Zavrieť

Porady

stravne listky od 1.1.2006

ak to dobre chapem od 1.1.2006 si ako zivnostnik mozem dat do nakladov stravne v rozsahu ako zamestnanec, cize ak pracujem 8h za den mam narok na stravny listok v hodnote 80sk a z toho si mozem dat 55% do nakladov.

ako to zauctovat? kupim stravne listky na mesiac, ktory ma povedzme 20 pracovnych dni 20*80 = 1600Sk, ako z toho zauctujem len 55%?
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
55 % prevadzkova rezia
45 % výdfavok neovplyvnujuci zaklad dane
k SL pre SZCO malo - má vyjst usmernenie, ved SZCO pracuju aj v SO-NE, teda nonstop, či nie?
0 0
qwertyui qwertyui

qwertyui je offline (nepripojený) qwertyui

Dakujemza odpoved.

este ma napadlo toto - je potrebne kupovat stravne listky, alebo si mozem dat do nakladov priamo blocky za potraviny max. v tejto hodnote?
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

qwertyui
Dakujemza odpoved.

este ma napadlo toto - je potrebne kupovat stravne listky, alebo si mozem dat do nakladov priamo blocky za potraviny max. v tejto hodnote?
Určite si musíš kúpiť stravné lístky. Zákon hovorí ... ako zamestnanec. Ten tiež keď nejde na obed - napr. v záv. jedálni, tak ten príspevok od zamestnávateľa nedostane, aby si išiel niečo kúpiť do bufetu.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
SZČO môže použiť aj "bloček" z reštaurácie, ale zaúčtovanie musí byť podľa prísp.2, podotýkam že náklad 55% môže byť max z hodn. stravného pri tuz. prac. ceste v trvaní 5-12hod.
0 0
HelenaR HelenaR

HelenaR je offline (nepripojený) HelenaR

študent DŠ - Ing
Pokiaľ viem, tak od 1.1.2006 je cena stravného pre časové pásmo 5 až 12 hodín 89,- Sk. Zbierka zákonov č.615/2005
do nákladov 55 % je 49,-
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Už vyšlo usmernenie? a čo SZČO ktorý zamestnancov nemá?
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Zuziana
Už vyšlo usmernenie? a čo SZČO ktorý zamestnancov nemá?
Veď o ňom je reč, keď má zamestnancov, tak pre nich (zamestnancov)je to jasné, tak ako doteraz.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

HelenaR
Pokiaľ viem, tak od 1.1.2006 je cena stravného pre časové pásmo 5 až 12 hodín 89,- Sk. Zbierka zákonov č.615/2005
do nákladov 55 % je 49,-
Platí to až od 1.1.2006? lebo opatrenie nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia. Opatrenie je zo dňa 19.12.05. Neviem, ako sa v tomto prípade posudzuje dátum, od ktorého je platné.
0 0
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

ale ja hoci mám 6 zamestnancov+7dohodárov,nakolko som zamestnanec aj SZČO nemôžem si uplatniť stravné,hoci robím 2+2dni volno-chápem to dobre.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

sklenkova
ale ja hoci mám 6 zamestnancov+7dohodárov,nakolko som zamestnanec aj SZČO nemôžem si uplatniť stravné,hoci robím 2+2dni volno-chápem to dobre.
Môžeš si uplatniť len z jedného vzťahu - buď zamestnanec, alebo SZČO. Zrejme pre teba by bolo výhodnejšie si uplatniť ako SZČO.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Mirkaska
Platí to až od 1.1.2006? lebo opatrenie nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia. Opatrenie je zo dňa 19.12.05. Neviem, ako sa v tomto prípade posudzuje dátum, od ktorého je platné.
Ustanovenie o možnosti zahrnúť výdavky OSZČ na stravovanie max. do výšky 55 % z 89,- Sk (v súčasnosti) je účinné od 1.1.2006 - viď ustanovenia posledného odseku § 54 zákona č. 534/2005.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

sklenkova
ale ja hoci mám 6 zamestnancov+7dohodárov,nakolko som zamestnanec aj SZČO nemôžem si uplatniť stravné,hoci robím 2+2dni volno-chápem to dobre.
Vôbec nezáleží na tom koľko máš zamestnancov. Ty si pravdepodobne zamestnancom s.r.o. alebo nejakej inej PO. Ako zamestnanec tejto firmy si mala aj doteraz nárok na stravné poukážky za podmienok ako každý iný zamestnanec.
Súčasne pravdepodobne podnikáš aj ako SZČO, ktorý do 31.12.05 na stravné poukážky nárok nemal. Od 1.1.06 tento nárok ti vzniká.
Tak ako ti radí aj Tonka, rozhodni sa pre ten nárok, ktorý bude pre teba výhodnejší.
0 0
qwertyui qwertyui

qwertyui je offline (nepripojený) qwertyui

podla usmernenia k zakonu č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov (publikovane vo Financnom spravodajcovi 5/2005) "Ak 55 % z ceny jedla je suma rovná, resp. nižšia ako limit 55 % zo sumy stravného
poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín ustanovenej opatrením ministerstva práce, je za daňový výdavok uznaný zamestnávateľom poskytnutý príspevok vo výške najmenej 55 % z ceny jedla, limitovaný sumou vypočítanou zo stravného poskytovaného pri
pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín vyhlasovanou opatrením ministerstva práce (t. j. v uvedenom prípade môže byť príspevok poskytnutý až do výšky ceny jedla)."

cize ak to dobre chapem, tak ak nakupim listky v hodnote 50SK, tak mozem dat do nakladov 55% z 89SK cize 48,95SK a do VNZD zbytok, cize 1.05SK ?

este neviem ci je toto este aktualne platne, ale nic novsie som nikde nenasiel.

0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

qwertyui
podla usmernenia k zakonu č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov (publikovane vo Financnom spravodajcovi 5/2005) "Ak 55 % z ceny jedla je suma rovná, resp. nižšia ako limit 55 % zo sumy stravného
poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín ustanovenej opatrením ministerstva práce, je za daňový výdavok uznaný zamestnávateľom poskytnutý príspevok vo výške najmenej 55 % z ceny jedla, limitovaný sumou vypočítanou zo stravného poskytovaného pri
pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín vyhlasovanou opatrením ministerstva práce (t. j. v uvedenom prípade môže byť príspevok poskytnutý až do výšky ceny jedla)."

cize ak to dobre chapem, tak ak nakupim listky v hodnote 50SK, tak mozem dat do nakladov 55% z 89SK cize 48,95SK a do VNZD zbytok, cize 1.05SK ?

este neviem ci je toto este aktualne platne, ale nic novsie som nikde nenasiel.

Nie. 55perc. z ceny lístka, maximálne 55 perc. z 89,- Sk. t.j. ak je lístok v cene 100 sk, je to 55 perc z 89 Sk
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
čiastočný citát.... (šetrím miestom)
pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín vyhlasovanou opatrením ministerstva práce (t. j. môže byť príspevok poskytnutý až do výšky ceny jedla).

cize ak to dobre chapem, tak ak nakupim listky v hodnote 50SK, tak mozem dat do nakladov 55% z 89SK cize 48,95SK a do VNZD zbytok, cize 1.05SK ?


Nie. 55perc. z ceny lístka, maximálne 55 perc. z 89,- Sk. t.j. ak je lístok v cene 100 sk, je to 55 perc z 89 Sk toto je pravda, ale chýba odpoved na druhú časť - príspevok môže byť poskytnutý až do výšky ceny jedla, t.j. v prípade, ak cena jedla je menej ako 55% z 89 Sk (od 1.1.2006).
zákon stanovuje minimálnu výšku príspevku - 55% z jedla, resp. poukážky
tiež stanovuje maximum, že tých 55% nesmie byť viac ako
(aktuálne od 1.1.2006) 48,95 Sk.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Podľa mňa má qwertyui /skoro som si jazyk dolámala/ v príspevku 14 pravdu.
Príspevok je NAJMENEJ 55 % z ceny poukážky a HORNY LIMIT je 55 % z 89,- Sk
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Tak ako je to s tym limitom. Ma prispevok 14 pravdu? najmenej 55% ale najviac 48,95 ?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Nikuš Zákonník práce § 152 odst. 3 hovorí:
"Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 vo výške najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu"
Podľa mňa píšu NAJMENEJ 55 % z lístka, a NAJVIAC prispeje do výšky 55 % ako pri prac. ceste.
Ako čítam, tak čítam, ale qwertyui má podľa mňa pravdu
0 0
bredikova bredikova

bredikova je offline (nepripojený) bredikova

optimistka aj napriek veku
Teda, aby sme si to ujasnili:
Mám lístok 60,- Sk
55% je 33,- Sk to je minimum
ale zamestnávateľ si môže dať 48,95 Sk do nákladov ????

Alebo sa to týka maximum len v prípade ak lístok bude viac ako 89,- Sk, napr. 100,- Sk, kde 55% by bolo 55,- Sk ale do nákladov len tých 48,95.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
bredikova
Teda, aby sme si to ujasnili:
Mám lístok 60,- Sk
55% je 33,- Sk to je minimum
ale zamestnávateľ si môže dať 48,95 Sk do nákladov ????
múže si zvoliť príspevok medzi 33 a 48,95 Sk.
Príspevok č. 14 je správny.

Minimum je stanovené zákonom (ochrana zamestnancov)
Maximum je dobrovoľné ale daňovo uznané plnenie zamestnávateľa.
Nech je cena lístka akokoľvek vysoká (100 Sk alebo ešte viac, tak príspevok už nemôže byť viac ako tých 48,95 Sk, aj ked to bude menej ako 55%. (ochrana štátnej kasy? )
0 0
Načítať ďalšie