Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
korki80 korki80

korki80 je offline (nepripojený) korki80

katiq Pozri príspevok
ahojte, mne tiez zobrali zmenu vz v pohode ale bolo to 15.12.08,zatial ziaden list tak cakam...mna skor zaujima ci aj pri zruseni terajsieho dnp a prihlaseni sa nanovo plati to, ze vymeriavaci zaklad sa moze menit az po 6mes....????teraz som od januara 09 dnp minimum(zmenila som to v decembri) v pripade, ze nepojdem na matersku v 09 ale az v 2010 tak by som sa chcela potom odhlasit a nanovo prihlasit z maxima.pojde to?..dakujem

ahojte. ja to nechapem, niekomu list pride, a niekomu nie. niekomu akceptuju zmenu a niekomu nie??? podla coho sa tam v SP riadia??? vie mi to niekto vysvetlit???dakujem
0 0
hiro hiro

hiro je offline (nepripojený) hiro

korki80 Pozri príspevok
ahojte. ja to nechapem, niekomu list pride, a niekomu nie. niekomu akceptuju zmenu a niekomu nie??? podla coho sa tam v SP riadia??? vie mi to niekto vysvetlit???dakujem

Dnes mi volala mierne podrazdena pani so SP ze teda mi tu zmenu na minimum urobenu v decembri akceptuju a mam platit tych 13 EURO. Ale ze este nevie ci mi to v buducnosti spätne nezrusia ...... (aspon si rypla). Teda uz aj Zvolenska pobocka dostala kapky zhora
0 0
korki80 korki80

korki80 je offline (nepripojený) korki80

hiro Pozri príspevok

Dnes mi volala mierne podrazdena pani so SP ze teda mi tu zmenu na minimum urobenu v decembri akceptuju a mam platit tych 13 EURO. Ale ze este nevie ci mi to v buducnosti spätne nezrusia ...... (aspon si rypla). Teda uz aj Zvolenska pobocka dostala kapky zhora

to ti volali len tak, samy od seba??? alebo ste boli dohodnuti, ze sa ozvu? a co to oznamenie, co si dostala? to mas ignorovat? ja neviem, ci mam platit z toho minima, ked mi zatial nic neprislo? oni to tam asi nestihaju registrovat a neviem, ci stihnu poslat vsetkym listy... tak sa tam asi pojdem osobne opytat... fakt neviem...
0 0
hiro hiro

hiro je offline (nepripojený) hiro

Ano, volali mi sami od seba aby som to oznamenie nebrala na vedomie ze to neplati a mam platit z minima. Zistili ze napisali kravinu ....
0 0
korki80 korki80

korki80 je offline (nepripojený) korki80

hiro Pozri príspevok
Ano, volali mi sami od seba aby som to oznamenie nebrala na vedomie ze to neplati a mam platit z minima. Zistili ze napisali kravinu ....

tak to je super pre teba. a dufam, ze uz nebudu rypat a nechaju to napokoji...
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
katiq Pozri príspevok
Tak som o nieco mudrejsia, tetuska na SP mi povedala, ze zmenu mam akceptovanu od januara, takze mi ju prijali v decembri..co sa tesim...no a k tomu,ze ked si to zrusim DNP z minima a prihlasim sa z MAXIMA takze nemusim dodrzat tych6tt..plati to len pri zmene tohto vymeriavacieho zakladu..ak mate ine skusenosti sem s nimidakujeeem

...pozor, tento hrubo vyznačený text neplatí, lehota 6 mesiacov MUSÍ BYŤ VŽDY DODRŽANÁ...aj pri novom prihlásení, ak od pôvodnej zmeny VZ (či to je nová prihláška, alebo iba zmena VZ) neuplynulo 6 mesiacov.
Treba rešpektovať zákon, nie to, čo povedia tety E.T. v SP. Tie častokrát nevedia, ani kde je sever.
0 0
katiq katiq

katiq je offline (nepripojený) katiq

ajobs: tak to som teraz(( pretoze ak nepojdem na matersku tento rok, je to vsetko v trubke..pls nehodis mi ten novy zakon,ktory hovori o tejto zmene? dik katka
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

tiež viem o tom, že pri novej prihláške to "zatial" pracovníčky v SP neberú ako zmenu. Jedna mamička v Ke už stihla tento rok sa prihlásiť, odhlásiť a nanovo prihlásiť z iného VZ. Zobrali jej to, zaevidovali, aj ked sa vyslovene na toto ich pýtala, či je to možné, lebo som ju upozornovala, že sa to predpokladám nedá. Tak som sama zvedavá, či sa ešte zobudia a dajú týmto pracovníčkam výklad k rátaniu 6mesiacov aj pri novom prihlásení. (ak ste si všimli, tak výklad k rátaniu 6mesiacov od prihlásenia po odhlásenie, bol v "líbesbrífe" zo SP, čo tu priložil hiro)
tu: http://www.porada.sk/918113-post2928.html

katiq, potri tu bod č.36 (doplnenie § 142 ods.5)
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/de...lnom+poistení
Naposledy upravil brčko : 20.01.09 at 10:19
0 0
katiq katiq

katiq je offline (nepripojený) katiq

brcko: ja si to citam snad uz sty krat..asi som dg.MD je mi jasne, ze zmenu toho daneho vz mozes spravit az po 6tich mesiacoch..ale nieje nikde napisane, ze odhlasit sa a nahlasit s inym vymeriavacim zakladom mozes az po 6 tich mesiacoch..uff..som zvedava ako toto vsetko dopadne.
0 0
DanielkaS DanielkaS

DanielkaS je offline (nepripojený) DanielkaS

Dobry den, prosim o radu,
Od 1.4.08-31.5.08 som bola zamestnana s VZ 8100 Sk, od 16.5. prihlasena na DNP s VZ 20000, od 1.6.08 s VZ 30219 sk. Na matersku som nastupila 25.11.08. Podmienku 270 dni som splnila 27.12.08, , porodila som 7.1.09 . Ako si mam vypocitat vysku materskeho ? Viete mi prosim poradit ?
Dakujem velmi pekne. Daniela
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
katiq Pozri príspevok
brcko: ja si to citam snad uz sty krat..asi som dg.MD je mi jasne, ze zmenu toho daneho vz mozes spravit az po 6tich mesiacoch..ale nieje nikde napisane, ze odhlasit sa a nahlasit s inym vymeriavacim zakladom mozes az po 6 tich mesiacoch..uff..som zvedava ako toto vsetko dopadne.
...katiq, je to v tomto bode č.36:
36. V § 142 ods. 5 sa vkladá nová prvá veta, ktorá znie:
„Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti môže zmeniť vymeriavací základ najskôr po uplynutí šiestich mesiacov od posledného
určenia vymeriavacieho základu touto osobou".

Je tam slovné spojenie "od posledného určenia VZ", čo jednoznačne znamená, že ide nielen o zmenu, ale aj o nové prihlásenie sa DNPO z iného VZv lehote 6 mesiacov.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

DanielkaS Pozri príspevok
Dobry den, prosim o radu,
Od 1.4.08-31.5.08 som bola zamestnana s VZ 8100 Sk, od 16.5. prihlasena na DNP s VZ 20000, od 1.6.08 s VZ 30219 sk. Na matersku som nastupila 25.11.08. Podmienku 270 dni som splnila 27.12.08, , porodila som 7.1.09 . Ako si mam vypocitat vysku materskeho ? Viete mi prosim poradit ?
Dakujem velmi pekne. Daniela
Tak sa to podarilo ... a gratulujem - dievčatko, či chlapček
... ten jún ti troška zníži dávku, nebude to veľa ... ale VZ 30219 si mohla mať až od 1. júla...dovtedy bol 28 tis RO by malo byť 16.5. - 31.10.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

DanielkaS Pozri príspevok
Dobry den, prosim o radu,
Od 1.4.08-31.5.08 som bola zamestnana s VZ 8100 Sk, od 16.5. prihlasena na DNP s VZ 20000, od 1.6.08 s VZ 30219 sk. Na matersku som nastupila 25.11.08. Podmienku 270 dni som splnila 27.12.08, , porodila som 7.1.09 . Ako si mam vypocitat vysku materskeho ? Viete mi prosim poradit ?
Dakujem velmi pekne. Daniela
tak fajn! že to vyšlo

dúfam si doručila rodný list do SP a tiež si si podala prihlášku, aby za teba platil štát dôch.poistenie (aj ked u teba je možné ju podať už do 45dní od pôrodu)

(až od 1.7.08 bolo maximum 30219 )
materské na 1kalend.den 55% z (10323 + 28142+ 4x30219) : 169 = 55% z 942,8462 = cca 518,565385
na mesiace
14520,- źa február
15557,- za mesiac s 30dnami
16076,- za mesiac s 31dnami

materské budeš poberať predpokladám 28týždnov =196dní (ak nie si osamelá, alebo sa ti narodilo viac detí )

no a prezrad, aby sme sa aj my priučili. Musela si platiť DNP až do toho 26.12.08? Zistovala si to v SP?
0 0
DanielkaS DanielkaS

DanielkaS je offline (nepripojený) DanielkaS

Katy a R a brcko, dakujem !!!
Po dvoch dievcatach mame chlapceka , som neskutocne rada, ze to vyslo !!! DNP som musela platit do 26.12., teta v SP bola dost neochotna, ze musim mat vsetko poplatene, takze som platila za cely mesiac, budem tam mat aj nejaky preplatok . Rodny list je zaneseny, len cakam na rozhodnutie zo SP, dochodkove uz plati stat (prihlasovala som sa pri druhej dcerke).


VELMI PEKNE VAM DAKUJEM ZA RADY, STE SUPER !!!
0 0
DanielkaS DanielkaS

DanielkaS je offline (nepripojený) DanielkaS

brčko Pozri príspevok
tak fajn! že to vyšlo

dúfam si doručila rodný list do SP a tiež si si podala prihlášku, aby za teba platil štát dôch.poistenie (aj ked u teba je možné ju podať už do 45dní od pôrodu)

(až od 1.7.08 bolo maximum 30219 )
materské na 1kalend.den 55% z (10323 + 28142+ 4x30219) : 169 = 55% z 942,8462 = cca 518,565385 chcem sa este spytat, co za suma je 10323 ? Dakujem !!!
na mesiace
14520,- źa február
15557,- za mesiac s 30dnami
16076,- za mesiac s 31dnami

materské budeš poberať predpokladám 28týždnov =196dní (ak nie si osamelá, alebo sa ti narodilo viac detí )

no a prezrad, aby sme sa aj my priučili. Musela si platiť DNP až do toho 26.12.08? Zistovala si to v SP?
Diky
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

DanielkaS Pozri príspevok
Katy a R a brcko, dakujem !!!
Po dvoch dievcatach mame chlapceka , som neskutocne rada, ze to vyslo !!! DNP som musela platit do 26.12., teta v SP bola dost neochotna, ze musim mat vsetko poplatene, takze som platila za cely mesiac, budem tam mat aj nejaky preplatok . Rodny list je zaneseny, len cakam na rozhodnutie zo SP, dochodkove uz plati stat (prihlasovala som sa pri druhej dcerke).


VELMI PEKNE VAM DAKUJEM ZA RADY, STE SUPER !!!
prihlásená na DNP si bola od 16.5.08 z VZ 20000,- takže za obdobie 16.5.až31.5.08 si bola nem.poistená 16kalend. dní, tvoj VZ za tých 16dní bol 20000:31kalen.dní v máji x 16dní = zaokrúhlené nahor suma 10323 ,- a z toho si mala zaplatiť poistné 455,- Sk (4,4% z 10323 zaokr.nahor)

no a aj ked si si prihlášku do soc.poistovne podala pri predchádzajúcom pôrode, tak teraz treba znovu podať "niečo" na SP. RAdšej sa spýtaj priamo na tvojej pobočke. Aj v prípade, že tvoja dcerka nemá ešte 3 resp. 6rokov a nechodí do škôlky. Aby si potom na to nezabudla, ak by do škôlky chodiť začala a mala si to v poriadku.
Možno len dáš rodný list (tak písala nejaká mamička, aj ked toto sa mi nezdá), no skôr bud na RLFO zmenu a k tomu vyhlásenie (lebo sa riadne staráš už o druhé dieťa, aj ked vlastne asi o obe) alebo novú prihlášku. To by som aj ja rada vedela, čo sa v takomto prípade podáva. Tak ak to zistíš a urobíš, daj vedieť. A nezabudni si dať potvrdiť prevzatie na kopii.
0 0
DanielkaS DanielkaS

DanielkaS je offline (nepripojený) DanielkaS

brčko Pozri príspevok
prihlásená na DNP si bola od 16.5.08 z VZ 20000,- takže za obdobie 16.5.až31.5.08 si bola nem.poistená 16kalend. dní, tvoj VZ za tých 16dní bol 20000:31kalen.dní v máji x 16dní = zaokrúhlené nahor suma 10323 ,- a z toho si mala zaplatiť poistné 455,- Sk (4,4% z 10323 zaokr.nahor)

no a aj ked si si prihlášku do soc.poistovne podala pri predchádzajúcom pôrode, tak teraz treba znovu podať "niečo" na SP. RAdšej sa spýtaj priamo na tvojej pobočke. Aj v prípade, že tvoja dcerka nemá ešte 3 resp. 6rokov a nechodí do škôlky. Aby si potom na to nezabudla, ak by do škôlky chodiť začala a mala si to v poriadku.
Možno len dáš rodný list (tak písala nejaká mamička, aj ked toto sa mi nezdá), no skôr bud na RLFO zmenu a k tomu vyhlásenie (lebo sa riadne staráš už o druhé dieťa, aj ked vlastne asi o obe) alebo novú prihlášku. To by som aj ja rada vedela, čo sa v takomto prípade podáva. Tak ak to zistíš a urobíš, daj vedieť. A nezabudni si dať potvrdiť prevzatie na kopii.
Zabudla som, davala som cestne vyhlasenie, ze sa staram o dieta do 3, resp.6 rokov (to mi dala pani na oddeleni DNP, ze sa prihlasovat na dochodok nemusim, ale mam doniest podpisane vyhlasenie+rodny list), aj rodny list, to islo vlastne do dvoch okienok - na DNP a tam kde sa odovzdava ziadost o materske.
Dakujem za vysvetlenie toho vypoctu, bezim, maly place..
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

... a ešte doporučujem si skontrolovať o nejaký čas (pre istotu) na stránke DSSky, či ti príspevky chodia na osobný účet...
materská skôr ako 15.2. asi nebude .. ale mali by doplatiť všetko
0 0
katty22 katty22

katty22 je offline (nepripojený) katty22

krásny deň,
musím sa podeliť s vami o jednu "pozitívnu skúsenosť" so SP,
kamoške som poradila ,aby sa prihlásila na DNP, spravila tak ešte v novembri , asi 26.11 z maxima a hneď dala zmenu od 1.1.09 z minima, vtedy tety na pobočke nevraveli nič, akceptovali tu. A keď som tu potom čítala, aké s tým mali iní problémy v decembri, tešila som sa ,že to spravila skôr a je dobre. No ale dnes sa tam kamoška išla niečo opýtať a teta jej povedala, že jej tú zmenu nemôžu akceptovať, lebo od 1.1.09 sa zmenil zákon, že sa to môže spraviť až v júni. Tak ako to vlastne je? Aj sa tam snažila to vydiskutovať, lebo som ju na to upozornila, ale keby sa tam dnes nebola náhodou ukázala , tak to neakceptujú, ale ani jej nič nedajú vedieť, je to normálne?
0 0
katiq katiq

katiq je offline (nepripojený) katiq

katty ved nech to dostane cierne na bielom ze jej to neakceptuju a potom s tym moze dalej pokracovat..zakony hovoria jasne takze tety z SP nevedia..len to treba mat cierne na bielom a potom sa nato odvolat..
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať