Zavrieť

Porady

Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

liba2
Čím viac o stravovaní zamestnancov čítam, tým viac sa spochybňujem. Preto sa musím opýtať: Usmernenie DR SR z 26.7.05 sa dúfam nevzťahuje na tzv. "gastrolístky" - alebo sa mýlim ?
gastrolístky nepodliehajú dani z pridanej hodnoty, zdaňuje sa iba provízia pri nákupe, teda pri predaji neuplatnuješ DPH. Uplatňuješ len pri závodnom stravovaní, kde je cena stravenky s DPH.
MáriaM
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Tweety
gastrolístky nepodliehajú dani z pridanej hodnoty, zdaňuje sa iba provízia pri nákupe, teda pri predaji neuplatnuješ DPH. Uplatňuješ len pri závodnom stravovaní, kde je cena stravenky s DPH.
MáriaM
Samozrejme. Tak tomu rozumiem a tak to dlhé roky robím. Len ma zmiatlo to usmernenie DR SR.
0 0
eviketa eviketa

eviketa je offline (nepripojený) eviketa

Prvý krát som dostala do ruk fa na stravné poukážky -taký je text. Su to v podstate stravné lístky, kupované od neplatiteľa DPH. Ak je to nazvané nie lístok, ale poukážka, môžem predávať lístky zamestnancom bez DPH ?
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Ak sú to vlastne len inak nazvané stravné lístky v jeho zariadení, teda nie sú to stravné poukážky ako napr. ticket restaurant, tak podľa mňa treba zamestnancom predávať tieto stravné lístky s DPH.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

nesúhlasím: stravenky ACCOR sú bez DPH, takže pri predaji ich nemôžeš zdaniť.!!!
príjemný zvyšok dňa
Mária M
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Tweety
nesúhlasím: stravenky ACCOR sú bez DPH, takže pri predaji ich nemôžeš zdaniť.!!!
príjemný zvyšok dňa
Mária M
Prepáč, neviem s čím nesúhlasíš?
- Stravenky ACCOR, gastrolístky, ticket restaurant a ja neviem ešte aké - teda stravné poukážky - jasné, že sú bez DPH.
- Ale ak stravné lístky, ktoré si nazve vo faktúre "stravné poukážky", predáva zariadenie, ktoré stravu poskytuje a nie je platiteľom DPH, tak ja ako platiteľ DPH predávam tieto stravné lístky zamestnancom s DPH. S týmto nesúhlasíš?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

bea
Prepáč, neviem s čím nesúhlasíš?
- Stravenky ACCOR, gastrolístky, ticket restaurant a ja neviem ešte aké - teda stravné poukážky - jasné, že sú bez DPH.
- Ale ak stravné lístky, ktoré si nazve vo faktúre "stravné poukážky", predáva zariadenie, ktoré stravu poskytuje a nie je platiteľom DPH, tak ja ako platiteľ DPH predávam tieto stravné lístky zamestnancom s DPH. S týmto nesúhlasíš?
ospravedlňujem sa, ale rýchlo som preletela cez príspevok a zdalo sa mi, že ideš zdaňovať tikety a to sa mi nepáčilo.
ešte raz mea culpa
Mária M
0 0
Slovenka Slovenka

Slovenka je offline (nepripojený) Slovenka

AVO, kde bol publikovaný ten článok uvedený v priloženom súbore?

Je potrebné zdaňovať DPH obedy poskytnuté zamestnancom zadarmo? 55 % ceny
je z nákladov, zvyšok zo sociálneho fondu.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Slovenka
Je potrebné zdaňovať DPH obedy poskytnuté zamestnancom zadarmo? 55 % ceny
je z nákladov, zvyšok zo sociálneho fondu.
Už som o tom písala. Stretla som sa iba s takým názorom, že v prípade, že za SL zamestnanec neplatí, môže sa to posúdiť ako bezodplatné plnenie podľa § 9 ods. 3 a v tom prípade sa základ dane určuje podľa § 22 ods. 5 ZDPH teda z celej sumy nákladov vynaložených na poskytnutú stravovaciu službu.
Preto za v súčasnosti dostupných informácií doporučujem "aspoň minimálnu" hodnotu SL pre zamestnanca a nie zadarmo.
Naposledy upravil Jana Acsová : 10.08.05 at 09:26
0 0
zuzi zuzi

zuzi je offline (nepripojený) zuzi

také celkom obyčajné dievča, čo má rado účtovanie, ale dane nie... ...viac
Mohol by mi niekto zodpovedne povedať, za aké obdobie môžeme podať dodatočné DP k DPH, lebo stravné lístky sme počítali podľa predchádzajúceho výkladu od 1.5.2004. DDP za máj 2004 a jún 2004 už podať nemôžem, ale za ostatné mesiace by som podala. Zatiaľ máme podané za mesiace január až marec 2005. Ale čo s rokom 2004? Vie mi niekto poradiť?
0 0
eav77 eav77

eav77 je offline (nepripojený) eav77

ja som podavala od 5/2004 - kolegyna predomnou nezaregistrovala zmenu...
ale to bolo vo februari. skuste sa spytat na DU.
Naposledy upravil eav77 : 10.08.05 at 08:34 Dôvod: zly rok
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Neviem si predstaviť, ako by som prepočet robila spätne. Jednak si myslím, že by to bolo neefektívne a po druhé stravovali sa zamestnanci, ktorí už u nás nepracujú. To by som ich mala naháňať napr. kvôli 16 Sk? Osobne som začala postupovať podľa verdiktu súdu až od 1.4.2005.
0 0
Etienne Etienne

Etienne je offline (nepripojený) Etienne

Uvediem príklad:
Cena jedla bez DPH: 70.00Sk
55% nákladov zo sumy 70: 38.50Sk
Príspevok zo SF: 2.00Sk
Základ dane 70-38,50-2 = 29.50 Sk
DPH 19%: 5.60 Sk
Zamestnanec k úhrade: 35.10

Čiže už neplatí zamestnanec celé DPH z nákupnej ceny stravného lístka ...

------------------
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Etienne
Uvediem príklad:
Cena jedla bez DPH: 70.00Sk
55% nákladov zo sumy 70: 38.50Sk
Príspevok zo SF: 2.00Sk
Základ dane 70-38,50-2 = 29.50 Sk
DPH 19%: 5.60 Sk
Zamestnanec k úhrade: 35.10

Čiže už neplatí zamestnanec celé DPH z nákupnej ceny stravného lístka ...

------------------
Presne takto je to uvedené v usmernení Daňového riaditeľstva:
Náklady na stravovanie ................................... 70,00 Sk
DPH 19%............................................... .......... 13,30 Sk
Cena jedla s DPH.............................................. 83,30 Sk
55% z nákladov spojených
s poskytnutím jedla (t.j. zo sumy 70,-Sk).......... 38,50 Sk
Príspevok zo soc.fondu .................................... 2,00 Sk
Základ dane bez DPH ...................................... 29,50 Sk
DPH 19% .................................................. ....... 5,60 Sk
Zamestnanec k úhrade ...................................... 35,10 Sk
Teda výsledok je ten istý.
Naposledy upravil bea : 26.08.05 at 11:22
0 0
Itus Itus

Itus je offline (nepripojený) Itus

Aj aj este odvadzam DPH z celej hodnoty bez DPH...Ja som totiz z usmernenia DR pochopila, ze sa to tyka poskytovania sluzieb vlastnym zamestnancom. A my tie SL predsa kupujeme od inej spolocnosti.
Chapem to zle?
0 0
boitana boitana

boitana je offline (nepripojený) boitana

nemusis ju menit,ale aj ona sa moze mylit,treba si to len preverit :-)
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Itus
Aj aj este odvadzam DPH z celej hodnoty bez DPH...Ja som totiz z usmernenia DR pochopila, ze sa to tyka poskytovania sluzieb vlastnym zamestnancom. A my tie SL predsa kupujeme od inej spolocnosti.
Chapem to zle?
Aká je otázka? Na bežný nákup stravy? Ak áno, tak sa počíta rovnako, či ide o stravovanie vo vlastnom zariadení, v cudzom zariadení ...
Daňová povinnosť sa odvíja z protihodnoty prijatej od zamestnanca za stravu/stravný lístok (odchylne stravovacie poukážky).
Naposledy upravil Jana Acsová : 26.08.05 at 12:14 Dôvod: pre úplnosť doplnenie stravovacích poukážok
0 0
Itus Itus

Itus je offline (nepripojený) Itus

takze formulku :"...pri poskytovani sluzieb vlastnym zamestnancom..." si nemam vsimat?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Itus
takze formulku :"...pri poskytovani sluzieb vlastnym zamestnancom..." si nemam vsimat?
Zamestnávateľ stále poskytuje službu stravovania a to vlastnú, alebo nakúpenú.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Ahojte. Možno sa to tu už niekde písalo, len nemám možnosť teraz hladať v príspevkoch. Keď mi niekto vie rýchlo poradiť, prosím, pozrite sa na moju otázku:

Ako je to s DPH zo strav.lístkov? My, ako zamestnávateľ nakúpime stravné lístky od jednej firmy, ktorá má kuchyňu v tom závode, kde idú naši zamestnanci pracovať na 2 týždne. Stravné lístky sú zdaňované 19% DPH. Normálne si odpočítam DPH (uvediem na vstupe), a pri vyúčtovaní lískov zamestnancom im preúčtujem aj DPH (ktoré uvediem na výstupe, ako keby som im predala tie lístky?) takto sme to robili aj vlani, zmenilo sa niečo???

Dík.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať