Zavrieť

Porady

SVB - počet osôb v bytoch

Zaujímalo by ma, ako máte v spoločenstvách poriešené počty osôb v bytoch. Nahlasujú vám to? Je zrejmé, že ak sa z bytu niekto odsťahuje, tak to vlastník nahlási hneď, ale ak sa k nemu niekto prisťahuje (priateľ, priateľka, druh, družka)? vtedy sa, predpokladám, neponáhľajú to oznámiť...
a ešte ma zarazilo, že napríklad v byte býva 3-členná rodina a u doterajšieho správcu bola nahlásená len 1 osoba... lebo vraj muž chodí na týždňovky a syn študuje na VŠ a býva na internáte v takomto prípade sa mesačné položky za úhradu bytu počítajú nejakým koeficientom, alebo ako? lebo to sa mi nevidí, že by sa s tými ľudmi počítať nemalo...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    Je povinnosťou vlastníka bytu nahlasovať skutočnosti potrebné pre vyúčtovanie plnenia služieb spojených s užívaním bytov.
    Najlepšie je dohodnúť sa na schôdzi, ako počítať osoby, ktoré sa v byte nezdržujú stále. Najlepšie je odpovedané v príspevku č. 9 - Orim.
    U nás sú tiež prípady, že vlastníci sú dlhodobo v zahraničí ale do bytov chodia deti a stáva sa to, že aj niekoľkokrát v týždni aj s návštevami, tak sme sa dohodli, že budeme brať jednu osobu stále.
    S vysokoškolákmi alebo zamestnanými mimo, ktorí dochádzajú domov týždenne je treba urobiť prepočet na osobomesiace.
    Správca je povinný brať na rozpočítanie vyúčtovania služieb za plnenia skutočnosti, ktoré mu nahlasujú domový dôverníci.
    Všetko si dohodnite na schôdzi vlastníkov bytov.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Heni
    Zaujímalo by ma, ako máte v spoločenstvách poriešené počty osôb v bytoch. Nahlasujú vám to? Je zrejmé, že ak sa z bytu niekto odsťahuje, tak to vlastník nahlási hneď, ale ak sa k nemu niekto prisťahuje (priateľ, priateľka, druh, družka)? vtedy sa, predpokladám, neponáhľajú to oznámiť...
    a ešte ma zarazilo, že napríklad v byte býva 3-členná rodina a u doterajšieho správcu bola nahlásená len 1 osoba... lebo vraj muž chodí na týždňovky a syn študuje na VŠ a býva na internáte v takomto prípade sa mesačné položky za úhradu bytu počítajú nejakým koeficientom, alebo ako? lebo to sa mi nevidí, že by sa s tými ľudmi počítať nemalo...
    Za teplo sa u nás platí bez ohľadu na počet bývajúcich podľa plochy bytu. Za spotrebu vody platíme na základe odpočtu z vodomerov (každý byt má svoje). Podľa počtu bývajúcich sa účtujú len výdavky súvisiace s užívaním spoločných priestorov (upratovanie, výťah, osvetlenie schodiska, atp.). Myslím, že je vecou dobrej vôle do úhrnu za užívanie spoločných priestorov nezapočítavať dlhodobo neprítomnú osobu . Ja napr. platím 4 roky iba za seba - zdokladovala som neprítomnosť syna potvrdením cudzineckej polície o dlhodobom prechodnom pobyte v zahraničí.

    Heni je offline (nepripojený) Heni

    Heni
    áno, dlhodobo v zahraničí, to beriem. ale títo naši spolubývajúci predsa chodia na weekendy domov... takže spoločné priestory užívajú a na nákladoch sa podieľajú predsa len nejakou troškou...

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Hádam niekto pridá skúsenosť. Myslím, že už sme na tému spoločenstva pred časom debatovali, ale o nejakom koeficiente asi nie.

    sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

    sklenkova
    U nás sa starám o to ja.Čo sa týka účtovania tepla,pri namontovaní meračov v byte bola vykonaná pasportizácia a účtuje sa 70%podľa meračov a 30%podía podlahovej plochy(zákon o teple 2004)Voda-vodomery.Upratovanie,smeti,výťahy,osvetlenie sp.priestorov-osobomesiace.Poistenie podľa m2 a takisto FOaU. Ešte ten počet osôb.
    Keď sa niekto prisťahuje nahlási si počet osôb.Inak 1-2 razy do roka, oproti podpisu si každý podpisuje počet osôb,aj keď sa nezmenil.Ako popisuje Heňa, mali sme trochu podobný prípad a vyriešili sme to tak že ak sa tam niekto nekontrolovane zdržuje, okrem toho má tam TB nie je čo riešiť. Takisto v prípade ak niekde býva viac osôb a odmietne ich nahlásiť-odsúhlasime počet na schôdzi-ak chce môže ľsť na súd.Napokon ,ak je osoba dlhodobo neprítomná(vojna,zahraničné štúdium,prľde raz za 3 mesiace domov-pracuje mimo) vtedy ju je možné odhlásiť,ale nie každý týždeň na 5 dní.

    zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

    zlatica76
    Heni
    nuž, ľudia musia pochopiť, že SVB nie je sociálna inštitúcia. Keď niekto chodí na týždňovky, nie je predsa dôvod meniť počet ľudí v byte, aj keď napr. nemáte vodomery, chodí si predsa domov prať, nie? Inak, ak sú na všetko merače (t.j. teplo, teplá a studená voda), tak tie položky ako výťah, osvetlenie a upratovanie neurobia veľa na vyúčtovaní, takže tie osoby im tam nechaj... U nas sa to robí tak, že keď predseda vidí, že niekde býva viac ľudí, tak bez akéhokoľvek papiera im tam tú jednu osobu pripíše (a potom na konci roka im to dáva podpisovať)

    PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

    PeterNR
    Super téma
    Minule som robil kontrolu kúrenia v bytoch, lebo sa mi podaktorí sťažovali že majú zimu, a zistil som, že v byte, kde sú nahlásené 4 osoby, býva 8 Tak som zavolal majiteľovi, že zistený počet osôb použijem na prepočítanie celého minulého roku Nezmohol sa na slovo

    cervena je offline (nepripojený) cervena

    cervena
    Zaujímavá téma. U nás sú prenajaté byty a ich majitelia, jeden, ktorého ocko sprivatizoval akési veľké slovenské strojárne, druhého som videla na Markíze v smotánke, si nahlásili každý len 1 osobu, pričom v každom byte býva 3 až 5 osôb.Nuž musia šetriť. Spravuje nás zatiaľ jedna firma, ale pôjdem si odkontrolovať vyúčtovanie a čaká ma s nimi kopec nepríjemností.Alena

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    Kde sú na všetko merače nie je to problém.

    V spoločných priestoroch to rozpočítavam na osobomesiace nasledovne: Napočítavam všetko na plný počet osôb na celý rok o ktorých viem, že tam bývajú. Na konci roku mi všetci podpíšu že tí čo sú tam napísaní tam aj bývali.
    Ak tam nebývali tak mi to doložia nejakým papierom, že nie, ak sú v zahraničí to tiež viem nemusia mi to dokladať. Ak sú napríklad vysokošlokáci dohodnem sa s nimi na nejakom počte napr.
    Tvrdia rodičia že celý rok nie je syn doma ale chodi domov pravidelne v sobotu a bedeľu a vo sviatky a dni voľna.
    Vypočítam to nasledovne: 52 týždňov x 2 dni = 104 dní + povedzme 10 dní sviatkov + prázdniny 70 dní to je splolu 184 dní, to je približne 6 mesiacov a túto hodnotu im miesto roku započítam. Takto to robím aj s tými čo chodia na týždňovky.
    To mi podpíšu a sú spokojní, že som im urobil úľavu.

    svojar je offline (nepripojený) svojar

    svojar
    My budeme túto otázku riešiť zajtra na zhromaždení vlastníkov bytov. V našom prípade sa jedná o používanie výťahu a el. energiu spoločných priestorov. Doteraz s tým nikto nevystúpil aj keď veľa detí z domu už na VŠ študovalo, ale teraz sa ozvali tí, ktorých deti študovať začali. Ja osobne nebudem súhlasiť s požiadavkou oslobodenia za celý školský rok. Moje dve deti vyštudovali VŠ, takže viem koľko boli v škole a koľko doma. Mám stejný názor ako Orim, že úľavu poskytnúť max. za 6 mesiacov, ale všetko závisí od hlasovania.

    cervena je offline (nepripojený) cervena

    cervena
    Každý rok dávam pred spracovaním vyúčtovania za predchádzajúci rok, formulár na tzv. osobomesiace, kde mi každý rozpíše na jednotlivé mesiace počet osôb v byte skutočne bývajúcich. Čiže ak niekto dáva deti na 2 mesiace v lete k babke na dedinu, tak mi za tie dva mesiace píše len prítomných rodičov. Systém sa celkom osvedčil, akurát majitelia prenajatých bytov zvyknú špekulovať. Ale tam som to riešila tak, že som sa nájomníkov spýtala na chodbe, koľko ich tam býva, resp. najviac bývalo a uviedla som to číslo.
    S pozdravom
    Alena

    cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

    cowboyka
    je to síce stará téma, len sa chcem opýtať, ak zástupca vlastníkov bytov odovzdá na SBD požadovaný počet osôb a jednoducho SBD si to urobí aj tak po svojom, načo potom mu to treba hlásiť? Myslím počty osôb v byte a podľa toho nám dáva aj rozúčtovania.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.