Zavrieť

Porady

Druhý pilier dôchodkového poistenia pre študentov

Ak študent VŠ v období možnosti vstupu do II. piliera, od 1. 1. 2005 do 30. 06. 2006, pracoval dva mesiace na riadnu pracovnú zmluvu, má možnosť vstúpiť do II. pilira len počas týchto mesiacov alebo bo bude môcť urobiť ešte aj po skončení VŠ, teda po 30. 06. 2006?
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Na doplnenie k "štatútu študenta":

http://www.porada.sk/showthread.php?...FAt+%B9tudenta
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Ďakujem za link, včera som to márne hľadala dve hodiny. Takže moja viera, že všetko na Porade už odznelo, sa znova potvrdila. A lepšie chápem aj nových, že vzdajú hľadanie. Bud vyhodí príliš veľa príspevkov, alebo nenájde nič... včera som to vzdala a radej sa pýtam.
Takže idem na istotu, II. pilier bude do 30.6. a či bude môcť pracovať na DBPŠ, aj tak rozhodne terajší zamestnávateľ. Ale ked si bude musieť platiť odvodxy na zdravotné poistenie..... hm..... nepoteší sa.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Mám tomu rozumieť tak, že ak študent strednej školy, 18. r. bol počas štúdia - od. 01.01.2005 zamestnaný na dohodu o BPŠ, preňho sa nič nemení ohľadom vstupu do II. piliera. Teda myslím termín 30.06.2006. Môže vstúpiť, keď sa zamestná po skončení školy. Ak by bol zamestnaný na pracovný pomer? Ďakujem
0 0
**Gabika** **Gabika**

**Gabika** je offline (nepripojený) **Gabika**

Ohľadom II. piliera.

Do 30.6.2006 - vstupujú tí, za ktorých už niekedy bol odvod do SP na dôchodkové poistenie. Sú to takí, ktorí boli zamestnancami alebo boli SZČO alebo sa dobrovoľne poistili.
Títo keď do 30.6.2006 nevstúpia majú bohužiaľ smolu. Už sa tam nikdy nedostanú a stále budú prispievať len do priebežného I. piliera čo je Sociálna poisťovňa.

Po 30.6.2006 sa dostanú do II.piliera všetci , ktorý budú prvý krát platiť na dôchodkové poistenie, čiže sa stanú zamestnancami, SZČO alebo sa dobrovoľne poistia. Ak sa sami do 30 dní nerozhodnú, sociálna poisťovňa im sama určí DSS, podľa toho, ktorá v tej dobe bude mať najnižšie poplatky za vedenie Vášho dôchodkového účtu.

Takže nestresujte, ak nebol za vás nikdy odvedený žiadny odvod máte čas do prvého zamestnania a nezáleží na tom či po skončení školy budete nezamestnaný alebo nie. Ak ste nezamestnaný nikto vám na váš dôchodkový účet neprispieva, tak ako ani do sociálnej poisťovne.

Nezabudnite však na dievčatá, ak by išli hneď po skočení na MD. Napríklad : školu ukončila 5/2005 a nebola zamestnaná a hneď nastúpila na MD alebo RD už za ňu štát platí odvody a ona si musí uzatvoriť II.piliér do 30.6.2006, pretože odvody jej pravidelne posiela štát.

Ak máte ešte nejaké otázky napíšte mi súkromné správy a ja Vám zajtra rada odpoviem.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju


**Gabika**
Ak máte ešte nejaké otázky napíšte mi súkromné správy a ja Vám zajtra rada odpoviem.
**Gabika**, podľa obsahu Tvojich dnešných príspevkov v rôznych témach a poradách sa domnievam, že si ešte asi na Porade nenatrafila na tému: http://www.porada.sk/showthread.php?...Etiketa+Porady
Môžem ťa poprosiť o jej preštudovanie (najmä bod č.1 v príspevku č. 1) a aj dodržiavanie pravidiel správania?

Ďakujem Ti za ochotu a teším sa na Tvoje odborné rady všetkým členom Porady, ktoré budú poskytované inou formou ako práve v súkromných správach.
Naposledy upravil endrju : 15.05.06 at 18:18
0 0
alenkas alenkas

alenkas je offline (nepripojený) alenkas

II.pilier v zasade suvisi so socialnym poistenim. Teda, student, ktory zacne pracovat na riadnu pracovnu zmuvu, s cim suvisi aj prihlasenie sa do soc. poistovne sa prihlasi do II.piliera aj po 30.6.2006. nie je dovod sa ponahlat, kazdy, kto zacne pracovat /bude po prvykrat prihlaseny, si zalozi II.pilier/.
Iba ak by chcel dobrovolne odvadzat uz teraz, ako student minimalne odvody, prihlasi sa teraz. Ale nevidim dovod, preco by to mal urobit.Nie je dovod na paniku. Cize - este raz-prve riadne zamestnanie, alebo podnikanie - prve prihlasenie sa do soc. p.-prvy vstup do 2.piliera. kto chce, vysvetlim to mailom,
Hena
0 0
jana jana

jana je offline (nepripojený) jana

A musíte zaplatiť 1984,- Sk Sociálnej poisťovni, keď sa dobrovoľne prihlásite./ už za vás platili odvody/
0 0
Lucka13 Lucka13

Lucka13 je offline (nepripojený) Lucka13

prosim ta, to znamena, ze ak som studentka nepretrzite od septembra 2003 (teraz som v 3. rocniku z 5.), ALE v 2001-2002 som bola riadne zamestnana a platila som si aj odvody do ddp, tak sa musim prihlasit teraz do II. piliera do 30. 06. 2006, inak mi po skonceni skoly (predpokladane v 2008) uz nebude prisluchat toto pravo, ale kedze som student a "nemam" zamestnavatela, kt. by tie odvody platil za mna, tak si musim teraz ja zaplatit 1984,-sk Socialnej poistovni? Dobre to chapem? A este - je to jednorazovy poplatok a uz viac platit nemusim? Vyberam si ja ako studentka, kt. chce dobrovolne vstupit do II. piliera poistovnu na zaklade vlastneho vyberu?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
takto ako si to vysvetlila...platí príspevok vyššie....a moja ss
štatút pred 1.1.2005 nie je zaujímavý. Len obdobie 1.1.2005 - 30..6.2005.
Nepanikár...
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Študent pracuje na DBPŠ a chce vstúpiť k 30.06.2006 do II. piliera. Môže ho tento zamestnávateľ zamestnať na PZ - krátky PP - napr. 2000,-- mecačne hrubá mzda, alebo to musí byť celý pracovný úvazok?
Ďakujem.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

tonkat
Študent pracuje na DBPŠ a chce vstúpiť k 30.06.2006 do II. piliera. Môže ho tento zamestnávateľ zamestnať na PZ - krátky PP - napr. 2000,-- mecačne hrubá mzda, alebo to musí byť celý pracovný úvazok?
Ďakujem.
Nie nemusí. Na to, aby mohol vstúpiť do II. piliera je dôležité aby bol v registri poistencov SP ako osoba DP. Je jedno či bude mať prac. úväzok na hodinu, dve alebo osem.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Pepa
Nie nemusí. Na to, aby mohol vstúpiť do II. piliera je dôležité aby bol v registri poistencov SP ako osoba DP. Je jedno či bude mať prac. úväzok na hodinu, dve alebo osem.
Ďakkujem, tak je lepšie riešenie, ako platiť dobrovoľne 1900,--.
0 0
Dušan Dušan Dušan Dušan

Dušan Dušan je offline (nepripojený) Dušan Dušan

Pekne zdravim

Momentalne som študent, ktorý tento rok ukončil strednú školu, a hlásim sa na vysokú školu. Od priateľov som dostal ponuku, že ak podpíšem zmluvu a II. dôchodkovom piliery, dostanem za to teraz od ČSOB ako odmenu 1000 Sk.

Zaujíma ma, kto bude platiť odovody do piliera v prípade, že sa dostanem na vysokú školu, alebo v prípade že budem nezamestnaný. Budem si to hradiť sám?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Dušan Dušan
Pekne zdravim

Momentalne som študent, ktorý tento rok ukončil strednú školu, a hlásim sa na vysokú školu. Od priateľov som dostal ponuku, že ak podpíšem zmluvu a II. dôchodkovom piliery, dostanem za to teraz od ČSOB ako odmenu 1000 Sk.

Zaujíma ma, kto bude platiť odovody do piliera v prípade, že sa dostanem na vysokú školu, alebo v prípade že budem nezamestnaný. Budem si to hradiť sám?
Ak si ukončil SŠ a nenastúpiš do zamestnania považuješ sa za študenta až do 31.8.2006. Ak chceš vstúpiť do II. piliera pre teba platí: do 30 dní od prvého vstupu do zamestnania.
A k tej super ponuke: ČSOB vypláca sprostredkovateľom v súčasnosti 4500,- Sk za každú "dušičku" plus za každých 10 dušičiek 5000,- Sk. A nie ČSOB ti dá odmenu, ale sprostredkovateľ ti "pustí" zo svojej provízie.
Ďalej: k tomu, aby bola akceptovaná zmluva s DSS a ty by si sa "ocitol" v II. pilieri je potrebné, aby si sa prihlásil ako DPO v SP a zaplatil dôchodkové poistenie za určitý čas /je to čas potrebný aby ste sa ty ako DPO a "zmluva" stretli v systéme SP/. Mesačná platba je 1984,- Sk. Ty by si zaplatil alikvótnu časť - koľko "neprezradím" lebo neviem - možno za 2 týždne.
Ak chceš vedieť môj názor: pošli "priateľov" ta-het. Ty budeš v systéme ešte véééééééééééľmi dlho a korunky ti tam aj tak žiadne nepôjdu, lebo nebudeš pracovať a nikto to za teba odvádzať nebude. Opakujem: máš čas do 30 dní od prvého vstupu do zamestnania.
0 0
tomapo tomapo

tomapo je offline (nepripojený) tomapo

tha az taky isty by som si tym nebol co tu pises mila erika... to co tu pises sa tyka len:

Týka sa len tých, ktorí nikdy neboli zamestnaní. Akonáhle počas štúdia brigádovali, pracovali na nejaký úväzok a zamestnávateľ za nich platil odvody na starobné dôchodkové poistenie, majú čas len do konca júna.

takze ak nahodou pracoval tak LEN DO 30.6.2006
0 0
emdzi emdzi

emdzi je offline (nepripojený) emdzi

Zdravim vsetkych.

Chcel by som sa opytat na jednu vec.

Brat je student, v roku 2005 mal prerusene studium a v case od aprila do augusta 2005 bol zamestnany na pracovnu zmluvu. Podla toho, co som sa docital tu a na www.dochodok.gov.sk, ak chce vstupit do 2. piliera, tak to musi spravit do 30.6.20006, kedze v case 1.1.2005-30.6.2006 bol za neho odvadzany odvod na soc. poistenie.

Rozmyslal som (aby sa nemusel dobrovolne poistit v Soc. poistovni), ze by som ho zamestnal v tomto mesiaci na pracovnu zmluvu na kratsi pracovny cas (1 hod/tyzdenne) a z tejto sumy by som odviedol poistne do Soc. poistovne.

1) Su tieto moje uvahy spravne?
2) Nebude vadit, ze odvod z vyplaty za tento mesiac pride do Soc. poistovne az v juli, a teda bude poslany dochodkovej spravcovskej spolocnosti az po 30.6.2006?
3) Predpokladam, ze podstatne je, aby datum podpisu zmluvy s DSS bol do 30.6.2006, bez ohladu na to, kedy oni (DSS + SP) cely ten proces registracie do 2. piliera stihnu uskutocnit.

Dakujem za odpovede.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

tomapo
tha az taky isty by som si tym nebol co tu pises mila erika... to co tu pises sa tyka len:

Týka sa len tých, ktorí nikdy neboli zamestnaní. Akonáhle počas štúdia brigádovali, pracovali na nejaký úväzok a zamestnávateľ za nich platil odvody na starobné dôchodkové poistenie, majú čas len do konca júna.

takze ak nahodou pracoval tak LEN DO 30.6.2006
V podstate súhlasím až na to, že študent mohol brigádovať - ak máme na mysli DOHODY.
0 0
Adkah Adkah

Adkah je offline (nepripojený) Adkah

Ahojte, chcem sa opytat ak student tento rok zmaturoval tj. Maj a pracuje od 1.6.2006, ako sa ho dotkne druhy pilier? A kde mam o tomto hladat podrobnejsie informacie? Dakujem
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

Adkah
Ahojte, chcem sa opytat ak student tento rok zmaturoval tj. Maj a pracuje od 1.6.2006, ako sa ho dotkne druhy pilier? A kde mam o tomto hladat podrobnejsie informacie? Dakujem
Adka, tento študent - resp. už zamestnanec, má na rozhodnutie o vstupe do len do 30.6.2006. Keďže z hľadiska veku nie je dôvod otáľať, nech uzatvorí zmluvu s niektorou so DSS. Pretože zamestnávateľ ho do sociálky musel prihlásiť do 8. 6. 2006.
0 0
tuzic tuzic

tuzic je offline (nepripojený) tuzic

Safte...chcem sa spytat....Skoncil som strednu skolu, som nezamestnaný a nejdem na vysokú školu,som rocník 1987, ako sa ma týka II. pilier?
Diki
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať