Zavrieť

Porady

Vyradenie auta z podnikania do osobného vlastníctva

SZČO v júli minulého roku vyradil auto z podnikania prepisom v TP do osobného vlastníctva.
Ako táto transakcia ovplyvní daňový základ pre DzP?
Auto ešte nebolo doodpisované. Môže si uplatniť odpis za rok 2005 v plnej výške?
Usporiadat
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
odpis si mozte uplatnit len ak vlastnite majetok ku koncu zdanitelneho obdobia to jest 31.12. ak nejde o hospodarsky rok no a vyradit ho mozte ale odpisy nedostanete do nakladov
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Mmartina
SZČO v júli minulého roku vyradil auto z podnikania prepisom v TP do osobného vlastníctva.
Ako táto transakcia ovplyvní daňový základ pre DzP?
Auto ešte nebolo doodpisované. Môže si uplatniť odpis za rok 2005 v plnej výške?
Daňový odpis za rok 2005 si nemôže uplatniť z dôvodu vyradenia. Uplatní si v nákladoch ZC vozidla.
0 0
Mmartina Mmartina

Mmartina je offline (nepripojený) Mmartina

Na základe ktorého § v zákone o DzP?
Znamená to, že keď kúpim auto v roku 2004 za 1.000.000 Sk, v roku 2005 ho vyradím prevodom do osobného vlastníctva celú zostatkovú cenu si môžem uplatniť do výdavkov?
dobre dom to pochopila??
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Mmartina
Na základe ktorého § v zákone o DzP?
Znamená to, že keď kúpim auto v roku 2004 za 1.000.000 Sk, v roku 2005 ho vyradím prevodom do osobného vlastníctva celú zostatkovú cenu si môžem uplatniť do výdavkov?
dobre dom to pochopila??
V roku 2004 ak máš majetok k 31.12. môžeš si uplatniť odpis za tento rok 2004. v roku 2005 už ho nemáš v majetku k 31.12.2005 nemôžeš si uplatniť odpis za rok 2005 teda 1000000.- - odpis za rok 2004- je tvoja ZC vyradeného automobilu.
Doplním §22
(11) Odpis vo výške vypočítaného ročného odpisu z hmotného majetku podľa § 26 ods. 6 až 9, § 27 alebo § 28 účtovaného1) alebo evidovaného podľa § 6 ods. 11 k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, okrem majetku vylúčeného z odpisovania, môže daňovník uplatniť k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia.1
Naposledy upravil Tweety : 04.03.06 at 11:17
0 0
Mmartina Mmartina

Mmartina je offline (nepripojený) Mmartina

Celú ZC si teda dám do výdavkov ovplyvn.daňový základ v roku 2005 do prev.réžie?
Znamená to, že v všetky peniaze ktoré som za auto dala sa mi koniec-koncov prejavia vo výdavkoch v rokoch 2004 a 2005?
Nie je to v JU pripočítateľná položka? (zdá sa mi to dosť výhodné)
0 0
Mmartina Mmartina

Mmartina je offline (nepripojený) Mmartina

Keď by som auto predala, príjem z predaja mi ide do príjmov ovpl. daň + do výdavkov mi ide iba ZC.
Keď auto prevediem do os.vlastníctva uplatňujem si iba výdavok v ZC.
Dobre som to pochopila?
Vie mi niekto povedať akým § je to podložené v zákone o DzP?
Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Mmartina
Celú ZC si teda dám do výdavkov ovplyvn.daňový základ v roku 2005 do prev.réžie?
Znamená to, že v všetky peniaze ktoré som za auto dala sa mi koniec-koncov prejavia vo výdavkoch v rokoch 2004 a 2005?
Nie je to v JU pripočítateľná položka? (zdá sa mi to dosť výhodné)
ZC predaného majetku je daňovo uznaným výdavkom.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Mmartina
Celú ZC si teda dám do výdavkov ovplyvn.daňový základ v roku 2005 do prev.réžie?
Znamená to, že v všetky peniaze ktoré som za auto dala sa mi koniec-koncov prejavia vo výdavkoch v rokoch 2004 a 2005?
Nie je to v JU pripočítateľná položka? (zdá sa mi to dosť výhodné)
Pozri : §19 odst-3 písm2 Zákona o DzP
0 0
Mmartina Mmartina

Mmartina je offline (nepripojený) Mmartina

V tom paragrafe sa hovorí o vyradení predajom alebo likvidáciou. Je preradenie majetku z podnikania do osobného vlastníctva likvidáciou???
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ak by si toto auto predala po preradení do os.užívania do 5-tich rokov , tak platíš daň z príjmu .Po piatich rokoch už nie .To sa týka majetku preradeného z podnikania do osobného užívania .
Naposledy upravil Zita5 : 05.03.06 at 14:41
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
nooo pri prevode do osobneho vlastnictva neviem neviem ci je to danovy vydavok pretoze vy ked predate auto pocas piatich rokov od vyradenia tak zostatkova cena je predsa pre vas vstupnou cenou (to jest nakladom) a zaplatite dan len z rozdielu dalej by som sa oprel aj o to ze v paragrafe 36 postupoch uctovania rozlisuje likvidaciu a prevod do osobneho vlastnictva no pri postupoch uctovania na konkretne ucty to uz nie je uvedene takze neviem....ale zaujmalo by ma to
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Tweety
Daňový odpis za rok 2005 si nemôže uplatniť z dôvodu vyradenia. Uplatní si v nákladoch ZC vozidla.
Tweety
Pozri : §19 odst-3 písm2 Zákona o DzP
Takže podľa § 19 ods. 3 písm. b) je daňovým výdavkom zostatková cena (daňová) pri vyradení majetku predajom alebo likvidáciou. Toto ustanovenie nie je možné aplikovať na preradenie majetku z firmy do osobného užívania.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
hm som rad ze sa potvrdili moje uvahy
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

A ešte by som dodala:
Úplne zbytočne prepisovala SZČO v TP z FO-podnikateľa na FO-občana.
Stále je to tá istá FO.
Iba o aute prestala účtovať.
0 0
Mmartina Mmartina

Mmartina je offline (nepripojený) Mmartina

V TP sa menilo : IčO na rodné číslo
0 0
Mmartina Mmartina

Mmartina je offline (nepripojený) Mmartina

AVO, to znamená že prídeme o celý odpis za rok 2005 a skutočnosť že polrok auto mal a druhý polrok nie vôbec neovplyvní daňové výdavky?
To sa mi zdá dosť nespravodlivé.
Čo je to vyradenie likvidáciou?
Aký doklad o tom máme mať?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Mmartina
AVO, to znamená že prídeme o celý odpis za rok 2005 a skutočnosť že polrok auto mal a druhý polrok nie vôbec neovplyvní daňové výdavky?
To sa mi zdá dosť nespravodlivé.
Čo je to vyradenie likvidáciou?
Aký doklad o tom máme mať?
SZČO príde o celý odpis z dôvodu , auto nebolo v evidencii k 31.12., nemá nárok na odpis za rok 2005.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
renča1
SZČO príde o celý odpis z dôvodu , auto nebolo v evidencii k 31.12., nemá nárok na odpis za rok 2005.
Viď § 22 ods. 11 zákon o dani z príjmov
0 0
Mmartina Mmartina

Mmartina je offline (nepripojený) Mmartina

Takže z toho všetkého vyplýva, že pri preradení auta do osobného vlastníctva počas roka SZČO nemá nárok na ročný odpis.
A čo v prípade predaja - môže osoba-SZČO teoreticky (ale aj prakticky) predať auto osobe-súkromnej (teda sám sebe) za urč.cenu?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
nie je mozne aby niekto predal nieco sam sebe jedine ze by to bol schyzofrenik hehe...FO je FO ci podnikatel alebo nepodnikatel
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať