Zavrieť

Porady

živnosť - zamestnanie manželky

Živnostník má miesto podnikania vo svojom byte. Nemá registrovanú prevádzku. Chce zamestnať manželku, aby nemusela byť "dobrovoľne nezamestnaná" a mohol si dať jej "mzdu" a odvody do nákladov...

Je možné zamestnať manželku bez toho, aby mal zaregistrovanú prevádzku ???
Je aj iná možnosť ako "zamestnať" manželku a dať do nákladov jej odvody ??? - dakedy bol používaný aj pojem "spolupracujúca osoba", ale nerozumiem čo to znamená ...

Ďakujem za (po)radu !
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ala je teraz online Ala

    Ala
    Živnostník nemôže zamestnávať manželku. Nedovoľujú mu to zákony. Hoci v ZP vyslovené nie je to napísané, ale je tu zákon o rodine.
    Od roku 2004 už si živnostník nemôže rozdeliť príjmy a výdavky na slupracujúcu osobu.
    Manželka si môže otvoriť živnosť a fakturovať Vám práce a z tho si bude platiť odvody, ktoré pôjdu do nákladov.

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    Ala
    Živnostník nemôže zamestnávať manželku. Nedovoľujú mu to zákony. Hoci v ZP vyslovené nie je to napísané, ale je tu zákon o rodine.
    Od roku 2004 už si živnostník nemôže rozdeliť príjmy a výdavky na slupracujúcu osobu.
    Manželka si môže otvoriť živnosť a fakturovať Vám práce a z tho si bude platiť odvody, ktoré pôjdu do nákladov.
    Ala, si si istá svojou odpoveďou? Ja sa tejto oblasti nevenujem špeciálne, ale zdá sa mi, že v zamestnávaní manželov navzájom došlo k zmene. Len si nepamätám kde som to čítala.

    zeel je offline (nepripojený) zeel

    zeel
    Zdá sa, že má Ala pravdu :-(
    hľadal som v internete (http://info.profesia.sk/buxus/genera...p?page_id=1443
    ) a našiel toto :

    citujem :
    vypúšťa § 12, ktorý zakazoval vzájomné zamestnávanie manželov, nakoľko vzťahy medzi manželmi upravuje zákon o rodine a toto ustanovenie v Zákonníku práce je nadbytočné. Zo zákona o rodine vyplýva aj rovnoprávne postavenie muža a ženy, a vzájomnému zamestnávaniu medzi manželmi bráni aj existencia bezpodielového spoluvlastníctva manželov, t. j. ak by došlo k výplate mzdy zamestnanej manželky, bolo by to z peňazí, ktoré sú majetkom obidvoch manželov

    skúste sa k tomu vyjadriť ...

    lepotka je offline (nepripojený) lepotka

    lepotka
    Ked už je manželka nezamestnaná neskúsite počkat niekoľko mesiacov a požiadať o dotáciu na živnosť (ak je to jediné riešenie ako pre Vás pracovať). To ma len tak napadlo teraz možno by to stálo za pouvažovanie, ak už ju nemôžete zamestnať.

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    Od 1.7.2003 už neplatí § 12 Zákonníka práce, ktorý hovoril, že pracovnoprávny vzťah nemôže vzniknúť medzi manželmi. Takže kľudne môžte zamestnať svoju manželku ako riadneho zamestnanca so všetkými právami a povinnosťami vyplývajúcimi zo zákonníka práce. Spolupracujúca osoba bola k januáru 2004 zrušená, takáto spolupráca už nie je možná. Čo sa týka poznámky ohľadne zákona o rodine /vyživovacia povinnosť/ resp. občianskeho zákonníka / spoluvlastníctvo manželov/ pri schvalovaní novely Zákonníka práce prebehlo veľa diskusií na túto tému, ale pokiaľ viem, diskusia bola uzavretá tak, že žiadny zo zákonov nie je v rozpore so Zákonníkom práce a pracovnoprávne vzťahy medzi manželmi môžu vznikať.

    Čo sa týka miesta podnikania, ja v tom nevidím žiadny problém, manželka bude mať v pracovnej zmluve ako miesto výkonu práce napísané buď mesto, alebo priamo adresu trvalého pobytu a pri prihlasovaní sa v poisťovniach sa uvedie miesto trvalého pobytu /vlastne podľa živnostenského listu/.
    Naposledy upravil Luba2 : 21.09.04 at 12:52

    zeel je offline (nepripojený) zeel

    zeel
    Zatiaľ všetkým ďakujem za odpoveď. Dúfam, že sa spoločne dopátrame čo je správne ....

    Ešte by som Vás chcel požiadať o odpoveď aj na druhú časť otázky - či musím mať vytvorenú prevádzku ...

    Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

    ťažko pracujúca účtovníčka Yvvetta
    Prikláňam sa k Lube2.

    Nemyslím si, že by musel mať živnostník niekde inde prevádzku ako je miesto jeho bydliska keď by chcel zamestnať manželku.
    Zamestnat manzelku Zakonnik prace nezakazuje a co nie je zakazane je dovolene. Dnes sme sa o tom bavili na skoleni úctovnikov a Ing. Sirotka povedal, ze nie je to v súlade so zakonom o rodine ale sa to robi a Danovy úrad to akceptuje.

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Ak zamestnam manzela a miesto jeho pracoviska bude nase trvale bydlisko, nebudem potom potrebovat povolenie na zmenu uzivania bytu a povolenie od hygieny ? Nebude preto lepsie vytvorit si niekde "fiktivnu adresu firmy", teda nejaky priestor si prenajat ?

    brm je offline (nepripojený) brm

    živnostník brm
    to chceš povedať, že keď robím doma účtovníctvo, musím mať povolenie od hygienika?
    a od hasičov netreba? a súhlas susedov?...
    Načítať ďalšie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.