Zavrieť

Porady

Príjem spoločenstva vlastníkov bytov

Prosím všetkých skúsených v účtovaní SVB - poprosilo ma takéto spoločenstvo, aby som im urobila DP za rok 2005 a zaúčtovala všetky pohyby. Skôr ako to zoberiem, by som chcela vedieť, či:
1. účtovníctvo SVB je veľmi odlišné od podnik. sektoru. Rozlične sa posudzujú aj výdavky resp. náklady ovpl. DzP?
2. či sa berie ako príjem spoločenstva úrok na účte stavebného sporenia, resp. štátna prémia
3. táto SVB neprenajíma žiadne priestory, neplatí odmeny ani nič podobné, jedine "zozbiera" od všetkých členov vopred určenú sumu a zaplatí z tejto sumy faktúry, ktoré dojdú na SVB. Ako majú určené koľko kto prispieva, ma v tejto chvíli nezaujíma - skôr to, či je tento náklad nákladom SVB, ak sa na to zbierajú členovia. Ak sa hradí poukážka poštou, je poštovné ich výdavkom, aj keď sa vyzbierajú aj na poštovné?
4. Platí aj pre SVB, že do 40tis. príjmov nemusí podať DP? Ak áno, čo urobiť s prípadnou stratou, aby neboli v strate a nemuseli DP podať?
Všetkým fundovaným vopred srdečne ďakujem za pomoc. Je to pre mňa momentálne španielska dedina, aj keď sa snažím čo to prečítať.
Usporiadat
mercuris mercuris

mercuris je offline (nepripojený) mercuris

woman
Účtovníctvo SVB je iba evidenčné, nepodávajú daňové priznanie, ak majú však zisky z napr. prenájmu nebyt. priestoru, strechy a pod. zdania si príjem a do 15. januára nasledujúceho roku oznámia prísl. DÚ účel dane.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Ahoj, nie celkom by som súhlasil s Mercurisom. Možno Ti pomôžu priložené súbory, prípadne si preštuduj diskusie o SVB kde boli Tvoje otázky už prediskutované a zodpovedané. Je ich tu niekoľko, napr.
Peter
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Super!!!
ďakujem za vyčerpávajúce odpovede. Z celého teda vyplýva, že SVB nemusí podať DP, keďže má len príjmy oslobodené od dane (ak som to správne pochopila) - nepodniká ani neprenajíma priestory žiadnej osobe. Všetky byty a priestory domu sú vo vlastníctve členov.
Ale mám ešte jednu otázku. Rok 2004 im robila nejaká účtovníčka a viedla im PÚ. Mám pokračovať v PÚ, alebo účtovať v JÚ? To JU sa mi v tomto prípade nezdá, ale čo ak..? Váš názor?
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Ak majú príjmy "oslobodené od dane" DP podávajú, ak majú príjmy "ktoré nie sú predmetom dane", DP nepodávajú. Jednotlivé pojmy sú vysvetlené v predtým priloženom súbore.

Ak spĺ§ajú kritériá na vedenie JÚ, stačí keď budú viesť JÚ. Ale neviem aký je zložitý prechod z JÚ do PÚ alebo naopak, či sa vám oplatí prechádzať na JÚ. My vedieme JÚ, ale na budúci rok plánujem prejsť na PÚ kvôli lepšej prehľadnosti, a kvôli možnosti účtovať do bežného roka aj pohyby v inom roku (napr. vyúčtovacie fa za dodávku plynu). A okrem toho sa budeme uchádzať o úver, takže ak ho získame, určite prekročíme limit 3 mil. Sk.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Neviem Peter, či sa vôbec dá prejsť z PU na JU. Opačne to ide, ale takto neviem, preto som hodila otázku do "pléna"...
Dúfala som, že mi ozrejmíš, či sú to príjmy oslobodené alebo nepodliehajúce dani, v každom prípade nemusím teraz podať DP a to je dôležité. Stačí, keď im účto urobím v apríli po DPHčke, a to budem mať dosť času na študovanie. (snáď).
Ináč nepredpokladám, že by tak ľahko prekročili hranicu 3mil, keďže celé spoločenstvo tvoria 4 byty...
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Marianna01
Neviem Peter, či sa vôbec dá prejsť z PU na JU. Opačne to ide, ale takto neviem, preto som hodila otázku do "pléna"...
Dúfala som, že mi ozrejmíš, či sú to príjmy oslobodené alebo nepodliehajúce dani, v každom prípade nemusím teraz podať DP a to je dôležité. Stačí, keď im účto urobím v apríli po DPHčke, a to budem mať dosť času na študovanie. (snáď).
Ináč nepredpokladám, že by tak ľahko prekročili hranicu 3mil, keďže celé spoločenstvo tvoria 4 byty...
To neviem ani ja, nie som účtovník. Ale imho áno.

V prvom rade si treba ozrejmiť, či to predmetné SVB, ktorému robíš účtovníctvo, má povinnosť registrovať sa na príslušom DÚ:

" Z uvedeného vyplýva, že spoločenstvo nemá povinnosť registrovať sa na miestne príslušnom daňovom úrade, ak: -dosiahne len príjmy za prenájom nebytových priestorov, spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkov bytov a nebytových priestorov, ktoré sú príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv, z ktorých je daň vyberaná zrážkou,
-vykonáva len správu bytov vlastníkov, ktorí sú členmi spoločenstva,
-nie je platiteľom dane zo závislej činnosti."

Príjmy nepodliehajúce dani sú teda všetky vyššie spomenuté príjmy, v tomto prípade sa SVB neregistruje na DÚ ani nepodáva DP.

Príjmy oslobodené od dane sú popísané v tom súbore, ale prilepím to sem aby si to nemusela hľadať.

"V § 13 zákona o dani z príjmov sú uvedené príjmy, ktoré sú u právnických osôb oslobodené od dane. Oslobodený od dane môže byť len ten príjem, ktorý je podľa § 12 ods. 2 zákona o dani z príjmov predmetom dane.


U daňovníkov nezaložených alebo nezriadených na podnikanie sú podľa § 13 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov od dane oslobodené príjmy plynúce z činnosti za účelom ktorej títo daňovníci vznikli alebo, ktorá je ich základnou činnosťou vymedzenou osobitným predpisom okrem príjmov z činností, ktoré sú podnikaním a príjmov z ktorých sa daň vyberá zrážkou. Teda príjmy z podnikania a príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou nemôžu byť u týchto daňovníkov oslobodené od dane, aj keby boli vymedzené v osobitnom predpise, na základe ktorého títo daňovníci vznikli (napr. v osobitnom právnom predpise v stanovách).

Z uvedeného vyplýva, že ak spoločenstvo dosiahne príjmy z činností za účelom ktorého vzniklo, t.j. z činnosti, ktorá je jeho základnou činnosťou vymedzenou osobitným predpisom - zákonom č. 182/1993 Z.z o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov, potom sú tieto príjmy oslobodené od dane z príjmov. Ako oslobodené príjmy sú osobitne uvedené v zákone o dani z príjmov úhrady za výkon správy bytov spoločenstvami vlastníkov bytov.

Od dane z príjmov sú ďalej podľa § 13 ods. 1 písm. e) zákona o dani z príjmov oslobodené príjmy daňovníkov nezaložených alebo nezriadených na podnikanie, ak nepresiahli za zdaňovacie obdobie 300 000 Sk, okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou a príjmov oslobodených od dane z príjmov. Ak príjmy z podnikania presiahnu sumu 300 000 Sk, do základu dane sa zahrnú len príjmy prevyšujúce sumu 300 000 Sk.

Ak teda spoločenstvo dosiahne okrem príjmov oslobodených a príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou príjmy, ktoré sú predmetom dane z príjmov, tieto príjmy, ak nepresiahli za zdaňovacie obdobie 300 000 Sk, sú od dane z príjmov oslobodené. Do základu dane sa zahrnú len príjmy nad uvedenú sumu. Výdavky nezahŕňané do základu dane, priraďované k sume oslobodených príjmov sa určia v rovnakom pomere, v akom je suma oslobodených príjmov k celkovým príjmom zahŕňaným do základu dane.

Ďalšie príjmy, ktoré sú oslobodené od dane sú uvedené v ostatných ustanoveniach § 13 zákona o dani z príjmov."
0 0
AdaG AdaG

AdaG je offline (nepripojený) AdaG

Citujem: -nie je platiteľom dane zo závislej činnosti. (čo asi väčšina SVB je)
Odporúčam daňové priznanie podať!!!
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Pokiaľ mi je známe, predmetná SVB už má pridelené DIČ. Takže teraz čo?
A príjmy zo závislej činnosti? Neviem si predstaviť, aké príjmy zo závislej činnosti by také SVB mohlo mať (nikdy som sa ani nesnažila zistiť niečo bližšie o SVB - až dotera). Ako som spomenula vyššie, toto SVB nikoho nezamestnáva, predseda vykonáva svoju činnosť bezodplatne (sú to 4 byty!!!), nemajú upratovačku, výťahy,majú vlastnú kotolňu a založené sporenie v prvej stavebnej spor.
Mesačne každý byt prispieva ja neviem napr. čiastkou 2500 Sk, čo presne majú vypočítané, majú na to tabuľky, s tým ja nemám nič spoločné. Príde im spoločná faktúra ze elektriku, vodu, oni sa na to zložia a zaplatia. Sú to tie príjmy do fondu?
Aha, ešte raz som si prečítala posledný príspevok - tak teda ani platiteľmi dane zo závislej činnosti nie sú.
Lebo ako rozmýšľam, tak rozmýšľam, zdaniteľným príjmom (podľa môjho sedliackeho rozumu) môže byť príjem, ak by napr. prenajali garáž pod bytovkou. To však nemajú. Ich jediným príjmom je možno príjem z úrokov na účte a štátna prémia na stav. sporení. Je to tak? Skutočným výdavkom by bolo napr. poštovné, poplatky za vedenie účtu... Iné si neviem doložiť z tých dokladov, ktoré mám predložené.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Ak by vyplácali odmenu niektorému z funkcionárov, museli by odvádzať daň zo závislej činnosti. Podľa toho čo hovoríš to tak nie je, takže imho nemusia podávať DP.

Ak sú už registrovaní na DÚ, bolo by dobré tam zavolať a spýtať sa na to, či sú povinní podať DP aj keď spĺňajú kritériá pre nepodanie DP.

Kreditné úroky by mali byť zdanené zrážkou, na to netreba podávať DP.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Peter veľmi pekne ďakujem za všetky odpovede a pomoc. Veľmi si to cením Bez Teba by som bola zrejme mierne zúfalá
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Marianna, rád poradím Veď ja sa tiež stále učím, a dobrá rada sa mi vždy zíde.
No, ja som predseda SVB a som "mierne zúfalý" skoro stále... Tých problémov je toľko veľa a sú také rôznorodé, že je veľmi ťažké mať v tom celom prehľad Ešte že existuje internet a www.porada.sk ináč si to fakt neviem predstaviť.
..
0 0
Žarnov Žarnov

Žarnov je offline (nepripojený) Žarnov

Štátna prémia na stavebnom sporení pre bytové spoločenstvo - neexistuje,
štátna prémia je vyplácaná predsa len fyzickým osobám pokiaľ viem, takže s tým si netreba lámať hlavu.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Žarnov, to je výborná správa - pre mňa, neviem, či aj pre SVB...! Ale to mi ôje teraz jedno. Takže ak mi na DU milé pracovníčky oznámia, že nemusím podať DP, odpadáva mi kopec starostí v marci... Jaj či som len rada
Teraz vážne - je veľmi príjemné vedieť, že sú ľudia ochotní podeliť sa so svojimi vedomosťami ZADARMO - čo je v tejto dobe vlastne veľmi zvláštne. Myslím, že táto stránka - celá porada - je vlastne takou bielou vranou.
0 0
Peterf Peterf

Peterf je offline (nepripojený) Peterf

Marianna01
Žarnov, to je výborná správa - pre mňa, neviem, či aj pre SVB...! Ale to mi ôje teraz jedno. Takže ak mi na DU milé pracovníčky oznámia, že nemusím podať DP, odpadáva mi kopec starostí v marci... Jaj či som len rada
Teraz vážne - je veľmi príjemné vedieť, že sú ľudia ochotní podeliť sa so svojimi vedomosťami ZADARMO - čo je v tejto dobe vlastne veľmi zvláštne. Myslím, že táto stránka - celá porada - je vlastne takou bielou vranou.
DP v kazdom pripade podaj, nic sa Ti nestane. My DP podavame aj ked ma len informativny charakter..:p Tak to od nas chce DU Senec.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Peterf, chcel by som ta poprosit ci by si nemohol blizsie popisat ake DP a ake vykazi podavas na DU a co do nich vlastne vyplnas ked prijem celeho spolocenstva je len odmena predsedu ktora sa zdani pri vyplate 19%. Vsede das nulu? Prosim popis napr. cisla riadkov ktore vyplnis a co do nich. Vôbec mi to nie je jasne co mam kam napisat. Dakujem
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Jozef I, ak počkáš do večera alebo do zajtra, tak by som ti popísala to, čo som dala na DÚ za spoločenstvo. Zobrali mi to bez problémov, tak som usúdila, že je v poriadku. Mala som samozrejme pomocníkov aj z porady. Takže potom by som ti napísala, čo do ktorého riadku som dala. Tiež sme vyplácali len odmenu. Takže možno to bude identické s tým, čo potrebuješ.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Ja som teda na Petrovu radu telefonovala na DU, kde mi doporučili nasledovné:
1. V mojom prípade SVB má pridelené DIČ, ale žiadne príjmy nemá. Aj tak mi pani na DU poradila, aby som podala NULOVÉ daňové priznanie. To znamená, že do všetkých riadkov v DP, kde sa spomína daň, som vpísala nula, aj kde bol akýkoľvek základ.
2. Ďalšia rada z DU - netreba podať ŽIADNE výkazy - ani súvahu, ani výkaz ziskov a strát. Priamo mi povedala, že DP má pre nich len informatívny charakter, len aby nás evidovali.
Takže problém vyriešený, rýchlo som všetko vypísala, odovzdala a mám úsmev na tvári...
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

PeterNR
Ak by vyplácali odmenu niektorému z funkcionárov, museli by odvádzať daň zo závislej činnosti. Podľa toho čo hovoríš to tak nie je, takže imho nemusia podávať DP.

Ak sú už registrovaní na DÚ, bolo by dobré tam zavolať a spýtať sa na to, či sú povinní podať DP aj keď spĺňajú kritériá pre nepodanie DP.

Kreditné úroky by mali byť zdanené zrážkou, na to netreba podávať DP.
Podľa mojich znalostí sa DP musí podať aj keď je nulové. Viem to z vlastnej skúsenosti, možno závisí od DU. Ak nikoho neplatia, nemajú žiadnych zamestnancov, môžu vrátiť DRČ a táto povinnosť odpadá. Ak majú príjem z prenájmu do 300000,- /ak si dobre pamätám/ dáva sa DU PO.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Marianna01
Neviem Peter, či sa vôbec dá prejsť z PU na JU. Opačne to ide, ale takto neviem, preto som hodila otázku do "pléna"...
Dúfala som, že mi ozrejmíš, či sú to príjmy oslobodené alebo nepodliehajúce dani, v každom prípade nemusím teraz podať DP a to je dôležité. Stačí, keď im účto urobím v apríli po DPHčke, a to budem mať dosť času na študovanie. (snáď).
Ináč nepredpokladám, že by tak ľahko prekročili hranicu 3mil, keďže celé spoločenstvo tvoria 4 byty...
Systém účtovania z JU na PU a opačne sa mení vždy na začiatku účtovného obdobia. Nemôže sa meniť len cez účtovné obdobie. Tak to mám zafixované. Dúfam že sa to nemenilo.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
GabiZ
Jozef I, ak počkáš do večera alebo do zajtra, tak by som ti popísala to, čo som dala na DÚ za spoločenstvo. Zobrali mi to bez problémov, tak som usúdila, že je v poriadku. Mala som samozrejme pomocníkov aj z porady. Takže potom by som ti napísala, čo do ktorého riadku som dala. Tiež sme vyplácali len odmenu. Takže možno to bude identické s tým, čo potrebuješ.
Veľmi pekne ti ďakujem. Budem rád, ak mi niečo také poskytneš, lebo fakt neviem čo kde vypísať. A rád počkám.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať