Zavrieť

Porady

Novela zákona o ZP od 1.7.2005

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nebudete tomu veriť, ale máme šancu niečo zmeniť.

K 1.7.2005 sa chystá novela zákona o zdravotnom poistení.
Vážení Poradcovia, ak máte námety a pripomienky k zákonu, sem s nimi.

Prosím, nezneužívať túto tému na subjektívne sťažovanie sa a samozrejme ani na otázky k zákonu. Prosím k veci - teda sem sa s dobrými nápadmi na zmenu zákona.

Pridám ešte odkaz na zaujímavú tému

http://www.porada.sk/showthread.php?...B9ancu+nie%E8o
Usporiadat
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

Živnostník nie je SZČO? Ja som si stále myslela že je SZČO. Neviem už sa mi asi všetko pletie. Ako si ma potom platiť odvody osoba uvedená v mojej otázke vyššie z príjmov na základe iného ako živ.oprávnenia? Z toho čo jej vyjde alebo najmenej 910,-.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Slovenčina naša...

"SZČO nie sú LEN živnostníci"

je vo význame:

"Za SZČO sa nepovažujú len živnostníci, ale aj sprostredkovatelia poistenia..."

Takže opakujem, že mal zostať registrovaný v ZP ako SZČO a platiť preddavky. Výška preddavku od 1.7.2005:

1/12-tina zo 14% z polovice základu dane dosiahnutého podľa § 6 zákona o dani z príjmov za rok 2004.
0 0
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

Pán Mihál, dobre som sa sama na sebe zasmiala ako ma jedno slovo vo vete doplietlo. V téme mzdy som zadala nesprávne otáku na tvorbu web stránok. Viem, že tam nepatrí, ale neviem ju zmazať. Vedeli by ste mi na ňu odpovedať, alebo ju mám zadať na téme podnikanie?
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Pan Mihal, prosim Vas, od 1.9 kolko bude platit do zdravotneho poistenia starobny dochodca, ktory pracuje ako zivnostnik alebo na dohodu o vykonani prace a zarobi viac ako polovicu minimalnej mzdy? 14 % zo zarobku alebo 14 % z minimalnej mzdy?
0 0
jurajt jurajt

jurajt je offline (nepripojený) jurajt

Vdaka za HH.

Mam taku otazku/priklad.

Pani Maria pracuje ako upratovacka na HPP, ale skrateny (polovicny uvazok), ine zamestnanie nema. Mesacne ma prijem 4000 Sk hrubeho. Jej a zamestnavatelov vymeriavaci zaklad pre platbu preddavku na ZP (4% a 10%) je:
a) 4000 Sk
b) 6500 Sk
c) nic a je poistencom statu?
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
jurajt
Vdaka za HH.

Mam taku otazku/priklad.

Pani Maria pracuje ako upratovacka na HPP, ale skrateny (polovicny uvazok), ine zamestnanie nema. Mesacne ma prijem 4000 Sk hrubeho. Jej a zamestnavatelov vymeriavaci zaklad pre platbu preddavku na ZP (4% a 10%) je:
a) 4000 Sk
b) 6500 Sk
c) nic a je poistencom statu?
A) je spravna odpoved
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

Co bude so studentom, ktory sa zamestna na skrateny uvazok v obdobi 9-12/05, popripade len napr. v 9/05 a bude mat prijem napr.1000,-sk, zaplati z neho zdravotne
pouistenie. Bude mat aj dohody, ktore prevysia 13000,-Sk za 9-12/05. Bude robit rocne zuctovanie a doplati ZP z dohod?
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
Ak mal riadny PP dohody sa na ucely ZP nerataju, a ak som spravne pochopila p. Mihala, poda rocne zuctovanie a este aj tie odvody z prijmov mensich ako 13 000.- mu ZP vrati.
0 0
jana7 jana7

jana7 je offline (nepripojený) jana7

Jozef Mihál
No, ak podniká na základe iných prepisov, napr. je daňový poradca, znalec atď, tak je stále SZČO. SZČO nie sú LEN živnostníci. takže podľa mňa mal platiť preddavky ako SZČO od 1.1.2005 a aj po 1.7.2005.
p. Mihál nechystá sa zmena ohľadne toho platenia preddavkov. Teda zmena je , že od 1.9.2005 nemusia SZČO-dôchodca platiť preddavky ak nemal príjem ,ale čo tie peniaze čo zaplatil už od 1.1.2005 ? Zatiaľ mu ich v ročnom zúčtovaní asi nevrátia. Jeden milý dôchodca prišiel s tým , že mu prišlo zaplatiť poistné od 1.1.2005 a on nemá žiedne príjmy , len si kedysi spravil povolenie na podnikanie ako samostatne hospodariaci roľník , ale nikdy príjmy nemal . Teraz to musí doplatiť zo svojho dôchodku. Chystá sa v tomto smere zmena? Ďakujem.
0 0
jurajt jurajt

jurajt je offline (nepripojený) jurajt

Daska
A) je spravna odpoved
Daska, Jarus, Somij, dakujem pekne.
0 0
Téry Téry

Téry je offline (nepripojený) Téry

apsgroup
Co bude so studentom, ktory sa zamestna na skrateny uvazok v obdobi 9-12/05, popripade len napr. v 9/05 a bude mat prijem napr.1000,-sk, zaplati z neho zdravotne
pouistenie. Bude mat aj dohody, ktore prevysia 13000,-Sk za 9-12/05. Bude robit rocne zuctovanie a doplati ZP z dohod?
:- )))
0 0
Téry Téry

Téry je offline (nepripojený) Téry

jana7
p. Mihál nechystá sa zmena ohľadne toho platenia preddavkov. Teda zmena je , že od 1.9.2005 nemusia SZČO-dôchodca platiť preddavky ak nemal príjem ,ale čo tie peniaze čo zaplatil už od 1.1.2005 ? Zatiaľ mu ich v ročnom zúčtovaní asi nevrátia. Jeden milý dôchodca prišiel s tým , že mu prišlo zaplatiť poistné od 1.1.2005 a on nemá žiedne príjmy , len si kedysi spravil povolenie na podnikanie ako samostatne hospodariaci roľník , ale nikdy príjmy nemal . Teraz to musí doplatiť zo svojho dôchodku. Chystá sa v tomto smere zmena? Ďakujem.
...a to čo je k 1.9. to nie je zmena?
Za toho milého dôchodcu bude od 1.9. platiť štát, aj keď je SZČO (keďže nemá príjem).
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
jana7
p. Mihál nechystá sa zmena ohľadne toho platenia preddavkov. Teda zmena je , že od 1.9.2005 nemusia SZČO-dôchodca platiť preddavky ak nemal príjem ,ale čo tie peniaze čo zaplatil už od 1.1.2005 ? Zatiaľ mu ich v ročnom zúčtovaní asi nevrátia. Jeden milý dôchodca prišiel s tým , že mu prišlo zaplatiť poistné od 1.1.2005 a on nemá žiedne príjmy , len si kedysi spravil povolenie na podnikanie ako samostatne hospodariaci roľník , ale nikdy príjmy nemal . Teraz to musí doplatiť zo svojho dôchodku. Chystá sa v tomto smere zmena? Ďakujem.
Nuž, keď sa dá niekto na podnikanie, mal by trošku ovládať čo kde a ako musí platiť, ak to nevie...mal by mať aspoň dobrého Poradcu. K zmene došlo od 1.9., žiaľ retroaktivita v tomto nie je možná, ZP by hnali MZ k ústavnému súdu .
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
durisovad
Pan Mihal, prosim Vas, od 1.9 kolko bude platit do zdravotneho poistenia starobny dochodca, ktory pracuje ako zivnostnik alebo na dohodu o vykonani prace a zarobi viac ako polovicu minimalnej mzdy? 14 % zo zarobku alebo 14 % z minimalnej mzdy?
Pan Mihal si zrejme moju otazku nevsimol a tak prosim vas ostatnych, ktori sa venujete tejto problematike - neviete mi poradit?
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
durisovad
Pan Mihal si zrejme moju otazku nevsimol a tak prosim vas ostatnych, ktori sa venujete tejto problematike - neviete mi poradit?
V tejto chvili odpovie asi len p. Mihal, pryvdupovediac, este som nestihla to vsetko prestudovat, to budem az ke budem lezat koncom mesiaca na plazi, namiesto krasnej literatury....
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Dakujem za povsimnutie, ja som zakon pozerala, ale akosi som to tam nenasla. Ale nie je vylucene, ze som ho pozerala zle. Pred casom pan minister Kanik v TV povedal, ze obycajni ludia zakonom rozumiet nemozu, lebo su velmi zlozite a ze na to maju pravnikov, aby im ich vysvetlili.........
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

durisovad
Dakujem za povsimnutie, ja som zakon pozerala, ale akosi som to tam nenasla. Ale nie je vylucene, ze som ho pozerala zle. Pred casom pan minister Kanik v TV povedal, ze obycajni ludia zakonom rozumiet nemozu, lebo su velmi zlozite a ze na to maju pravnikov, aby im ich vysvetlili.........
Chudobnym zlocincom stat dava pravnika ex-offo zadarmo...
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
A bohati zlocinci si na pravnika nazbijaju. No, ale co my, chudobni poctiví?
A ani pan Mihal si nas nevsimne.
0 0
Téry Téry

Téry je offline (nepripojený) Téry

durisovad
Pan Mihal, prosim Vas, od 1.9 kolko bude platit do zdravotneho poistenia starobny dochodca, ktory pracuje ako zivnostnik alebo na dohodu o vykonani prace a zarobi viac ako polovicu minimalnej mzdy? 14 % zo zarobku alebo 14 % z minimalnej mzdy?
Pan Mihal je asi na dovolenke (ex offo), na Vasom mieste by som donho nestural, lebo je znamy tym, ze uz zopar ludi - clenov Porady, ma na ciernej listine.

K otazke.

Za starobneho dochodcu plati poistne od 1.9. stat, aj ked je zivnostnik. Podmienka je, ze jeho pomerna cast vymeriavacieho zakladu za 9-12/05 nesmie prekrocit polovicu uhrnu min.miezd, teda sumu 13000 Sk.

Znamena to, ze vym.základ za cely rok 2005 nesmie byt vyssi ako 39000 Sk. Vymeriavaci zaklad = zaklad dane / 2.14, teda zaklad dane nesmie byt vyssi ako 39000 x 2,14 = 83460 Sk.

Ak sa mu to nepodari, tak potom zanho stat neplati a plati tak, ako kazdy iny zivnostnik - 14% z VZ, najmenej vsak 14% z 78000 Sk.

Podobne dochodca na dohodu o vykonani prace.
Ak jeho prijem z dohod za 9-12/05 bude vyssi, ako 13000 Sk, plati si sam, 14% z prijmu, najmenej vsak 575 x 4 Sk.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Dakujem Vam za odpoved, ale ak mam byt uprimna, velmi mudra z nej nie som.
V jednom riadku pisete, ze vymeriavaci zaklad za rok 2005 nesmie byt vyssi ako 39.000 Sk, potom pisete, ze vymeriavaci zaklad sa rovna 83.460 Sk a konecne, ze by som mala platit minimalne zo sumy 78.000 Sk.
P.S.
K Vasej uvodnej poznamke - predpokladam, ze ste advokat pana Mihala (ex offo?) a obhajujete ho, resp. upozornujete ma, ze do neho nemam "sturat", aby som sa nedostala na "ciernu listinu". Nie som si vedoma ziadneho "sturania", ja som slusne poprosila o radu. Ak ma pan Mihal na tej ciernej listine ma, nuz teda to vezmem na vedomie a viacej sa na neho obracat nebudem.
0 0
Téry Téry

Téry je offline (nepripojený) Téry

durisovad
Dakujem Vam za odpoved, ale ak mam byt uprimna, velmi mudra z nej nie som.
V jednom riadku pisete, ze vymeriavaci zaklad za rok 2005 nesmie byt vyssi ako 39.000 Sk, potom pisete, ze vymeriavaci zaklad sa rovna 83.460 Sk a konecne, ze by som mala platit minimalne zo sumy 78.000 Sk.
P.S.
K Vasej uvodnej poznamke - predpokladam, ze ste advokat pana Mihala (ex offo?) a obhajujete ho, resp. upozornujete ma, ze do neho nemam "sturat", aby som sa nedostala na "ciernu listinu". Nie som si vedoma ziadneho "sturania", ja som slusne poprosila o radu. Ak ma pan Mihal na tej ciernej listine ma, nuz teda to vezmem na vedomie a viacej sa na neho obracat nebudem.
V predoslom prispevku som napisal (a dufam zrozumitelne) toto:

"Znamena to, ze vym.základ za cely rok 2005 nesmie byt vyssi ako 39000 Sk. Vymeriavaci zaklad = zaklad dane / 2.14, teda zaklad dane nesmie byt vyssi ako 39000 x 2,14 = 83460 Sk.

Ak sa mu to nepodari, tak potom zanho stat neplati a plati tak, ako kazdy iny zivnostnik - 14% z VZ, najmenej vsak 14% z 78000 Sk."

K tomu, ze nie ste si vedoma ziadneho sturania, citujem Vas vyssi prispevok:

"A bohati zlocinci si na pravnika nazbijaju. No, ale co my, chudobni poctiví? A ani pan Mihal si nas nevsimne."

<!-- / message -->
Davat dokopy vyrazy "bohati zlocinci si na pravnika nazbijaju" a " ani pan Mihal si nas nevsimne" nema daleko od sturania. Okrem toho pozrite si prosim etiketu porady - body 7. a 10.
Naposledy upravil Téry : 15.08.05 at 06:12
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

Téry
V predoslom prispevku som napisal (a dufam zrozumitelne) toto:

"Znamena to, ze vym.základ za cely rok 2005 nesmie byt vyssi ako 39000 Sk. Vymeriavaci zaklad = zaklad dane / 2.14, teda zaklad dane nesmie byt vyssi ako 39000 x 2,14 = 83460 Sk.

Ak sa mu to nepodari, tak potom zanho stat neplati a plati tak, ako kazdy iny zivnostnik - 14% z VZ, najmenej vsak 14% z 78000 Sk."
Ked ono to naozaj nie je celkom jednoduche.
Takze skusim sprehladnit.

1. prve cislo (tych 78.000) rozhoduje o tom CI VOBEC treba pocitat dalej a namiesto treba zutekat do SP(ZP?) ODHLASIT sa z povinneho poistenia a MOZE sa prihlasit t.j. ked mal PRIJEM (trzby) <78.000 Sk, alebo naopak, zutekat do SP(ZP?) POVINNE (vlastne nemusi-akurat si to zaplati dvojmo) sa odhlasit z dobrovolneho poistenia a povinne sa prihlasit do poistenia. A len v tom druhom pripade sa zacne zaoberat bodom 2.
2. Vymeriavaci zaklad pre SZCO je cislo ziskavane z rozdielu medzi prijmami a vydavkami SZCO, do ktoreho sa NEZAHRNULI vydavky na ZP a vysledok sa vydeli cislom 2,14.
3. z takto ziskaneho cisla sa vynasobenim 0,14 dosiahne vypocet vysky platby do ZP. Ale len vtedy, ak je dosiahnute cislo >=910. Ak je mensie, cislo zostava t.j. plati sa 910 Sk.

Majte na pamati, ze cisla tu uvedene platia obmedzeny cas - mozno tyzden, mozno mesiac, mozno polrok. Rozhodne maju nizsiu zivotnost ako 1 rok.

a este raz prijem NIE JE chapany ako rozdiel v prijmoch a vydavkoch. Je to PRIJEM t.j. vsetko to, co zinkasujete najroznejsimi sposobmi.

Pre istotu...radsej treba kuknut este aj na prispevku c. 466 - suhlas, 467 - ciastocny suhlas, 469 - skoro uplny suhlas
Naposledy upravil hron : 15.08.05 at 07:09 Dôvod: ahjaj, tusim som mal premalovat SP na ZP
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

Som z toho jelen,ale prijmy pri ZP predsa nie su dolezite. Nie je stanoveny prijem , tak ako v SP do ktoreho neplatím, ale dolezity je predsa zaklad dane?
0 0
Téry Téry

Téry je offline (nepripojený) Téry

To co pise hron o dva prispevky vyssie, bez urazky, neberte vazne.
0 0
heket heket

heket je offline (nepripojený) heket

Jozef Mihál
Nuž, keď sa dá niekto na podnikanie, mal by trošku ovládať čo kde a ako musí platiť, ak to nevie...mal by mať aspoň dobrého Poradcu. K zmene došlo od 1.9., žiaľ retroaktivita v tomto nie je možná, ZP by hnali MZ k ústavnému súdu .
Tiež poznám takých dôchodcov. Spravili si niekedy živnosť , ktorú nikdy nevyužili a ani nezrušili. Žiadne príjmy a teraz im prišlo , že musia platiť.Dôchodky minimálne a z toho si musia zaplatiť odvody. Z ich strany je to na zaplakanie , keď posledné peniaze musia dať inam a nie na živobitie. A u tých starších je ťažko povedať zákony sú také,mali ste to vedieť a keď neviete nebudete teraz jesť, alebo si zarobte, keď nezarábajú mnohí mladí .Proste mi je ich ľúto.Každý z nás by posledné peniaze určite nerád posielal do zdravotnej poisťovne.
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

Téry
To co pise hron o dva prispevky vyssie, bez urazky, neberte vazne.
Uznavam kajucne, ze to uz mam poriadne dopletene. Vsetko ( az na to percento, a rozhodovacie cislo povinnosti/dobrovolne ) plati pre SP.
Ale principy sa zacinaju podobat. Nebudem sa vsak hadat, ked ma niekto poziada o vymaz prispevku, aby som neplietol, vymazem.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Heket-školné sa platí všade. Načo si niekto založí živnosť keď x rokov nič nerobí a ani si ju nezruší?
0 0
heket heket

heket je offline (nepripojený) heket

bepo
Heket-školné sa platí všade. Načo si niekto založí živnosť keď x rokov nič nerobí a ani si ju nezruší?
Ja viem , aj tomu rozumiem. Len z pohľadu starších to nie je také jasné. Nie je to ľahké im to vysvetliť. Osobný kontakt s nimi je iný.Ja im to skúšam vysvetliť, ale neviem či by som pochodila so školením.Podnikanie sa nie každému vydarí.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
heket
Tiež poznám takých dôchodcov. Spravili si niekedy živnosť , ktorú nikdy nevyužili a ani nezrušili. Žiadne príjmy a teraz im prišlo , že musia platiť.Dôchodky minimálne a z toho si musia zaplatiť odvody. Z ich strany je to na zaplakanie , keď posledné peniaze musia dať inam a nie na živobitie. A u tých starších je ťažko povedať zákony sú také,mali ste to vedieť a keď neviete nebudete teraz jesť, alebo si zarobte, keď nezarábajú mnohí mladí .Proste mi je ich ľúto.Každý z nás by posledné peniaze určite nerád posielal do zdravotnej poisťovne.
Ja som si sice zivnost otvorila, ale ked som zistila, ake odvody by som musela platit, som ju aj prerusila. Takze sa na mna nevztahuje to, ze by som nevedela, co robim. Ja som svojimi otazkami smerovala na stav, ktory nastane po 1.9. 2005. Ak som dobre precitala zakon, platit sa bude nielen zo zivnosti, ale aj z dohody o vykonani prace, ak bude zarobok vyssi ako polovica minimalnej mzdy. A islo mi v podstate o to, ci sa bude platit zo skutocneho zarobku alebo z minimalnej mzdy. Je rozdiel, ci sa zaplati odvod zo 4.000,- Sk alebo zo 6500,- Sk.
Dakujem za polutovanie dochodcov, ale myslim, ze to nie je meritum veci.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Téry
V predoslom prispevku som napisal (a dufam zrozumitelne) toto:

"Znamena to, ze vym.základ za cely rok 2005 nesmie byt vyssi ako 39000 Sk. Vymeriavaci zaklad = zaklad dane / 2.14, teda zaklad dane nesmie byt vyssi ako 39000 x 2,14 = 83460 Sk.

Ak sa mu to nepodari, tak potom zanho stat neplati a plati tak, ako kazdy iny zivnostnik - 14% z VZ, najmenej vsak 14% z 78000 Sk."

K tomu, ze nie ste si vedoma ziadneho sturania, citujem Vas vyssi prispevok:

"A bohati zlocinci si na pravnika nazbijaju. No, ale co my, chudobni poctiví? A ani pan Mihal si nas nevsimne."

<!-- / message -->

Davat dokopy vyrazy "bohati zlocinci si na pravnika nazbijaju" a " ani pan Mihal si nas nevsimne" nema daleko od sturania. Okrem toho pozrite si prosim etiketu porady - body 7. a 10.
Z toho, co som napisala, nevyplyva, ze by som j a davala pana Mihala do polohy advokata bohatych zlocincov. Naopak, predpokladala som, ze je poradcom chudobnych a poctivych.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

heket
Ja viem , aj tomu rozumiem. Len z pohľadu starších to nie je také jasné. Nie je to ľahké im to vysvetliť. Osobný kontakt s nimi je iný.Ja im to skúšam vysvetliť, ale neviem či by som pochodila so školením.Podnikanie sa nie každému vydarí.
Školenie-to má byť to moje školné? Ja som to myslel tak že tých 910 Sk mesačne je školné
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať