Zavrieť

Porady

Uctovnictvo v SVB

uctovnik
Ahojte,potrebovala by som poradit ohladom uctovania v SVB.Som uctovnicka a uctujem v JU a PU pre podnikatelske subjekty a dostala som ponuku uctovat SVB.Nemam s tymto skusenosti,tak si dovolujem oslovit vas s prosbou o radu,kde si mozem rychlo najst uctovnu osnovu pre taketo uctovnictvo ,pripadne predkontacie a pod.Uctovnictvu sa venujem dlho,mam na to aj zivnost,no vzdy som robila len v podnikatelskej sfere.Potrebujem vypichnut nejake specifika pre taketo uctovnictvo.Velmi pekne dakujem za rady.
Usporiadat
Monika333 Monika333

Monika333 je offline (nepripojený) Monika333

Ešte k výberu programu:
programy môžu byť dobré aj zlé, ale v každom prípade treba zvážiť užívateľom, z akého vreca vyplatí platbu a do ktorého prijme.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Monika ďakujem, upravil som to podľa Tvojich info, a pridal som ešte dve otázky.

Skupiny nákladov SVB

1. plnenia spojené s užívaním bytov (dodávka služieb a tovarov) - rozúčovať
  • teplo (v našom prípade náklady na spotrebu paliva v kotolni a na kuriča)
  • teplá voda (náklady na dodávku alebo vlastný ohrev teplej vody, vrátane vody)
  • studená voda (len ak nie sú v dome inštalované vodomery)
  • spotreba vody v spoločných priestoroch
  • spotreba elektrickej energie v spoločných priestoroch (osvetlenie schodísk, el. en. na prevádzku výťahu)
  • poplatok za stočné zrážkových vôd
  • poistenie domu
  • vstupný a členský poplatok ZSVB
  • poplatok za spoločnú televíznu anténu príp. káblovú televíziu
2. správa domu - nerozúčtovať (môžem to nazvať "správny fond"?)
  • odmena za výkon funkcie predsedu, členov dozornej rady prípadne iných orgánov SVB
  • dane a ostatné odvody súvisiace s týmito odmenami
  • náklady na správu (ak má SVB uzatvorenú mandátnu zmluvu)
  • náklady na vedenie účtovníctva (ak si ho SVB nevedie samo)
  • administratívne a kancelárske náklady SVB (telefón, fax, poštovné, kancelárske potreby...)
  • právne a poradenské služby
3. FPÚaO - nerozúčtovať
  • prevádzka
    - revízie a kontroly TZB, upratovanie spoločných priestorov, odpratávanie snehu
    - bankové poplatky + daň z kreditných úrokov
    - poplatky na úradoch, napr. za kolky (kataster, daňový úrad, krajský, obvodný a mestský úrad...)
    - odborná literatúra, nábytok, nákup počítača a sw vybavenia
  • údržba (udržiavanie stavu domu - maľovanie, čistenie kanalizácie)
  • opravy (opravy spoločných priestorov a zariadení, aj výmena rozvodov, zatepľovanie, výmena okien v bytoch ak je súčasťou zateplenia domu, a pod.)
  • modernizácia (zlepšovanie stavu a funkcie spoločných priestorov a zariadení, napr. aj regulácia rozvodov kúrenia, montáž solárnych kolektorov, u nás to bolo napr. automatické osvetlenie dvora, a pod.)
Otázka č. 1 - prečo nie je možné náklady na správu domu normálne rozúčtovať ako náklady na "plnenia spojené s užívaním bytov"?

Otázka č. 2 - ako postupovať v prípade, že čerpanie správneho fondu počas roka prevyšuje jeho tvorbu napr. kvôli vyšším administratívnym nákladom? Nedoplatok sa priebežne uhrádza zo zdrojov FPÚaO, a po uzatvorení roka sa vyúčtuje vlastníkom bytov?

Otázka č. 3 - ako tvoríte správny fond? Rovnako ako FPÚaO?

Otázka č. 4 - je nákup odbornej literatúry, nábytku, počítača a pod. nákladom správy alebo FPÚaO? Asi skôr FPÚaO, keďže je to nadobudnutie vecí do majetku SVB. Dal som to teda zatiaľ do prevádzky, ak má niekto lepší nápad, sem s ním
Naposledy upravil PeterNR : 15.03.06 at 10:11
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Keď už sme pri tom majetku - ako ho evidujete? Prípadne má SVB, ktoré účtuje v JÚ, povinnosť majetok odpisovať? Mám na mysli nielen majetok SVB ako právnickej osoby (napr. kancelárske vybavenie, počítač, sw...), ale aj majetok v spoluvlastníctve vlastníkov bytov (zhodnotenie objektu napr. zateplením, výmena alebo inštalácia nových technických zariadení budovy, či už drahších - napr. kotly, alebo lacnejších - napr. hasiace prístroje...).
Naposledy upravil PeterNR : 15.03.06 at 10:13
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Účtujete niekto v podvojnom účtovníctve? Spoločenstvo presiahlo s príjmami 3 mil., takže mi vzniká povinnosť účtovať v PÚ...
0 0
Monika333 Monika333

Monika333 je offline (nepripojený) Monika333

Správny fond sa tvorí z poplatkov za správu, za každý byt rovnaký poplatok lebo nezáleží aký veľký alebo početný "byt" spravujem, vyúčtovanie je len jedno. Výška - asi podľa mesta, iné poplatky sú v BA, iné v iných mestách. A asi je rozdiel robiť správu v objekte, kde sú len byty alebo aj nebytové priestory. Prípadne kde je kombinácia spoločné a vlastné kúrenie.
No a majetok máme len dve skrine a dva stoly kúpené ako vyradené. Niet čo odpisovať.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Monika333
Správny fond sa tvorí z poplatkov za správu, za každý byt rovnaký poplatok lebo nezáleží aký veľký alebo početný "byt" spravujem, vyúčtovanie je len jedno. Výška - asi podľa mesta, iné poplatky sú v BA, iné v iných mestách. A asi je rozdiel robiť správu v objekte, kde sú len byty alebo aj nebytové priestory. Prípadne kde je kombinácia spoločné a vlastné kúrenie.
Monika, znie to na jednej strane logicky, že poplatok za správu nezávisí od veľkosti bytu, pretože celý dom, a v ňom každý byt, musí byť spravovaný. Ale na druhej strane keď niekto obýva väčšiu časť toho domu a iný menšiu, t.j. iným podielom ten dom využívajú, a teda aj jeho správu, prečo by mali platiť rovnako?
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Monika333
... No a majetok máme len dve skrine a dva stoly kúpené ako vyradené. Niet čo odpisovať.
Čo sa týka majetku, uvediem náš príklad: v poslednej dobe sme nakupovali stoličky do miestnosti, ktorú používame na zasadnutia. Chystáme sa kúpiť software pre SVB. Budeme meniť kotly a zatepľovať. Tieto veci nadobudneme buď do vlastníctva SVB alebo do podielového spoluvlastníctva vlastníkov bytov. Ako ich existenciu a hodnotu evidovať? Je to vôbec potrebné? A čo s prípadnými odpismi?
0 0
Monika333 Monika333

Monika333 je offline (nepripojený) Monika333

Odpisovať majetok môže len vlastník, ktorý tento majetok používa na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. § 24
Budova (byty) aj keď sa zhodnotí, nie je vlastníctvom SVB.
Hasiace prístroje, kotly, drahý počítač - nákup dám ako nedaňový výdaj z FÚaO a načo by som účtovala odpisy na úpravu zdaniteľného základu, keď nemám príjmy podliehajúce dani a nepodávam daňové priznanie?
0 0
Monika333 Monika333

Monika333 je offline (nepripojený) Monika333

... ako myslíš rozdelenie podielov v dome? Niekto má byt, nebytový priestor, príp. dva byty?
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Monika333
Odpisovať majetok môže len vlastník, ktorý tento majetok používa na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. § 24
Budova (byty) aj keď sa zhodnotí, nie je vlastníctvom SVB.
Hasiace prístroje, kotly, drahý počítač - nákup dám ako nedaňový výdaj z FÚaO a načo by som účtovala odpisy na úpravu zdaniteľného základu, keď nemám príjmy podliehajúce dani a nepodávam daňové priznanie?
Chcem si v tom urobiť jasno, lebo mám pocit že si stojím na kábli.

Aký je rozdiel (ak je vôbec nejaký) medzi majetkom SVB ako právnickej osoby (napr. ten počítač) a majetkom spoluvlastníkov nehnuteľnosti, teda napr. kotlov?

Napr. na fasáde budovy máme reklamnú plochu, z ktorej v r. 2006 budeme mať príjmy, predpokladám že podliehajúce dani. Vlastníkom budovy sú všetci vlastníci bytov v pomere ktorý sa rovná ich spoluvlastníckeho podielu vypočítaného na základe veľkostí ich bytov. Takže ako SVB máme príjem podliehajúci dani a máme si odpisovať majetok?
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Monika333
... ako myslíš rozdelenie podielov v dome? Niekto má byt, nebytový priestor, príp. dva byty?
Myslím spoluvlastnícke podiely na spoločných častiach a zariadeniach domu, vypočítané pre každý byt ako podiel obytnej plochy bytu na ploche domu. Napr. ja mám 329/10000, sused 15/400 atď.
0 0
Monika333 Monika333

Monika333 je offline (nepripojený) Monika333

Príjem z prenájmu, tam ide zrážková daň, kt. sa platí do 15. januára a čo sa týka odpisov a majetku SVB idem to utriasť, aby to malo hlavu a pätu.
0 0
Monika333 Monika333

Monika333 je offline (nepripojený) Monika333

"itiny" asi máte rovnaké, no a každý byt má jeden merák SV, TUV, jednu zistenú plochu. Každý vlastník vstupuje do SVB ako 1 kus na správu, tiež hlasov nemá trojizbový byt viac ako jednoizbový. Kto má väčší podiel, platí viac do FÚaO, viac na poistku, viac na ÚK ak ide podľa vykurovanej plochy.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Monika333
"itiny" asi máte rovnaké, no a každý byt má jeden merák SV, TUV, jednu zistenú plochu. Každý vlastník vstupuje do SVB ako 1 kus na správu, tiež hlasov nemá trojizbový byt viac ako jednoizbový. Kto má väčší podiel, platí viac do FÚaO, viac na poistku, viac na ÚK ak ide podľa vykurovanej plochy.
"itiny" nemáme rovnaké, lebo nebol zvolený spoločný menovateľ (myslím napr. 10 000) ale bolo to prepočítané na najmenší celý zlomok. Ale to je v princípe jedno, podiely sa dajú prerátať aj spätne na spoločný menovateľ, stále sú to rovnaké hodnoty.

Máš dobré argumenty, po tomto Tvojom vysvetlení mi tie rovnaké poplatky za správu dávajú zmysel
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ja som tento rok vybavovala obnovu panelového domu cez ŠFRB a KSÚ/to sú systémové závady, na ktoré sa používajú štátne dotácie/. Ak treba poradiž niečo konkrétne, ozvi sa.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Niekto tu spomínal novú zmluvu o spoločenstve cez ZSVB Košice. Dá sa nájsť aj na www.build.gov.sk a prispôsobiť.
0 0
porfin porfin

porfin je offline (nepripojený) porfin

ĽUDIA pomóc ... v čase najväčšieho závierkového tlaku mi dnes doniesli vyúčtovanie a začali čosi motať o zrážkovej dani. a ja sa s toho motám tiež.
O čo ide...
Ako firma sme 2/3 vlastník istej nehnuteľnosti / obytný dom/ ktorého správu nám však robí podľa zmluvy správca, on robí aj účtovníctvo aj dostáva peniaze od ludí a na konci roku dá vyúčtovanie nákladov a výnosov a zisk sa delí na 2/3 ktorú dostaneme my a 1/3 druhý spoluvlastník. TERAZ VšAK VO VYúčTOVANí ZA ROK 2005 si on dal do nákladov zrážkovú dań a povedal že vraj si ju máme my vypýtať!!!??? Nie je to somarina!
Nechcela som sa s ním hádať lebo som sa s tým ešte nestretla ale doma som si pozerala DzP §43 najmä odst. 3písm.g , a nijako sa stoho neviem vymotať. Ako si my môžeme dať do DP DzP ako PO že sme uhradili preddavky, keď sme ich my neplatili ? A prečo nám ich dal do nákladov ? Možno je fakt veľa hodín a možno to mám všetko domotané a možno má pravdu ALE PREČO?

PEKNE PROSÍM - PROSÍM.
Som bezradná.
0 0
Monika333 Monika333

Monika333 je offline (nepripojený) Monika333

K tým odpisom SVB a zrážkovej dani:
Príjmy z prenájmu SVB ktoré nie je zriadené za účelom podnikania sa dania podľa §43, t.j. zrážkovou daňou. Tieto príjmy sa neznižujú žiadnymi výdajmi a považujú sa zaplatením zrážkovej dane za daňovo vysporiadané.
Takže odpisy sa môžu robiť, ale neznižujú žiaden príjem.
V prípade, že by si SVB vybavilo živnostenské oprávnenie, t.j. začalo by podnikať, odpisy by našli svoje uplatnenie a započítala by sa zrážková daň uhradená podľa § 43.
( ... povedané jednoduchou hovorovou slovenčinou ...)
Nuž a pokiaľ je vlastníkom nehnuteľnosti firma ... tak je to o niečom úplne inom.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Ahojte,
známy ma poprosil, či by som mu za rok 2005 urobila účtovníctvo malého SVB. Vyúčtovania si robia sami, no mám pocit, že nie veľmi presne a ja mám z toho potom galimatiáš.
Chcela by som sa Vás opýtať a poprosiť o odpoveď na pár otázok, keďže to robím prvýkrát. (Stiahla som si Alfu.)

1. faktúry vyúčtovacie - elek. energia za obdobie 15.12.05 - 31.12.05, ktorá bola vystavená 12.1.06 a len vtedy bola doručená - nedoplatok
1 500,-. účtujem o tomto nedoplatku v knihe záväzkov ešte v roku 2005 alebo až v roku 2006?

2. faktúra od vodární - podobne elektrine s tým rozdielom, že je to za obdobie od 15.9.05 - 11.1.06 ?

3. Jednotlivé stĺpce denníka - za služby s bytmi by sa mali k 31.12.2005 vyrovnať na nulu alebo nie?
Lebo napr. platia si poistku štvrťročne od 11/05-1/06, ale v deň jej zaplatenia neboli na tieto účely peniaze. Vlastníci sa na poistku "vyzbierajú" v mesačných platbách až od 12/05 - 2/06? Nevadí to?

4. ako by denník SVB mal vyzerať k 31.12.2005, aby to malo hlavu a pätu? aké sumy by mali byť v slĺpcoch, čo to predstavuje? Preplatky - nedoplatky - napr. porovnaním stlpca elektrickej energie - príjem / výdaj?
Niečo ako inventarizácia účtu...

A ešte by som Vás chcela poprosiť - ak to už niekde bolo rozoberané, mohli by ste pripnúť link?
Ďakujem veľmi pekne.
SVB bol pre mňa ešte pred týždňom dosť neznámy pojem, ale aj vďaka Porade a ochotných ľudí sa mi už lepšie dýcha. Ďakujem.
0 0
Monika333 Monika333

Monika333 je offline (nepripojený) Monika333

Účtovanie faktúr (vystavenie, splatnosť, dát. zd. plnenia ... ) , platby vlastníkov, všetko sa účtuje tak, ako u podnikateľských subjektov.
Len do ročného vyúčtovania sa berú faktúry "od februára do januára" ale to Tebe nehrozí.
Koncové stavy nemôžu byť nulové, jedine ak správa (vyplatia si celý zostatok na odmeny).
FÚaO vynulovať, t.j. preinvestovať do koruny sa málokomu podarí.
Peniaze na služby - Platí vzorec:
Stav k 31.12. "mínus" faktúry uhradené v januáry za dodávky v decembri "mínus" ročné vyúčtovanie (ktoré dáš v máji) = 0

A už v januári nabiehajú platby za nový rok ...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať