Zavrieť

Porady

II.pilier

som zena :-)
Dostala som dnes otazku: Studenst, ktory od svojich 14, 15 rokov pracuje obcas na dohodu a je vzdy prihlaseny do socialnej poistovne na urazove poistenie, musi si do 30.6. uzatvorit zmluvu na II. pilier dochodkoveho poistenia? nema to vplytv na moznost prihlasenia sa do II. piliera ak je uz raz nahlaseny v socpoist v buducnosti? Ja tvrdim, ze to s II. pilierom nema nic spolocne, ze prihlasit sa moze, az zacne pracovat a bude do pistovne prihlaseny ako platitel starobneho poistenia. Rozmyslam spravne?
Usporiadat
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Gabca
Dostala som dnes otazku: Studenst, ktory od svojich 14, 15 rokov pracuje obcas na dohodu a je vzdy prihlaseny do socialnej poistovne na urazove poistenie, musi si do 30.6. uzatvorit zmluvu na II. pilier dochodkoveho poistenia? nema to vplytv na moznost prihlasenia sa do II. piliera ak je uz raz nahlaseny v socpoist v buducnosti? Ja tvrdim, ze to s II. pilierom nema nic spolocne, ze prihlasit sa moze, az zacne pracovat a bude do pistovne prihlaseny ako platitel starobneho poistenia. Rozmyslam spravne?
Veľmi správne.
0 0
Gabca Gabca

Gabca je offline (nepripojený) Gabca

som zena :-)
Dakujem, este mam dotaz, ohladom studentov, maju si platit socpoist? ja viem, ze za nich plati stat, ale jeden cas bolo pisane, ze by bolo dobre keby si sami platili , aby na tom netratili, ked pojdu do dochodku, ale neviem preco?
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

Gabca
Dakujem, este mam dotaz, ohladom studentov, maju si platit socpoist? ja viem, ze za nich plati stat, ale jeden cas bolo pisane, ze by bolo dobre keby si sami platili , aby na tom netratili, ked pojdu do dochodku, ale neviem preco?
Gabca za študentov už štát neplatí, skončilo to v r. 2003. Ak majú dobre situovaných rodičov, môžu si platiť, prečo nie, ale myslím, že oni to pri svojom veku doženú, keď sa zamestnajú alebo sa stanú SZČO.
0 0
Gabca Gabca

Gabca je offline (nepripojený) Gabca

som zena :-)
a co s tymto? moja dcera ma tento rok 20, teraz maturuje, v roku 2003 mala 17, vraj za nu stat platil, musi sa teraz do 30.6. dobrovolne poistit a prihlasit do II. piliera?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Gabca
a co s tymto? moja dcera ma tento rok 20, teraz maturuje, v roku 2003 mala 17, vraj za nu stat platil, musi sa teraz do 30.6. dobrovolne poistit a prihlasit do II. piliera?
Ak bola v období od 1.1.2005 do 30.6.2006 denným študentom /bez pracovnej zmluvy/, nemusí vstúpiť do 30.6. U nej platí - do 30 dní od prvého vstupu do zamestnania. Je to myslím par. 14 zákona o starobnom dôchodkovom sporení.
Tu je to:
(3) Povinne zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení je aj fyzická osoba, ktorá pred 1. januárom 2005 bola dôchodkovo poistená podľa osobitného predpisu,3) od 1. januára 2005 do 30. júna 2006 je zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie alebo sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom na strednej škole alebo na vysokej škole po dovŕšení 16 rokov veku a v tomto období nie je dôchodkovo poistená podľa osobitného predpisu,3) ak sa dobrovoľne rozhodla byť zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení najneskôr do 30 dní od prvého dôchodkového poistenia podľa osobitného predpisu,3) vzniknutého po 30. júni 2006.
Naposledy upravil Pepa : 22.05.06 at 11:39
0 0
Miriam.x Miriam.x

Miriam.x je offline (nepripojený) Miriam.x

Gabca
a co s tymto? moja dcera ma tento rok 20, teraz maturuje, v roku 2003 mala 17, vraj za nu stat platil, musi sa teraz do 30.6. dobrovolne poistit a prihlasit do II. piliera?
Pozri sem:
http://www.porada.sk/showthread.php?p=245895#post245895
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Gabca
a co s tymto? moja dcera ma tento rok 20, teraz maturuje, v roku 2003 mala 17, vraj za nu stat platil, musi sa teraz do 30.6. dobrovolne poistit a prihlasit do II. piliera?
ak je prihlásená na výšku...tak sa sústavne pripravuje, je študent. Ak k 30.6.nie je študent, tak sa musí rozhodnúť.
0 0
Miriam.x Miriam.x

Miriam.x je offline (nepripojený) Miriam.x

Lida
ak je prihlásená na výšku...tak sa sústavne pripravuje, je študent. Ak k 30.6.nie je študent, tak sa musí rozhodnúť.
Podľa mňa do 31.8. je študent. Aj na úrad práce sa bude musieť prihlásiť až po tomto dátume.
Naposledy upravil Miriam.x : 22.05.06 at 19:44
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

Gabca, ak sa nedostane na vysokú školu, nebude v rozhodujúcom období požívať status študenta. Ja na jej mieste by som sa dobrovoľne prihlásila do Sociálnej poisťovne aspoň na jeden mesiac. Nechcem zavádzať, ale aj po prečítaní najnovšieho príspevku okolo dôchodkov v ekonomickom týždenníku Trend, kde sa píše, že študenti, aj keď ešte nie sú zamestnaní sa o vstupe musia rozhodnúť v termíne len do 30.6.2006, by som sa nespoliehala na to, že veď mám čas do 30 dní...
O.i. sa tu píše: "Podľa vyjadrenia rezortu práce v prípade, že by sa objavila veľká časť ľudí, ktorí sa do II. piliera nedostali, hoci by chceli, vstup legislatívne umožnia. Spoliehať sa na túto možnosť nemusí byť rozumné: nik nezaručí, že sa takáto zmena zákona naozaj prijme."
Takže vidíš, že sami v tom nemajú jasno....
0 0
Gabca Gabca

Gabca je offline (nepripojený) Gabca

som zena :-)
Viera123 - ved prave o toto mi ide, kde zavolam, kde sa spytam mi hovoria stale len o tom ze ak od 1.1.2005 ... atd, ale co bolo pred tym? vraj bola poistena a stat za nu platil v obdobi ked maĺa 16, 17 rokov a nik o tom nevie , ani ja vlastna matka. A potom jej povedia, ze uz sa nemoze prihlasit, ze uz raz bola ked mala 16? ved to je chore!
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
naozaj rozhodné obdobie je len od 1.1.2005 do 30.6.2005.
Čo bolo predtým, nie je zaujímavé. V tomto období musí mať status študenta, status nezamestnaneho evidovaného na UP, alebo sa prihlási do DSS.
Ten status musí byť neprerušený !!
Skus sa miesto dohadov zariadiť tak,ako som ti napisala v ss.
0 0
Gabca Gabca

Gabca je offline (nepripojený) Gabca

som zena :-)
Tak, prave som zavolala na socpoist na register poistencov a tam mi povedali, ze moja dcera je uz evidovana v socpoist, prave v tom predchadzajucom obdobi, stat za nu platil aj ju evidoval a teraz sa musi do 30.6. zaregistrovat dobrovolne, zaplatit a rozhodnut pre II.pilier a potom sa moze odhlasit, to vsetko preto, aby neprisla o moznost registrovat sa do II.piliera v buducnosti.
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

Gabča, to, že štát platil za študentov odvody a boli teda už niekedy zaregistrovaní v SP znamená, že oni idú do II. piliera povinne. Ty po tejto informácii pátrať nemusíš. Práve som si overovala informáciu, v Trende písali zavádzajúci článok asi z dôvodu neznalosti, tiež som ich na to upozornila.
Pokiaľ dcére končí školský rok 30.6.2006, tak má v rozhodujúcom období status študenta a má čas na zapojenie do 30 dní než sa zamestná.
Ak sa chce prihlásiť na VŠ a na túto sa nedostane, tak tu vzniká problém, že nebude celú dobu posudzovaná ako študent a na rozhodnutie má len ten termín 30.6.2006.
0 0
Gabca Gabca

Gabca je offline (nepripojený) Gabca

som zena :-)
ona na vysku nejde, takze ju nemusim prihlasovat dobrovolne do socpoist a do II.piliera? prihlasi sa az sa zamestna ? a v socpoist mi tvrdili, ze sa musi prihlasit dobrovolne, tak teraz neviem, ci si socpoist takymimo zavadzajucimi informaciami nenahana peniaze do vreca :-(
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

Gabca
ona na vysku nejde, takze ju nemusim prihlasovat dobrovolne do socpoist a do II.piliera? prihlasi sa az sa zamestna ? a v socpoist mi tvrdili, ze sa musi prihlasit dobrovolne, tak teraz neviem, ci si socpoist takymimo zavadzajucimi informaciami nenahana peniaze do vreca :-(
Spýtaj sa v škole, kedy pre maturantov končí školský rok, kedy u nich končí ako študent, toto naozaj neviem.
Ak nie 30.6.2006, ale skôr, tak sa musí prihlásiť do 7 dní na úrad práce, ani o deň neskôr!! A čas na vstup do II. piliera bude mať do 30 dní, keď sa zamestná.

"Dôležité! Keď skončíte SŠ a nemáte zamestnanie, musíte sa prihlásiť do evidencie nezamestnaných do 7 dní od ukončenia strednej školy. Ak by ste sa prihlásili čo i len o deň neskôr, neboli by ste celé obdobie nepretržite študentom alebo nezamestnaným a museli by ste sa o vstupe do 2. piliera rozhodnúť do 30.6.2006, po tomto termíne by vstup do 2. piliera pre vás nebol možný!!!"
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Viera123
Spýtaj sa v škole, kedy pre maturantov končí školský rok, kedy u nich končí ako študent, toto naozaj neviem.
Ak nie 30.6.2006, ale skôr, tak sa musí prihlásiť do 7 dní na úrad práce, ani o deň neskôr!! A čas na vstup do II. piliera bude mať do 30 dní, keď sa zamestná.

"Dôležité! Keď skončíte SŠ a nemáte zamestnanie, musíte sa prihlásiť do evidencie nezamestnaných do 7 dní od ukončenia strednej školy. Ak by ste sa prihlásili čo i len o deň neskôr, neboli by ste celé obdobie nepretržite študentom alebo nezamestnaným a museli by ste sa o vstupe do 2. piliera rozhodnúť do 30.6.2006, po tomto termíne by vstup do 2. piliera pre vás nebol možný!!!"
Viera, toto máš odkiaľ?
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

Ešte raz pre istotu napíšem, tuto je diera v zákone.
Ak končiacich stredoškolákov, ktorí sa hlásia na VŠ, na túto nezoberú, a nestihnú registráciu do II. piliera do 30.6.2006, po tomto termíne nemôžu vstúpiť do II. piliera, lebo neboli nepretržite študentami alebo nezamestnanými. Preto je u nich je dôležité, aby sa do Sociálnej poisťovne prihlásili do 30.6.2006 ako dobrovoľne dôchodkovo poistené osoby, podpísali zmluvu s DSS a odhlásili sa po akceptácii ich zmluvy Sociálnou poiťovňou.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

No vôbec mi to nie jasné, stredoškolák má štatút študenta až do konca prázdnin za predpokladu, že sa nezaeviduje na UP alebo nezamestná.
Ja mám takýchto prípadov asi 6 tak čo teraz???????
Maturuje 22.5. a nepôjde ani na UP ani sa nezamestná. Nezoberú ho na VŠ a dajme tomu, že sa zamestná od 1.9.2006. Podľa teba už nemôže vstúpiť do II. piliera?????
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

Pepa
No vôbec mi to nie jasné, stredoškolák má štatút študenta až do konca prázdnin za predpokladu, že sa nezaeviduje na UP alebo nezamestná.
Ja mám takýchto prípadov asi 6 tak čo teraz???????
Maturuje 22.5. a nepôjde ani na UP ani sa nezamestná. Nezoberú ho na VŠ a dajme tomu, že sa zamestná od 1.9.2006. Podľa teba už nemôže vstúpiť do II. piliera?????
Presne tak Pepa. Už by nemohol vstúpiť do II. piliera, lebo by nemal nepretržitý štatút študenta alebo nezamestnaného. Po skončení školy musí ísť do 7 dní na úrad práce a zaregistrovať sa, inak do II. piliera nemá po 30. 6. 2006 šancu vstúpiť. Ale ak chce ísť na VŠ a nemá istotu, že ho zoberú, tak sa musí dobrovoľne prihlásiť ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba do SP do 30.6.2006.... atď.
0 0
Martin1998 Martin1998

Martin1998 je offline (nepripojený) Martin1998

A ako je to v prípade,keď študent končí bakalárske štúdium a cez prázdniny
v roku 2005 pracoval a tým pádom bol prihlásený v SP?
Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať