Zavrieť

Porady

dohoda o vykonaní práce a odvody do ZP

Dobrý deň Vám prajem,

novelizácia zákona o zdravotnom poistení priniesla zmeny a ja sa Vás pýtam, viete mi poradiť ako je to s odvodmi na ZP u dohodára, ktorý je v riadnom pracovnom pomere ?? príklad:

zamestnanec v pracovnom pomere má uzavretú dohodu o vykonaní práce u iného zamestnávateľa vo výške 7.000,- Sk mesačne, od 09-do 12/2005.
odvody z pracovného pomeru platí z vymeriavacieho základu podľa mesačného príjmu, z uvedenej dohody už odvody neplatí???????????
Informovala som sa na VŠZP v KE, bolo mi povedané, že odvod do ZP zaplatí zvlášť pri ročnom zúčtovaní ZP za rok 2005 z dohody vo výške 14%, no ZP Sidéria - Istota mi dala vyjadrenie, že odvod z dohody o vykonaní práce na ZP neplatí, lebo je zdravotne poistená z pracovného pomeru.
Prosím Vás, ako to vidíte vy? V tomto prípade odvody do ZP dohodár neplatí?

Ďakujem za odpovede.
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Odvody do ZP neplatí z dohody ten, kto v čase, keď odmenu z dohody poberá, je zamestnancom (má prac.zmluvu) alebo SZČO.
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Ale zamestnanec ich nakoniec vobec nezatazi odvodmi, kdezto SZCO ich v rocnom zuctovani ZP bude musiet zatazit 14%-ami?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
SZČO, ktorá v čase, kedy je SZČO, má príjem z dohôd, neplatí z odmien za dohody žiadne poistné na ZP. Tento príjem neuvádza v ročnom zúčtovaní.

Vymeriavací základ SZČO je predsa "základ dane podľa § 6 ZDP neznížený poistné na zdravotné poistenie, deleno 2,14" (voľne povedané).
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Dakujem .
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Potom mi ale po precitani STRELCOM osporucaneho linku vychadza, ze plati odvod z dohod zamestnanec, lebo prenho je to prijem z § 5. Neplati odvody z dohod iba v pripade, ak nie je povinny podat rocne zuctovanie ZP, pretoze mu nekolisal prijem nad a pod 43 095?
0 0
DANEA DANEA

DANEA je offline (nepripojený) DANEA

som len zrnko prachu vo vesmíre ...viac
Ja by som súhlasila s vyjadrením ZP Sidéria.
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
A to znie ako? To ma kazda ZP svoje vyjadrenie a navzajom sa lisia????
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

ala13
Potom mi ale po precitani STRELCOM osporucaneho linku vychadza, ze plati odvod z dohod zamestnanec, lebo prenho je to prijem z § 5. Neplati odvody z dohod iba v pripade, ak nie je povinny podat rocne zuctovanie ZP, pretoze mu nekolisal prijem nad a pod 43 095?
Zamestnanec z dohôd neplatí, keďže vymeriavacím základom zamestnanca je príjem zamestnanca, ktorý podlieha dani ... Pod príjmom zamestnanca rozumej príjem z pracovného poemru. Z dohody totiž nie je pre zákon o zdravotnom poistení zamestnancom.
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Čo ak zamestnanec na DoVP nie je nikde inde zamestnaný a je evidovaný na úrade práce bez nároku na podporu, poberá len sociálne dávky a pracuje len max.do 64hod measačne s HM do 3.200,- Sk/mes. Nemusím za neho platiť do ZP a ani on si potom nemusí doplatiť sám zdravotné poistenie? Ja som mu zaplatila len úrazové 0,8 %.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Keďže v úhrne nepresiahne 1/2 minimálnej mzdy, nemusí z dohôd platiť poistné na ZP.
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

prebehol som si prave novelizovany zakon a kedze v tom nie som az tak doma, tak pre istotu - potvrdite mi prosim niekto:

1/ ak je poistenec zamestnany (HPP) a zaroven ma DVP, z DVP ZP neplati a netyka sa ho ani rocne zuctovanie prijmu z DVP ?
2/ ak je poistenec studentom a zaroven ma DVP, z DVP neplati ZP ak prijem nepresahuje 3 250 Sk a netyka sa ho ani rocne zuctovanie prijmu z DVP ?
3/ ako sa posudzuju doterajsie prijmy (do 31.8.2005) podla predchadzajucich bodov v suvislosti s rocnym zuctovanim ?
4/ posudenie prijmov z DVP u studenta sa berie podla celkoveho uhrnu za rok (teda nesmie presiahnut 12 x 6 500Sk) alebo sa posudzuje kazdy mesiac osobitne?

dakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

ucetni_fantozzi
1/ ak je poistenec zamestnany (HPP) a zaroven ma DVP, z DVP ZP neplati a netyka sa ho ani rocne zuctovanie prijmu z DVP ?
2/ ak je poistenec studentom a zaroven ma DVP, z DVP neplati ZP ak prijem nepresahuje 3 250 Sk a netyka sa ho ani rocne zuctovanie prijmu z DVP ?
3/ ako sa posudzuju doterajsie prijmy (do 31.8.2005) podla predchadzajucich bodov v suvislosti s rocnym zuctovanim ?
4/ posudenie prijmov z DVP u studenta sa berie podla celkoveho uhrnu za rok (teda nesmie presiahnut 12 x 6 500Sk) alebo sa posudzuje kazdy mesiac osobitne?
1. Súhlasím.
2. Súhlasím, s pripomienkou, že sa berie do úvahy celý príjem za obdobie kedy bol študentom a porovnáva sa s 1/2 úhrnu minimálnych miezd za toto obdobie.
3. Píjmy z dohôd za 1-8/2005 akoby neexistovali (vo všetkých prípadoch).
4. Úhrn s ohľadom na odpovede v bode 2. a 3. A nie 6500 ale 1/2 zo 6500.
Poznámka - dôležitá :
Študent, dôchodca a pod. neplatí z dohôd ak príjem z nich v úhrne nedosahuje úhrn 1/2 minimálnych miezd. T.j. ak za obdobie 9-12/2005 budú mať príjem 13000 Sk, poistné platiť budú, ak budú mať príjem 12999 poistné platiť nebudú.
0 0
Oľa Oľa

Oľa je offline (nepripojený) Oľa

<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 rules=none width="95%" border=0><TBODY><TR><TD id=fuga-1 vAlign=top align=left width=130>



</TD><TD class=css-hodnota-pol vAlign=top>

Zamestnávame na dohodu o vykonaní práce dôchodcu, jeho hrubý príjem za mesiace 1 - 6 činil 71.000,- Sk, viac už pre nás pracovať nebude. Keďže jeho príjem za rok neprekročil 78 000,- Sk neplatil si zdravotné poistenie. Zaujíma ma, keďže novelou zákona od septembra sa vlastne zníži táto čiastka na (8 x 6 500 + 4 x 3 250) 65 000,- Sk bude musieť doplatiť toto poistenie?

</TD></TR><TR><TD class=fuga-1 vAlign=top colSpan=2 height=30><HR width="100%" SIZE=3 td <>Odpoveď Judr. Kopeckého v poradni VsZP:</TD><TR><TD id=fuga-1 vAlign=top align=left width=130>



















Tak čo je správne, alebo že by som to nepochopila?
</TD><TD vAlign=top align=left><!-- ===================== Vlozena tabulka pre harok s odpovedou =================== --><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 rules=none width="100%" border=0><TBODY><TR><!------------------- r ---------------------------><TD class=fuga-1 width=12 background=../grf3/harok1_lhr.gif height=12> </TD><TD class=fuga-1 background=../grf3/harok1_hs.gif> </TD><TD class=fuga-1 width=12 background=../grf3/harok1_phr.gif> </TD></TR><TR><!------------------- r ---------------------------><TD vAlign=top align=left background=../grf3/harok1_ls.gif>

</TD><TD class=css-hodnota-pol background=../grf3/harok1_in.gif>
Od 1. septembra 2005 je poberateľ starobného dôchodku poistencom, za ktorého platí poistné na zdravotné poistenie štát a to za podmienky (ustanovenej v § 11 ods. 9 písm. c/ zákona č. 580/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov), že v príslušnom mesiaci nedosiahne príjem, ktorý podlieha dani z príjmov (podľa § 5 a 6 zákona o dani z príjmov) vyšší ako je polovica minimálnej mzdy.
Uvedené znamená, že ak za mesiace od januára do augusta poberateľ dôchodku z dohôd dosiahol príjem vyšší ako je 52 000,-- Sk, pri ročnom zúčtovaní si musí poistné doplatiť.
Ak poberateľ dôchodku dosiahne od 1. septembra 2005 z dohôd príjem vyšší ako je
3 250,-- Sk mesačne, štát za neho poistné neplatí, ale je povinný platiť poistné sám vo forme preddavkov na poistné, najmenej v sume 575,-- Sk mesačne.
</TD></TR></TBODY></TABLE></TD></TR></TBODY></TABLE>
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Pán Mihál bude musieť ešte Dr. Kopeckého doškoliť. Pozri §31 ods.8.
0 0
Oľa Oľa

Oľa je offline (nepripojený) Oľa

Viem, len som chcela dať do pozornosti ako sa šíria "zaručené" informácie.
Ale ako môže JUDr. Kopecký publikovať takéto "kvalifikované" odpovede. Je predsa zamestnaný na oddelení kontroly výberu poistného VsZP a koľko je takých čo čerpajú informácie len z tohto prameňa a predpokladajú (predsa správne), že táto inštitúcia by im mala dať správnu odpoveď. Ďakujem pekne, to takto potom robí aj kontroly? Dosť ma takýto prístup vytáča (ale to je asi len môj problém).
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Niektoré veci sa nedajú kúpiť ani v lekárni
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

endrju
Niektoré veci sa nedajú kúpiť ani v lekárni
A rozum určite nie!
Mária M
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Ja som e-mailom poslala otazku do vseobecnej zdrav. poistovne a odpoved bola taka, ze ak ako dochodca zarobim od septembra viac ako polovicu minimalnej mzdy, budem musiet platit poistne a vymeriavacim zakladom bude minimalna mzda - do decembra 6500 Sk a od januara 6900 Sk, aj ked zarobim len napr. 3300 Sk.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nie § 31 ods.8 ale § 31 ods.9.
S JUDr. Kopeckým sme si tieto veci vyjasňovali posledný augustový týždeň, jeho vyššie citovaná odpoveď nie je správna - čo na našom stretnutí sám uznal.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať