Zavrieť

Porady

Peňaźný denník-účtovanie.

účtovnik amater
Robím kontrolu účtovania v PD a nie som si istá či je dobre zaúčtované :

1. DHIM - sa správne účtuje ako nákup materiálu alebo prev. réžia ?
2. Vyplatené mzdy musím rozdeliť na 2 časti: mzdy
a odvody do fondov ? ( predchodkyňa to účtovala spolu ako mzdy )
3. Nákup kávy a čaju je náklad OZD ( DPH sme si neodpočítali ) ?
Ja som to pred 3 rokmi nedávala do nákladov , neviem či bola nejaká zmena.

To je zatiaľ všetko , som len pri kontrole februára.

Veľmi pekne ďakujem.

Emily.
Usporiadat
danielko danielko

danielko je offline (nepripojený) danielko

1. Ja to účtujem ako nákup materiálu ( účtujem v MRP), kde som si vytvorila analytiku - nákup DHIM.
2. Mzdy určite rozdeľovať: mzdy = čistá mzda + daň + odvody zamestnanca, odvody do fondov = odvody zamestnávateľa
3. tu by som neriskovala a určite by som to dala ako výdaj neovpl. základ dane. Aj keď napr. u pediatra by sa dal nákup čaju dať ako výdaj ovpl. základ dane (pripravený pre dojčatá a pod.)

Uvítam aj ďalšie názory.
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Aby som bole v obraze DHIM je drobný hmotný investičný majetok alebo dlhodobý hmotný investičný majetok????
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Ninna
Aby som bole v obraze DHIM je drobný hmotný investičný majetok alebo dlhodobý hmotný investičný majetok????
Drobný hmotný investičný majetok
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
V tému bol spomínaný drobný HIM, nakoľko sa účtuje ako nákup materiálu- VOZD.
Keby to bol dlhodobý tak by sa použil výdavok NZD.
Ja si ale drobný HIM zvyknem značiť DrHIM.
0 0
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

emily 2
Robím kontrolu účtovania v PD a nie som si istá či je dobre zaúčtované :

1. DHIM - sa správne účtuje ako nákup materiálu alebo prev. réžia ?
2. Vyplatené mzdy musím rozdeliť na 2 časti: mzdy
a odvody do fondov ? ( predchodkyňa to účtovala spolu ako mzdy )
3. Nákup kávy a čaju je náklad OZD ( DPH sme si neodpočítali ) ?
Ja som to pred 3 rokmi nedávala do nákladov , neviem či bola nejaká zmena.

To je zatiaľ všetko , som len pri kontrole februára.

Veľmi pekne ďakujem.

Emily.
Ja sa len pozastavujem nad tými mzdami,určite rozdeliť-má to vplyv na Výkaz príjmov a výdavkov
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

emily 2
Robím kontrolu účtovania v PD a nie som si istá či je dobre zaúčtované :

1. DHIM - sa správne účtuje ako nákup materiálu alebo prev. réžia ?
2. Vyplatené mzdy musím rozdeliť na 2 časti: mzdy
a odvody do fondov ? ( predchodkyňa to účtovala spolu ako mzdy )
3. Nákup kávy a čaju je náklad OZD ( DPH sme si neodpočítali ) ?
Ja som to pred 3 rokmi nedávala do nákladov , neviem či bola nejaká zmena.

To je zatiaľ všetko , som len pri kontrole februára.

Veľmi pekne ďakujem.

Emily.
Emily,
1. ja osobne drobný majetok dávam do réžie, nie do materiálu. Na školení nám bolo povedané, že materiál je na ďalšie spracovanie čo DHIM u Teba zrejme nie je . Preto sa mi réžia zdá správnejšia... hlavne ak sa bavíme o stoličke, vŕtačke, kalkulačke a pod.... ,
2. mzdy deliť ako Ti radili aj iní - mzdy = zamestnanec, odvody = SZČO,
3. repre nie do nákladov ani do DPH.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Drobný DHM bol v niektorom Poradcovi "dborne" označovaný ako ostatný dlhodobý hmotný majetok. V JÚ sa účtuje do materiálu, je to podobne ako v PÚ, ak sa neeviduje na majetkových účtoch - účtuje sa na 501.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

M0NIKA
Emily,
1. ja osobne drobný majetok dávam do réžie, nie do materiálu. Na školení nám bolo povedané, že materiál je na ďalšie spracovanie čo DHIM u Teba zrejme nie je . Preto sa mi réžia zdá správnejšia... hlavne ak sa bavíme o stoličke, vŕtačke, kalkulačke a pod.... ,
Podľa Postupov JÚ - § 7 ods. 2 sa ako materiál účtuje skladovaný materiál, ktorý zahŕňa suroviny, pomocné látky, prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a hmotný majetok podľa § 5 ods. 5 do doby jeho použitia do používania (teda majetok s dobou použiteľnosti dlhšou ako rok nezaradený do odpisovaného dlhodobého majetku). Do materiálu patrí teda aj tzv. režijný materiál (pomocné látky, prevádzkové látky, náradie, nástroje atď.) nielen materiál podliehajúci ďalšiemu spracovaniu.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

kira
Ja sa len pozastavujem nad tými mzdami,určite rozdeliť-má to vplyv na Výkaz príjmov a výdavkov
Ad.2: Sú názory sledovať zvlášť aj DZČ.
Ad.3: Sú daňovo neuznané výdavky.
Naposledy upravil liba2 : 13.01.06 at 22:45 Dôvod: doplnenie bodu 3.
0 0
sobubo sobubo

sobubo je offline (nepripojený) sobubo

Ad.1: Vacsina DrHM ide rovno do používania a tak ju účtujem do réžie. Ak by sa to kúpilo a dalo na sklad tak potom ako materiál.

Ad.2: Mzdy rozúčtovávam nasledovne:
- čisté mzdy - mzdy
- odvody zrazené zamestnancovi - mzdy
- preddavok dane z príjmu zamestnanca - mzdy
- odvody zamestnávateľa - platby do fondov
na každú položku mám v programe analytiku.

Ad.3: Dal by som to ako výdavok neovplyvňujúci daň, ak na to nie je nepriestrelné zdôvodnenie. Napr. ja mám detskú lekárku, ktorej dávam do réžie lízatká, ktorými podpláca deti pri vyšetrení.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

M0NIKA
..ja osobne drobný majetok dávam do réžie, nie do materiálu. Na školení nám bolo povedané, že materiál je na ďalšie spracovanie čo DHIM u Teba zrejme nie je . Preto sa mi réžia zdá správnejšia....
Podľa mňa aj materiál spotrebovaný na "réžiu" svojou podstatou vždy zostane materiálom a do spotreby materiálu by sa v zmysle Postupov mal aj účtovať (tak, ako v PÚ na 501). Tendencie dávať ho do réžie podľa mňa pretrvávajú v súvislosti s niekdajším znením Postupov JÚ ( Opatrenie MF SR č. 65/396/1994, Čl. 1):
"ods. 9. Zásobami sú:
a) skladový materiál,
b) nedokončená výroba, výrobky, zvieratá,
c) skladovaný tovar.
10. Za skladovaný materiál sa považujú:
...
f) skladovaný hmotný majetok, ktorý nespĺňa kritériá pre zaradenie do hmotného investičného majetku podľa čl. I ods. 5b) až do doby, kedy sa vydá do použitia. Drobný režijný materiál sa nepovažuje za skladovaný materiál, zachytáva sa v položke prevádzková réžia. "

V Postupoch JÚ platných v súčasnosti už táto veta nie je a preto podľa môjho názoru nie je žiadny dôvod na účtovanie akéhokoľvek materiálu inde ako do kolónky "spotreba materiálu". Do réžie by mali ísť podľa môjho názoru najmä nakupované služby, finančné náklady a pod. Aj keď v podstate je to jedno, pretože vždy ide o výdavok ovplyvňujúci daň
Naposledy upravil andrej_rv : 14.01.06 at 13:03
0 0
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

Pri JU náradie (fén,nožnice...) idú do materiálu,takže to treba z réžie dať preč, a kam sa účtujezdravotný preukaz- réžia (musí byť zo zákona je to nedaňový alebo môže byť daňový výdavok)
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Ale veta:"... až do doby zaradenia do užívania." tam zostala naďalej takže, keď kúpim DDrHIM a zaradím ho do užívania, čo v praxi aj robíme /nedržíme ho predsa v sklade/ tak ho zo skladovej karty materiálu odpíšem??? Nie je to jednoduchšie dať jednorázovo do spotreby- prevádzková réžia a viesť o zakúpenej veci evidenciu Knihu drobného majetku?
0 0
sobubo sobubo

sobubo je offline (nepripojený) sobubo

Aj ja som to tak pochopil, a davam to priamo do rezie. Ani na danovom som s tym zatial nemal problemy.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

sklenkova
Pri JU náradie (fén,nožnice...) idú do materiálu,takže to treba z réžie dať preč, a kam sa účtujezdravotný preukaz- réžia (musí byť zo zákona je to nedaňový alebo môže byť daňový výdavok)
Ak kaderníctvo podmieňuje mať zdravotný preukaz, tak zaplatenie kurzu, resp. jeho obnovenie atď... je tvoj režijný výdavok.
0 0
emily 2 emily 2

emily 2 je offline (nepripojený) emily 2

účtovnik amater
Ďakujem všetkým za rady . Len dnes som sa dostala k PORADE, škoda , že nemám doma internet.
0 0
Kristína Kristína

Kristína je offline (nepripojený) Kristína

Sobubo, aj ja to tak robím. Predmetov takého charakteru máme do roka málo. Tento spôsob účtovania som ošetrila internou smernicou.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

emily 2
Robím kontrolu účtovania v PD a nie som si istá či je dobre zaúčtované :

1. DHIM - sa správne účtuje ako nákup materiálu alebo prev. réžia ?
2. Vyplatené mzdy musím rozdeliť na 2 časti: mzdy
a odvody do fondov ? ( predchodkyňa to účtovala spolu ako mzdy )
3. Nákup kávy a čaju je náklad OZD ( DPH sme si neodpočítali ) ?
Ja som to pred 3 rokmi nedávala do nákladov , neviem či bola nejaká zmena.

To je zatiaľ všetko , som len pri kontrole februára.

Veľmi pekne ďakujem.

Emily.

A ako je to napríklad v reštaurácii - mikrovlnka, friťák... všetko do 30000,- - materíál alebo réžia???
V kancelárii PC, stôl, koberec... Veci do 30000,- - materíál alebo réžia???
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

lydinka
A ako je to napríklad v reštaurácii - mikrovlnka, friťák... všetko do 30000,- - materíál alebo réžia???
V kancelárii PC, stôl, koberec... Veci do 30000,- - materíál alebo réžia???
Odpoveď:http://www.porada.sk/showpost.php?p=165417&postcount=10
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Ďakujem veľmi pekne
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať