Zavrieť

Porady

Príslušenstvo k osobnému autu

S.r.o. si zakúpila osobné auto (nie M1) na leasing, prevzala ho 8.12.2005. O týždeň na to si zakúpila ozdobné lišty (na dvere) na toto osobné auto u dodávateľa, ktorý ich hneď namontoval. Teda na faktúre sú uvedené lišty a ich montáž. Je možné odpočítať si DPH z tejto faktúry?
Ďakujem za odpoveď
Usporiadat
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Ak to nie je vozidlo kategórie M1, tak áno.
0 0
martina12 martina12

martina12 je offline (nepripojený) martina12

Zle som uviedla popis problému, ospravedlňujem sa, jedná sa o osobné auto, zaradené do kategórie M1 - teda nemám nárok na odpočítanie DPH (§49 zákona o DPH).
Takže ak si obrátim odpoveď od Alušik, tak ak je to M1 - nemám nárok na odpočítanie DPH pri tých lištách, je tak?
0 0
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

Odpovedám miesto Alušíka, Tvoja dedukcia je správna, nemáš nárok na odpočet DPH.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)
b) kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže; príslušenstvom osobného automobilu sa na účely tohto zákona rozumie elektrické ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom (MC/CD), prehrávač (MC/CD), reproduktory, anténa, poplašné a zabezpečovacie zariadenie, vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblokovacie zariadenie,
c) kúpe tovarov a služieb na účely pohostenia a zábavy,
d) kúpe vratných fliaš s výnimkou vratných fliaš, ktoré predá z tuzemska do iného členského štátu alebo vyvezie na územie tretieho štátu (§ 47),
e) prechodných položkách podľa § 22 ods. 3.

(8) Platiteľ, ktorý kupuje osobné automobily na účely ich ďalšieho predaja alebo nájmu, a kúpa a predaj osobných automobilov a nájom osobných automobilov je predmetom podnikania platiteľa, môže odpočítať daň pri ich kúpe, ako aj pri kúpe tovaru tvoriaceho ich príslušenstvo vrátane montáže.

No ja by som to s takou určitosťou netvrdila. Toto je napísané v zákone o dph - a toto medzi príslušenstvom vymenované nie je... Tiež som mala nakúpené do osobného auta rohože a keď som sa pýtala auditorky, tak mi povedala, že to môžem odpočítať, keď to nie je príslušenstvo v zákone o dph vymenované. Takže podľa toho by som aj povedala, že odpočítať.
0 0
martina12 martina12

martina12 je offline (nepripojený) martina12

Veď práve na to narážam, čo si napísala, Alušik. Či to teda je príslušenstvo... Nie je tam veľká suma DPH (cca 300,-), a tu DPH si v 12/2005 neodpočítala s.r.o. Len či je to OK, resp. ak si neodpočítala DPH a nechceme podávat dodatočné DP, tú DPH zúčtovať ako "nedaňový náklad"?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Hm, no nech sa skúsi vyjadriť ešte niekto iný. Ja by som to osobne teda odpočítala. A keď nechcete robiť dodatočné DPH, tak dala do nedaňových nákladov.
0 0
martina12 martina12

martina12 je offline (nepripojený) martina12

Ďakujem Ti.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
martina12
O týždeň na to si zakúpila ozdobné lišty (na dvere) na toto osobné auto u dodávateľa, ktorý ich hneď namontoval.
Lišty na dvere nepatria do príslušenstva osobného automobilu kategórie M1, ktoré je taxatívne uvádzané v ZDPH. Je možné z nich odpočítať DPH ... a len poopravím, aj keď majú pekný dizajn, jedná sa o ochranný prvok dverí, nie sú teda ozdobné, ale ochranné .-)
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

V r. 2004 bolo zakúpené rádio do už odpísaného OA ako príslušenstvo v cene nad 30 tis. vrátane DPH a 2 roky sa už odpisovalo. Teraz pri predaji daného OA budem vystavovať faktúru bez DPH aj pre rádio, keďže pri jeho kúpe nebol podľa §49 ods.7, písm.b) nárok na odpočet. Tak?
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Tak ako píšeš.

Viď §42 Z DPH.
Naposledy upravil Milan Benka : 27.09.06 at 04:42
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

Len si chcem uistiť svoj názor: pri kúpe autoboxu (prepravný box) pre osobné MV v hodnote 5.800,- môžem odpočítať DPH (nenašla som spomínaný v ZDPH medzi príslušenstvom) a i keď to považujem za rozšírenie vybavenosti vozidla, ak nepresiahne celkovo 30.000,-/rok, môžem uplatniť vo VOZD, áno?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
ak je zaradené v majetku tak potom ako píšeš - VOZD.
Ak sa mýlim opravte ma.
Naposledy upravil lenkak : 18.10.06 at 19:53
0 0
Zuna 3 Zuna 3

Zuna 3 je offline (nepripojený) Zuna 3

Poprosím , chcem si to overiť.
Živnostník kúpil osobný automobil cez lízing. Kúpil si ešte zabezpečovacie zariadenie Defent Lock a dal si ho aj namontovať. Ak som správne čítala v zákone o DPH nemá nárok na odpočet DPH z kúpi zabezpeč.zariadenia a jeho montáže. Na toto má osobitnú faktúru. Prosím potvrdťe mi to ak je to správne, nemám v tom moc skúsenosti, tak si to chcem overiť.
Ďakujem
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Nemá nárok na odpočet.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Dav Pozri príspevok
Nemá nárok na odpočet.
Doplním: podľa §49 Zákon o dph, odst.7 písm.b.
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Ahojte, pri nákupe 4ks pneumatík k osobnému autu, ktorý má podnikateľ v majetku je nárok na odpočet DPH? Myslím že ano.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

certik Pozri príspevok
Ahojte, pri nákupe 4ks pneumatík k osobnému autu, ktorý má podnikateľ v majetku je nárok na odpočet DPH? Myslím že ano.
Áno,je nárok na odpočet ak je platiteľom DPH.
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Dakujem Vám
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

môžu ísť tie pneumatiky na 501?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ktoré pneumatiky ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať