Zavrieť

Porady

Kedy a ako účtovať o odpisoch majetku?

ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

upozornenie: treba si precitat celu debatu, na konci bude aj zaver vypovedany jednoduchym "kuchynskym" jazykom. Zatial je toto otvorena debata, viem, ze su tu lepsi odbornici na uctovnictvo ako ja a viem, ze nemam pravo vykladat zakon. Je to iba moj nazor. Ked sa debata o tomto skonci, tak toto upozornenie bud zmazem, alebo doplnim. Este poznamka: tato tema vznikla presunutim casti prispevkov z inej diskusie kvoli "mimotemovosti"
ayya

mudroš
Mám taký dojem, ako keby nikto nebral účtovníctvo vážne. Ak ide o JÚ tak sa môžu rovnať účtovné odpisy daňovým. V PÚ by som ale asi ťažko oddôvodnil napríklad, prečo auto ktoré som kúpil odpisujem 4 roky ale auto na lízing 36 mesiacov. DÚ ale môže, a v poslednom čase rád dáva, aj pokutu za porušenie zákona o účtovníctve. Prečo to riskovať?
Tato tema je ozivena jednym odkazom priamo na tento tvoj prispevok ... ma to zaujalo, tak sa tusim spytam: Co myslis pod pojmom riskovat? Nie je nikde v zakone zakazane aby sa uctovne odpisy rovnali danovym. Ak to zakonodarca umoznuje v zakone o dani z prijmu, tak to predsa nemoze negovat zakon o uctovnictve imho.
mudroš
Rozdielne účtovné a daňové odpisy majú ale aj iný význam. Napríklad ak sa bude žiadať o úver, tak aby sme ho dostali potrebujeme vykázať, že máme majetok a dobrý zisk. Prečo by som teda účtovne odpisoval niečo, čoho reálna životnosť je 50 rokov a chcem to aj 50 rokov používať, za 30 rokov (budovy).
No ale banka velmi dobre vie, ze odpisy su jednym zo zdrojov na splacanie uveru - preto aj vyzdaduje, aby sa vyska odpisov uvadzala v ziadosti o uver, preto mam protiargument: preco si neuviest odpisy vo vyske danovych, ak je taka moznost? Zisk a odpisy su v tomto pripade spojene nadoby imho, co odbudne zo zisku - to sa preleje do odpisov. A okrem toho: preco podnikatelske asociacie tlacia na znizovanie doby odpisovania a stat sa im stavia do opozicie? Ja osobne povazujem aj toto konkretne znizenie z 50 na 30 rokov za celkom peknu ulavu
mudroš
Len preto aby som to mal "jednoduchšie"? Veď pre dobrý program na evidenciu majetku nie je problém vypočítať iné účtovné a iné daňové odpisy. Potom je to len jedno číslo v daňovom priznaní. To zase nie je taká veľká robota. A navyše viem napríklad koľko ma skutočne stojí výroba v danej budove. Určite si myslím, že tam kde sú odpisy významnou sumou nákladov to za to stojí!!!
Ano, imho - aj preto aby som to mala jednoduchsie. Nemame to uz aj tak dost komplikovane? .... Z danoveho hladiska sa to aj tak "vysolicha" cez odlozeny danovy zavazok alebo pohladavku. Takze jedina "vyhoda" uctovat rozdielne danove a uctovne odpisy je podla mna ta, ze ak je v spolocnosti vela majitelov, ktori by pouzitelny zisk najradsej hned rozchytali a nemyslia na buducnost... tak oni vlastne tu skrytu rezervu (odpisy natiahnute do dlhsej doby) nezbadaju.... v malej firme to vobec nema vyznam imho

Ale netvrdim, ze mi nieco neunika... a mozno sa pletiem, potom sa fakt rada sa necham presvedcit, ze nemam pravdu
Naposledy upravil ayya : 02.05.06 at 07:50 Dôvod: zmena nazvu
Usporiadat
Téma je uzavretá.
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

ayya
...a preto by som doporucila tym, ktori sice vypocitavaju rozdiel medzi uctovnymi a danovymi odpismi, ale neuctuju o odlozenej dani, aby si prezreli postupy uctovania, lebo pravdepodobne nemaju uctovnictvo uplne, spravne ... atd...
a preto by som dalej doporucila vsetkym neauditovanym spolocnostiam, aby si do internej smernice doplnili rozhodnutie o tom, ze nebudu uctovat o odlozenej dani ... tam je dost vela suvislosti, nielen ta, ze sa uctovne odpisy mozu rovnat danovym odpisom... ja osobne to doplnujem hned buduci tyzden
Ja si nemyslím, že je potrebné dávať do internej smernice neauditovaných firiem vetu, že nebudú účtovať o odloženej dani. V § 10 ods. 5 Postupov PÚ sa uvádza:
(5) Účtovanie o odloženej dani z príjmov sa vzťahuje na účtovné jednotky, ktoré majú povinnosť podľa § 19 zákona a o odloženej dani z príjmov účtujú aj po zániku povinnosti podľa § 19 zákona. V ostatných účtovných jednotkách sa o odloženej dani z príjmov môže účtovať podľa rozhodnutia účtovnej jednotky.
Mne z toho vyplýva, že do smernice neauditovanej firmy si zapracujem len rozhodnutie, ak využijem možnosť účtovať odloženú daň. Ak túto možnosť nevyužijem, do smernice to uvádzať nemusím, pretože povinnosť účtovať odloženú daň mi zo žiadneho predpisu nevyplýva, len možnosť...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Uzáver ayye:
ayya

myslim, ze uz to jasnejsie ani nemoze byt napisane:
ale pre istotu: auditovane spolocnosti maju povinnost uctovat o odlozenej danovej povinnosti, ktora okrem ineho vznika aj pri vycislovani rozdielu medzi uctovnymi a danovymi odpismi ...
A podstata môjho citovaného príspevku, ktorý bol uvádzaný na ilustráciu:
Jana Acsová
Čiže povinnosť účtovať o odloženej dani nemôže zakladať povinnosť účtovať o rozdielnych účtovných a daňových odpisoch.
Veľa viet bolo povedaných iba na ilustráciu prípadu. A mohli by sa zaradom vyberať z kontextu a rozporovať. Ale iba preto, že sa vyberú z kontextu a nezamerajú sa na podstatu, ktorá bola príspevkom sledovaná.

V prípade citovaného príspevku je podstatou to, že o odloženej dani z titulu rozdielu účtovných a dańových odpisov sa účtuje (ak sa má alebo musí) iba v prípade, ak tento rozdiel existuje. Nemôže sa účtovať o niečom k niečomu čo neexistuje. Preto ten príklad. Ak nemám rozdiel medzi odpismi, neúčtujem o odloženej dani z tohto titulu. Povinnosť účtovať o odloženej dani nemôže mať za následok vznik povinnosti účtovať o účtovných odpisoch, ktoré sa nerovnajú odpisom limitovaným zákonom o daniach z príjmov. Správne zatriedenie majetku do odpisových skupín (účtovných), sadzby a výška odpisov, doba odpisovania, zmena podmienok odpisovania atď. sú veci, ktoré nijako nesúvisia s problematikou odloženej dane.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ako chápať tento príspevok?
Jana Acsová
Pritiahnem to za vlasy ... prosím účtovných odborníkov o zhovievavosť, uvediem iba príklad pre názornosť.

Prečo by musela auditovaná firma účtovať o rozdielnych účtovných a daňových odpisoch ak má povinnosť účtovať o odloženej dani? O odloženej dani účtuje v prípade, že má dočasné zdaniteľné alebo odpočítateľné rozdiely. A ak ich nemá v odpisoch, tak k tejto položke neúčtuje o odloženej daňovej pohľadávke alebo záväzku.
Nemôžeme vytiahnuť jednu vetu a tvrdiť, že je nesprávna. Áno, mohla by byť bez súvislostí, ktorými sú napr.:

1) oslovenie účtovných odborníkov. Prečo asi? Lebo ďalej je načrtnutá situácia, ktorá je neštandardná a použitá iba pre ilustráciu,
2) prečo by musela auditovaná firma účtovať o rozdielnych účtovných a daňových odpisoch ak má povinnosť účtovať o odloženej dani? Modelová situácia: nemá rozdiel v účtovných a daňových odpisoch (bez potreby skúmania prečo) a teda nemá rozdiel, ktorý by mal byť predmetom účtovania odloženej dane,
3) účtovanie o odloženej dani sa týka vzniknutých dočasných zdaniteľných a odpočítateľných rozdielov. Ak ich účtovná jednotka nemá v položke odpisov, resp. v rozdiely medzi zostatkovou cenou účtovnou a daňovou, tak v tejto položke o odloženej dani neúčtuje.

Takže výber tejto vety a jej výklad:
Prečo by musela auditovaná firma účtovať o rozdielnych účtovných a daňových odpisoch ak má povinnosť účtovať o odloženej dani?
nemožno zovšeobecniť a urobiť z nej uzávery bez bližšieho kontextu uvádzaného v príspevku.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Vau. 660 nových videní od soboty.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Je to jedna z najkvalitnejších "debát" akú som tu čítala.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
presunuté z témy:
http://www.porada.sk/t13942-p3-.html
Naposledy upravil lenkak : 01.05.06 at 10:25
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Idem si trosku sypat popol na hlavu
konecne som si uvedomila, ze v argumentacii som zamienala nasledok s pricinou... v tom mali pravdu aj Janka, aj Liduska aj Andrej, tak sa za to dodatocne ospravedlnujem. Vravela som uz vselikde a viackrat, ze ja tomu uctovnictvu "rozumiem" tak po kuchynsky a tak a aj vyjadrujem ... ved ma poznate. Naozaj exaktne vyjadrovanie nie je mojou silnou strankou Ale - a to fakt zdoraznujem - zasadne zavery okolo uctovania odpisov v malych neauditovanych spolocnostiach imho zostavaju v platnosti, to este napisem v dalsom prispevku
Premyslala som, preco sa mi to stalo ... vratila som sa naspat a nasla som to, boli to tieto Mudrošove vety:
mudroš
...... Len preto aby som to mal "jednoduchšie"? Veď pre dobrý program na evidenciu majetku nie je problém vypočítať iné účtovné a iné daňové odpisy. Potom je to len jedno číslo v daňovom priznaní. To zase nie je taká veľká robota. ....
len pre poriadok uvadzam, ze je to len cast jeho prispevku, to naznacujem bodkami na zaciatku a na konci citatu
Ja to mam kdesi "v hlave" inak: uctovanie o odlozenej dani je komplikovane, spravne to vie zauctovat naozaj odbornik, pre zaciatocnikov je to vec, nad ktorou moze stravit aj par dni, nie iba hodin vzacneho casu pred danovymi priznaniami
Pre "koumákov" a pre ilustraciu prikladam jeden metodicky pokyn, je to sice pre banky... ale ako vzor to imho moze posluzit.
To farebne zvyraznenie som tam "sposobila" ja, nebolo to v originale ...
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

mam skratka v hlave ulozene vsetky tie terminy v "jednej mnozine": danove a uctovne odpisy a uctovanie o odlozenej dani...

spravna postupnost ma byt: Ak organizacia vycisluje rozdiel medzi uctovnymi a danovymi odpismi, mala by potom uctovat o odlozenej dani. Ak by organizacia vycislovala rozdiel medzi danovymi a uctovnymi odpismi, ale sucasne o tom rozdiele neuctovala, nemalo by to zmysel ... vysvetlenie je "ozltene" vo vyssie prilozenom metodickom pokyne.

Takze moj zaver pre male (neauditovane) spolocnosti, aj ked to zas bude vyzerat ako zamena priciny a nasledku, ale - je to podla mna takto ovela jasnejsie a jednoduchsie na pochopenie: Mala organizacia (neauditovana) ma moznost sa rozhodnut, ci bude alebo nebude uctovat o odlozenej dani a pretoze o odlozenej dani sa uctuje aj vtedy, ak vznika rozdiel medzi uctovnymi a danovymi odpismi najjednoduchsie je raz a navzdy dat si do internej smernice ze:

- o odlozenej dani sa uctovat nebude, a sucasne ze:
- uctovne odpisy = danove odpisy

a tym mam "pokoj svaty" ... aj s rozdielom medzi uctovnymi a danovymi odpismi aj s odlozenou danou a pritom sa takto neporusuju ziadne predpisy pre Andreja: ano podla vsetkeho mas s tou smernicou pravdu, ale ... istota je gulomet, ta jedna veticka sa mi do internej smernice zmesti
Naposledy upravil ayya : 01.05.06 at 23:18 Dôvod: doplnenie: UO sa budu rovnat DO
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Dodatocne som sa rozhodla, venovat tento prispevok jednemu z nasich kolegov, konkretne Mudoršovi... ostatni nech prepacia a samozrejme precitat si to mozu vsetci

Len taka zaverecna suvisiaca uvaha... ked pocujem o uctovnych odpisoch v suvislosti s presnym a vernym zobrazenim majetku v spolocnosti... tak sa vzdy zamyslam nad nasledujucimi problemami. Skor pokorne a tichucko premyslam, ci vobec je mozne odpismi fakt na 100 % verne zachytit opotrebenie majetku. Tak aby bolo casovo mozne k poslednemu dnu roka (a co este tak k posledemu dnu kazdeho mesiaca!) zachytit nielen fyzicke ale aj moralne opotrebenie.
Asi by s tym mali problem aj odbornici alebo sudni znalci, nieto este my, chudacikovia uctovnici. Kto z nas (alebo z ludi, ktori su povinne kazdrorocne nastrkani do inventarizacnych komisii) moze byt odbornik na fyzicke a moralne opotrebenie jednotlivych druhov majetku?

Ved staci sa len podrobnejsie pozriet napr. na osobny automobil.
- berie sa do uvahy, ze v zimnych mesiacoch sa fyzicky automobil nici viac, ako v letnych?
- uvazuje niekto nad tym ze auto sa inak nici vo velkom meste, inak v mensich lokalitach?
- berie niekto do uvahy, ze v podtatransku zima trva dlhsie a na dolniakoch kratsie?
- zmeni organizacia odpisovy plan, ked si po dvoch rokoch zaobstara garaz a auto sa zacne nicit pri parkovani menej?
- berie niekto do uvahy, ze ak sa postavi nova automobilka a bude na trhu k dispozicii viac vozidiel, tak moralne sa auto "opotrebuje" viac?
- berie niekto pri stanovovani odpisoveho planu ohlad na to, ze jeden mesiac je v organizacii celozavodna dovolenka a auto sa nebude pouzivat? ...

To je len niekolko z mnozstva dalsich veci, ktore ovplyvnuju skutocne fyzicke a moralne opotrebenie obycajneho automobilu, ktory skoro kazdy z nas ma kazdodenne pod nosom ... ked uz teda by som chcela dosledne zvazovat uctovne odpisy alebo: co taky pocitac... kto okrem odbornikov na hardware si moze dovolit odhadnut moralne opotrebenie pocitaca? Mozno ani oni nie, pri dnesnej rychlosti vyvoja IT

Vobec nespochybnujem zmysel rozdielu danovych odpisov a uctovnych odpisov, to by som si netrufla a ani nie je preco spochybnovat ... samozrejme ze existuju ... a ma aj zmysel v mnohych pripadoch o nich uctovat - aj keby to nebola povinnost pre velke a auditovane spolocnosti...

Chcela som iba znova naznacit, ze odpisovanie majetku ako take, je akymsi kompromisom, alebo dohodou medzi spravcom dane a podnikatelskou verejnostou, co je obojstranne dodrziavane a akceptovane. Nikdy by som si netrufla tvrdit, ze som schopna odpismi vyjadrit "presne, verne a skutocnosti zodpovedajuce" opotrebenie majetku

z mojej strany koniec :p ak mate doplnujuce otazky, prosim - kludne aj SS
Naposledy upravil ayya : 01.05.06 at 23:51 Dôvod: doplnenie venovania :)
0 0
mudroš mudroš

mudroš je offline (nepripojený) mudroš

Chcel by som trošku odpovedať ayye.
Prečo by to mala byť záležitosť účtovníkov? Samozrejme odpisy patria medzi "odhady" vedenia. To by malo povedať, ako dlho predpokladá využívať majetok. Tiež by malo povedať ak sa tento predpoklad zmení.

Samozrejme sa táto problematika týka najmä veľkých firiem. Tam odpisy tvoria často významnú zložku nákladov. Ale viem si predstaviť zmysel aj v malej firme. Ak firma obstará budovu za 20 mil. Sk, ktorej životnosť je napr 50 rokov. Prečo by znižovala zisk o 1 mil. Sk (20:20), keď môže vykázať vyšší zisk o 600 tis. Sk (20:50=0,4 1-0,4=0,6). Pre daňové účely si uplatní daňové odpisy 1 mil. Sk.
Vyplatiť podiel na zisku je (zatiaľ, kým sa nám nezmení vláda a potom asi aj daňové zákony) pr spoločníkov najvýhodnejšie. Ak sa im to vysvetlí, tak radi porozmýšľajú o tom, čo sa koľko bude odpisovať.
A navyše im ukážeme, že vieme nielen účtovať, ale aj rozmýšľať o tom, čo je pre nich výhodné (a v súlade s predpismi). Tí rozumní to aj budú vedieť oceniť !!!
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

mudroš
....
... Ak sa im to vysvetlí, tak radi porozmýšľajú o tom, čo sa koľko bude odpisovať.
A navyše im ukážeme, že vieme nielen účtovať, ale aj rozmýšľať o tom, čo je pre nich výhodné (a v súlade s predpismi). Tí rozumní to aj budú vedieť oceniť !!!
Prepáč, naozaj ma to mrzí, ale teba by som za účtovníka fakt nechcela. Jeden dôvod, je ten, že si príliš (už druhý raz som si všimla) zakladáš na tom, aby niekto uznal, že si špicový odbornik. U mňa prevažuje iný názor. Všetci moji zákazníci po krátkej dobe vedeli a uznali, že účtovníctvo je hlavne nástrojom pre nich, ktorý im pomáha lepšie podnikať ... a o to rýchlejšie sa snažili aspoň základom účtovníctva porozumieť... takže som sa nemohla, ale hlavne ani nechcela pred nimi nejak vyťahovať

A druhá vec: tvoj názor na odpisy imho patrí do doby socializmu, kedy sa prísne sledoval ukazovateľ: tzv. "percento opotrebenia základných prostriedkov". Vtedy sa fiktívne predlžovala doba odpisovania hlavne z toho dôvodu, aby organizácia navonok vyzerala, že sa stará o svoje základné prostriedky a sústavne ich inovuje... ale práve tým predĺženým odpisovaním si len podpilovala konár pod sebou, lebo práve preto nemala dostatok prostriedkov na inováciu ...
Ja nie som v účtovníctve obhajcom doby, ked sa ešte nosili glotové rukávy a účtovalo sa ručne priepisom atramentovou ceruzkou.... sorry

pozri si prosím toto: http://www.porada.sk/showpost.php?p=...&postcount=285 a ešte dva nasledujúce prispevky, ak budeš mať na to trpezlivosť...

táto debata ma stojí priveľa síl, ktoré môžem radšej investovať do inej a hlavne zmysluplnejšej veci
Naposledy upravil ayya : 03.05.06 at 07:42 Dôvod: gramatika
0 0
danie danie

danie

ayya
Prepáč, naozaj ma to mrzí, ale teba by som za účtovníka fakt nechcela. Jeden dôvod, je ten, že si príliš (už druhý raz som si všimla) zakladáš na tom, aby niekto uznal, že si špicový odbornik.
Toto tu neplatí?
Jozef Mihál
Vážení členovia Porady. Po viac než polroku fungovania tejto diskusnej stránky by som rád otvoril tému etikety - teda nepísaných pravidiel správania sa na Porade. Pár vecí ma tu totiž mrzí a myslím, že by bolo dobre si ich touto formou vyjasniť a tie nepísané pravidlá na tomto mieste napísať.

1. Súkromné správy nepoužívam na preberanie problémov, ktoré by mohli zaujímať aj iných členov.

2. Shoutbox je miestom voľnej zábavy a nie kladenia mojich otázok.

3. Príspevok, ktorý napíšem, si po sebe prečítam. Ak mám v uloženom príspevku chyby, opravím ich cez "Uprav". Dodržujem "štábnu" kultúru a podľa možnosti i pravidlá slovenského jazyka.

4. Pred založením novej témy si dobre rozmyslím, do ktorej Porady ju založím. Nezakladám tú istú tému duplicitne do viacerých Porád! Ak sa mi podarí zle umiestniť novú tému, nehanbím sa požiadať Richarda, aby ju premiestnil tam, kam patrí.

Tému nazvem čo najvýstižnejšie, aby bolo už z jej názvu jasné o aký problém sa jedná. Vyvarujem sa názvov ako "Otázka, Poraďte, Súrne,..."

5. Ak citujem niekoho článok (najmä z iného média ako Porada.sk), uvediem zdroj a autora článku.

6. Predtým, než položím svoju otázku, pohľadám na Porade, či sa už tento problém neriešil.

7. Nežiadam vo svojej otázke o odpoveď konkrétneho člena Porady, ostatných ochotných Poradcov, ktorí by radi pomohli, sa to môže dotknúť.

8. V príspevkoch používam smajlíky . Používam ich s mierou a v kontexte príspevku.

9. V príspevkoch - odpovediach na otázky, podľa možností uvádzam odkaz na príslušné paragrafy zákona. Umožním tak tomu, kto otázku položil, pozrieť si príslušný zákon a urobiť si vlastný názor na môj výklad nastoleného problému.

10. Porada slúži na to, aby sme si vzájomne poradili. V prípade, že mám iný názor, vyjadrím ho bez toho, aby som robil narážky na iného člena. Ak sa mi zdá otázka veľmi "jednoduchá" , odpoviem bez pripomienok na pýtajúceho sa, alebo odpoveď nechám na iného, trpezlivejšieho člena.

11. Nie všetci vieme všetko a preto je normálne keď sa pomýlim. Ak však zistím, že som sa pomýlil, urobím nasledovné:
- označím chybný text priamo v pôvodnom príspevku za nesprávny ALEBO
- vymažem časť príspevku, ktorá je nesprávna a prípadne uvediem, že som časť vymazal (aby sa nestratila logická nadväznosť príspevkov) ALEBO
- vymažem celý príspevok.

12. Dobrý príspevok oceňujem pridelením PoradaBodu jeho autorovi (klikom na "Oceňujem") a to najmä vtedy, ak som ten, kto sa pýtal a odpoveď mi pomohla. K prideleniu je vhodné zapísať aj komentár.

13. Príspevku - odpovedi, s ktorou súhlasím, pridelím svoj súhlas (klikom na "Súhlasím"), aby som tak ostatným dal najavo, že ide o názor nielen autora príspevku, ale i môj. Prispievam tak k hodnovernosti dobrých odpovedí.

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám.

Prosím vyjadrite sa, či súhlasíte (Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo "Súhlasím" v tomto príspevku).

Ak máte námietky alebo ďalšie nápady, navrhnite ako doplniť či zmeniť tieto pravidlá.
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

danie:... to je imho vec nazoru... ja som toto :
A navyše im ukážeme, že vieme nielen účtovať, ale aj rozmýšľať o tom, čo je pre nich výhodné (a v súlade s predpismi). Tí rozumní to aj budú vedieť oceniť !!!
... povazovala za narazku na mna ...

a čo teraz?
0 0
danie danie

danie

ayya
danie:... to je imho vec nazoru... ja som toto :
... povazovala za narazku na mna ...

a čo teraz?
Čo je to imho?
0 0
danie danie

danie

Tak potom nerozumiem. Mne sa to zdá osobné, ale nie to čo píšeš čo si tak zobrala, ale to, čo si napísala predtým.
Stránka ma zaujala odborne a tento rozhovor je veľmi zaujímavý, alebo aby som bol presný ... bol.

Ale vďaka za skratkovú stránku.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
danie
Tak potom nerozumiem. Mne sa to zdá osobné, ale nie to čo píšeš čo si tak zobrala, ale to, čo si napísala predtým.
Stránka ma zaujala odborne a tento rozhovor je veľmi zaujímavý, alebo aby som bol presný ... bol.

Ale vďaka za skratkovú stránku.

A mne sa zasa zdá , že už táto debata sa poberá úplne iným smerom ako by sa mala uberať . Nemôžem sa už takto na to nečinne pozerať a neviem , kde sú všetci poraďáci , čo tak zúfalo pátrali po ayya ....viac nemám k tomu čo dodať .

Obávam sa , aby celkovo celá Porada sa neuberala iným smerom a tak stratila na jej kvalite .
Naposledy upravil Zita5 : 03.05.06 at 19:03
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

...
dopredu pisem, ze tento prispevok zmazem v buducnosti aj v zavislosti na tom, co sa dozviem ... budem "patrat" dalej .... a navyse ti, ktorym je hlavne tento prispevok urceny si ho precitaju vo velmi kratkej dobe ... prosim, ani sem pisomne zatial neprispievajte ... vysvetlim preco:

sa mi prihodilo na porade par veci, ktore ... dalo by sa povedat "nie su s kostolnym poriadkom" ... ale mne na porade zalezi, velmi sa tesim, ze pomaha hlavne uctovnikom a podnikatelom, ktori nemaju tolko penazi, aby si kazdorocne svoje uctovnictvo mohli dat odobrit auditorom, aby mohli kludne spat a menej sa trapit s damoklovym mecom nad hlavou (ktory ma u nas formu pokut a inych sankcii) .... nakoniec, to ma viedlo aj k tomu, aby som zacala pisat svokrinu kuchynu ...

dnes tie trosku "divne veci" akoby pokracovali... dnes sa zaregistroval(a) jeden novy prispievatel a jeho prvy prispevok je vidno kusok hore... zdoraznujem: prvy prispevok ... a hned verejne napominanie a v zapati - otazka, ako sa tu da mazat? (tak sa predsa pytaju novacikovia, ze?) ... ok, ... viem, ze ma Richard dost starosti a roboty, ale aj napriek tomu ho idem poziadat, aby sa pozrel aku IP-cku ma ten nick, nechcem vediet presne to cislo ... iba ho poprosim, aby ho porovnal s tu dlhsie sa vyskytujucimi existujucimi IP, iba ho poziadam, aby mi odpovedal, ze ci je to "duplicitny" nick alebo nie ... nemozem si pomoct, ale zda sa mi ze toto je to ucelovo zalozeny nick ...
ak to tak nie je, som ochotna sa ospravedlnit za podozrievanie ...

vobec nechcem, aby sa tu vytvorila nejaka "vojna", alebo aby tu vznikli akesi "tabory" ... uz som to parkrat na inych strankach videla ... nie je to nic prijemne ... a iste by to poskodilo dobre meno tejto stranky ... zvlast, ked sa porada a jednotlive prispevky daju "vygooglit" dlhu dobu po uverejneni ...

je mi z toho trosku blbo
ale aby som to odlahcila trosku - pridam volnu citaciu woodyho allena: to, ze mate paranoiu neznamena, ze vas nesleduju
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Malo by sa účtovať mesačne ale opýtam sa trochu Načo je v účtovníckom softwéri možnosť účtovať UO raz ročne?
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

A tu je to poziadanie, tiez je samozrejme urcene na zmazanie v buducnosti...

Richar, prosim ... z predchadzajuceho pochopis, o ktorom novom nicku som pisala. Prosim ta, porovnaj jeho IP s existujucimi starsimi nickami ... a v pripade zhody ... prosim - v sukromnej poste ich pripadne upozorni, ze aj to je proti etike spravania sa internete na strankach, ktore nie su vyslovene zalozene na zabavu ... aj ked to nie je zahrnute v etike porady ako takej

viem, ze mas dost inej roboty, ale budem velmi rada, ked vyhovies mojej ziadosti a das mi potom jednou vetou vediet, ci sa mam alebo nemam ospravedlnit, viac vediet nechcem

dakujem
ayya


p.s.: link na toto poziadanie poslem este Richardovi do posty pre istotu
0 0
Kravcova Jarmila Kravcova Jarmila

Kravcova Jarmila je offline (nepripojený) Kravcova Jarmila

ahojte
teraz som celu stranku pozorne čitala a nikto nespomenul dátum "31.12."
majetok sa má-nemá odpisovať ? Zákon hovorí, ak je majetok k 31.12. príslušnáho roka, tak sa odpisuje. Mýlim sa ?!?!?!?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať