Zavrieť

Porady

II.Pilier dôchod.systému

ata ata

ata je offline (nepripojený) ata

Poraďte prosím.aký je Váš názor na II.Pilier dôchodkového systému.Je výhodné si takto šetriť na dôchodok,alebo výhodnejšie je zostať v povinnom systéme?

Ďakujem ! Ata
Usporiadat
Miriam.x Miriam.x

Miriam.x je offline (nepripojený) Miriam.x

Miriam.x
Snuffko končíš VŠ alebo SŠ??
Vierka, preto som sa ho pýtala akú školu končí. Keď spomína, že možno pôjde na VŠ, pochopila som to, že končí SŠ. Ak končí VŠ, tak máš samozrejme pravdu a ja sa ospravedlňujem, nechcela som ho zavádzať.
0 0
snuffko snuffko

snuffko je offline (nepripojený) snuffko

Miriam.x
Snuffko končíš VŠ alebo SŠ??
zajtra maturita
0 0
Miriam.x Miriam.x

Miriam.x je offline (nepripojený) Miriam.x

snuffko
zajtra maturita
Držím palce
Potom ale platí to, že školský rok končí 30.8.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Miriam.x
Školský rok sa "končí" až 31.8. Do 2. piliera môžeš vstúpiť 30 dní odkedy sa prvý krát zamestnáš.
Prosím vás, ak bol takýto študent prihlásený do SP na DOBPŠ, alebo DVP tiež má možnosť vstúpiť do II. piliera len do 30.06.? Ďakujem.
0 0
Miriam.x Miriam.x

Miriam.x je offline (nepripojený) Miriam.x

tonkat
Prosím vás, ak bol takýto študent prihlásený do SP na DOBPŠ, alebo DVP tiež má možnosť vstúpiť do II. piliera len do 30.06.? Ďakujem.
skús pozrieť sem:
http://www.porada.sk/showthread.php?p=245909#post245909
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

tonkat
Prosím vás, ak bol takýto študent prihlásený do SP na DOBPŠ, alebo DVP tiež má možnosť vstúpiť do II. piliera len do 30.06.? Ďakujem.
Už som si našla aj odpoveď, takže pripájam link pre takých, ako som ja: http://www.porada.sk/t26561-iipilier.html
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

Miriam.x
Držím palce
Potom ale platí to, že školský rok končí 30.8.
Miriam, už sme o tom my dve písali a vyjasnili si to. Študenti SŠ sa musia po skončení školy prihlásiť do 7. dní na úrade práce, nemôžu čakať do 31.8.2006. Dalo sa to minulý rok, keď "nehorel termin" a u nich ešte vždy bola šanca dostať sa do II. piliera ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba.
0 0
Miriam.x Miriam.x

Miriam.x je offline (nepripojený) Miriam.x

Viera123
Miriam, už sme o tom my dve písali a vyjasnili si to. Študenti SŠ sa musia po skončení školy prihlásiť do 7. dní na úrade práce, nemôžu čakať do 31.8.2006. Dalo sa to minulý rok, keď "nehorel termin" a u nich ešte vždy bola šanca dostať sa do II. piliera ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba.
Vierka nie som si tým istá. Pýtala som na na úrade práce a povedali mi, že pre nich sa končí šk. rok 31.8. až po tomto dátume sa musia prísť evidovať na ÚP.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Viera123
Miriam, už sme o tom my dve písali a vyjasnili si to. Študenti SŠ sa musia po skončení školy prihlásiť do 7. dní na úrade práce, nemôžu čakať do 31.8.2006. Dalo sa to minulý rok, keď "nehorel termin" a u nich ešte vždy bola šanca dostať sa do II. piliera ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba.
Túto informáciu nepovažujem za správnu. Pozrite si diskusiu v téme (najmä príspevky od čísla 22)
http://www.porada.sk/t26561-iipilier.html
0 0
Ingrid G. Ingrid G.

Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

Zisťovala som u kamošky, ktorá pracuje v školstve a má na starosti aj starostlivosť o žiakov. Potvrdila, že školský rok trvá aj pre maturantov do 31.8. - ak sa samozrejme po skončení školy nezamestnajú. Úrady práce ich nechcú zobrať do evidencie skôr ako 31.8., lebo do tohto termínu majú štatút študenta (ich rodičia majú nárok na rodinné prídavky a daňový bonus).
Naposledy upravil Ingrid G. : 23.05.06 at 05:47
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Ingrid G.
Zisťovala som u kamošky, ktorá pracuje v školstve a má na starosti aj starostlivosť o žiakov. Potvrdila, že školský rok trvá aj pre maturantov do 31.8. - ak sa samozrejme po skončení školy nezamestnajú. Úrady práce ich nechcú zobrať do evidencie skôr ako 31.8., lebo do tohto termínu majú štatút študenta (ich rodičia majú nárok na rodinné prídavky a daňový bonus).

súhlasím s Ingrid G.

prečo nefunguje tlačítko " súhlasím"??
niečo mi ušlo??
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

Ingrid G.
Zisťovala som u kamošky, ktorá pracuje v školstve a má na starosti aj starostlivosť o žiakov. Potvrdila, že školský rok trvá aj pre maturantov do 31.8. - ak sa samozrejme po skončení školy nezamestnajú. Úrady práce ich nechcú zobrať do evidencie skôr ako 31.8., lebo do tohto termínu majú štatút študenta (ich rodičia majú nárok na rodinné prídavky a daňový bonus).
Ďakujem za novú informáciu, ide ešte o to, overiť ako to bude s II. pilierom, písala som už v paralelnej téme ohľadne II. piliera, že to pre každý prípad overujem na "najvyšších inštanciách".
0 0
AnitaMartinska AnitaMartinska

AnitaMartinska je offline (nepripojený) AnitaMartinska

,ale len trosku.
Neviete mi poradit, kde sa daju vytlacit tlaciva na zrusenie zmluvy -licencie na vykonavanie poistenia v II.pilieri?
Dakujem.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
AnitaMartinska
,ale len trosku.
Neviete mi poradit, kde sa daju vytlacit tlaciva na zrusenie zmluvy -licencie na vykonavanie poistenia v II.pilieri?
Dakujem.
Pozri tu http://www.nbs.sk/DFT/DS/ODPORUC/SPR_SDS.HTM
0 0
AnitaMartinska AnitaMartinska

AnitaMartinska je offline (nepripojený) AnitaMartinska

Ajobs,vdaka za super rychlu odpoved.
Idem to studovat.
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

endrju
Túto informáciu nepovažujem za správnu. Pozrite si diskusiu v téme (najmä príspevky od čísla 22)
http://www.porada.sk/t26561-iipilier.html
Prikladám vyjadrenia, ktoré som na základe vyžiadania, obdržala od jednej z DSS:

<code>Zákon o sústave základných a stredných škôl 29/1984 Zb.:
§25 ods. 1 - koniec stredoškolského štúdia - dňom nasledujúcim po vykonaní záverečnej/maturitnej skúšky, ak nepokračuje v štúdiu na vysokej škole.

Z uvedeného vyplýva nasledujúce:
1. ak študent bude ďalej pokračovať v štúdiu na VŠ - bude stále vystupovať so statusom študenta a to znamená, že preňho bude platiť výnimka zo zákona - 30 dní pre vstup do 2. piliera aj po 30.6.2006 po vzniku odvodovej povinnosti
2. ak sa po skončení štúdia prihlási na Úrade práce v zákonom stanovenej lehote, bude aj v tomto prípade platiť pre klienta spomenutá výnimka zo zákona, keďže v rozhodujúcom období t.j. 1.1.2005 - 30.6.2006 sa buď sústavne pripravoval na povolanie alebo bol evidovaný na Úrade práce.
3. ak nebude pokračovať v štúdiu na VŠ, nezaeviduje sa na Úrade práce, t.j. bude dobrovoľne nezamestnaný, musí vstúpiť do 2. piliera len ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba. Ak tak neurobí do 30.6.2006, už nebude mať možnosť zapojiť sa do starobného dôchodkového sporenia.
4. ak klient ráta s tým, že sa dostane na VŠ ale nebude nakoniec prijatý, pričom sa neprihlásil na Úrad práce, bude sa mu celé obdobie od ukončenia štúdia rátať akoby bol dobrovoľne nezamestnaný, t.j. nesplnil podmienku sústavnej prípravy na povolanie od 1.1.2005 - 30.6.2006 a preňho už nebude vstup do 2. piliera možný.


Zákon o vysokých školách 131/2002 Z.z.
§69 ods. 2 - koniec vysokoškolského štúdia - dňom nasledujúcim po vykonaní poslednej štátnej skúšky

Z uvedeného vyplýva nasledujúce:
1. ak sa po skončení VŠ štúdia prihlási na Úrade práce v zákonom stanovenej lehote, bude aj v tomto prípade platiť pre klienta spomenutá výnimka zo zákona, keďže v rozhodujúcom období t.j. 1.1.2005 - 30.6.2006 sa buď sústavne pripravoval na povolanie alebo bol evidovaný na Úrade práce.
2. ak sa nezaeviduje na Úrade práce, t.j. bude dobrovoľne nezamestnaný, musí vstúpiť do 2. piliera len ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba. Ak tak neurobí do 30.6.2006, už nebude mať možnosť zapojiť sa do starobného dôchodkového sporenia.
</code>
0 0
AnitaMartinska AnitaMartinska

AnitaMartinska je offline (nepripojený) AnitaMartinska

Zákon o vysokých školách 131/2002 Z.z.
§69 ods. 2 - koniec vysokoškolského štúdia - dňom nasledujúcim po vykonaní poslednej štátnej skúšky

Z uvedeného vyplýva nasledujúce:
1. ak sa po skončení VŠ štúdia prihlási na Úrade práce v zákonom stanovenej lehote, bude aj v tomto prípade platiť pre klienta spomenutá výnimka zo zákona, keďže v rozhodujúcom období t.j. 1.1.2005 - 30.6.2006 sa buď sústavne pripravoval na povolanie alebo bol evidovaný na Úrade práce.
<!-- / message --><!-- sig -->
__________________
Ale v DSS mi dali informaciu,ze sa musi prihlasit do 30.6.06.
Skoncena VS v 5/06,hned prihlasena na UP a od 1.9.06 bude
studovat dennou formou doktorandskeho studia,a hned bude mat zo stipendia aj odvody.
Vie niekto na uvedeny pripad reagovat a poradit,ako postupovat?Dakujem.
0 0
MáriaPaM MáriaPaM

MáriaPaM je offline (nepripojený) MáriaPaM

Ak má nepretržite štatút študenta a evidovanej na ÚP, tak stačí prihlásiť sa do 30 dní od vzniku doktorandského štúdia. Dôležité je, že nevznikla medzera dobrovoľne nezamestnaného, čo by bol dôvod na rýchle konanie do 30.6. (vlastne do 31.5., pozor, lebo prihlásenie do druhého piliera platí síce od dňa podpisu zmluvy, ale u dobrovoľných tomu predchádza prihlásenie sa do sociálnej poisťovne, čo je platné až od prvého dňa nasledujúceho mesiaca po podaní prihlášky)
Takže pozor na čas, kto sa chce dobrovoľne prihlásiť, šikovno do 31.5.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

A čo ten, kto je evidovaný na úrade práce a zamestnať by sa mal napr. v septembri. Musí si urobiť II. pilier už do 30.06.2006 alebo tiež uňho platí do 30 dní od uzavretia pracovnej zmluvy?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

MáriaPaM
Ak má nepretržite štatút študenta a evidovanej na ÚP, tak stačí prihlásiť sa do 30 dní od vzniku doktorandského štúdia. Dôležité je, že nevznikla medzera dobrovoľne nezamestnaného, čo by bol dôvod na rýchle konanie do 30.6. (vlastne do 31.5., pozor, lebo prihlásenie do druhého piliera platí síce od dňa podpisu zmluvy, ale u dobrovoľných tomu predchádza prihlásenie sa do sociálnej poisťovne, čo je platné až od prvého dňa nasledujúceho mesiaca po podaní prihlášky)
Takže pozor na čas, kto sa chce dobrovoľne prihlásiť, šikovno do 31.5.
Nie toto nie je pravda.
DPO vzniká poistenie dňom prihlásenia /najskôr odo dňa podania prihlášky/ a zaniká dňom odhlásenia /najskôr odo dňa podania odhlášky/.
Parag. 23 zákona o sociálnom poistení.
Naposledy upravil Pepa : 25.05.06 at 08:43
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať