Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
aviril aviril

aviril je offline (nepripojený) aviril

aviril Pozri príspevok
Ďakujem.
NO ja v zmluve mám základ 9000 SK a pohyblivú časť mzdy, ale hrubú mzdu by som aj s pohyblivou mala okolo 28000. To nevadí, že v zmluve to mám rozdelené na pevnú a pohyblivú časť? A pracovníčka na mojom mieste má takúto mzdu. Ešte raz ďakujem.
Ešte som zabudla, na rodičovskej som od 15.2.07, dovtedy od 3.8.06.-.14.2.07 som bola na materskej, to vadí? Ovplyvní to nejako výpočet materského?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

aviril Pozri príspevok
Ďakujem. Niekde som však čítala, že keď sa odhlásim z rodič.príspevku a prihlásim v soc.poisť. na mater.dovolenku, dostanem zo soc.poisť.nejaký papier pre zamestnávateľa, kde mi má napísať hr.mzdu, ktorú by mi v tom čase priznal. Akýsi pravdepodobný zárobok a z toho by sa mal vypočítať denný VZ a následne materské. A aj by som mala zarobiť niečo okolo max.VZ.
A ak to tak je, mohla by som v tom prípade mať materskú okolo 15000?
Keď to tak nie je a ja prac.pomer neukončím, z akého vym.základu sa mi bude počítať materské? Z takého, z akého pri nástupe na prvú materskú v r.2006?
Ďakujem.
Áno, je to presne tak. Keďže tvoje zamestnanie stále trvá a nastúpiš na MD v roku 2008 ako zamestnanec, bude sa Ti materská počítať z VZ za predchádzajúci rok. Pokiaľ si v roku 2007 nemala v zamestnaní žiadny VZ, napr. nejaké odmeny, tak materká sa Ti bude počítať z pravdepodobného príjmu za mesiac, v ktorom nastúpiš na MD. Tento príjem Ti zamestnávateľ uvedie do potvrdenia o príjme, ktoré bude vystavovať pre SP. Keď tam uvedie príjem 28142,- čo je maximálny VZ pre nemocenské poistenie, tvoja materská bude maximálna 15000,- - 15500,- mesačne, v závislosti od dĺžky mesiaca.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

aviril Pozri príspevok
Ďakujem.
NO ja v zmluve mám základ 9000 SK a pohyblivú časť mzdy, ale hrubú mzdu by som aj s pohyblivou mala okolo 28000. To nevadí, že v zmluve to mám rozdelené na pevnú a pohyblivú časť? A pracovníčka na mojom mieste má takúto mzdu. Ešte raz ďakujem.
Ak pracovníčka na tvojom mieste má 28000, tak je to OK.
0 0
aviril aviril

aviril je offline (nepripojený) aviril

Ďakujem pekne za odpovede. Veľmi ste ma potešili. Prajem príjemný deň.
0 0
JanaT. JanaT.

JanaT. je offline (nepripojený) JanaT.

Prosím poraďte mi niekto,
1.1.2008 nastupujem na MD, zamestnaná som od 1.4.2006 /u súčasného zamestnávateľa/ Vym.základ mám cca 20.000,-- Aby som dostala max. MD tak sa v 12/07 DNP z min. mzdy, a ak si nezruším DNP ale budem pokračovať v platení aj na budúci rok počas trvania MD po uplynutí 26 týždňov môžem poberať PN alebo OČR z maxima alebo len z min. mzdy? /počíta sa to za predchádzajúci rok a ráta sa do toho aj poistenie zo zamestnania? alebo len z DNP?/Neviem či si mám zaplatiť v 12/07 DNP z maxima a od januára 08 znížiť na minimum,alebo stačí z minima .
Viem že na čerpanie maximálnej MD mi stačí zaplatiť si DNP z minima ale ide mi o PN, ktorú by som chcela čerpať po uplynutí 26 týždňov. Ďakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

JanaT. Pozri príspevok
Prosím poraďte mi niekto,
1.1.2008 nastupujem na MD, zamestnaná som od 1.4.2006 /u súčasného zamestnávateľa/ Vym.základ mám cca 20.000,-- Aby som dostala max. MD tak sa v 12/07 DNP z min. mzdy, a ak si nezruším DNP ale budem pokračovať v platení aj na budúci rok počas trvania MD po uplynutí 26 týždňov môžem poberať PN alebo OČR z maxima alebo len z min. mzdy? /počíta sa to za predchádzajúci rok a ráta sa do toho aj poistenie zo zamestnania? alebo len z DNP?/Neviem či si mám zaplatiť v 12/07 DNP z maxima a od januára 08 znížiť na minimum,alebo stačí z minima .
Viem že na čerpanie maximálnej MD mi stačí zaplatiť si DNP z minima ale ide mi o PN, ktorú by som chcela čerpať po uplynutí 26 týždňov. Ďakujem
Takže pre získanie maximálnej PN alebo OČR počas rodičovskej dovolenky je potrebné, aby si si v tomto roku stanovila na DNP maximálny VZ aspoň na jeden deň, 31.12.2007, od 1.1.2008 si daj zmenu na minimálny VZ 8100,-.
V práci si na ten deň 30.12.2007 zober neplatené voľno, inak si totiž nemôžeš dať z DNP maximum, mohla by si si dať iba takú sumu, ktorá Ti chýba do maxima popri VZ zo zamestnania, čiže cca. 8100,-.
Materská, na ktorú nastúpiš 1.1.2008 sa Ti bude počítať z VZ zo zamestnania plus z VZ z DNP, ale len z 8100,- petože ešte nebude uplynutých 26 týždňov trvania DNP od prihlásenia, dokopy získaš maximum cca. 15000,-.
Po skončení MD, čo už bude po 26 týždňoch trvania DNP, Ti už dávky budú vypočítané pri PN alebo OČR zo skutočného VZ, z ktorého si zaplatila, teda z maxima za ten deň 31.12.2007. Len si treba dať pozor aby pobočka SP náhodou nebola zatvorená, možno by som tú prihlášku zaniesla ešte pred sviatkami, myslím, že je to možné. Tú zmenu na minimálny VZ od 1.1.2008 podaj rovnako v ten istý deň, pretože zmenu musí byť podaná ešte v 12/2007 aby bola platná od 01/2008.
0 0
JanaT. JanaT.

JanaT. je offline (nepripojený) JanaT.

jankasm Pozri príspevok
Takže pre získanie maximálnej PN alebo OČR počas rodičovskej dovolenky je potrebné, aby si si v tomto roku stanovila na DNP maximálny VZ aspoň na jeden deň, 31.12.2007, od 1.1.2008 si daj zmenu na minimálny VZ 8100,-.
V práci si na ten deň 30.12.2007 zober neplatené voľno, inak si totiž nemôžeš dať z DNP maximum, mohla by si si dať iba takú sumu, ktorá Ti chýba do maxima popri VZ zo zamestnania, čiže cca. 8100,-.
Materská, na ktorú nastúpiš 1.1.2008 sa Ti bude počítať z VZ zo zamestnania plus z VZ z DNP, ale len z 8100,- petože ešte nebude uplynutých 26 týždňov trvania DNP od prihlásenia, dokopy získaš maximum cca. 15000,-.
Po skončení MD, čo už bude po 26 týždňoch trvania DNP, Ti už dávky budú vypočítané pri PN alebo OČR zo skutočného VZ, z ktorého si zaplatila, teda z maxima za ten deň 31.12.2007. Len si treba dať pozor aby pobočka SP náhodou nebola zatvorená, možno by som tú prihlášku zaniesla ešte pred sviatkami, myslím, že je to možné. Tú zmenu na minimálny VZ od 1.1.2008 podaj rovnako v ten istý deň, pretože zmenu musí byť podaná ešte v 12/2007 aby bola platná od 01/2008.
Ďakujem za radu, ale ešte sa chcem spýtať, neplatí tento rok ešte taký zákon že vymeriavacie základy sa posudzujú osobitne zvlášť zo zamestnania a zvlášť z DNP a preto si myslím, že by som nemusela mať neplatené voľno a od budúceho roka si znížim DNP na mininum. Nie je to teraz tak že môžem mať DNP z maxima a popri tom byť aj zamesnaná? Ešte prosím poraďťe.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

JanaT. Pozri príspevok
Ďakujem za radu, ale ešte sa chcem spýtať, neplatí tento rok ešte taký zákon že vymeriavacie základy sa posudzujú osobitne zvlášť zo zamestnania a zvlášť z DNP a preto si myslím, že by som nemusela mať neplatené voľno a od budúceho roka si znížim DNP na mininum. Nie je to teraz tak že môžem mať DNP z maxima a popri tom byť aj zamesnaná? Ešte prosím poraďťe.
Samozrejme, že môžeš mať DNP z maxima plus zvlášť VZ zo zamestnania. To môžeš mať rovnako teraz ako aj po 1.1.2008. Akurát, že do 31.12.2007 by si mohla pri dobrom nadstavení poberať materskú z týchto obidvoch plných VZ /aj keby to bolo v súčte napr. 40000,-/ ale po 1.1.2008 už môžeš v súčte VZ poberať materskú maximálne len z 28142,-.
Tu ide však o to, že pokiaľ si chceš na DNP stanoviť maximálny VZ a aj z neho zaplatiť odvody nesmieš mať v ten deň už žiadny iný VZ, čiže v práci musíš mať VZ 0,- a ten dosiahneš tým neplateným voľnom.
Trošku jasnejšie?
0 0
JanaT. JanaT.

JanaT. je offline (nepripojený) JanaT.

jankasm Pozri príspevok
Samozrejme, že môžeš mať DNP z maxima plus zvlášť VZ zo zamestnania. To môžeš mať rovnako teraz ako aj po 1.1.2008. Akurát, že do 31.12.2007 by si mohla pri dobrom nadstavení poberať materskú z týchto obidvoch plných VZ /aj keby to bolo v súčte napr. 40000,-/ ale po 1.1.2008 už môžeš v súčte VZ poberať materskú maximálne len z 28142,-.
Tu ide však o to, že pokiaľ si chceš na DNP stanoviť maximálny VZ a aj z neho zaplatiť odvody nesmieš mať v ten deň už žiadny iný VZ, čiže v práci musíš mať VZ 0,- a ten dosiahneš tým neplateným voľnom.
Trošku jasnejšie?
Ide mi o to že zamestnávateľ asi nebude súhlasiť s neplateným voľnom, sú tu veľni neochotní majitelia a tiež mzdárky ... ale nechápem to keď si zaplatím za 12/2007 DNP z 28000,-- tak keď môže byť viac VZ tak by sa mi malo zaratávať DNP z maxima pre výpočet PN na budúci rok ja už som z toho zamotaná už tomu vôbec nerozumiem.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

JanaT. Pozri príspevok
Ide mi o to že zamestnávateľ asi nebude súhlasiť s neplateným voľnom, sú tu veľni neochotní majitelia a tiež mzdárky ... ale nechápem to keď si zaplatím za 12/2007 DNP z 28000,-- tak keď môže byť viac VZ tak by sa mi malo zaratávať DNP z maxima pre výpočet PN na budúci rok ja už som z toho zamotaná už tomu vôbec nerozumiem.
Jednoducho je daný maximálny mesačný VZ. To je aj teraz a zostáva aj po 1.1.2008. Takže na jeden deň je ten maximálny VZ cca. 907,-. A ty nemôžeš za ten jeden deň zaplatiť z vyššieho VZ. Aj keby si náhodou zaplatila, v tom prípade keď sa prihlásiš s maximom na DNP a nevezmeš si v práci to neplatené voľno, tak SP Ti to jednoducho bude považovať za preplatok na poistnom, ktorý Ti na požiadanie vráti.
Tvoj denný VZ v zamestnaní je pri plate 20000,- cca. 666,-, takže z DNP už môžeš mať len 907 - 666 = 241,-.
A jednoducho keby si ty zaplatila z vyššieho VZ, ako Ti chýba do maxima popri zamestnaní, SP Ti to proste do úvahy brať nebude. Aj keď sa s tým maximálnym VZ na DNP prihlásiš a aj keď toto poistné zaplatíš. Jednoducho prekročíš maximum, takže to vôbec nemá význam.
0 0
JanaT. JanaT.

JanaT. je offline (nepripojený) JanaT.

jankasm Pozri príspevok
Jednoducho je daný maximálny mesačný VZ. To je aj teraz a zostáva aj po 1.1.2008. Takže na jeden deň je ten maximálny VZ cca. 907,-. A ty nemôžeš za ten jeden deň zaplatiť z vyššieho VZ. Aj keby si náhodou zaplatila, v tom prípade keď sa prihlásiš s maximom na DNP a nevezmeš si v práci to neplatené voľno, tak SP Ti to jednoducho bude považovať za preplatok na poistnom, ktorý Ti na požiadanie vráti.
Tvoj denný VZ v zamestnaní je pri plate 20000,- cca. 666,-, takže z DNP už môžeš mať len 907 - 666 = 241,-.
A jednoducho keby si ty zaplatila z vyššieho VZ, ako Ti chýba do maxima popri zamestnaní, SP Ti to proste do úvahy brať nebude. Aj keď sa s tým maximálnym VZ na DNP prihlásiš a aj keď toto poistné zaplatíš. Jednoducho prekročíš maximum, takže to vôbec nemá význam.
Ďakujem pekne, už chápem, ale ešte sa chcem teda spýtať, ak by som si zaplatila len z rodielu čo je asi min. DNP z minima a mám príjem aj zo zamestnania po uplynutí 26 týždňov by som chcela čerpať PN sociálka mi bude PN počítať len z min. alebo to môže kombinovať aj s príjmom zo zamestnania, keď v tom období som platila aj zo zamestnania, kedže PN sa počíta za predchádzajúce obdobie Za odpovede veľmi pekne ďakujem.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

JanaT. Pozri príspevok
Ďakujem pekne, už chápem, ale ešte sa chcem teda spýtať, ak by som si zaplatila len z rodielu čo je asi min. DNP z minima a mám príjem aj zo zamestnania po uplynutí 26 týždňov by som chcela čerpať PN sociálka mi bude PN počítať len z min. alebo to môže kombinovať aj s príjmom zo zamestnania, keď v tom období som platila aj zo zamestnania, kedže PN sa počíta za predchádzajúce obdobie Za odpovede veľmi pekne ďakujem.
Ak Ti do výšky maximálneho VZ chýba popri zamestnaní nejakých 8100,- alebo menej, tak sa prihlás na DNP z minima, 8100,-. Pokiaľ nastúpiš po prihlásení na PN, vôbec to nemusí byť po 26 týždňoch, môže to byť napr. aj o 1 týždeň, tak PN Ti bude počítaná z VZ zo zamestnania v roku 2006 a z minimálneho VZ z DNP, čiže z 8100,-. A ak si v práci mala dobrý príjem, tak dokopy by si mala dosiahnuť maximálnu PN, čo je cca. 15000,- mesačne.
0 0
kanre kanre

kanre je offline (nepripojený) kanre

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Momentálne som PN od 10.9.2007-rizikové tehotenstvo, termín porodu 2.5.2008 takže na MD by som mala nastúpiť asi v polovici marca. Dozvedela som sa o možnosti zvýšenia materskej, ked sa dobrovoľne nemocensky poistím, inak som povinne nemocensky poistená dlhodobo v mojom zamestnaní. Nemocenské mi SP priznala 238 Sk na deň. Môžem prerušiť PN, prihlásiť sa na DNP z minima a potom opäť zahájiť PN, keďže ide o rizik. tehotenstvo? Chcela by som si tým zároveň prilepšiť PN a neskôr aj materskú, alebo nemám rušiť PN a prihlásiť sa na DNP až tesne pred MD?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

kanre Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Momentálne som PN od 10.9.2007-rizikové tehotenstvo, termín porodu 2.5.2008 takže na MD by som mala nastúpiť asi v polovici marca. Dozvedela som sa o možnosti zvýšenia materskej, ked sa dobrovoľne nemocensky poistím, inak som povinne nemocensky poistená dlhodobo v mojom zamestnaní. Nemocenské mi SP priznala 238 Sk na deň. Môžem prerušiť PN, prihlásiť sa na DNP z minima a potom opäť zahájiť PN, keďže ide o rizik. tehotenstvo? Chcela by som si tým zároveň prilepšiť PN a neskôr aj materskú, alebo nemám rušiť PN a prihlásiť sa na DNP až tesne pred MD?
DNP by som si urobila hneď. Načo čakať až na MD keď si môžeš prilepšiť už aj PN?
Takže preruš na deň-dva PN a prihlás sa na DNP z minima 8100,-. Prilepšíš si PN o cca. 4500,- čo nie je na zahodenie. Rovnako potom aj tvoja MD bude počítaná z VZ zo zamestnania plus z VZ z DNP.

Doplnenie: toto čo som napísala platí až od 1.1.2008, pretože do 31.12.2007 by si musela mať z DNP splnených 270 dní poistného, čo nemáš.
Po 1.1.2008 to však už nie je potrebné, stačí že to spĺňaš ako zamestnanec.
Takže urob presne to, čo som Ti napísala, ale až po 1.1.2008.
Naposledy upravil jankasm : 04.12.07 at 10:00
0 0
kanre kanre

kanre je offline (nepripojený) kanre

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Idem Vás poprosiť o radu, kamoška nastupuje v marci 2008 na MD, je zamestnaná od 9/2007 s platom 15 000, keby sa teraz prihlásila na DNP zo základu 8 100,- Sk ovplyvnilo by jej to materskú?
0 0
tomasz tomasz

tomasz je offline (nepripojený) tomasz

Pekný deň prajem.

Poprosím Vás o potvrdenie alebo opravenie či rozmýšľame s manželkou správne.
Ide o materskú ktorú by sme chceli využívať v maximálnej možnej výške. Manželka má splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia (aj dobrovoľného podla doteraz platného zákona), od 1.7.2007 jej z daňového priznania nevyplýva povinnosť platiť odvody do SP. Momentálne je v 7 týždni tehotenstva, a rozhodli sme sa že sa dobrovolne prihlási do SP na nemocenské poistenie z maximálneho VZ, aby sme mohli dostať "najvýhodnejšiu" materskú. Do SP sa prihlásila od 3.12.2007, spravili sme dobre alebo jej úplne by stačilo sa prihlásiť až kondom decembra na cca 5 dní, a od 1.1.08 znížiť VZ na minimum ??

Dakujem za vaše odpovede, aj čas ktorý Vám zaberieme.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Kája. Pozri príspevok
Idem Vás poprosiť o radu, kamoška nastupuje v marci 2008 na MD, je zamestnaná od 9/2007 s platom 15 000, keby sa teraz prihlásila na DNP zo základu 8 100,- Sk ovplyvnilo by jej to materskú?
Samozrejme, že by jej to ovplyvnilo materskú. Ale stačí sa jej prihlásiť pár dní pred nástupom na MD zo základu 8100,-. Spolu dosiahne základ nejakých 23000,- a materská z toho bude cca. 12650,-.
Ak by chcela dosiahnuť maximálnu materskú, cca. 15000,- tak odporúčam nezakladať DNP ale ak má možnosť tak pár dní pred nástupom na MD sa zamestnať ešte v jednom zamestnaní, kde si stanoví VZ vo výške maximum mínus VZ v prvom zamestnaní, čiže nejakých 13000,-. Materskú potom bude mať počítanú z obidvoch zamestnaní.
Alebo ešte jedna možnosť, pred nástupom na MD ukončiť PP so súčasným zamestnávateľom a následne uzatvoriť nový PP, môže byť aj s tým istým zamestnávateľom, ale so mzdou vo výške 28142,-. Aj vtedy bude mať materskú maximálnu.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

tomasz Pozri príspevok
Pekný deň prajem.

Poprosím Vás o potvrdenie alebo opravenie či rozmýšľame s manželkou správne.
Ide o materskú ktorú by sme chceli využívať v maximálnej možnej výške. Manželka má splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia (aj dobrovoľného podla doteraz platného zákona), od 1.7.2007 jej z daňového priznania nevyplýva povinnosť platiť odvody do SP. Momentálne je v 7 týždni tehotenstva, a rozhodli sme sa že sa dobrovolne prihlási do SP na nemocenské poistenie z maximálneho VZ, aby sme mohli dostať "najvýhodnejšiu" materskú. Do SP sa prihlásila od 3.12.2007, spravili sme dobre alebo jej úplne by stačilo sa prihlásiť až kondom decembra na cca 5 dní, a od 1.1.08 znížiť VZ na minimum ??

Dakujem za vaše odpovede, aj čas ktorý Vám zaberieme.
Urobili ste veľmi správne, že sa prihlásila na DNP s maximálnym VZ hneď.
Ak dobre počítam, a teraz je v 7 týždni, tak by mala stihnúť 26 týždňov DNP od posledného prihlásenia, čiže od toho 3.12.2007, do nástupu na MD.
Dôležité teraz je DNP v žiadnom prípade nerušiť, len dať zmenu VZ na minimálny 8100,- od 1.1.2008 a nepretržite platiť až do nástupu na MD. Pokiaľ nastúpi na MD po uplynutí 26 týždňov trvania DNP od 3.12.2007, tak jej materská bude maximálna, cca. 15000,- - 15500,- v závislosti od dĺžky mesiaca. Ak by však náhodou nastúpila na MD skôr, ako uplynie tých 26 týždňov trvania DNP, tak podľa nového zákona platného od 1.1.2008 by jej materská bohužiaľ bola počítaná len z minimálneho VZ 8100,-.
Takže dajte si veľmi dobrý pozor na deň nástupu na MD. Aby to naozaj bolo až po tých 26 týždňoch.
Držím palce
0 0
detektív detektív

detektív je offline (nepripojený) detektív

Prosim o radu pre kamaratku.
Nemocenské poistenie si platí ako zamestnanec od 1.3.2005.
Dobrovolne poistenie si zatial neplatila.
Hruba mzda za rok 2007 je 19 500 Sk.
Predpokladaný nástup na materkú je 15.5.2008.
Kedy a v akej výške si treba zaplatit dobrovolne poistenie v prípade
rizikového tehotenstva.
Kedy a v akej výške si treba zaplatit dobrovolne poistenie aby dosiahla
čo najvyššiu materskú.

ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať