa tieto rozdiely do základu dane v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k inkasu alebo odpisu pohľadávky alebo platbe alebo odpisu záväzku. V zdaňovacom období, v ktorom tento daňovník doručí správcovi dane oznámenie o ukončení nezahrnovania týchto kurzových rozdielov do základu dane, zahrnie do základu dane aj Kurzové rozdiely vyčíslené v účtovníctve, nezahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Podľa 511 registrujem alebo oznamujem:
- registrácia na povolenie alebo oprávnenie na podnikanie, na prenájom
- oznamujem zriadenie stálej revádzkárne..
- registrácia na zrážanie dane, alebo preddavkov na daň
- oznamujem zánik daňovej povinnosti pri niektorej z daní

Skúste mi napísať odsek, čo oznamujem ešte konktétnejšie pri tomto spôsobe.

Ja som sa regostrovala za platiteľa DPH. Ak by mi zanikla povinnosťz dane DPH, som povinná podľa odseku 7 správy daní a poplatkov. Túto skutočnosť oznamujem. Tieto skutočnosti sú v par. 31 taxat.vymedzené.
Oznámenie o zmene ZO DPH mi vymedzuje zákon o DPH.

A už sa nevadím.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

betka Pozri príspevok
Podľa 511 registrujem alebo oznamujem:
- registrácia na povolenie alebo oprávnenie na podnikanie, na prenájom
- oznamujem zriadenie stálej revádzkárne..
- registrácia na zrážanie dane, alebo preddavkov na daň
- oznamujem zánik daňovej povinnosti pri niektorej z daní

Skúste mi napísať odsek, čo oznamujem ešte konktétnejšie pri tomto spôsobe.

Ja som sa regostrovala za platiteľa DPH. Ak by mi zanikla povinnosťz dane DPH, som povinná podľa odseku 7 správy daní a poplatkov. Túto skutočnosť oznamujem. Tieto skutočnosti sú v par. 31 taxat.vymedzené.
Oznámenie o zmene ZO DPH mi vymedzuje zákon o DPH.

A už sa nevadím.
§ 31 hovorí o všetkých registráciách a oznamovacích povinnostiach.


9/ Registrácia alebo oznámenie podľa tohto zákona alebo osobitného zákona 6eb) sa predkladá správcovi dane....

Pozn. 6eb hovorí o zákone o DPH

neoznamujeme len zánik dane, ale každú zmenu registrácie a zmena zdaňovacieho obdobia je zmenou registrácie DPH, tam sme sa zaškrtnutím určili na kvartálneho platiteľa....

P.s. mrzí ma, že máš pocit, že sa vadíme...
Ešte Ťa poprosím, Ty máš také stanovisko z DÚ, lebo vyššie píšeš, že si rada, že Ti správca všetko píše
Naposledy upravil evina : 11.01.09 at 19:52
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Aké vadenie ? Toto je náhodou užitočná debata. Určite užitočnejšie vynaložený čas ako darebákom vyhľadávať to, čo by si aj sami mohli, len sa im nechce .
A pre menej znalých je tu aspoň pekný prierez rôznymi oznamovacími povinnosťami .
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Toto bol citát odpísaný od slova do slova z r. 2007

V zmysle par. 77/4 zákona 2222/2004 o DPH podľa odseku 2 alebo 3 (platiteľ u kt. je ZO kalendárny štvrťrok) si môže zvoliť za ZO kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne DU. Zmenu ZO môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené ZO platí do konca kalendárneho roka.

Na základe uvedeného upozorňujeme platiteľov DPH, kt. v zmysle 77/4 zákona 222/2004 o DPH v znení neskorších predpiso zvolili za ZO kalendárny mesiac napriek tomu, že nedosiahli zákonom požadovaný obrat, že takto nimi zvolené ZO platí v zmysle citovaných ustanovení zákona len do 31.12. príslušného kalendárneho roka. V prípade, že aj naďalej (napriek tomu, že nedosahli zákonom stanovený obrat-najmenej 10 mil. Sk za predchádzajúci kalendárny rok) chcú mať ZO kalendárny mesiac, sú povinný do 31.12. príslušného kalendárneho roka písomne oznámiť správcovi dane, že od 1.1. nasledujúceho roka chcú mať zvolené ZO kalendárny mesiac.

V prípade, že tak neurobia a v predchádzajúcom kalendárnom roku nedosiahli obrat najmenej 10 mil. Sk, od 1.1 nasledujúceho roka je pre nich ZO kalendárny štvrťrok.

Dokonca i tičným bolo zvýrazňované ako v pripnutom linku.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Betka, ale ako čítam tak čítam, nikde nevidím, že ak som mala napr. v roku 2008 obrat menej ako 10 mil., bola Q platiteľ DPH a chcem byť od 1.1.2009 mesačný platiteľ, musím to oznámiť do 31.12.2008 ...
Okrem toho si myslím, že ide o krásny príklad k § 13 ods.1 Zákona o správe daní a poplatkov.
... alebo mám slabé oči .
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

betka Pozri príspevok
Toto bol citát odpísaný od slova do slova z r. 2007

V zmysle par. 77/4 zákona 2222/2004 o DPH podľa odseku 2 alebo 3 (platiteľ u kt. je ZO kalendárny štvrťrok) si môže zvoliť za ZO kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne DU. Zmenu ZO môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené ZO platí do konca kalendárneho roka.

Na základe uvedeného upozorňujeme platiteľov DPH, kt. v zmysle 77/4 zákona 222/2004 o DPH v znení neskorších predpiso zvolili za ZO kalendárny mesiac napriek tomu, že nedosiahli zákonom požadovaný obrat, že takto nimi zvolené ZO platí v zmysle citovaných ustanovení zákona len do 31.12. príslušného kalendárneho roka. V prípade, že aj naďalej (napriek tomu, že nedosahli zákonom stanovený obrat-najmenej 10 mil. Sk za predchádzajúci kalendárny rok) chcú mať ZO kalendárny mesiac, sú povinný do 31.12. príslušného kalendárneho roka písomne oznámiť správcovi dane, že od 1.1. nasledujúceho roka chcú mať zvolené ZO kalendárny mesiac.

V prípade, že tak neurobia a v predchádzajúcom kalendárnom roku nedosiahli obrat najmenej 10 mil. Sk, od 1.1 nasledujúceho roka je pre nich ZO kalendárny štvrťrok.

Dokonca i tičným bolo zvýrazňované ako v pripnutom linku.
No k tomu som písala už vyššie, nevedela som, že to je ono. To platí podľa mňa pre tých, ktorí sú už v roku 2008 mesačnými /bez obratu 10.mil./ a chcú byť aj ďalej v roku 2009. To oznámenie im platíí len do konca kalendárneho roka tak musia znova do 31.12.

Ak by som sa aj mýlila, pri všetkej snahe nevidím oporu v § 77 zákona. Ten nerieši žiadnu lehotu dokedy oznámiť, len to, že mesačné platiteľstvo po doručenom oznámení mi platí do konca kalendárneho roka. A myslím si, že dokonca aj Tí, ktorí chcú ďalej pokračovať majú čas do 15 dní od vzniku skutočností.....

§77
a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.
Teda hovorí o platnosti zda§ovacieho obdobia a nie dokedy som to povinná oznámiť. Takže teraz som si to prečítala znova a podľa toho čo vidím ja majú všetci čas na Oznámenie do 15 dní....alebo ešte som ochotná pripustiť -ako určí správca, čo však nie je všobšcne záväzný predpis. O.i. Ja 31.12. ani neviem obrat a môžem ho prešvihnúť nad 10 mil... .
Naposledy upravil evina : 11.01.09 at 20:10
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

OK, OK dievčatá. Ja som konala vo vlastnom záujme. Ak by som niečo pokašľala len tým, že by som to náhodou neodovzdala do konca roka, a malo by to tak byť, dostala by som firmu, kt. robím účto do veľmi pekelnej situácie, určite až do krachu. Takže sa nevadím a som rada, že som tak uskutočnila. Moje subjekty beriem vážnejšie ako seba. Sebe vždy všetko dose...m, alebo zmeškám lehoty. Som jednoducho darebáčka vo svojom.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

betka Pozri príspevok
OK, OK dievčatá. Ja som konala vo vlastnom záujme. Ak by som niečo pokašľala len tým, že by som to náhodou neodovzdala do konca roka, a malo by to tak byť, dostala by som firmu, kt. robím účto do veľmi pekelnej situácie, určite až do krachu. Takže sa nevadím a som rada, že som tak uskutočnila. Moje subjekty beriem vážnejšie ako seba. Sebe vždy všetko dose...m, alebo zmeškám lehoty. Som jednoducho darebáčka vo svojom.
Iste opatrnosť je vždy lepšia.... ale aj tak si myslím, že mesačným platiteľom by ste sa stali aj za skutočnosti, že by ste túto zmenu neoznámili ,čomu by Vás asi správca vyzval hne´d po podaní mesačného DP /to je nakoniec aj ďalej v zákone 511 písané.../. Mesačné platiteľstvo by Vám nemohol zrušiť a mohol by Vás potentočkovať za nesplnenie oznamovacej povinnosti...
ale ešte si to overím a napíšem ...
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Našla som iba takéto prkotiny, kde nie sú dátumy a iba o tom diskutujeme, nič nové.

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvita...euro_dphzi.pdf

http://www.uctovnictvo.sk/index2.php...o_pdf=1&id=323


Tu sú aspoň nejaké dátumy. ALE je to také STARÉ, ..........................


Správne určenie zdaňovacieho obdobia platiteľa DPH od 1. januára 2003
tm.jpg (458 bytes)

Určenie zdaňovacieho obdobia platiteľa dane z pridanej hodnoty sa riadi ustanoveniami § 40 zákona č. 289/1995 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“).

Zdaňovacie obdobie platiteľa DPH je kratšie ako kalendárny rok. Je to buď kalendárny mesiac alebo kalendárny štvrťrok. Platiteľ DPH určuje a je zodpovedný za správne určenie svojho zdaňovacieho obdobia pre DPH sám. Zdaňovacie obdobie platiteľovi nestanovuje správca dane. Z § 40 zákona vyplýva, že zdaňovacie obdobie je platiteľ povinný určiť na každý kalendárny rok vždy od 1. januára kalendárneho roku, nakoľko podľa § 40 zákona pri určení zdaňovacieho obdobia sa vychádza z obratu dosiahnutého za predchádzajúci kalendárny rok. Platiteľ v prvom rade teda správne určí dosiahnutý obrat za predchádzajúci kalendárny rok. Obrat na účely zákona o DPH vymedzuje § 2 ods. 6 písm. e) zákona [do 31. 12. 2002 § 2 ods. 5 písm. e) zákona].

Obratom sú príjmy a výnosy za zdaniteľné plnenia v tuzemsku bez plnení oslobodených od dane podľa § 26 zákona, prípadne znížené o daň na výstupe. Je potrebné si uvedomiť, že do obratu sa započítavajú príjmy a výnosy za zdaniteľné plnenia, ktorých miestom plnenia v zmysle § 6 zákona je tuzemsko. Príjmy a výnosy za zdaniteľné plnenia s miestom plnenia mimo tuzemska nie sú na účely citovaného zákona obratom. Obratom taktiež nie sú na tento účel príjmy a výnosy za plnenia, ktoré v zmysle zákona nie sú zdaniteľnými plneniami, a to napr. plnenia podľa § 2 ods. 4 zákona (do 31. 12. 2002 § 2 ods. 3 zákona) a prevod pozemkov [§ 2 ods. 1 písm. c) zákona]. Do uvedených príjmov a výnosov na účely zistenia obratu pre DPH sa tiež nezapočítavajú ani príjmy a výnosy za zdaniteľné plnenia oslobodené od dane podľa § 26 zákona. Na účely určenia obratu platiteľ dane započítava príjmy a výnosy, ktoré tvoria obrat, znížené o daň na výstupe, čo znamená príjmy a výnosy za zdaniteľné plnenia v tuzemsku bez dane na výstupe.

Potreba a význam definície obratu na účely zákona o DPH sú dôležité najmä z dôvodu:

*

zistenia, či osoba podliehajúca dani je alebo nie je povinná registrovať sa (predložiť žiadosť o registráciu za platiteľa dane na príslušnom daňovom úrade) ako platiteľ DPH podľa § 4 zákona,
*

zistenia, či platiteľ dane spĺňa podmienky a môže požiadať o zrušenie registrácie platiteľa dane podľa § 43 ods. 1 zákona,
*

správnosti určenia zdaňovacieho obdobia platiteľa podľa § 40 zákona.

Podľa § 40 zákona je zdaňovacím obdobím platiteľa kalendárny mesiac, s výnimkou, ak platiteľ nedosiahne za predchádzajúci kalendárny rok obrat 10 mil. Sk a viac. Teda ak dosiahne obrat za predchádzajúci kalendárny rok nižší ako 10 mil. Sk, jeho zdaňovacím obdobím je potom kalendárny štvrťrok. Platiteľ dane dňom 1. januára každého roka určí svoje zdaňovacie obdobie podľa obratu dosiahnutého v predchádzajúcom kalendárnom roku.

Od 1. januára 2003 nastávajú v § 40 zákona dve závažné zmeny:

1. Ruší sa § 40 ods. 3 zákona: V znení platnom do 31. 12. 2002 platiteľ dane, na ktorého sa pri určení zdaňovacieho obdobia vzťahoval § 40 ods. 2 zákona, jeho zdaňovacím obdobím teda bol kalendárny štvrťrok, mohol si určiť ako zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť mal povinnosť oznámiť daňovému úradu. Tým, že sa ruší § 40 ods. 3 zákona, pre platiteľa dane platí určenie zdaňovacieho obdobia podľa § 40 ods. 1 alebo 2 zákona, a to buď kalendárny mesiac alebo kalendárny štvrťrok tak, ako mu to vyplýva z dosiahnutého obratu za predchádzajúci kalendárny rok. Takto určené zdaňovacie obdobie nemôže platiteľ zmeniť. Od 1. 1. 2003 môže byť zdaňovacím obdobím platiteľa iba také zdaňovacie obdobie, ktoré mu vychádza z dosiahnutého obratu roku 2002, a to:

*

ak platiteľ za rok 2002 dosiahne obrat 10 mil. Sk a viac, potom jeho zdaňovacím obdobím v roku 2003 je kalendárny mesiac,
*

ak platiteľ za rok 2002 dosiahne obrat nižší ako 10 mil. Sk, potom jeho zdaňovacím obdobím v roku 2003 je kalendárny štvrťrok.

2. Platitelia, ktorí vykonávajú zda- niteľné plnenia spoločne na základe zmluvy o združení, určia svoje zdaňovacie obdobie po roku 2003 (teda pre rok 2003 a následné roky) podľa § 40 ods. 1 a 2 zákona, teda podľa dosiahnutého celkového obratu za predchádzajúci kalendárny rok. Od 1. 1. 2002 (pre rok 2002) pre platiteľov, ktorí vykonávali zdaniteľné plnenia spoločne na základe zmluvy o združení, podľa § 40 ods. 2 zákona (posledná veta) a § 46b ods. 6 zákona platilo, že ich zdaňovacím obdobím je iba kalendárny mesiac. Tieto ustanovenia zákona sa od 1. 1. 2003 menia takto:

*

z § 46b zákona sa vypúšťa ustanovenie ods. 6 a súčasne v § 40 ods. 2 sa ruší druhá veta, ktorá stanovovala, že toto ustanovenie, ktoré definuje štvrťročné zdaňovacie obdobie, sa nevzťahuje na platiteľov vykonávajúcich zdaniteľné plnenia spoločne na základe zmluvy o združení,
*

v § 40 ods. 2 zákona posledná veta znie: „Platitelia, ktorí vykonávajú zdaniteľné plnenia spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do celkového obratu obraty jednotlivých osôb a ich spoločný obrat.“

Aj platitelia vykonávajúci zdaniteľné plnenia spoločne na základe zmluvy o združení sú teda od 1. 1. 2003 povinní určiť svoje zdaňovacie obdobie na základe dosiahnutého obratu v predchádzajúcom roku (roku 2002), ktorý určia ako celkový obrat. Do celkového obratu započítajú obraty jednotlivých osôb v združení a ich spoločný obrat. Pokiaľ tento celkový obrat za rok 2002 dosiahne 10 mil. Sk a viac, potom je zdaňovacím obdobím pre rok 2003 u všetkých platiteľov v združení kalendárny mesiac, teda zdaňovacie obdobie určené podľa § 40 ods. 1 zákona o DPH. Ak tento celkový obrat je za rok 2002 nižší ako 10 mil. Sk, potom je zdaňovacím obdobím pre rok 2003 u všetkých platiteľov v združení kalendárny štvrťrok, teda zdaňovacie obdobie určené podľa § 40 ods. 2 zákona o DPH.

Novoregistrovaný platiteľ dane často nesprávne postupuje pri určení svojho prvého zdaňovacieho obdobia. Prvým zdaňovacím obdobím je kalendárny mesiac (pri mesačnom zdaňovacom období) a kalendárny štvrťrok (pri štvrťročnom zdaňovacom období), v ktorom sa osoba podliehajúca dani stala platiteľom (§ 40 ods. 3 zákona). Zdaňovacie obdobie novoregistrovaného platiteľa je určené podľa § 40 ods. 1 a 2 zákona. Ak sa osoba podliehajúca dani stane platiteľom v priebehu kalendárneho mesiaca alebo kalendárneho štvrťroka, začína plynúť prvé zdaňovacie obdobie odo dňa, kedy sa stala platiteľom, teda odo dňa, od ktorého bola registrovaná ako platiteľ dane (§ 40 ods. 4 zákona o DPH).

Príklad č. 1:
Platiteľ mal v roku 2002 štvrťročné zdaňovacie obdobie stanovené podľa obratu dosiahnutého v roku 2001, ktorý dosiahol vo výške 8,5 mil. Sk. V roku 2002 jeho obrat dosiahol výšku 13,8 mil. Sk, čo je nad 10 mil. Sk, a preto sa mení jeho zdaňovacie obdobie zo zákona od 1. 1. 2003 na kalendárny mesiac. Od 1. 1. 2003 je povinný správať sa ako platiteľ s mesačným zdaňovacím obdobím, t. j. v roku 2003 podá prvé daňové priznanie za mesiac január 2003 do termínu 25. 2. 2003.

Príklad č. 2:
Platiteľ mal neustále a tiež v roku 2002 zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac, i keď podľa dosiahnutého obratu za kalendárny rok malo byť jeho zdaňovacie obdobie kalendárny štvrťrok. Platiteľ využil § 40 ods. 3 zákona s tým, že pokiaľ sa na neho vzťahoval pri určení zdaňovacieho obdobia § 40 ods. 2 zákona, mohol svoje zdaňovacie obdobie určiť ako kalendárny mesiac.

V roku 2002 dosiahol obrat vo výške 8,5 mil. Sk. Je povinný od 1. 1. 2003 správať sa ako platiteľ so štvrťročným zdaňovacím obdobím, t. j. v roku 2003 podá prvé daňové priznanie za I. kalendárny štvrťrok 2003 do termínu 25. 4. 2003. Platiteľ už nemá možnosť určiť si zdaňovacie obdobie ako kalendárny mesiac.

Príklad č. 3:
Sú traja platitelia – fyzické osoby A, B a C, ktorí v roku 2002 vykonávali zdaniteľné plnenia spoločne na základe zmluvy o združení. V zmysle platných ustanovení § 46b ods. 6 a § 40 ods. 2 zákona v roku 2002 bol zdaňovacím obdobím všetkých troch platiteľov kalendárny mesiac. Uzavreli zmluvu o združení na vykonávanie maliarskych a natieračských prác a iných drobných stavebných prác. Prvý subjekt A a druhý subjekt B nevykonávajú okrem tejto činnosti žiadnu inú činnosť. Tretí subjekt C okrem týchto činností má aj maloobchodnú predajňu. Na účely stanovenia zdaňovacieho obdobia pre rok 2003 musia sledovať svoj celkový obrat.

Variant I.:

Za rok 2002 dosiahli príjmy:

*

za činnosti združenia 6 235 820 Sk
*

subjekt C za maloobchodnú predajňu 3 726 280 Sk

Celkový obrat 9 962 100 Sk.

Zdaňovacím obdobím všetkých troch platiteľov v roku 2003 bude kalendárny štvrťrok. Platitelia v roku 2003 podajú prvé daňové priznanie za I. kalendárny štvrťrok 2003 do termínu 25. 4. 2003. Platitelia nemajú možnosť určiť si zdaňovacie obdobie ako kalendárny mesiac.

Variant II.:

Za rok 2002 dosiahli príjmy:

*

za činnosti združenia 6 235 820 Sk
*

subjekt C za maloobchodnú predajňu 5 726 280 Sk

Celkový obrat 11 962 100 Sk.

Zdaňovacím obdobím všetkých 3 platiteľov v roku 2003 bude kalendárny mesiac. Platitelia v roku 2003 podajú prvé daňové priznanie za január 2003 do termínu 25. 2. 2003. Platitelia si nemôžu určiť zdaňovacie obdobie ako kalendárny štvrťrok.

Príklad č. 4:
Osoba podliehajúca dani je registrovaná ako platiteľ DPH od 11. februára 2003. Jej zdaňovacím obdobím je kalendárny mesiac, nakoľko za predchádzajúci rok (rok 2002) dosiahla obrat viac ako 10 mil. Sk. Jej prvým zdaňovacím obdobím je mesiac február 2003, a to odo dňa, kedy sa stala platiteľom, t. j. od 11. 2. 2003 (§ 40 ods. 4 zákona platného od 1. 1. 2003). Za zdaňovacie obdobie je povinná do 25. marca 2003 predložiť daňové priznanie ako za svoje prvé zdaňovacie obdobie. V tomto daňovom priznaní uvedie údaje o prijatých a uskutočnených zdaniteľných plneniach za obdobie od 11. – 28. februára 2003.

Príklad č. 5:
Osoba podliehajúca dani sa stane platiteľom od 1. februára 2003. Jej zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok, nakoľko za predchádzajúci rok (rok 2002) nedosiahla obrat 10 mil. Sk. Jej prvým zdaňovacím obdobím je I. kalendárny štvrťrok 2003 a je povinná do 25. apríla 2003 predložiť daňové priznanie za prvé zdaňovacie obdobie, v ktorom uvedie údaje o prijatých a uskutočnených zdaniteľných plneniach za obdobie od 1. februára do 31. marca 2003.

Príklad č. 6:
Osoba podliehajúca dani začala podnikať od 1. februára 2003, podala žiadosť o registráciu za platiteľa DPH a stane sa platiteľom od 1. mája 2003. V roku 2002, nakoľko nepodnikala, nedosiahla žiadny obrat, preto na určenie zdaňovacieho obdobia je dôležité, aký obrat predpokladá v kalendárnom roku 2003. Predpokladá, že v roku 2003 dosiahne obrat nižší ako 10 mil. Sk. Jej zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok. Jej prvým zdaňovacím obdobím je II. kalendárny štvrťrok 2003 a je povinná do 25. júla 2003 predložiť daňové priznanie za svoje prvé zdaňovacie obdobie, v ktorom uvedie údaje o prijatých a uskutočnených zdaniteľných plneniach za obdobie od 1. mája do 30. júna 2003.

Ing. Helena Kováčiková
.
ld.jpg (555 bytes)

Späť
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Baby jedny zákonné Vy mi nedáte spať? Opäť som zapla počítač.

Iba také úvahy:
Čo oznamujem?
- vznik a zánik nejakej povinnosť voči DU.

Ak mám zmenu ZO ide o oznamovaciu povinnosť v zmysle 511?
- podľa mňa nie. Nejde o lehoty v zmysle tohto zákona.

511 mi hovorí, o oznamovacej povinnosti.

Par. 77 mi automaticky hovorí.
Ak nedosiahnem obrat 10 mil Sk (som v Sk, eurá ešte nepočítam), od 1.1.2009 mám ZO automaticky 1/4-ročné (odsek 2,3).

Čo chcem vlastne 1.1.2009 oznámiť?
- že chcem mať ZO kalednárny mesiac?
- dá sa niečo spätne preoznámiť?
Automaticky som 1/4 platiteľ.

Mám nejakú povinnosť? Chcem mať nejakú povinnosť? Vzniklo mi niečo povinné na oznámenie?
Asi nie.
Možno som sa mala zbadať skôr a dať v roku 2008 citujem: a túto skutočnosť písomne oznámi DU.

Podľa môjho názoru, ak by sa ma dotýkala 511 a jej oznamovacia povinnosť k uvedenej dani, potom by mala byť znenie uvedenej 77/4 nasledovné:
Platiteľ podľa odseku 2 a 3 si môže zvoliť za ZO kalendárny mesiac a táto skutočnosť podlieha oznamovacej povinnosti.

Podľa mňa sú oznamovacia povinnosť a skutočnosť o oznámení dve rôznorodé veci. (asi mi už šibe)

V rámci oznamovacej povinnosti mám povinnosti, kt. nesie par. 31 (môžem brať do úvahy par. 13 zákona o správe, ako ste už baby uviedli, ale myslím, že tieto lehoty sú zrejme nie s kostolným poriadkom. Ak by som poslala oznámenie - nie oznamovaciu povinnosť, že chcem byť mesačným platiteľom DPH, mohla som tak učiniť v zmysle tohto par. telegraficky, faxom, elektronicky do 31.12.2008 a na základe tohto potom doručím správcovi........)

Idem spať, čaute
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Betka nekomplikuj sebe sa ...
Zákon o DPH Ti dovoľuje si po skončení štvrťroka zmeniť zdaňovacie obdobie od 1. nasledujúceho mesiaca. Dáva Ti len dve povinnosti - oznámiť to DÚ /je to oznamovacia povinnosť podľa mňa/ a mať toto obdobie do konca kalendárneho roka /do tohto obdobia platí aj uvedené oznámenie/. Ty predsa môžeš zmeniť zdaňovacie obdobie aj k 1.7. Zákon o DPH Ti nepredpisuje žiadnu lehotu, ktorú musíš na toto oznámenie dodržať, ja ani nikde nevidím, že to mám urobiť vopred, ale patrilo by sa do podania DP za daný štvrťrok aspoň ..... Ak nechceš akceptovať tú 15 dňovú lehotu /ktorú by som ja akceptovala/ z 511 prosím, ale potom máš priestor ešte väčší-lebo v zákone o DPH nemáš žiadnu lehotu... aspoň ja to tak vidím

P.s. Kto sa bojí , nech to oznámi vopred, ve´d tým sa nič nepokazí...Rozhodnutie mesačného platiteľa predpokladám nepadne za jeden deň...
0 0
Monika V. Monika V.

Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

Ešte raz sa vrátim k mojej včerajšej otázke, pretože aj keď pri príjme za 1/2008 - 12/2008 - 1 239 640,-Sk sa netreba do 20.1.2009 prihlásiť na DPH, po opätovnom prečítaní zákona som to pochopila tak, že sa ale treba prihlásiť do 20.2.2009. Za 2/2008 - 1/2009 je príjem 1 046 440,-Sk, a hranica 35000€ by sa nepresiahla. Je to teda tak, že ak 31.12.2008 prekročím 35000€, nemusím sa prihlásiť na DPH do 20.1.09, ale aj tak sa musím do 20.2.09 a výsledok je vlastne ten istý len s mesačným oneskorením?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Monika V. Pozri príspevok
Ešte raz sa vrátim k mojej včerajšej otázke, pretože aj keď pri príjme za 1/2008 - 12/2008 - 1 239 640,-Sk sa netreba do 20.1.2009 prihlásiť na DPH, po opätovnom prečítaní zákona som to pochopila tak, že sa ale treba prihlásiť do 20.2.2009. Za 2/2008 - 1/2009 je príjem 1 046 440,-Sk, a hranica 35000€ by sa nepresiahla. Je to teda tak, že ak 31.12.2008 prekročím 35000€, nemusím sa prihlásiť na DPH do 20.1.09, ale aj tak sa musím do 20.2.09 a výsledok je vlastne ten istý len s mesačným oneskorením?
Pozrite priložený dokument , je to tam vysvetlené aj s príkladom .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
betka Pozri príspevok
Baby jedny zákonné Vy mi nedáte spať? Opäť som zapla počítač.
Betka ja som už v sobotu nemohla spať , lebo sme sa s Rozalkou nevedeli dohodnúť , že kde je pravda ohľadne § 77 a ozn.povinnosti
Rozalka zdielala názor , ktorý sa stotožňuje s Vašim a ja som si zasa tvrdila svoje , tak ako som uvádzala v príklade v predchádzajúcom príspevku http://www.porada.sk/913051-post44.html a vlastne prikláňam sa k názoru eviny .
Ale o tom to je , že vlastne chceme docieliť , aby nám táto problematika okolo oznamovania bola jasná . Už som aj ja poslala dopyt na DRSR , tak sa teším na odpoveď.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Monika V. Pozri príspevok
Poprosila by som niekoho, kto by mi mohol potvrdiť alebo vyvrátiť máj názor, a to: či obrat v JÚ sú všetky príjmy - aj za faktúry z predchádzajúcich rokov, spolu s preplatkom ZP!?
Ide o moju kamarátku a príjmy za 1/2008 - 12/2008 sú 1 249 890,-Sk - predpokladám, že do 20.1.2009 sa nemusí prihlásiť ako platca DPH NEMUSÍ, a za 2/2008 - 1/2009 je 1 056 690,-Sk, MUSÍ K 20.2.2009 čo je tesné, ak hranica je 35000€.
odpoveď v texte, a už vieš príjmy za 1/2009 ???
0 0
Monika V. Monika V.

Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

Ďakujem Zita5, takýchto príkladov už som prešla viac, ale v mojom prípade je príjem za 2/2008-12/2008 1 046 440,- Sk a v 1/2009 nič. Takže by to 35000€ nemalo presiahnuť. Zarazila ma len veta v poradcovi 4-5, že "može nastať situácia, že obrat k
31.12.08 pri prepočte ba menueuro bude predstavovať 35000€. V takomto prípade zdaniteľná osoba nie je povinná podať žiadosť o registráciu do 20.1.09. Najneskôr však musí podať do 20.2.09." Pre toto hľadám riešenie na môj konkrétny prípad, lebo sa mi to nezdá, aj keď to asi bude pravda.
0 0
Monika V. Monika V.

Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

za 1/2009 nebudú žiadne príjmy
0 0
Monika V. Monika V.

Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

ekopo Pozri príspevok
odpoveď v texte, a už vieš príjmy za 1/2009 ???
za 1/2009 nebudú žiadne príjmy
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať