Zavrieť

Porady

Príjmy od dane oslobodené

Chcem sa Vás opýtať na Váš názor. Je koniec roka a všetci rozmýšľajú ako si evektívne znížiť daňový základ. Ako je to s príjmami podľa paragrafu 9 odstavec 1 písmeno h/? Ktoré príjmy sa dajú považovať za príjmy príležitosnté tak aby ich príjemca mohol považovať za oslobodené a v účtovníctve si ich mohol podnikateľ odpočítať ako nerizikový daňový výdavok? V tomto prípade ide o projektantov.

Ďakujem.
Usporiadat
Jahodka Jahodka

Jahodka je offline (nepripojený) Jahodka

Prosím o POMOC !!!
ĎAKUJEM !
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

Príjem z prenajmu u zamestnanca do 5*ŽM je oslobodený od dane z príjmov podľa § 9 ods. 1 písm h). Oslobodené príjmy sa neuvadzajú v DP. Teda, pre tohoto zamestnanca vyplnite len DP typ A pre jeho príjmy zo závislej činnosti.
0 0
Jahodka Jahodka

Jahodka je offline (nepripojený) Jahodka

ĎAKUJEM za pomoc
0 0
teta teta

teta je offline (nepripojený) teta

Mňa by zaujimal prijem §8 a) príležitostna činnosť- jednorazovy honorár. Môžem si na nepreukazateľné výdavky uplatniť 25% podľa §8 odst.9. Nie som podnikateľ a som normálny zamestnanec. Alebo je tento príjem podľa §6 odst.2 b) a výdavky podľa odst. 10 (25)?
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

To Teta:
uve&ďte Váš príjem ako príjem podľa § 6 odsek 2 písm. b) a možete si uplatniť paušálne výdavky vo výške 25 %.
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Mne tam najviac sedí §6 ods.2a plus ten odsek 10 o 25% výdavkoch. Z tohto § sa však platia odvody do fondov od určitej výšky. Asi je dobré uviesť aj výšku honorára. Ten §8 sa tiež dá myslím za urč. okolností použiť ale ten tvoj odst. 9 sa týka poľnohospodárov.
0 0
teta teta

teta je offline (nepripojený) teta

Výška toho honorára je 68.600.--. Musím z toho platiť odvody do fondov? Odvody z ostatných príjmov ( zo závislej činnosti) platí za mňa zamestnávateľ.
Prípadne ako by sa to dalo opraviť, keď už účtovnička môjho zamestnávateľa daňové priznanie za mňa odoslala a honorár mi jednoducho pripočítala k príjmom zo závislej činnosti.
Dík za rýchlu odpoveď.
Naposledy upravil teta : 29.03.05 at 20:02
0 0
janasv janasv

janasv je offline (nepripojený) janasv

mv66
Je tu riziko, ze manzelka pride o rodicovsky prispevok 4110,- za ten mesiac, v ktorom jej to vyplatia. Ale VRAJ od 1.7.(alebo inokedy?) ma tu sumu poberat bez ohladu na to, ci ma prijem alebo nie.
A čo ak je to žena, ktorá je doma s dieťaťom ako osoba, ktorá sa osobne a celodenne stará o dieťa od 3 do 6, resp. 7 rokov jeho veku? Tá nedostáva rodičovský príspevok. Odvody za ňu platí štát. Je to vlastne plne odpočítatelná položka pre manžela.
0 0
schreiterka schreiterka

schreiterka je offline (nepripojený) schreiterka

jedna danova poradkyna nam poradila uzavriet ZMLUVU O DIELO {so studentom, dochodcom}
0 0
r.galovic r.galovic

r.galovic je offline (nepripojený) r.galovic

Ja by som k tejto téme doplnil, že podľa novely zákona o dani z príjmov platnej od 1.1.2005 je podľa §9 ods.1 písm. h) príjem podľa §8 oslobodený do výšky 5-násobku životného minima platného k 1.1., a suma presahujúca túto hranicu sa zdaňuje bežným spôsobom. To znamená, že keď ste minulý rok mali napr. príležitosný príjem 40.000,- tak ste ho museli zdaniť celý. Ale od 1.1.2005 zdaníte iba sumu 40.000 - 5xŽM = cca iba 20.000,-. A z tejto sumy si môžte ešte odrátať alikvótnu časť vynaložených nákladov na dosiahnutie tohto príjmu. Eto vsjo. Dúfam že som niekoho potešil.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať