Zavrieť

Porady

Sviatok

ajka ajka

ajka je offline (nepripojený) ajka

Urobím dobre ak v mzdách za júl dám zamestnancom ktorý pracovali aj 5.teho /sviatok/ tieto odprac.hodiny ako nadčas?

Môže to tak byť?
Usporiadat
IvkaH IvkaH

IvkaH je offline (nepripojený) IvkaH

Mala by na to byť zvlášť kolonka na výpl. páske - práca vo sviatok a potom ešte príplatok za prácu vo sviatom min. 50% priem.mzdy zamestnanca.
0 0
ajka ajka

ajka je offline (nepripojený) ajka

Nerobíte niekto v Olympe? Ja tam prácu vo sviatok neviem nájsť, je tam len náhrada mzdy za sviatok to je ono?
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Náhrada nieje mzda za prácu vo sviatok, malo by to byť tak ako je práca v sobotu alebo v nedeľu. Náhradu by dostal vtedy, keď by vo sviatok nepracoval .
0 0
ajka ajka

ajka je offline (nepripojený) ajka

V ZP §122 ods.3 sa píše že zamestnanec odmeňovný mes. mzdou čo je väčšina, sa práca za sviatok nezohľadňuje, ráta sa akoby v ten deň pracoval. Tak ako to vlastne je..? Začínam sa do toho zamotávať.
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Väčšinou to tak podniky majú. Kolektívne zmluvy , alebo mzdové interné predpisy môžu sviatok riešiť aj formou náhrady.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ajka
Nerobíte niekto v Olympe? Ja tam prácu vo sviatok neviem nájsť, je tam len náhrada mzdy za sviatok to je ono?
ajka, ten tvoj zamestnanec je odmeňovaný hodinovou mzdou alebo mesačnou?
0 0
hana.m. hana.m.

hana.m. je offline (nepripojený) hana.m.

ajka
V ZP §122 ods.3 sa píše že zamestnanec odmeňovný mes. mzdou čo je väčšina, sa práca za sviatok nezohľadňuje, ráta sa akoby v ten deň pracoval. Tak ako to vlastne je..? Začínam sa do toho zamotávať.
V prípade ak sviatok pripadne na pracovný deň zamestnanca tento sa považuje za odpracovaný deň a patrí mu zaň mzda /na výplatnej páske v kolónke odpracované hodiny/. Ak však v takýto deň zamestnanec pracuje patrí mu aj príplatok za prácu vo sviatok /na výplatnej páske v kolónke sviatok/ a čerpá si za tento deň NV /je to nadčas/.
0 0
ajka ajka

ajka je offline (nepripojený) ajka

V PZ majú všetci stanovenú mesačnú mzdu a ńie hodinovú.
Som sa rozhodla, že im to dám normálne bez náhrady ako odprac. deň ako sa to píše ZP.
0 0
hana.m. hana.m.

hana.m. je offline (nepripojený) hana.m.

ajka
V PZ majú všetci stanovenú mesačnú mzdu a ńie hodinovú.
Som sa rozhodla, že im to dám normálne bez náhrady ako odprac. deň ako sa to píše ZP.
Ja si myslím že všetci čo nepracovali z dôvodu sviatku 5.7.05 tento sviatok majú zaplatený v mesačnej mzde /vtedy sa berie ako odpracovaný a majú teoreticky len mesačnú mzdu/.
Tí čo boli 5.7.05 v zamestnaní by mali dostať príplatok za prácu vo sviatok a za nadčas /majú teoreticky mesačnú mzdu + príplatky za odpracovaný sviatok/.
To platí len u mesačne odmeňovaných.
0 0
Maňaska Maňaska

Maňaska je offline (nepripojený) Maňaska

Polyhistor-diletant
ajka
V PZ majú všetci stanovenú mesačnú mzdu a ńie hodinovú.
Som sa rozhodla, že im to dám normálne bez náhrady ako odprac. deň ako sa to píše ZP.
V § 122 odst. 3 ZP je povedané, že u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou , sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Čiže niet čo riešiť. Urobila si to tak, ako to má byť zo zákona.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Maňaska
V § 122 odst. 3 ZP je povedané, že u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou , sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Čiže niet čo riešiť. Urobila si to tak, ako to má byť zo zákona.
pôvodná otázka však bola, ako odmeniť zamestnanca, ktorý pracoval v deň sviatku, či nie?
0 0
Hronská Iveta Hronská Iveta

Hronská Iveta je offline (nepripojený) Hronská Iveta

ajka
Urobím dobre ak v mzdách za júl dám zamestnancom ktorý pracovali aj 5.teho /sviatok/ tieto odprac.hodiny ako nadčas?

Môže to tak byť?
ajka
Nerobíte niekto v Olympe? Ja tam prácu vo sviatok neviem nájsť, je tam len náhrada mzdy za sviatok to je ono?
Nie, tieto hodiny nebudete vykazovať ako nadčas.
Za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí k dosiahnutej mzde aj mzdové zvýhodnenie najmenej (príplatok) 50% jeho priemerného zárobku (311/2001 ZP, §122).
Čo znamená, že v Olympe budete mať zadaný deň sviatku ako bežný pracovný deň, na zložke mzdy 10, resp. 20 bude "zakliknutý" aj deň sviatku, naviac mu pridáte zložku mzdy 160-príplatok za prácu vo sviatok, ktorá vypočíta 50%-ný príplatok.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Má nárok na nahradu mzdy za sviatok pracovnicka ktora v júni bola na PN, od 01.júla si vzala 5 dni dovolenky a potom mala az do konca júla znova PN, ked jej teraz robim vyplatu, ma narok na ten 1 den sviatok?
Naposledy upravil nikulik : 10.08.05 at 09:38
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
nikulik
Má nárok na nahradu mzdy za sviatok pracovnicka ktora v júni bola na PN, od 01.augusta si vzala 5 dni dovolenky a potom mala az do konca júla znova PN, ked jej teraz robim vyplatu, ma narok na ten 1 den sviatok?
Tú dovolenku si asi zobrala od 01.júla že? Podľa mňa nemá nárok na sviatok.

Hela
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Podla mna mu patrí náhrada za sviatok. Z uvedeného vyplýva, ze v case od 1. do 8. 7. cerpal dovolenku a sviatok bol 5. 7. ZP v § 122 jasne hovorí, aké náhrady sa platia za sviatky (ods. 3) a nic sa nehovorí o tom, ze by mu nepatrila náhrada, ak bol predtým alebo potom PN. Jediné obmedzenie je v tom, ak by mal absenciu tesne pred sviatkom alebo hned po dni sviatku.

Vo vsetkých ostatných prípadoch sa povazuje sviatok za odpracovaný den (ak je zamestnanec odmenovaný mesacnou mzdou).
0 0
Hronská Iveta Hronská Iveta

Hronská Iveta je offline (nepripojený) Hronská Iveta

nikulik
Má nárok na nahradu mzdy za sviatok pracovnicka ktora v júni bola na PN, od 01.augusta si vzala 5 dni dovolenky a potom mala az do konca júla znova PN, ked jej teraz robim vyplatu, ma narok na ten 1 den sviatok?
Keďže riešime výplatu za júl 05, pre túto otázku ma momentálne ani nezaujíma ma, čo bolo v júni. Júlová výplata:
Od 1.7. - dovolenka 5 dní:
1.7. - Pi - dovolenka
2.7. - So
3.7. - Ne
4.7. - Po - dovolenka
5.7. - Ut - preplatený sviatok (mesačnou mzdou/priemerkou - podľa zákona)
6.7. - St - dovolenka
7.7. - Št - dovolenka
8.7. - Pi - dovolenka

Tu je potom dôležité, od kedy má samozrejme vystavenú tú PN. Podľa toho však, čo uvádzate, bude potom od 11.8. - PN, ktorá bude až do konca mesiaca. Sviatok by ste mu nepreplatili len v takom prípade, ak by tá nemoc pripadla na deň sviatku, takže na 5.7.

Čo sa týka čerpania dovolenky, tak uvádzam aj §112 ZP:
§112 ZP
(3) Ak pripadne počas dovolenky zamestnanca sviatok na deň, ktorý je inak jeho obvyklým pracovným dňom, nezapočítava sa mu do dovolenky.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

ALDA
Tú dovolenku si asi zobrala od 01.júla že? Podľa mňa nemá nárok na sviatok.

Hela
Ano, ma tam byt od 01.júla, vdaka za upozornenie, uz som to opravila aby to nemylilo, takze ma narok, myslela som si aj, lebo potom by jej nesedel pracovny fond, predsa by jej tam chybal 1 den. A ked by bola cely mesiac na PN, tak ako potom? Lebo predpokladam ze do prace sa este nechysta takze v auguste ked bude cely mesiac na PN, tak...???
0 0
Hronská Iveta Hronská Iveta

Hronská Iveta je offline (nepripojený) Hronská Iveta

nikulik
Ano, ma tam byt od 01.júla, vdaka za upozornenie, uz som to opravila aby to nemylilo, takze ma narok, myslela som si aj, lebo potom by jej nesedel pracovny fond, predsa by jej tam chybal 1 den. A ked by bola cely mesiac na PN, tak ako potom? Lebo predpokladam ze do prace sa este nechysta takze v auguste ked bude cely mesiac na PN, tak...???
Pri celom mesiaci PN - na preplatenie sviatku nárok nemá. Poberá predsa náhradu mzdy, resp. nemocenskú dávku. Nemôže dostať v ten istý deň aj náhradu za sviatok.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Počas PNky má sviatok "zaplatený" buď náhradou za PN alebo nemocenskou dávkou. Žiadne preplácanie sviatku nepripadá do úvahy.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Iveta, súťažíme o rýchlosť odpovede?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať