Zavrieť

Porady

Príjem v hotovosti

ADA ADA

ADA je offline (nepripojený) ADA

Môžete mi prosím niekto poradiť v ktorom paragrafe nájdem informáciu, že platba pokladňnu v hotovosti nesmie presiahnuť sumu 50.000,- SK Ďakujem
Usporiadat
Janina7 Janina7

Janina7 je offline (nepripojený) Janina7

Zdravím všetkých na porade,
máš pravdu BEPO, ubehlo už veľa času a až včera som obdržala od DÚ odpoveď na moje odvolanie zo dňa 02.08.2005. Pokutu vo výške 10.000,- Sk za nepoužitie ERP zrušuje.
Citujem aspoň najdôležitejšie odstavce:
Odvolávajúci v odvolaní namieta, že par. 2 písm.c Vyhlášky hovorí, že úhradou v hotovosti sa rozumie príjem peňazí v hotovosti a to bankoviek a mincí platnej meny, za úhradu v hotovosti sa nepovažuje úhrada pohľadávky a úhrada dobierky. Vyhláška pre tieto prípady nestanovuje žiadne časové podmienky. Odvolávajúci sa vo všetkých prípadoch predaj uskutočnil formou vystavenia pohľadávky (faktúry), ktorá je v účtovníctve účtovaná zápisom MD 311 a D 6.. a vystavenia potvrdenky o zaplatení pohľadávky so zaúčtovaním 211/311 teda príjem peňazí nie je účtovaný ako tržba, ale so súvzťažným zápisom voči príslušnej pohľadávke.
Nakoľko prvostupňový orgán (DÚ NMnV) nerozhodol o odvolaní sám, postúpil odvolanie spolu so spisovým materiálom na rozhodnutie odvolaciemu orgánu. Daňové riaditeľstvo SR (BB) po preskúmaní uvádzaných skutočností zistilo -citujem:
Keďže Vyhláška (č.55/1994 Z.z. v znení neskorších predpisov) v platnom znení
neukladá žiadnu lehotu, kedy by mala prebehnúť úhrada pohľadávky (faktúry), môže táto úhrada prebehnúť aj v deň jej vystavenia. Dôležité je preukázanie skutočnosti, že kupujúci dostal faktúru a príjem peňazí u predávajúceho bol preukazne zaúčtovaný voči zániku pohľadávky.

Ešte raz veľká vďaka EVINA, pretože bez teba by som nemala odvahu podať odvolanie. A vyplatilo sa, aspoň v mojom prípade. Keby si registrovala nejakú zmenu, čo sa týka tej Vyhlášky, daj to prosím na PORADU. Díííííííííííííííííííííííí ík
0 0
bendži bendži

bendži je offline (nepripojený) bendži

ahojte,

idem sa poradiť, aj keď mnohým z vás moja otázka príde možno hodne jednoduchá, chcem sa uistiť, ako mám správne postupovať..

robím podvojné účtovníctvo pre občianske združenie, nakoľko vykonávajú podnikateľskú činnosť na základe živnostenského oprávnenia. V tomto majú aj predaj CD, ktoré sami vydávajú. Akým spôsobom mám dokladovať príjem za predaj týchto CD? Mnohokrát je predaj robený priamo pri koncertoch, pričom oni mi len vypíšu PPD na sumu, ktorú prijali.. Registračnú pokladňu nemajú. Mala by som teda vždy na tú sumu spraviť spätne faktúru?

Ďakujem za Vaše názory a prajem krásny deň :-)
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Janina7
Zdravím všetkých na porade,
máš pravdu BEPO, ubehlo už veľa času a až včera som obdržala od DÚ odpoveď na moje odvolanie zo dňa 02.08.2005. Pokutu vo výške 10.000,- Sk za nepoužitie ERP zrušuje.
Citujem aspoň najdôležitejšie odstavce:
Odvolávajúci v odvolaní namieta, že par. 2 písm.c Vyhlášky hovorí, že úhradou v hotovosti sa rozumie príjem peňazí v hotovosti a to bankoviek a mincí platnej meny, za úhradu v hotovosti sa nepovažuje úhrada pohľadávky a úhrada dobierky. Vyhláška pre tieto prípady nestanovuje žiadne časové podmienky. Odvolávajúci sa vo všetkých prípadoch predaj uskutočnil formou vystavenia pohľadávky (faktúry), ktorá je v účtovníctve účtovaná zápisom MD 311 a D 6.. a vystavenia potvrdenky o zaplatení pohľadávky so zaúčtovaním 211/311 teda príjem peňazí nie je účtovaný ako tržba, ale so súvzťažným zápisom voči príslušnej pohľadávke.
Nakoľko prvostupňový orgán (DÚ NMnV) nerozhodol o odvolaní sám, postúpil odvolanie spolu so spisovým materiálom na rozhodnutie odvolaciemu orgánu. Daňové riaditeľstvo SR (BB) po preskúmaní uvádzaných skutočností zistilo -citujem:
Keďže Vyhláška (č.55/1994 Z.z. v znení neskorších predpisov) v platnom znení
neukladá žiadnu lehotu, kedy by mala prebehnúť úhrada pohľadávky (faktúry), môže táto úhrada prebehnúť aj v deň jej vystavenia. Dôležité je preukázanie skutočnosti, že kupujúci dostal faktúru a príjem peňazí u predávajúceho bol preukazne zaúčtovaný voči zániku pohľadávky.

Ešte raz veľká vďaka EVINA, pretože bez teba by som nemala odvahu podať odvolanie. A vyplatilo sa, aspoň v mojom prípade. Keby si registrovala nejakú zmenu, čo sa týka tej Vyhlášky, daj to prosím na PORADU. Díííííííííííííííííííííííí ík
Milá Janina, ani nevieš ako si ma potešila touto odpoveďou. Ja som v tejto veci písala na MF a odpoveď zatiaľ nemám. Potvrdilo sa mi však to, čo sa veľakrát snažím napísať vo svojich príspevkoch: Ak sme na základe zákonov /a nie tvrdenia DÚ/ presvedčení o svojej pravde treba to dokazovať
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

evina
Potvrdilo sa mi však to, čo sa veľakrát snažím napísať vo svojich príspevkoch: Ak sme na základe zákonov /a nie tvrdenia DÚ/ presvedčení o svojej pravde treba to dokazovať
Richard zatiaľ nevymyslel zosilnený súhlas (súhlas na druhú), tak ho k príspevku Eviny pripnem aspoň takto
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

prosim Vas o radu,asi som to nepochopila...
ked som prijala v 11/05 za fakturu v hotovosti do pokladne za 42 000.-s dph. a teraz prijmem prijala v hotovosti..... je to problem ked nemam registrac.pokladnu? chape sa tym ze jeden doklad -PPD nemoze byt na vyssiu sumu ako 50tis.?
prosim surne teraz som v pomykove


SORAAAAAC, MALA SOM TAM CHYBU,evina,prosim prepac......
Naposledy upravil Majka : 30.11.05 at 07:47
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Majka
prosim Vas o radu,asi som to nepochopila...
ked som vyplatila v 11/05 fakturu v hotovosti z pokladne za 42 000.-s dph. a teraz vyplatim dalsiu v hotovosti 12 000.- a okrem toho mam dve drobne faktury po cca 3000.- kt. som tiez vyplatila v hotovosti..... je to problem ked nemam registrac.pokladnu? chape sa tym ze jeden doklad - VPD nemoze byt na vyssiu sumu ako 50tis.?
prosim surne teraz som v pomykove
Majka povinnosť mať ERP sa týka vybraných činností k evidovaniu príjmov pri predaji tovaru /služieb/, nie výdajov
Naposledy upravil evina : 30.11.05 at 07:47
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Keď vystavuješ faktúry, nepotrebuješ registračnú pokladňu. Doklady sa nesčítavajú.
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Majka, ešte na doplnenie. VPD môže byť aj na milion, doklad z registračnej pokladne nesmie byť vyšší ako 50000. (viď § 71 odst.5 zákona o DPH)
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

mlyn16
Majka, ešte na doplnenie. VPD môže byť aj na milion, doklad z registračnej pokladne nesmie byť vyšší ako 50000. (viď § 71 odst.5 zákona o DPH)
takze v pohode mozem vystavit 10 faktur po 80tis. s dph a prijat ich od odberatelov do pokladne bez ERP? ked poskytujem sluzby....?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Majka
takze v pohode mozem vystavit 10 faktur po 80tis. s dph a prijat ich od odberatelov do pokladne bez ERP? ked poskytujem sluzby....?
majka v prvom príspevku hovoríš o fa, ktoré si "vyplatila" preto moja odpoveď.

Teraz sa pýtaš na príjem a tam musíš vychádzať z Vyhlášky č. 55/1994 v znení neskorších predpisov- nestačí povedať poskytujem služby.... Nižšie Ti pripnem, kedy je mať povinnosť ERP, ale principiálne môžeš prijať na základe vystavených faktúr á 80 tis. aj s DPH do pokladne bez ERP /pôjde o úhradu pohľadávky/.




Vyhláška 55/1994 v znení neskorších predpisov:
§ 1
1/ Daňový subjekt , ktorého predmetom podnikania je predaj tovaru alebo poskytovanie služieb (ďalej len "subjekt"), používa od 1. januára 1995 na účely evidencie tržieb elektronickú registračnú pokladnicu s tlačiarňou (ďalej len "pokladnica"), a to vo všetkých svojich predajných miestach, v ktorých dochádza k úhrade v hotovosti. Uvedené sa nevzťahuje na subjekt, ktorý má v obchodnom registri vyznačený vstup do likvidácie alebo vyhlásenie konkurzu.




Subjekt používa pokladnicu len pri týchto službách:

50.20.1 Údržba a opravy osobných motorových vozidiel
50.20.31 Umývanie motorových vozidiel a iné podobné služby
55.30.11 Služby spojené s podávaním jedál v reštauráciách s obsluhou
55.30.13 Služby spojené s podávaním jedál v samoobslužných zariadeniach
55.30.14 Ostatné služby spojené s podávaním jedál
55.40.10 Služby spojené s podávaním nápojov
55.52.11 Služby spojené s dodávkou hotových jedál pre súkromné domácnosti
55.52.13 Služby spojené s dodávkou hotových jedál pre iné spoločnosti
a zariadenia
63.21.24 Parkovacie služby
71.10.1 Služby spojené s leasingom a prenájmom osobných automobilov
a ľahkých dodávkových vozidiel do 3,5 t, bez obsluhy
Nepatrí sem prenájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci.
71.40 Prenájom tovaru osobnej spotreby a potrieb pre domácnosť a
služby s tým spojené s výnimkou zdravotníckych a
parazdravotníckych pomôcok a potrieb, požičiavania kníh a
časopisov
Nepatrí sem prenájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci.
74.81.22 Ostatné portrétne fotografické služby
74.81.23 Reklamné a súvisiace fotografické služby
74.81.24 Fotografické služby poskytované pri rôznych spoločenských
a iných udalostiach
74.81.31 Vyhotovovanie fotografií
74.81.32 Vyvolávanie kinematografických filmov okrem filmov z produkcie
filmových a televíznych ateliérov
74.81.33 Reštaurovanie, kopírovanie a retušovanie fotografií
74.81.34 Ostatné fotografické služby
92.33.10 Činnosti lunaparkov a zábavných parkov
92.61.10 Prevádzka športových ihrísk a štadiónov (iba kryté a nekryté
kúpaliská)
92.62.13 Iné činnosti spojené so športom (iba služby fitnesscentier,
stredísk aerobiku, body buildingu)
93.01.11 Zber a rozvoz bielizne
93.01.13 Iné pranie a čistenie textílií a kožušín (nie poskytovanie
pracích a čistiacich služieb u zákazníka)
93.01.14 Chemické čistenie
93.01.15 Žehlenie
93.01.16 Farbenie a tónovanie textílií
93.02.21 Služby kadernícke pre ženy a dievčatá
93.02.22 Služby kadernícke a holičské pre mužov a chlapcov
93.02.23 Služby kozmetické, manikúra a pedikúra
93.04.10 Služby prispievajúce k telesnej pohode
93.05.10 Ostatné služby (iba strihanie psov),
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Faktúry môžeš vystavovať či na tovar alebo služby bez akýchkoľvek omedzení ich výšky.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Janina7
Pekný deň prajem,

mohol by mi, prosím, niekto poradiť. Firma, plátca DPH vystavuje faktúry za predaj tovaru nasledovne:deň vystavenia, deň uskutočnenia a deň úhrady
faktúry v hotovosti do pokladne = to všetko v ten istý dátum. Teraz pri daňovej kontrole DÚ chce tejto firme udeliť pokutu, že pri platbe v hotovosti v ten istý deň ako sa uskutoční zdaniteľné plnenie i vyhotový daňový doklad, mal byť vystavený doklad z ERP (firma nemá zatiaľ ERP) a nie faktúra, pretože sa nejedná v tomto prípade o pohľadávku. Aký zákon takéto pravidlo predpisuje a je to vôbec tak ?
Ďakujem za názory k tejto téme.
Janina 7
Den vystavenia FA a uhrady nemoze byt totozny. Daniari to vyhadzuju, plati to od nepamati, ale my akosi na to nemyslime. Ak su datumy totozne, musim k FA vystavit aj doklad z ERP.
Pohladavka mi vznika az nasledujuci den po vystaveni FA. Preto je potrebne (taketo uhrady vznikaju vzdy), aby sa PPD vystavil az nasledujuci den. Ale ak sa jedna o ciastocnu uhradu FA, t.j. nie celej FA, mozu byt datumy totozne.
0 0
evuša evuša

evuša je offline (nepripojený) evuša

Ja som mala daňových kontol už viac, ale ani jeden kontrolór mi nevytkol, že mám zaúčtované úhrady faktúr v ten istý deň, ako vystavenú faktúru. Ako mi môže dokázať, že som niečo predala na faktúru a dotyčný mi ju prišiel o hodinu uhradiť? Na doklad predsa musím napísať skutočný deň úhrady faktúry.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

betka
Den vystavenia FA a uhrady nemoze byt totozny. Daniari to vyhadzuju, plati to od nepamati, ale my akosi na to nemyslime. Ak su datumy totozne, musim k FA vystavit aj doklad z ERP.
Pohladavka mi vznika az nasledujuci den po vystaveni FA. Preto je potrebne (taketo uhrady vznikaju vzdy), aby sa PPD vystavil az nasledujuci den. Ale ak sa jedna o ciastocnu uhradu FA, t.j. nie celej FA, mozu byt datumy totozne.
Betka prosím Ťa pozri si celú túto tému dosť sme sa ju snažili rozpracovať a dopadla nakoniec v prospech daňovníka versus tvrdenia DÚ, o ktorom píšeš aj Ty. Takéto Tvoje vyjadrenie /bez prečítania celej témy/ zbytočne zas pomýli ostatných, ktorý si prečítajú len koniec. Takže ja radšej zopakujem:

Na základe vystavenej faktúry ste mohli prijať platbu v hotovosti na základe príjmového dokladu v ten istý deň už od 1.1.1997.
pozri podrobne najmä príspevok 14 prosím...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

evuša
Ja som mala daňových kontol už viac, ale ani jeden kontrolór mi nevytkol, že mám zaúčtované úhrady faktúr v ten istý deň, ako vystavenú faktúru. Ako mi môže dokázať, že som niečo predala na faktúru a dotyčný mi ju prišiel o hodinu uhradiť? Na doklad predsa musím napísať skutočný deň úhrady faktúry.
Máš pravdu a máš to dobre)
0 0
SERVIS SERVIS

SERVIS je offline (nepripojený) SERVIS

Čo mám spraviť teraz? Vystavujem bežne doklady z ERP. 2x sa mi za posledné asi 2 mesiace stalo, že som pri účte vyše 50.000.- Sk neurobila fa ale iba doklad z ERP? Dobre o tom viem, ale v tej chvíli ma to nenapadlo.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

SERVIS
Čo mám spraviť teraz? Vystavujem bežne doklady z ERP. 2x sa mi za posledné asi 2 mesiace stalo, že som pri účte vyše 50.000.- Sk neurobila fa ale iba doklad z ERP? Dobre o tom viem, ale v tej chvíli ma to nenapadlo.
To je problém pre Tvojho odberateľa, on si nemôže z takýchto dokladov nárokovať odpočet DPH. Ak vieš o koho ide vystav dodatočne.
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Evina ti dala dobrú radu. Ak vieš, kto je odberateľ, vystav faktúru s dátumom aký je uvedený na bločku z RP a faktúra pre teba bude len evidenčná (nevstúpi do účtovníctva kvôli duplicite s RP). Ak nevieš, nechaj všetko tak a čakaj, kedy sa zákazník ozve.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

tak to tiez pozeram ze to daniar vyhodil datum vystavenia faktury a zaroven aj k tomu uhrada......... ked mam uhradu v hotovosti vzdy to mam ten isty den,nakolko pride odberatel, vyfakturujem mu tovar,on mi podpise prevzatie faktury a ja mu urobim PPD s tym istym datumom. /su to zvacsa male sumy tak max. 5tis./
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Majka
tak to tiez pozeram ze to daniar vyhodil datum vystavenia faktury a zaroven aj k tomu uhrada......... ked mam uhradu v hotovosti vzdy to mam ten isty den,nakolko pride odberatel, vyfakturujem mu tovar,on mi podpise prevzatie faktury a ja mu urobim PPD s tym istym datumom. /su to zvacsa male sumy tak max. 5tis./
Vyhodil to neoprávnene a vychádzal z predošlých právnych úprav
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať