Zavrieť

Porady

Návrh vyhlášky MZ SR k ročnému zúčt.poistného

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
V prílohe prikladám návrh vyhlášky Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o podrobnostiach o vykazovaní preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, o ročnom zúčtovaní poistného a povinnostiach pri ročnom zúčtovaní poistného a o vzoroch tlačív ročného zúčtovania poistného na verejné zdravotné poistenie.

Ide o návrh zverejnený v týchto dňoch na medzirezortné pripomienkové konanie.

Viď:
http://www.health.gov.sk/redsys/rsi....AGE=S&LENGTH=S
Naposledy upravil Jozef Mihál : 02.02.06 at 08:35
Usporiadat
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

NOKIA
Tešíme sa juchú...... na šibačky máme čo robiť.
Ale vážne, snáď sa nebude meniť samotný obsah tlačiviek??? Alebo aj typy a ich kombinácie?? Alebo je to len technické zabezpečenie tlače?
NOKIA, rýchlo uprav svoj príspevok, dopíš tam... ALEBO celé ročné zúčtovanie poistného bude zrušené ... a máme to v suchu. - podľa príspevku 81 od JM
0 0
NOKIA NOKIA

NOKIA je offline (nepripojený) NOKIA

abel
NOKIA, rýchlo uprav svoj príspevok, dopíš tam... ALEBO celé ročné zúčtovanie poistného bude zrušené ... a máme to v suchu. - podľa príspevku 81 od JM

Abel, ty si ale vtipálek.....šak už sme všetci na ročné zúčtovačky zdravotného poistného nachystaní a ty by si to takto jednoducho chcel zrušiť , čo by sme potom s toľkým voľným časom robili??
0 0
skatja skatja

skatja je offline (nepripojený) skatja

V malých firmách sa tešíme na každé nové zúčtovanie,hlásenie, štatistiky a pod.......To už hovorím podpora malým podnikateľom, kde si nemôžu dovoliť zamestnať na každú agendu odborníka. Dokedy sa necháme zasypávať tlačivami a poučeniami? Možno niekomu sa to hodí, veď čím viac zmien tým viac školení, výroba tlačív......
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Veď práve, pôvodne som začala podnikať v oblasti účtovníctva, ale teraz keď sa k účtovníctvu dostanem, až mám z toho pôžitok. Stále robím čokoľvek iné len účto nie - to až v marci. Podnikatelia si totiž myslia, že účtovník je dievča pre všetko, či už sú to sekretárske práce, písanie zmlúv, právne rady, behanie za nich po úradoch a všetky neskutočné papierovačky - pribudla colnica, ročné zúčt. poistného, ostatné ani nehovorím, a nedajbože aby ste mu nenahlásili akúkoľvek zmenu. Ale to už som mimo témy, len mám z toho RZ zdrav. poistenia obavy.
0 0
Anulka Anulka

Anulka je offline (nepripojený) Anulka

To, že ešte stále je len "Návrh vyhlášky k RZ" je totálne neseriózne. Ak si niekto myslí, že problém vyriešil posunutý termín do 30.06., je na omyle. Ja som mala SZČO, ktorý v roku 2005 - august končil podnikanie. Keď som pozrela návrh vyhlášky a navrhnuté tlačívá na výpočet poistného, zistila som, že bude povinný doplatiť dosť vysokú sumu na zdravotné poistenie za rok 2005. Ako si to ten chudák, mal zahrnúť do základu dane za rok 2005 - určite cez záväzky a úpravu základu dane pri skončení podnikania. Ale v akej sume, keď výpočet je stále nie jasný?
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Minulý týždeň som telefonovala do Všeobecnej zdravotnej poisťovne, kde som potrebovala získať nejaké informácie a nakoniec len tak mimochodom som nadhodila reč ohľadne ročného zúčtovania.Nasledovalo hlboké smutné áách a dotyčná pani mi začala oznamovať že ich pracovníčky sa až teraz dostávajú na školenia a zrejme sa termín ročného zúčtovania posunie až na 30.09.2006..... zatiaľ to beriem ako aprílový žartík....
0 0
martafaskova martafaskova

martafaskova je offline (nepripojený) martafaskova

Prepáčte, ale prečítala som si celú diskusiu k ročnému zúčtovaniu poistného a nie je mi jasná jedna vec. Moji rodičia obidvaja pracujú, majú stále zamestnanie, otec má ešte uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti. Ale okrem toho majú príjem zo spoločnej urbárskej hory a podiel v roľníckom družstve. Ročne je to príjem asi 8 000,- Sk. V daňovom priznaní som ich uvádzala ako príjmy podľa paragrafu 6. Majú povinnosť podať ročné zúčtovanie? Prosím pomôžte mi, ja som len študent a nechcem aby rodičia platili nejaké penále.
Vďaka za pomoc!

Inak porada je super, človek sa tu vždy dozvie niečo nové!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak mali príjem podľa § 6, tak si musia sami podať RZP, typ S. Od zamestnávateľa si musia vyžiadať doklad podľa § 19 ods.5 (potvrdenie o príjmoch a predavkoch..). V tlačive typ S vyplnia list SA - údaje o zamestnaní a list SD - tu počítajú poistné y príjmov podľa § 6 ZDP.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

martafaskova
Prepáčte, ale prečítala som si celú diskusiu k ročnému zúčtovaniu poistného a nie je mi jasná jedna vec. Moji rodičia obidvaja pracujú, majú stále zamestnanie, otec má ešte uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti. Ale okrem toho majú príjem zo spoločnej urbárskej hory a podiel v roľníckom družstve. Ročne je to príjem asi 8 000,- Sk. V daňovom priznaní som ich uvádzala ako príjmy podľa paragrafu 6. Majú povinnosť podať ročné zúčtovanie? Prosím pomôžte mi, ja som len študent a nechcem aby rodičia platili nejaké penále.
Vďaka za pomoc!

Inak porada je super, človek sa tu vždy dozvie niečo nové!
Myslím si, že pokiaľ ide o príjem z urbárskej hory a podielu v roľníckom družstve, tak zrejme ide o príjem z prenájmu a tento príjem patrí medzi vyňaté príjmy v zdravotnom poistení. T.j. z týchto príjmov sa zdravotné poistenie neplatí. Keďže otec má dohodu popri pracovnom pomere, ani z tohto príjmu ZP neplatí. T.j. toto nie sú dôvody aby museli podávať ročné zúčtovanie ZP. RZ musia teda podať, iba ak majú tzv. kolísvý príjem, ale v takomto prípade môžu požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania.

Ak príjem z urbáru príp. družstva je podiel z hospodárenia urbáru (ako píše ďalej Anulka), tak platí to, čo napoísal Jozef Mihál.
Naposledy upravil Jana Motyčková : 12.04.06 at 19:09
0 0
Anulka Anulka

Anulka je offline (nepripojený) Anulka

Príjem z urbáru nemusí byť len príjmom z prenájmu. V prípade ak urbár nemá právnu subjektivitu, členovia urbáru zdaňujú svoj podiel na príjmoch a výdavkoch podľa par. 6 ods.1 zákona o dani z príjmov.
0 0
bozenka bozenka

bozenka je offline (nepripojený) bozenka

Dobry den,
snazila som sa precitat celu diskusiu k tejto teme ale napriek tomu mam niekolko otazok
- v maji 2005 som skoncila VS, od augusta som dobrovolne nezam., pracujem na dohody. Ktore tlacivo potrebujem?
- ake potvrdenie od zamestnavatelov potrebujem na to, aby som vedela prijem? Ak sa rataju len september-december 2005 to potrebne k danovemu priznaniu sa zrejme neda pouzit
- potrebujem aj potvrdenie o odovzdani danoveho priznania alebo to spolu nijako nesuvisi?

Dakujem, za odpoved aj za trpezlivost s mojimi zrejme dost detinskymi otazkami
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

Ak je to tak, tak platí to,čo napísal Jozef Mihál.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

bozenka
Dobry den,
snazila som sa precitat celu diskusiu k tejto teme ale napriek tomu mam niekolko otazok
- v maji 2005 som skoncila VS, od augusta som dobrovolne nezam., pracujem na dohody. Ktore tlacivo potrebujem?
- ake potvrdenie od zamestnavatelov potrebujem na to, aby som vedela prijem? Ak sa rataju len september-december 2005 to potrebne k danovemu priznaniu sa zrejme neda pouzit
- potrebujem aj potvrdenie o odovzdani danoveho priznania alebo to spolu nijako nesuvisi?

Dakujem, za odpoved aj za trpezlivost s mojimi zrejme dost detinskymi otazkami
Tlačivo C. Potvrdenie od zamestnávateľov nie je nutné, stačia výplatné paśky. Ak ich nemáš, zamestnávateľ môže vystaviť potvrdenie o výške príjmov z dohôd za mesiace 9- 12 v akejkoľvek forme. Potvrdenie o podaní danňového priznania nepotrebuješ,
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Dnes odchádza vyhláška do redakcie Zbierky zákonov.

Pravdepodobne ešte dnes tu dám link na text vyhlášky i s prílohami, tj. výslednými oficiálnymi tlačivami, ktoré sa budú používať v ročnom zúčtovaní.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 14.04.06 at 17:41
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ukážka ročného zúčtovania zamestnanca, typ A.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 13.04.06 at 11:30
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ukážka ročného zúčtovania SZČO, typ B.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Kompletný materiál, ktorý ide do Zbierky, nájdete tu:

http://www.health.gov.sk/redsys/rsi....AGE=S&LENGTH=S
0 0
martafaskova martafaskova

martafaskova je offline (nepripojený) martafaskova

Ďakujem pán Mihál za pomoc, podľa toho čo ste napísali, budem musieť pre rodičov vypracovať ročné zúčtovanie poistného. Chcela by som sa ešte spýtať na môj prípad. Som študentka VŠ a v roku 2005 som pracovala na dohodu o vykonaní práce a tiež na pracovnú zmluvu (cez letné prázdniny - odvádzali za mňa aj zdravotné poistenie), hrubá mzda za minulý rok ccc 35000,- Sk. Som povinná urobiť ročné zúčtovanie poistného?

Ďakujem za pomoc! Pre mňa je daňové priznanie ešte prijateľné, ale toto je úplne niečo nové, takže ste moja záchrana!
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Jozef Mihál
Kompletný materiál, ktorý ide do Zbierky, nájdete tu:

http://www.health.gov.sk/redsys/rsi....AGE=S&LENGTH=S
Jožko, super.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
martafaskova
Som študentka VŠ a v roku 2005 som pracovala na dohodu o vykonaní práce a tiež na pracovnú zmluvu (cez letné prázdniny - odvádzali za mňa aj zdravotné poistenie), hrubá mzda za minulý rok ccc 35000,- Sk. Som povinná urobiť ročné zúčtovanie poistného?
Zistíte to takto:

Zoberiete do úvahy príjem na dohodu, ktorý ste dosiahli za mesiace september až december 2005 a to za tie z týchto 4 mesiacov, v ktorých ste ani jeden deň nemali pracovnú zmluvu.

Napr. ak ste mali prac.zmluvu do 5.9.2005, spočítate len príjmy na dohodu za október až december.

Ak súčet takýchto príjmov je vyšší ako 13000 Sk, musíte si podať ročné zúčtovanie, typ S, v ňom bude list SA s údajmi za zamestnanie za prac.zmluvu, list SC s údajmi o príjmoch na dohodu za obdobie september až december 2005 v ktorom ste ani jeden deň nemali pracovnú zmluvu. Od zamestnávateľa na prac.zmluvu si budete musieť vypýtať doklad podľa § 19 ods.5 zákona (potvrdenie o príjmoch a zaplatených preddavkoch).
Naposledy upravil Jozef Mihál : 15.04.06 at 15:46 Dôvod: Oprava na základe príspevku od Somij
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať