Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie poistného

Celkom obyčajná baba s hlavou v oblakoch, ale s nohami na zemi... ...viac
Prosím Vás, poradí mi niekto? Nie som si istá, akú sumu mám uviesť v tlačive pre Ročné zúčtovanie poistného na verejné zdrav. poist. Typ B do položky 27 (z ktorého riadku daňového priznania za r. 2005). A tiež neviem, aké výdavky na poistné treba uviesť do položky 28 (sú tým myslené zaplatené preddavky na poistné za r. 2005?) Ďakujem.
Usporiadat
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

alušik
Celá táto téma sa zvrhla úplne iným smerom, ako je jej pôvodný príspevok. Asi by ju mal Riško premenovať.
Dnes ma na nemenovanej zdavotke takmer vystrelo, keď som si tam odstála 1/2 hodinovú radu vďaka týmto informáciám z médií. Ľudia sa teraz hromadne chodia pýtať čo a ako a dokedy...
Najviac som zízala , keď pracovníčky, ktoré prichádzajú do styku s ľudmi nemajú ani tie informácie, ktoré mám ja a nato, aby dokázali poradiť človeku si potrebujú ísť zavolať kolegyňu. A tá doniesla hrubú príručku a listovala, čo má povedať. Tak som jej to vyklopila od chrba toho človiečika, čo sa na to pýtal...Tlačivá stále na zúčtovanie nemajú, ľudí odkazujú na internet - a čo taký chudák malý podnikatelíček, keď ho nemá? Pani ho poslala do internetovej kaviarne.
A keď sa jeden pán pýtal na vyplnenie tlačiva - tak oni majú prísny zákaz pomáhať pri jeho vypĺňaní. Ročné zúčtovanie má ten dotyčný podľa možností doniesť do konca mája, hoci termín je do 30.6., lebo oni tam potom vraj nebudú stíhať všetko nahrávať, keď to každý nechá na koniec termínu...
A to nás účtovníkov sa nikto nepýta, ako máme čosi v šibeničných termínoch stíhať. My máme nad tým aj nocovať, keď treba, hlavne aby poisťovne a iné úrady mali všetko včas.

Toľko moja dnešná skúsenosť... Cestou späť som si musela urobiť niečím radosť, aby celý deň nebol pokazený po jednej návšteve zdravotnej poisťovne, a tak som si kúpila konvalinky... :p
Možno sa téma trochu zvrtla iným smerom ale stále sme pri ročnom zúčtovaní
Musela som sa pozrieť do kalendára či náhodou nie je 1.apríl keď som čítala tvoj článok. Ja by som si k tým konvalinkám kúpila aj veľkú čokoládu aby som sa ukludnila Asi je zbytočné k tomu niečo hovoriť,pretože túto nevedomosť poisťovní nezmeníme. Ale je smutné,že my ako ľudia, ktorí sa venujeme ekonomickým činnostiam musíme vždy vedieť všetko a o všetkom,pretože inak nám hrozia pokuty a zdravotné poisťovňe sa netrápia že ich zamestnanci nemajú veľakrát ani základné poznatky.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Majka
su na to nejake tlaciva...ziadosti?to som nenasla len tlaciva ktore uverejnil p.Mihal ako treba poziadat o potvrdenie o prijme? ako poziadat o RZ zamestnavatela?
Prikladám ti žiadosť o zúčtovanie a o potvrdenie o preddavkoch
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

katkaj
Prikladám ti žiadosť o zúčtovanie a o potvrdenie o preddavkoch
dakujem pekne,moc mi to pomohlo,prajem prij.dnik.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Majka
dakujem pekne,moc mi to pomohlo,prajem prij.dnik.
Nemáš za čo :p Aj tebe pekný deň
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

Všetky tlačivá okolo ročného zúčtovania nájdeš aj na www.health.gov.sk
0 0
kitti kitti

kitti je offline (nepripojený) kitti

Pekný večer všetkým, chcela by som sa opýtať, či mi stačí kópia Potvrdenia o príjmoch od zamestnávateľa, ktorú som dokladovala i pri daňovom priznaní?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nestačí .
0 0
kitti kitti

kitti je offline (nepripojený) kitti

A čo vlastne k tomu potrebujem?
Dakujem a dufam, že neotravujem
0 0
kitti kitti

kitti je offline (nepripojený) kitti

Práve som si pozerala komentáre k RZP, ak vyplňam tlačivo C- štauident na dohodu- samoplatiteľ, vraj tam netreba prilohy.
Takže mam pytať od zamestnavateľa nejaký doklad, a ak ano, aký. Dakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

K dohodám nemusíte žiadať doklad od zamestnávateľa - tie príjmy si "priznávate", nepotvrdzuje ich zamestnávateľ.
0 0
kitti kitti

kitti je offline (nepripojený) kitti

Chcela by som sa ešte informovať:
ak som správne pochopila, zamestnanec, súčasne aj SZČO, podava RZP typ S, a listy SA a SB. Od zamestnávateľa si vypýta potvrdenie o príjmoch a preddavkoch, ale čo s tým, ak ako živnostník nezarobil nič. Ako si on sám dokladuje príjem 0 Sk?
Dakujem
0 0
helas helas

helas je offline (nepripojený) helas

Nedával sa daňové priznanie ?
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

ja mám tiež taký prípad, daňové priznanie si dával Príjmy 100,- Sk a výdaje nula. A to je všetko. A v r. 2005 mal dvoch zamestnávateľov. Myslím, že by si mal to RZ spraviť sám, kedže je aj SZČO, bez ohľadu na "údaje" v DP zo živnosti. Je to tak? PotvrĎte, díky.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Lenuška
ja mám tiež taký prípad, daňové priznanie si dával Príjmy 100,- Sk a výdaje nula. A to je všetko. A v r. 2005 mal dvoch zamestnávateľov. Myslím, že by si mal to RZ spraviť sám, kedže je aj SZČO, bez ohľadu na "údaje" v DP zo živnosti. Je to tak? PotvrĎte, díky.
Áno podá si ho sám, keďže je aj SZČO.
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

OK: Ďakujem.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
kitti
Chcela by som sa ešte informovať:
ak som správne pochopila, zamestnanec, súčasne aj SZČO, podava RZP typ S, a listy SA a SB. Od zamestnávateľa si vypýta potvrdenie o príjmoch a preddavkoch, ale čo s tým, ak ako živnostník nezarobil nič. Ako si on sám dokladuje príjem 0 Sk?
Dakujem
Ako SZČO pracuješ s daňovým priznaním DzP/za r.2005 a ak Tvoj
základ dane bol strata príp. nula potom tam tú nulu napíšeš .
0 0
sea sea

sea je offline (nepripojený) sea

mama troch synov
Toto som našla na stránke VšZP, možno pomôže
Hlavné termíny ročného zúčtovania poistného za rok 2005:

</STRONG></SPAN></STRONG>7. máj 2006:
Je to termín dokedy
a/ poistenec, ktorý si bude robiť ročné zúčtovanie sám, pretože bol v priebehu roka
zamestnancom a súčasne, alebo postupne aj
- samostatne zárobkovo činnou osobou,
- platiteľom poistného podľa § 11 ods. 2 zákona a úhrn jeho príjmov podliehajúcich dani z príjmu podľa § 5 a § 6 zákona o dani z príjmov (okrem príjmov z prenájmu zdaňovaných podľa § 6 ods. 3 a príjmov zdaňovaných zrážkovou daňou podľa § 43 zákona o daniach z príjmu) za mesiace 9 – 12/2005 presiahol polovicu úhrnu minimálnych miezd.
- poistencom, ktorý v čase od 01. 09. 2005 do 31.012.2005 bol už len poistencom podľa § 11 ods. 8 písm. a/ až i/ a k/ zákona a nesplnil v tomto čase podmienky § 19 ods. 9 zákona, pretože jeho príjem podliehajúcich dani z príjmu podľa § 5 a § 6 zákona o dani z príjmov (okrem príjmov z prenájmu zdaňovaných podľa § 6 ods. 3 a príjmov zdaňovaných zrážkovou daňou podľa § 43 zákona o daniach z príjmu) za mesiace 9 – 12/2005 presiahol polovicu úhrnu minimálnych miezd.
b/ poistenec – zamestnanec, ktorý si bude robiť ročné zúčtovanie sám, alebo mu ho
bude robiť iný zamestnávateľ (napr. súčasný)
musia požiadať zamestnávateľa o vydanie Dokladu o výške príjmu a o preddavkoch
na poistné za rok 2005 podľa § 19 ods. 5 – príloha č. 15 k vyhláške,
O doklad požiadajú preto, lebo ročné zúčtovanie si chcú, alebo musia
podať zdravotnej poisťovni poistenci sami a tiež vtedy, ak žiadajú o vykonanie
ročného zúčtovania iného zamestnávateľa.

15. máj 2006
Termín dokedy môže zamestnanec požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania. Ak zamestnanec požiada zamestnávateľa o vykonanie RZ a dodá mu k tomu všetky potrebné doklady (napr. doklad o výške príjmu a preddavkoch od iného zamestnávateľa), zamestnávať je povinný ho urobiť. Ak zamestnanec požiada po tomto termíne, resp. v termíne, ale nedoloží všetky potrebné doklady, zamestnávateľ nie je ničím viazaný a oznámi zamestnancovi, že mu RZ neurobí a musí si ho urobiť zamestnanec sám.
Žiadosť o vykonanie RZ sa podáva na prílohe č. 15 vyhlášky.

O vykonanie RZ môže zamestnávateľa požiadať:
- zamestnanec, ktorý v roku 2005 bol len zamestnancom, nemal príjmy zdaňované podľa § 6 zákona o daniach z príjmov, nebol SZČO a nebol samoplatiteľom,
- zamestnanec, ak mal v roku 2005 viacerých zamestnávateľov a doručil tomu zamestnávateľovi, ktorého požiadal o vykonanie RZ doklad o príjmoch a preddavkoch iného zamestnávateľa (iných zamestnávateľov).

30. jún 2006
Podľa § 19 ods. 1 zákona je to termín na odovzdanie tlačív ročného zúčtovania zdravotným poisťovniam všetkými platiteľmi poistného, povinnými ročné zúčtovanie vykonať. Podáva na tlačivách A, B, C, S a X (SA, SB, SC, SD, XA, XB, XC a XD), ktoré sú súčasťou vyhlášky MZ SR. Zamestnávateľ, ktorý má upravený software pre vytvorenie, resp. odoslanie RZ elektronickou formou, môže ho predložiť v elektronickej forme.
Celé znenie vyhlášky a jej prílohy (tabuľková časť) sú zverejnené na internetovej stránke MZ SR. Poučenia k vypĺňaniu tlačív spracovalo Ministerstvo zdravotníctva SR a VšZP za ich obsahovú stránku neručí, ide len o pomôcku, ktorú môže platiteľ použiť.
0 0
kitti kitti

kitti je offline (nepripojený) kitti

Ok ďakujem, takže ako zamestnanec + SZČO bude mať dve prílohy? Jednu od zamestnávateľa - potvrdenie opríjme + zaplatené preddavky a druhou prílohou bude daňové priznanie 2005, ktorým dokladujeme nulu zo živnosti?
Ďakujem všetkým
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
SZČO nie je povinná prikladať k ročnému zúčtovaniu poistného výpis z daňového priznania. K RZP priložíte len "Doklad o výške príjmu etc." od zamestnávateľa.
0 0
kitti kitti

kitti je offline (nepripojený) kitti

dakujem, pekny den
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať