Zavrieť

Porady

zrážková daň pri príjmoch do 5000 Sk

Myslíte si, že zrážkova daň pri príjmoch do 5000 Sk (nepodpísané vyhlásenie) účtovníkom uľahčí prácu, ja nie.
Usporiadat
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

A nemôžem sa rozhodnúť, že aj ked je to do 5000,-SK napr.kratši prac.pomer, tak to bude preddavkova dan a nie zrážkova? Zamestnanec súhlasí, dá si to do danového priznania, nerobí mu to problem!
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

apsgroup
A nemôžem sa rozhodnúť, že aj ked je to do 5000,-SK napr.kratši prac.pomer, tak to bude preddavkova dan a nie zrážkova? Zamestnanec súhlasí, dá si to do danového priznania, nerobí mu to problem!
Nemôžeš sa rozhodnúť, je to zákonná povinnosť. Príjem do 5000.- povinnosť-neuplatnenie bonusu, nepodpísané vyhlásenie k zdaneniu.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

apsgroup
A nemôžem sa rozhodnúť, že aj ked je to do 5000,-SK napr.kratši prac.pomer, tak to bude preddavkova dan a nie zrážkova? Zamestnanec súhlasí, dá si to do danového priznania, nerobí mu to problem!
Áno môže, § 43 odseky 6, 7, 8 zákona o DzP.. dopľňam, len ak si podá DP sám.
Naposledy upravil evina : 27.02.06 at 16:00
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

Aha, my sme si to chceli zjednodušiť a dat to ako preddavkovu dan. Program nám to umožnil.Ale ak to tak nejde,musím to opravit.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

evina
Áno môže, § 43 odseky 6, 7, 8 zákona o DzP..
Pozri § 43 odst.3 zákona o dani z príjmov:
j) príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) až g) plynúci daňovníkovi od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane,122) ktorého úhrnná výška od tohto zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 5 000 Sk a u ktorého si tento daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 a daňový bonus podľa § 33.:p>:p> (táto zmena nodobúda účinnosť od 1.januára 2006 pozn. Porada.sk)
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Moja odvolávka na paragrafy bola myslená tak, že si môže daňovník podať DP ssám , a tam si uplatniť túto daň ako preddavkovú. Pardón nechcela som nikoho pomýliť, Ty si sa pýtal vlastne len na zamestnávateľa
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

Ano,ja som sa pýtala, či zamestnávatel so súhlasom zamestnanca ,môže považovat túto dan za preddavkovu a zamestnanec si urobí danove priznanie.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

apsgroup
Ano,ja som sa pýtala, či zamestnávatel so súhlasom zamestnanca ,môže považovat túto dan za preddavkovu a zamestnanec si urobí danove priznanie.
Nie zamestnávateľ nemôže. Túto daň bude za preddavkovú považovať DU podaním daňového priznania.
Upozorňujem, že zamestnanec Vás v tomto prípade nemôže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania dane.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

apsgroup
Ano,ja som sa pýtala, či zamestnávatel so súhlasom zamestnanca ,môže považovat túto dan za preddavkovu a zamestnanec si urobí danove priznanie.
Ak si bude zamestnanec robiť sám DP tak môže túto daň považovať za preddavkovú. Nemôžeme tu však hovoriť o dohode zamestnávateľa a zamestnanca. Pozri:
http://www.porada.sk/t18935-p2-vpoet-mzdy-zrkov-da.html
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

liba2
Zrážková daň sa uhrádza s iným KS; teda DU vie od koho a koľko Sk tejto dane dostal. Preto si kladiem otázku: načo súžia tie oznámenia? poznáte niekto odpoveď?
DÚ síce vie od koho a aká daň bola odvedená do štátneho rozpočtu, ale nevie za koho. Preto je povinnosťou toho, kto daň zráža, mu to oznámiť.
Dôvod: Platby sa párujú podľa DIČ. V ročných hláseniach zamestnávatelia nahlasujú DÚ všetkých daňovníkov, ktorí poberajú príjmy zo ZČ. Ak by napr. bol daňovník, ktorý nemá zúčtovanú daň za uplynulé obdobie, DÚ vie, že musí podať DP. Predpokladám, že daňovníci, ktorým sa daň zo ZČ zráža podľa § 43, buď nebudú vôbec uvádzaní v hlásení, alebo v hlásení na to bude vytvorené "okienko". Na základe toho DÚ nebude požadovať podanie DP u týchto daňovníkov.
Daň musí sedieť. My oznámime DÚ, koľko sme zrazili(§ 43) a DÚ zistí, či má aj toľko odvedené. Z prehľadov vie aké boli ČZD a aká daň z nich vychádza a vie, či sa aj výška odvedenej dane(po ročnom zúčtovaní) tomu rovná.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Denda a Marína, vďaka za reakcie .
0 0
argent argent

argent je offline (nepripojený) argent

A čo sa stane, keď za január sa daň z príjmov do 5000 odviedla ako zálohová?
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Neviete ako to je ak zrážková daň bola zaplatená dohodárovi až 27.02.2006 a odvedené 28.02.2006?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

argent
A čo sa stane, keď za január sa daň z príjmov do 5000 odviedla ako zálohová?
Písomne požiadaj DU o preúčtovanie dane z KS 1144 na KS 1744 a súčasne prilož oznámenie o zrazenej dani.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Mikolajova
Neviete ako to je ak zrážková daň bola zaplatená dohodárovi až 27.02.2006 a odvedené 28.02.2006?
Nerozumiem otázke. Daň zaplatená dohodárovi?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Tweety
Nerozumiem otázke. Daň zaplatená dohodárovi?
Iba nesprávne vyjadrené, iste mala na mysli daň odvedenú za pracovníka na dohodu.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Mikolajova
Neviete ako to je ak zrážková daň bola zaplatená dohodárovi až 27.02.2006 a odvedené 28.02.2006?
Myslíš tým, že daň bola zrazená 27.2 a na druhý deň odvedená? To je v poriadku. Oznám to DU.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
VERONIKA6
Na internete na stránke Daňového riaditeľstva som našla "Informáciu o úhrade zrážkovej dane zamestnávateľom", kde je uvedé citujem: Túto daň platiteľ uhráza na účet miestne príslušného správcu dane pre daň z príjmov zo závislej činnosti. Platbu zrážkovej dane platiteľ označí konštatným symbolom 1744. Úhradu zrážkovej dane je povinný platiteľ dane oznámiť miestne príslušnému správcovi dane, ak správca dane na žiadosť platiteľa dane neurčí inak.
V závere je poznámka: MF SR pripravuje odporučený vzor oznámenia na zverejnenie.
Dnes som sa bavil s autorkou odporučeného vzoru oznámenia o zrážkovej dani (z MF SR), loptička je momentálne na strane daňového riaditeľstva, ak sa k vzoru navrhnutého oznámenia vyjadrí pozitívne, MF SR tlačivo zverejní - určite to bude do niekoľkých dní.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Prosím Vás, môže mi niekto vysvetliť ,prečo sa u nás najprv
príjme nejaký zákon,uvedie sa do praxe a až po mesiaci resp.
dvoch sa dostanú nám obyčajným smrteľníkom tlačivá a všetko
ostatné ,čo k plneniu týchto povinností patrí. Je to preto,aby
nám uľahčili život?
Pripadá mi to ako keď deťom v škole dajú písať sloh a keď ho
všetci napíšu a odovzdajú, tak im perá naplnia atramentom .
0 0
heja3 heja3

heja3 je offline (nepripojený) heja3

Prosím vás o pomoc pri tomto probléme:
Máme zamestnanca, ktorý je zamestnaný na 2 hodiny 1 deň v týždni 40,-- Sk /hod. Je to preto, že živnostenský zákon hovorí, že na koncesiu musí mať majiteľ odbornú spôsobilosť, alebo ju musí mať zamestnanec, preto sme to riešili takto - odporučili nám to na živnostenskom.
Nemá podpísané vyhlásenie. Zároveň je aj SZČO. Treba daň odvádzať ako zrážkovú alebo preddavkovú, keďže je isté, že bude podávať DP?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať